Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Teljesítmény -LED, powerLED (pl. Cree, Luxeon) vezérlése
Lapozás: OK   135 / 141
(#) Kovidivi válasza bbalazs_ hozzászólására (») Júl 18, 2021 / 1
 
Tökéletes szemnek elég a kisebb fény, minél rosszabb az ember szeme, annál jobban igényli a nagy fényerőt. Egyébként a 30W teljesítmény felvétel nem egyenlő a nagy fényességgel.
(#) Saggitarius válasza Baxi hozzászólására (») Aug 8, 2021 / 1
 
Probalj mas megoldast talalni a hutoborda felerositesere, mert igy a felulethez erositve sokkal kisebb a hatasfoka, megha ventillatorral probalsz legaramlatot letrehozni.
(#) sargarigo hozzászólása Jan 5, 2022 /
 
Kedves mindenki!
Hozzájutottam néhány törött ledes autólámpához! A vezérlő nincs benne, így az nem segítség abban, hogy szeretném játszásból elindítani.
A kérdésem általános : egy ismeretlen ledet aminek nincs adatlapja se semmi, csak feltételezzük hogy működik, hogyan lehet kitapasztalni hogy mit tud, anélkül hogy megsütnénk? A színe fehér, ennyit tudunk. Labortáp van, feszültséget áramot tudok állítani, digit multiméter van.

Kíváncsi vagyok!
(#) Kovidivi válasza sargarigo hozzászólására (») Jan 5, 2022 /
 
Érdemes lenne megtudni a gyári adait, pl. teljesítmény felvétel. A hozzá kapcsolódó biztosíték is adhat támpontot. Mivel autó lámpáról van szó, ezért kb. olyan fényerőt kellene elérned, mint egy normál autólámpával. A melegedést figyeld. Én fényerősség alapján indulnék el, aztán nézném, mennyire melegszik. Ha langyos lesz a LED 15perc múlva, és a fényerő is elég, akkor én ezzzel a teljesítménnyel használnám hosszú távon.
(#) uniman válasza sargarigo hozzászólására (») Jan 5, 2022 /
 
Ugye nem ilyenek ? Ezekből van egy kilónyim...
(#) sargarigo válasza uniman hozzászólására (») Jan 5, 2022 /
 
Nemnem! Gyári lámpa!
(#) sargarigo válasza Kovidivi hozzászólására (») Jan 5, 2022 /
 
Köszönöm!
Én is így fogtam volna neki, csak érdekelt hogy van-e valami profibb megoldás erre. Feszültséget vajon hogy adagoljam? Az áramot gondolom a fényerő /melegedés arányában.
(#) Kovidivi válasza sargarigo hozzászólására (») Jan 5, 2022 /
 
Nem. Feszültség mondjuk 12V, áram poti minimumon. Labortáp kimenete lekapcsolva, ekkora rárakod a LED-et, majd engedélyezed a kimenetet. Az áramkorlát potit csavarod, emeled az áramerősséget. A feszültség majd alakul, ahogy akar. Ha nem emelkedik tovább az áram, akkor lecaavarod egy biztonságos értékre, majd a feszültség potin feljebb csavarsz. Ezután tudsz az árampotin ismét állítani. Vigyázni kell, hogy nehogy a labortáp kimenetén levő kondiban tárolt energia tönkretegye a LED-et a csatlakozás pillanatában.
(#) uniman válasza sargarigo hozzászólására (») Jan 6, 2022 /
 
Első integrált reflektor...vagy csak LED "izzó"? Hátsó gyári...?
Amcsi kocsik lámpáival volt már többször dolgom...a 12V fixxen volt kötve + a kívánt világítási módra is voltak kapcsok... A lámpákban komoly elektronika is volt, csak kocsiban próbáltam, kiszerelve nem.
(#) sargarigo válasza Kovidivi hozzászólására (») Jan 6, 2022 /
 
Na akkor így fogom megpróbálni!
(#) sargarigo válasza uniman hozzászólására (») Jan 6, 2022 /
 
Integrált fényszóróról van szó. Volt benne egy vezérlő elektronika amikor még ép volt. Mára össze van törve, csak a ledek vannak, némi foncsor, meg egy kis csirkebél vezeték.
(#) habazutty hozzászólása Jan 16, 2022 /
 
Sziasztok!

Kellene készítenem egy rovar csalogató lámpát. Egy gyári készülék alapján 4 db UV-A, 2 db Kék egy darab Zöld és egy darab hidegfehér led kell bele. A ledek amiket kinéztem mind power led-ek (ez például az UV led Bővebben: Link). Az összes hajtható 350 mA-el. A hordozhatóság és hosszú üzemidő miatt egy 12 V-os riasztó akkumulátort használnék. A meghajtásnál viszont elakadtam. A legegyszerűbb talán ez lenne: Bővebben: Link.
200 mA-től használható és a 12 V-ból képes előállítani az összes led sorbakötése esetén szükséges feszültséget.

A kérdésem az, hogy jó-e az elgondolás? Esetleg használjak inkább színenként külön meghajtást?

Előre is köszönöm a segítséget!
(#) Gafly válasza habazutty hozzászólására (») Jan 16, 2022 /
 
A kérdésed nem feltétlenül (hobbi)elektronikai. De teljesen jogos, úgy mellesleg.
(#) habazutty válasza Gafly hozzászólására (») Jan 16, 2022 /
 
Ezt most nem értem?
Abban mi a nem hobbi elektronika, hogy 8 db, négy különböző színű tehát nyitófeszültségű led-et, amik mind hajthatóak 350mA-el, csoportonként, egyben esetleg külön külön célszerűbb hajtani…
Egyébként a linkelt cikk érdekes.
Amuről én beszélek az ez: Bővebben: Link
(#) sargarigo válasza habazutty hozzászólására (») Jan 16, 2022 /
 
Csak viccelt, ne vedd komolyan!
(#) uniman válasza habazutty hozzászólására (») Jan 16, 2022 /
 
Minek túlbonyolítani? 250W-os LED táp? A rovarlámpákban UV-A (315–400 nm hullámhosszú) lámpák vannak...
(#) Gafly válasza sargarigo hozzászólására (») Jan 16, 2022 / 1
 
Pont hogy nem trollkodok.
Passzolhat a mA meg a V tizedre is, ha rovarnak(/csajnak) éppen nincsen kedve.

Egyébként sorba, ameddig csoprtba belefér, csoportokat meg párhuzamosan, ameddig a táp birja. Rovarok meg jönnek, ha akarnak/kedvük van.
A hozzászólás módosítva: Jan 16, 2022
(#) habazutty válasza sargarigo hozzászólására (») Jan 16, 2022 /
 
Igyekszem…
(#) habazutty válasza uniman hozzászólására (») Jan 16, 2022 /
 
Azért kell túlbonyolítani, mert ez tudomány. Nem rovarcsapdába kell, hanem rovarokat csalogatni…
Régen az utcai higanygőzlámpák tudták ezt alapból. Annak a fényspektrumát igyekeztek megközelíteni. A cucc megvásárolható 120 ezer környékén. A cimbora viszont hobbi makrofotós, így a feladat, hogy lemásoljam ami már működik…
(#) habazutty válasza Gafly hozzászólására (») Jan 16, 2022 /
 
Értem én, hogy gőzgép, de ezt képzett rovarvadászok csinálták a többi rovarvadásznak. Csak meg kéne kreálni olcsóbban a többi hobbi rovarvadásznak…

Szerintem kipróbálom a linkelt tápot. Csak beválik…

Azért köszi a segítséget.
A linket tovább is dobom a cimbinek.
(#) uniman válasza habazutty hozzászólására (») Jan 16, 2022 /
 
Az említett sok ledes "gyári készüléket" szivesen megnéznék ...
Higanygőzlámpa "izzókat" meg még mai is bagóért be lehet szerezni...vagy ilyeneket (a nagyfeszt ki lehet iktatni).
De szerintem, a nagy sötétségben a rovarok bármilyen intenzív fényforráshoz "odacsődülnek"... mint nyáron a mezei udvari LED izzómat is körülzsongják.
(#) habazutty válasza uniman hozzászólására (») Jan 16, 2022 /
 
Kedves kolléga be is linkeltem fentebb:
LepiLED

Az oké, hogy lehet higanygőzlámpákat venni, de az erdőben üzemeltetni órákon át elég szívás lehet. Reményeim szerint egy 7Ah-s akksiról meg elég sokat tud üzemelni a cucc...

Még info: Tanulmány a LepiLED-ről
Ez is olyasmi...
(#) Gafly válasza habazutty hozzászólására (») Jan 16, 2022 /
 
Mivel tudjuk hogy itten van onnan beépitett ember , lehet csak annyi lenne a dolog, hogy: Gizike, ha már úgyis megy uzsonnáért (doktoranduszok szerint a májas dicséretes), akkor hozzon pár LED-et is.
Amit a Macska Autóizéhez is vettünk?
Musca_autumnalis B+
Mindenkitől bocsánat.
A hozzászólás módosítva: Jan 16, 2022
(#) habazutty válasza Gafly hozzászólására (») Jan 16, 2022 /
 
Egyébként bírom a stílusid, de most nem tudom feldolgozni a kapott információ áradatot…
Kicsit olyan, mint BumbleBee a transformersből
A hozzászólás módosítva: Jan 16, 2022
(#) Gafly válasza habazutty hozzászólására (») Jan 16, 2022 /
 
Van a fórumon aki pont ott tanit az ELTE megfelelő épületében.
Ha akar, akkor segit.
Én többet nem tudok, más farkával meg nem is akarok.
(#) habazutty válasza Gafly hozzászólására (») Jan 16, 2022 / 1
 
hiszen már választ kaptam a kérdésemre!
A ledeket megrendeltem, a megfelelő hullámhosszban, most már a tápot is…
Az eredeti cucc biztos, hogy működik. Nekem nem kell megkérdőjeleznem vagy fejlesztenem, csak utánépítenem. A led hullámhosszokat megadták, de a meghajtást nem, csak annyi látszott, 5-12 V között táplálható és boost driver van benne…
Mostmár ez is megoldódott.
(#) habazutty válasza uniman hozzászólására (») Jan 16, 2022 /
 
A 250W az pont nem érdekes. Tud üzemelni 12 V os akksiról és 50 V ig állítható a kimenőfeszültség és 200mA től az áram, mindezt jó hatásfokkal elfogadható áron. A max amit a Ledek elbiselnek 350mA. A terv az, hogy minden ledet sorbakötök és kb 300mA-t hajtok át rajtuk. A feszültség meg alakul ahogy alakul.
(#) uniman válasza habazutty hozzászólására (») Jan 16, 2022 /
 
OK...nemrég valahol a HE-n pont tárgyalva vala (meg régebben itt is), hogy a különféle (színű) LED-ek sorba kötése nem javallott. (Most nem részletezem miért...nézd meg egyesével a megnevezett LED-ek paramétereit...V/A/lumen.)
A hozzászólás módosítva: Jan 16, 2022
(#) habazutty válasza uniman hozzászólására (») Jan 16, 2022 /
 
Ettől tartok picit én is, de a fénymennyiség különbség nem hiszem, hogy gondot okoz… majd kiderül. A feszültség meg adott áram mellett annyi, amennyi. Lènyeg hogy tudja a táp az összes led nyitófeszültségét sorba.
(#) Toroco hozzászólása Ápr 11, 2022 /
 
Sziasztok!

Szeretnék egy kis segítséget kérni. 2 db power ledet (1w) sorba kötve szeretnék működtetni egy aksiról (7,4V), amiket valamivel kapcsolgatnék. Én gondoltam tranyóra, de nem tudom bírná e, és milyen. 300mA körül vettek fel áramot. a tranyót egy másik elektronika vezérelné, aminek 5V van a kimenetén.
Ehhez szeretnék egy kapcsolási rajzot kérni, és egy tranyó típust ha jó az elgondolásom.

Köszönöm
Következő: »»   135 / 141
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem