Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » ST151 végerősítő
 
Témaindító: Dzsoni, idő: Szept 5, 2007
Lapozás: OK   52 / 93
(#) Alkotó válasza Davidd hozzászólására (») Júl 15, 2014 /
 
Nem követem az eseményeket, de szinte biztosan valami félreértés van.
Az emitter ellenállás értéke egészen valószínűtlen 10 R- os értékkel. Sokkal inkább 0,1-0,3 R nagyságrendű szokott lenni.
Egyébként a 10 R-on az 1,1 V feszültségesés csak 110 mA áramot jelent.
(#) Davidd válasza Alkotó hozzászólására (») Júl 15, 2014 /
 
Igen en is igy szamoltam. A 10 ohmos ellenallas a biztositék helyén van. Ha leviszem rajta a feszültséget 70mV ra akkor az emiter ellenàllàson 0.4mV van mindegyiken. Akkor az az 1.1V nem vészes, 110mA nyugalmi àram, és szimmetrikus is.
(#) reloop válasza Davidd hozzászólására (») Júl 15, 2014 /
 
Valami mérési hiba lesz itten. A 0,4mV/0,33 ohm az 1,2mA. A négyszerese kb. 5mA. Hogy lesz ebből 70mA?
Szerk.: a borda és a végtranzisztor között csillám és paszta van?
A hozzászólás módosítva: Júl 15, 2014
(#) Alkotó válasza Davidd hozzászólására (») Júl 15, 2014 /
 
A 10R-os "biztosíték" csak védelmi célból van, jelenléte ideiglenes, az élesztés esetleges hibáinak hatásait igyekszik tompítani, esetenként saját halála árán is.
A Reloop által javasolt emitter ellenálláson lehet a hozzá kapcsolódó félvezető áramát ellenőrizni. Ott mérj te is.
0,4 mV-ot nem olyan egyszerű megmérni, itt már akár jelentős hibák is befigyelhetnek. Szerintem valahol 10-40 mA áramot kellene látni minden emitter ellenálláson, amihez (ha 0,33R) 3,3-13,2 mV tartozik.
Ha az egyes ellenállásokon eltérő az érték (mert eltérő szokott lenni, +-20% még jónak számít), abból lehet következtetni hogyan oszlik el a végtranyók között a munka.
(#) Davidd válasza reloop hozzászólására (») Júl 15, 2014 /
 
A 0,4mV akkor van, ha a 10 ohmos ellenálláson 70mV esik. Akkor elméletileg nincs is semmi problémám hiszen csak fel kell vigyem a nyugalmi áramot és kesz. 110mA-rel már szépen ment. (Ez az áram a 10 ohmoson a tápágban.)
@ Alkotó: Felviszem a nyugalmit, és megmérem az emiter ellenállásokon a feszültséget, ennek az erősítőnek tápágból mennyi kéne legyen a nyugalmi árama?
(#) reloop válasza Davidd hozzászólására (») Júl 15, 2014 /
 
Azt a nyugalmit csak meg kéne becsületesen mérni! A 10 ohm-os ellenálláson tapasztalt 110mA-ből 6mA a 100 ohm-os ellenálláson folyik, a 104mA a négy tranzisztor között oszlik meg. Egy ágra átlagosan 26mA jut, mely 8,6mV-ot ejt a 0,33 ohm ellenálláson. Erre kéne rámérni, mennyire egyformák.
Maga az érték nem rossz, de erre a szintre elég üzzemmeleg bordánál eljutni, ezért firtatom milyen a hűtés.
(#) Davidd válasza reloop hozzászólására (») Júl 15, 2014 /
 
Szóval ezért. Őszintén nincs bordára szerelve egyáltalán. Kéz melegek voltak a tranzisztorok, bírta a kezem és még nincs borda mire szereljem. Tudom nem lenne így szabad de szerencsére nem volt pukk.
(#) Davidd válasza reloop hozzászólására (») Júl 15, 2014 /
 
Most kicsit tekergettem a trimmert, most az emiter ellenállásokon 4-5mV okat mérek, nincsennek nagy különbségek, de van egy probléma. Mostmár hallható tartományban gerjed. Majdnem mint ahogyan a radió mikor nincs adó es sustorékol, csak sokkal vékonyabb hangon. A bemeneten potméter nincs, esetleg tegyek be egyet hátha elhallgat? Mert most ahogy meghajtottam szólt szépen, de a magas tartományban azt a hangot hogy CCC, torzan adja ki, gondolom ez a gerjedés oka. Ilyenkor mi a teendő?
(#) reloop válasza Davidd hozzászólására (») Júl 15, 2014 /
 
Hűtőborda nélkül ennek semmi értelme, a T4-nek együtt kell melegednie a végtranzisztorokkal, úgy tud beállni egyensúlyba a nyugalmi áram.
A gerjedést szkópon kéne figyelni, annak hiányában R24 melegedése lehet jelzés értékű.
Azokkal a fórumtársakkal vedd fel a kapcsolatot akik már építettek ennyi végtranzisztorral ST-t.
(#) Davidd válasza reloop hozzászólására (») Júl 15, 2014 /
 
Oké, mihelyst feltettem bordára, akkor jelentkezem és meglátjuk mire jutok. Az eddigi segítségeket köszönöm szépen.
(#) vtsoftware hozzászólása Júl 22, 2014 /
 
Sziasztok

Épp egy ST151 panel élesztésének kezdtem neki, de volna pár kérdésem, nem nagyon klappol valami.

A leírásban az szerepel, hogy indításkor a kimeneten (KI & GND-t néztem) közt 5-20mV-ot kellene mérni.
Nálam bekapcsoláskor felugrik AC 1V-ra majd gyorsan zuhan AC 50mV-ig, ezután AC 50-60mV-közt ingadozik.
A panelen balról az első BD139 és a bal első TIP35C túl gyorsan melegszik, így nem merem sokáig bekapcsolva hagyni.
Olyannyira melegszenek, hogy a bordát is elég rendesen felfűtik.
A panelt tüzetesen átnéztem, nincs-e forrasztási hiba, nem találtam semmit, de feltöltöm a képet hátha valaki észrevesz valami olyat amire Én nem leltem rá.

A többi tranzisztor egyáltalán nem melegszik, sőt, jéghideg mind.
A táp rendben van, DC +-24,5V-al hajtom meg, 40.000µF pufferrel.

Ahogy átállítottam a multiméterem V mérésből diódavizsgálatra, hogy megnézzem van-e valamelyik tranzisztor és a borda közt valahol kapcsolat, zárt állapotot jelzett.
Azaz a KI és a GND közt rövidzárat mértem.
A borda egyébként nem érintkezik a bordával mint kiderült.

Végülis szeretnék tanácsokat, ötleteket kérni, mit nézzek meg, hogy sikeres legyen az élesztés...

Nagyon köszönöm előre is.
(#) reloop válasza vtsoftware hozzászólására (») Júl 22, 2014 /
 
Szia! A kimeneten egyenfeszültséget, azaz DC-t kell mérni! T4-et a bordához kell fogatni, T7, 11-et is hűteni kell. Az élesztés során a biztosítékot cseréld 10 ohm ellenállásra és mérd meg a rajta eső feszültséget. A forrasztási oldalt denaturált szesszel le kéne mosni, mert a gyanta alatt vezetőképes szennyeződés bújhat meg.
Szerk.: a bemenetet egyelőre kösd GND-re.
A hozzászólás módosítva: Júl 22, 2014
(#) vtsoftware válasza reloop hozzászólására (») Júl 22, 2014 /
 
Üdv!

DC-t mérve -24V-ot mértem a kimeneten.
A felsorolt tranzisztorok hűtését akkor gondoltam megoldani mikor már majd egyszer is dobozba kerül a testvérpanellel együtt rendes használatra.
Vagy üresjáratban is melegszik annyira, hogy érdemes hűteni?

A tisztítást megejtettem, nem okozott változást.
Holnap amiket írtál megejtem.

A 10 Ω-os ellenállás hány W-os legyen?

Nagyon köszönöm.
(#) reloop válasza vtsoftware hozzászólására (») Júl 23, 2014 /
 
Akkor a negatív tápon fekszik a kimenet. Először nézd át az NPN - PNP tranzisztorok megfelelő helyre kerültek-e, T3 és T6 nincs-e véletlen elforgatva.
A 10 ohm lehet akár 1/4W-os is.
Ha a T4 nem melegszik együtt a végtranzisztorokkal, akkor a nyugalmi áram elszaladhat.
A hozzászólás módosítva: Júl 23, 2014
(#) vtsoftware válasza reloop hozzászólására (») Júl 23, 2014 /
 
Üdv!

Sikerült az élesztés sőt a sikeren felbuzdulva a testvérpanelt is életre keltettem, így sikerült a dolog.

Beleült a fülembe a mondatod:
Idézet:
„Akkor a negatív tápon fekszik a kimenet.”

Akkor arra gondoltam, hogy valahol zárlat lehet, vagy valamely tranzisztor hibás lehet.
Előbbi vált esélyessé, mivel az alkatrészek biztos forrásból vannak, bár ez sem 100% biztos, de mégis hamarabb jön szóba a nyák hiba.
Még jobban átnéztem és találtam két darab hibás forrasztást.
Az aktuális den.szesz azaz fúró használatával megszakítottam ezeket a hibás összeköttetéseket, így most mind két panel tökéletesen működik...

Csak a tápom kevés hozzá
Amper van, a Volt kevés... de hátha egyszer lesz pénz trafóra.

Viszont még egy kérdés akad.
Hogy tudom beállítani a nyugalmi áramot és az mit állít az erősítő működésében?

Valamint, ahogy hajtottam egy kicsit a végfokot azt vettem észre, hogy zene hallgatása közben, feltűnően van olyan idő amikor mintha szaggatna.
Mint egy robot, de nem zavaró, de ha figyeli az ember, észreveszi... ez mitől lehet és hogy lehetne helyrehozni?

Nagyon köszönöm a segítséget!
(#) reloop válasza vtsoftware hozzászólására (») Júl 23, 2014 /
 
Ezt a szaggatást nem értem, érintkezési hiba nem lehet?
Nyugalmi áram itt. Több írásom e témában.
(#) Lali24 hozzászólása Okt 25, 2014 /
 
Üdv!
Egy kérdéssel fordulok hozzátok. Van nekem egy SOUNDKING AA1000J erősítőm, azt szeretném kérdezni, hogy érdemes lenne-e beleépíteni 2db st151 es ötpáros panelt? elbírná e a trafója?
(#) lukacsp válasza Lali24 hozzászólására (») Okt 25, 2014 /
 
Miért akarnád bele tenni? Szénné égett az előző elektronika?
Szerintem elbírná a trafója amúgy.
(#) Lali24 válasza lukacsp hozzászólására (») Okt 26, 2014 /
 
Szia.
Azért akrom bele építeni mert az erősítő a gyári vegfokjaval, nem valami erős. És amúgy is csak ott állnak a panelok kíváncsi vagyok mire lennének képesek egy komoly trafoval. A szénné égést nem tudom mire ertetted?
(#) blasz válasza Lali24 hozzászólására (») Okt 26, 2014 /
 
Szia 5 pár végtranzisztor/oldal? Milyenek?Nekem MJL-el,és 2SA SC vel is megvan épitve.
De tudni kell hogy 1Kw trafó 2x75vDc a min.ami kell nekik.
A hozzászólás módosítva: Okt 26, 2014
(#) Lali24 hozzászólása Okt 26, 2014 /
 
Szia!
(2sc5200+2sa1943) vel van meg építve.

IMAG0010.jpg
    
(#) Lali24 hozzászólása Okt 26, 2014 /
 
Ebbe akarom beleépíteni.
trafó méretei szél 15cm. magasság 6cm. belső lyuk 5cm. gondolom van 1kw, de ha tévedek szóljatok.
(#) reloop válasza Lali24 hozzászólására (») Okt 26, 2014 /
 
Mekkora a két nagyobbik szekunderfeszültség?
(#) Lali24 válasza reloop hozzászólására (») Okt 26, 2014 /
 
Szia.
2x76 vdc-t mérek.
(#) Lali24 hozzászólása Okt 26, 2014 /
 
Kipróbáltam, hogy mennyi AC van a két végfok között(SOUNDKING - ST151) a kimeneten teljes hangerőnél a soundking-on 20-21 voltot AC mértem. Az ST151-en 33-35 voltot AC-t. Ennek van valami jelentősége? Mert valahol olvastam, hogy ez alapján is ki lehet számolni a teljesítményt.
(#) reloop válasza Lali24 hozzászólására (») Okt 26, 2014 /
 
A P=U2/R képletet magad is fellelhetted volna Bővebben: Link. Nézz utána hogyan is kell mérni!
A táp kialakítás, pufferelés elég minimalista a Soundking-ben. Akkor alakítsd át, ha szereztél ebben kellő jártasságot.
A puszta végfok elektronika csere nem hoz változást, mint láthattad a fenti képletben csak feszültség és hangsugárzóimpedancia szerepel.
(#) blasz válasza Lali24 hozzászólására (») Okt 26, 2014 /
 
Arra vigyázz hogy ez a borda kevés lesz neki ha hajtod is.
(#) Lali24 hozzászólása Okt 26, 2014 /
 
A trafóra gondoltam még pár menetet ratekerni, hogy legalább +-80 vdc legyen. A dioda hidat meghagyom. Puffereket nagyobbra cserélném legalább 20-22 ezerre gondoltam na meg egy kicsivel jobb szűrést.
A hűtőborda szerintem elég nagy lesz hozzá, kiemelve a szerkezetből nem kicsi
(#) blasz válasza Lali24 hozzászólására (») Okt 26, 2014 /
 
Kellő táppal,nálam 1.4kW a trafó, 1kHz sinussal mérve 6 ohm terheléssel,4v a bemeneten,kb 53-55vAc jön ki belőle.De nekem 2x akkora bordán van és igen felfűti 30 perc után már,igy 2db 12cm ventilátor hüti ha 40 foknál melegebb.
Ez mind 78vDc táppal,igy sikerült feltekerni rá a pluszt.
(#) reloop válasza Lali24 hozzászólására (») Okt 26, 2014 / 1
 
A trafó bizonyára ésszerűen van méretezve, azt nem piszkálnám.
Nem lehet, hogy nincs kellő nagyságú vezérlő jeled az erősítő kihajtásához? A "teljes hangerő" a beszámolók többségében nagyon félrevezető tud lenni.
Elnézve az eredeti végfokot, nagy fogyatékosságot nem látok benne. Lefotóznád a panelt?
Következő: »»   52 / 93
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem