Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Szélgenerátor építési problémák
Lapozás: OK   506 / 507
(#) Chipmunk1960 válasza gulyi88 hozzászólására (») Nov 8, 2020 /
 
Pedig egyre több ilyen fiatal fejlesztő termékével találkozom, a pár szl hajam égnek áll! Tapasztalat nuku.
(#) Chipmunk1960 válasza Chipmunk1960 hozzászólására (») Nov 8, 2020 /
 
Én most vettem egy szélgenerátort, a belső felépítése a képeken látható. Kíváncsi vagyok, mennyit tud ténylegesen, csak még árbócot kell építeem hozzá. a csúszógyűrű megfelelőnek látszik, a vezetékeket találom vékonynak. Ha igaz a 800W nominal, az 56A DC, vagyis majdnem 20A fázisonként.
A hozzászólás módosítva: Nov 8, 2020
(#) maszek0005 hozzászólása Jan 30, 2021 /
 
Tiszteletem! Szeretném megkérdezni, hogy valakinek van-e tapasztalata egy LG Direkt Drive mosógépmotor generátorrá való átalakításáról? Egy külföldi oldalon láttam, de az én angolom gyenge hozzáhttps://www.thebackshed.com/windmill/articles/coglessFP.asp
Tisztelettel: Jani
(#) erbe válasza maszek0005 hozzászólására (») Jan 30, 2021 / 1
 
Semmit nem kell alakítani rajta. Csak a kimeneteket kell egyenirányítani. Viszont nem egyszerű töltésszabályzót készíteni hozzá az állandóan változó feszültség miatt. Valamikor átalakítottam egy PC tápot 3 fázisú egyenirányítással. AC ~120 voltnál indult és 270 V-ot még kibírta, csökkenő feszültségnél 97 voltnál szakadt le. Egy állandó mágneses szélgenerátornál ennél sokkal nagyobb is lehet a feszültségtartomány, nagy szélnél meg nem elég egy töltésvezérlő, fék vagy fékáramkör és túlfeszültség elleni biztosítás is kell.
Szélerőmű
Itt keresgélj! Úgy 10 éve sokat írogattak róla.
A hozzászólás módosítva: Jan 30, 2021
(#) maszek0005 válasza erbe hozzászólására (») Jan 30, 2021 /
 
Nagyon szépen köszönöm!
(#) David 3g hozzászólása Feb 11, 2021 /
 
Üdvözletem. Megszeretném érdeklődni hogy egy brushless AC servomotor megfelelő lehet e nekem szélgenerátor építéshez ?
Sajnos fogalmam sincs hogy egy DC es AC servomotor között mi a különbség.
(#) erbe válasza David 3g hozzászólására (») Feb 11, 2021 /
 
Használható, ha elég nagy méretű. Kis méretű, nagy fordulatszámú csak áttétellel.
AC szervomotorban nincs kefe, DC-ben van.
(#) David 3g válasza erbe hozzászólására (») Feb 11, 2021 /
 
Akkor a kefe csak a különbség. Nem tudtam . Állandó mágnes akkor mind 2 ben jelen van AC DC is. 1.3kw 100v amit kinéztem.
(#) steve25 hozzászólása Nov 14, 2021 /
 
Sziasztok,
Új projekt van kilátásban,
Szálgenerátor, ki milyen motorral indulna el? Ez megfelelő hozzá?
Adott a videóban látható motor, el tudok indulni vele ? Gondolom feszültséget kellene egyenirányítani,stabilizálni,
Hobbi szinten érdekel a dolog, Köszönöm!
Youtube videó
A hozzászólás módosítva: Nov 14, 2021
(#) erbe válasza steve25 hozzászólására (») Nov 14, 2021 /
 
Nem jó. Igaz, állandó mágneses és nagy teljesítményű, de 4000 fordulatos. Nagyon nagy áttétel kellene, de az és a nagy fordulat elviszi az energia jelentős részét.
Olvasd végig ezt a témát, majd ezt is! Szélenergia házilag...
Ha elértél a végére, tegyél föl napelemet!
(#) steve25 válasza erbe hozzászólására (») Nov 14, 2021 /
 
Amikor próbáltam kicsi fordulaton megy és ad feszültséget,55W os izzóval ad ilyen fordulatnál 12V felett, nyilván a széltől függ hogy mennyi a fordulat, de ha meg nagyon elszalad akkor megugrik a feszültség nagyon, ezt lehetne stabilizálni hogy bármekkora fordulatnál fix feszültséget adjon bizonyos fordulat felett?
A motorban van fék is, azt is lehetne használni lassításra nem?
(#) pipi válasza steve25 hozzászólására (») Nov 14, 2021 /
 
De mit szeretnél a keletkezett árammal tenni?
Ha akkutöltés, akkor kell egy kapcsolóüzemű töltőt fabrikálni, ki kell csavarni minden energiát belőle, nem a fékezésre fordítani. Fékezni max akkor kellhet ha a szél miatt mechanikusan túlpörögne...
(#) steve25 válasza pipi hozzászólására (») Nov 14, 2021 /
 
Igen akkutötés, az érdekelne hogyan lehet olyan töltöt fabrikálni?
(#) erbe válasza steve25 hozzászólására (») Nov 14, 2021 / 1
 
Egyetlen napelemmodul, 370 W, ~38e.-, többet termel egy évben, mint a sokszorosába kerülő, többszörös csúcsteljesítményű szélgenerátor. Nem beszélve a saját munkáról.
(#) pucuka válasza steve25 hozzászólására (») Nov 15, 2021 / 1
 
Első körben napelemhez való MPTT szabályzóval próbálkoznék. Meglehet, hogy beválik, nem egészen ugyanaz a probléma, de nagyon hasonló.
Az állandó mágneses generátorok problémája, hogy nem lehet szabályozni a leadott feszültséget.
Egy gerjesztett elektromágneses gépben, viszont igen, ahogy egy autó generátorában is történik. A gerjesztő áram nagyságának változtatásával jól szabályozható a kimeneti feszültség.
Azt pedig, hogy alacsony fordulatszámnál is működjön, ahhoz sokpólusú gépet kell alkalmazni.
Egy villamos forgógép a szinkron fordulatszáma alatt motorként, felette generátorként üzemeltethető. A szinkron fordulatszám viszont a póluspárok számának függvénye.
Az igaz, hogy működik a motor/generátor funkció, de a motor, és generátor felhasználásra készült gépek eltérő mechanikai konstrukciók. A motorok kis átmérőjűek, és viszonylag kis pólusszámúak, a generátorok nagy átmérőjűek, és sok pólusúak.
(#) steve25 hozzászólása Nov 15, 2021 /
 
Köszönöm a hozzászólásokat, Hiszek nektek Így nem próbálkozom vele, Pedig látványos lenne egy szélturbina a kertben,
Továbbiakban mire lehetne használni ezt a motort? esetleg frekvencia váltóval működtethető?
(#) erbe válasza pucuka hozzászólására (») Nov 15, 2021 / 1
 
Idézet:
„A motorok kis átmérőjűek, és viszonylag kis pólusszámúak, a generátorok nagy átmérőjűek, és sok pólusúak.”

Kis teljesítményű aggregátorok generátora 1 póluspár, nagyobb teljesítményű, 10-xyz kW, 2 póluspár. ?
Kolléga akkutöltésre használná, tehát mindegy, milyen fordulattal, frekvenciával dolgozik, csak termeljen. Amit egyenirányítás után töltésre lehet használni. Vannak szélgenerátorhoz is MPPT töltésszabályzók, amik nagy feszültségtartományt tudnak kezelni.
A hozzászólás módosítva: Nov 15, 2021
(#) pucuka válasza erbe hozzászólására (») Nov 15, 2021 /
 
Frekvenciát nem is említettem, mert akkutöltés estén tényleg közömbös.
A baj csak az, hogy egy külső gerjesztésű (pl. állandó mágneses) generátornak a kapocsfeszültsége is arányos a fordulatszámmal.
50 Hz -et előállító generátornak jó az 1 póluspár, de akkor a generátort >3000 f/p kell forgatni. Ez benzines esetén nem gond, de ha diesel a meghajtás ahhoz jobban illeszkedik az 1500 1/p, viszont szükség van a két póluspárra.
Ha ennél jóval kisebb a fordulatszám, akkor több póluspárt kell alkalmazni, hogy "termeljen".
Hogy mennyit termeljen egy adott fordulatszám(tartományban), az pedig attól függ, hogy mekkora a generátor forgórészének a kerületi sebessége. Minél nagyobb, annál nagyobb az indukált feszültség.
(#) Lacival hozzászólása Ápr 27, 2022 /
 
Üdv,
van egy 48V/1000W-os szélturbinám amihez későbbiekben szeretnék napelemet is csatolni, ezért egy hibrid töltésszabályzót szeretnék vásárolni amivel 12 vagy 24V-os akkumulátort tudnék tölteni már amennyire ez lehetséges .Tudna nekem ajánlani valaki egy konkrét terméket vagy akár egy céget aki tudna tanácsot adni?
(#) erbe válasza Lacival hozzászólására (») Ápr 28, 2022 /
 
Tanácsot adni, azt tudunk. Hagyd a fenébe a szélgenerátort és vegyél egyből napelemet töltésszabályzóval!
De ha megírnád, Magyarországon hol akarod használni a szélgenerátort és mekkora a lapát átmérője, talán jobb tanácsot is tudunk adni.
(#) Atis57 válasza Lacival hozzászólására (») Ápr 29, 2022 /
 
Szia!
Első kérdés; volt-e szélmalom 5km-n belül?
Mert ha nem ,nem érdemes belevágni.

A kristálygömb szerint bárhová jó;

https://www.aliexpress.com/item/4000216667779.html?pdp_npi=1%40dis%...rect=y
(#) kvic hozzászólása Nov 7, 2022 /
 
Üdv!
A következő varrógépmotor vajon alkalmas lenne generátornak? Efka DC1600 típus, 230V AC/750W/5000rpm.
12V-on kéne nekem legalább 100W-ot (legfeljebb 300-at) kinyerni belőle.
Nem széllel működtetném, hanem vagy szobabiciklit kötnék rá vagy helyzeti energiát használnék (mondjuk 6m-en súlyt leengedve hajtanám meg sok áttéten keresztül). Nem akksit töltenék, hanem PC-t üzemeltetnék vele. 1000-es ford.szám körül nyerhetek belőle 12V-on 100W-ot vagy ez csak 5000rpm felett működik generátorként?
(#) bandika válasza kvic hozzászólására (») Nov 7, 2022 /
 
Ha az adattábla olvasható lenne, még meg is lehetne mondani.
A hozzászólás módosítva: Nov 7, 2022
(#) kvic válasza bandika hozzászólására (») Nov 7, 2022 /
 
Találtam róla másik képet, ilyen:
(#) pipi válasza kvic hozzászólására (») Nov 7, 2022 /
 
Ha a forgórészt újragyártod mágnesekkel...
(#) kvic válasza pipi hozzászólására (») Nov 7, 2022 /
 
Elvileg állandó mágneses forgórésze van, az eladó szerint.
(#) pipi válasza kvic hozzászólására (») Nov 7, 2022 /
 
Ha ilyesmi, akkor valóban mágneses : https://www.youtube.com/watch?v=wQba6BqhQDY
De hogy mekkora feszt/áramot tudsz kivenni kisebb fordulaton, csak a próba mondja meg.
Szobabiciklin 100W-ot leadni/tekerni pláne hosszabb távon azért nem semmi... Az a 6m-es helyzeti energia is elég mórickának tűnik hosszabb távon... De számolj utána...
(#) kvic válasza pipi hozzászólására (») Nov 7, 2022 /
 
Köszönöm! És mi lehet a 4 vezeték? 3 fázis és mi a 4.? Szélturbina generátorokon csak a 3 fázis vezetéke van.
(#) bandika válasza kvic hozzászólására (») Nov 7, 2022 /
 
A 4. test motorházra van kötve. (Érintésvédelem)
(#) erbe válasza kvic hozzászólására (») Nov 7, 2022 /
 
BLDC szinkronmotor. Állandó mágneses a forgórész. Három kivezetés a három fázis, negyedik a földelés. Már a legkisebb elmozdulásra feszültséget ad ki. Hogy mekkora fordulatnál ad 12 V-on 100 W-ot? Ki kell kísérletezni. Viszont nem igazán jó neki ez a munkapont. A névleges árama 2,3 A. Háromfázisú hídegyenirányítás után ~4 A. Neked meg kellene 8 A, amivel nagyon rossz lesz a generátor hatásfoka, de akár le is éghet. 12 V 300 W-nál ez csupán néhány másodperc alatt előfordulna, ha ki tudnád hajtani.
Következő: »»   506 / 507
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem