Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Tesla tekercs építése
 
Témaindító: finenet, idő: Júl 17, 2006
Lapozás: OK   218 / 227
(#) _BiG_ válasza Ronen hozzászólására (») Jún 29, 2016 / 1
 
A Tesla-tekercs mindenképpen zavarforrás.
Viszont ha jól van megépítve (jó hangolás, csatolás, megfelelő tekercsgeometria), akkor inkább szikrázik, mint sugároz.
Na, de ehhez nem csak hasraütünk és tekerünk, hanem olvasgatunk-olvasgatunk, sokat-sokat...
(#) Collector válasza Ronen hozzászólására (») Jún 30, 2016 /
 
Egy ilyen kis tekercs senkit sem zavar, pláne házon belül 4 fal közt. Egy indukciós főzőlap is tekintélyesen képes megszórni nagyfrekivel a környéket.
(#) csavarkulcs válasza Collector hozzászólására (») Júl 4, 2016 /
 
Szia! Mire alapozod a kijelentésed?
(#) _BiG_ válasza csavarkulcs hozzászólására (») Júl 4, 2016 /
 
Kicsit több és változatosabb kivitelű Tesla-tekercset épített, mint te
(#) csavarkulcs válasza _BiG_ hozzászólására (») Júl 4, 2016 /
 
Az indukciós főzőlap kisugárzására értettem.
(#) Collector válasza csavarkulcs hozzászólására (») Júl 5, 2016 /
 
Nagyfrekis "tányér" tekercs pont az a lényege, hogy szórja kifelé az elektromágneses teret. Vannak 3-4kW-os változatok is, néhánynál tanácsként oda is írják, hogy pacemakerrel ne nagyon hajolgassanak fölé.
(#) csavarkulcs válasza Collector hozzászólására (») Júl 5, 2016 /
 
Olyanról is hallottam hogy beleégett a jeggyűrű a kezébe, amikor rátette az edényt, de szerintem nem nagyon sugároz ki 30cm-nél jobban a környezetbe, mivel ez zárt rezgőkör, a mágneses hullámok pedig nem juthatnak messzire ilyen nagy frekvencián, mert nem tud felépülni a mágneses mező ilyen rövid idő alatt.
(#) Collector válasza csavarkulcs hozzászólására (») Júl 6, 2016 / 1
 
Csak összehasonlításképen, amikor a pár száz W-os kis indukciós hevítőmet beindítottam, a rádió olyan szinten elment, hogy csak zúgást lehetett hallani belőle, míg mikor egy 2kW-os tesla tekercset indítottam be a pincébe, gyakorlatilag a rádió gond nélkül ment.
A teslánál ugyan nyitott a rezgőkör, de ha jól van megépítve, akkor az energia nagyon nagy része a szikrában eldisszipálódik. Indukciós hevítőnél viszont üresben (ha nincs erre külön vezérlés) akkor brutálisan meggerjesztődik a tekercs. Ez a 30cm nem tudom, hogy honnan jött, viszont nincs ilyen jellegű határa az elektromágneses térnek, de a távolsággal rohamosan csillapodik. Régebben volt egy spektrumanalizátor és egy térerőmérő is az egyetemi laborban, akkor meg tudtam volna mérni ezt. De egyébként parazita kapacitásokon keresztül a föld felé képes nyitott rezgőkörként is működni, igaz nagyságrendekkel kisebb mértékben.
Idézet:
„mert nem tud felépülni a mágneses mező ilyen rövid idő alatt.”

Na ez nagyon nem igaz. A mágneses mező még a gammasugárzás frekvenciáján is felépül, ezért hívjuk elektromágneses sugárzásnak, mert felépül és össze is omlik, ettől tud terjedni. Más kérdés, hogy bizonyos anyagokban a domének nem bírják követni a gyorsan változó mágneses teret és így alig mozognak.
A hozzászólás módosítva: Júl 6, 2016
(#) csavarkulcs válasza Collector hozzászólására (») Júl 6, 2016 /
 
Értem.Valóban írtam butaságot...
Innen vettem a bátorságot, de csak most látom hogy ezt is te írtad:
Bővebben: Link
Akkor most melyik sugároz jobban?
A hozzászólás módosítva: Júl 6, 2016
(#) Collector válasza csavarkulcs hozzászólására (») Júl 8, 2016 / 1
 
A kábelTV-ről volt szó, összehasonlításképpen pedig a nagyobbik teslám 4 mikrosütőtrafóval megy, amik összesen 6-8kVA-t is zabálnak, ami nem egy pár 10W-os minitesla, mint ami feljebb említve volt! Akkoriban nem emlékszem egyébként, hogy volt-e rendes szűrő beépítve a szabályzómba, vagy még anélkül használtam ( Bővebben: Link ), mert a szűrő beépítése előtt brutális mennyiségű felharmonikust tolt vissza a hálózatba, így nemcsak a közeli dolgokat, de a kábelTV-t is zavarta, erre csak később jöttem rá.
Az én indukciós hevítőm néhány száz VA-es teljesítményével viszont úl elnyomta a rádiót a pincében, hogy semmit nem lehetett hallani. Erről a kicsiről van szó : Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Júl 8, 2016
(#) csavarkulcs válasza Collector hozzászólására (») Júl 9, 2016 /
 
Ok. Mindent értek.Mire használod a képen látható GU-81M et?

Szeretnék építeni egy Tesla tekercset, van hozzá gu50, meg pl500, milyen típusokat lehet ilyenből építeni?
Egy ilyet ét tudok alakítani?Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Júl 9, 2016
(#) _BiG_ válasza csavarkulcs hozzászólására (») Júl 9, 2016 /
 
Idézet:
„Egy ilyet ét tudok alakítani?”

Nagyon át kéne "alakítani", ugyanis egy VTTC teljesen más kapcsolással szokott épülni (ún. blocking oszcillátor)
(#) csavarkulcs válasza _BiG_ hozzászólására (») Júl 9, 2016 /
 
A tekercseket fel lehetne használni belőle?
(#) _BiG_ válasza csavarkulcs hozzászólására (») Júl 9, 2016 /
 
Talán az L3-at. De fölösleges vesződni azokkal az adatokkal, méretekkel. Egy Tesla-tekercs nem indukciós hevítő.
(#) csavarkulcs hozzászólása Júl 9, 2016 /
 
Akkor egy teljesen külön szerkezetet építek, a kapcsolást GU-50 el szeretném megépíteni, a tekercset pedig egy szál utp kábelből megtekerni. van belőle 120m itthon, elég lesz?
Esetleg még az indukciós kemence tápját tudnám még hozzá használni.
Egy kapcsolási rajzot kérhetnék gu50-el? Köszönöm.
Illetve hogy a tekercset milyen menetszámmal és milyen átmérőre hány volton hogy lehet kiszámolni. kösz.
A hozzászólás módosítva: Júl 9, 2016
(#) csavarkulcs hozzászólása Júl 18, 2016 /
 
Elkészítettem a tekercset, 800 menet, 16 cm-es átmérőlyű pvc csőre.
Utp kábelből.
(#) lac12345 válasza csavarkulcs hozzászólására (») Júl 18, 2016 /
 
Szia

Ez azért nem olyan egyszerű , hogy tekerek pl 800 menetet 16 os csőre...
Mindent ki kell számolni ,vagy kalkulátor is van erre pl: javaTC.
Máskülönben nem fog üzemelni a szerkezet.
Elsőre szerintem próbálj egy kisebb teslát építeni / pl: Skori féle 12 V-os mini tesla, vagy építhetsz délutáni projectként egy slayer excitert is .
A hozzászólás módosítva: Júl 18, 2016
(#) csavarkulcs válasza lac12345 hozzászólására (») Júl 18, 2016 /
 
Én is úgy gondoltam hogy először egy kis teszlát építek
Ettől csak nagyobb lesz majd

Jó az a javaTC kiszámoló, bár több ilyen oldal lenne.
GU-50 csővel szeretnem megépíteni mert van itthon ilyenem.
Szerinted az utp kábel jó lesz erre?
(#) lac12345 hozzászólása Júl 18, 2016 /
 
az UTP kábelben úgy tudom 8 száll vez van.A tekercset 1 szálból szokás megtekerni..Még arra is nagyon kell figyelni ,hogy mikor tekered a szállak szép sorban egymás mellé kerüljenek és ne keresztezzék egymást.
(#) csavarkulcs válasza lac12345 hozzászólására (») Júl 18, 2016 /
 
1 szálból van tekerve.
Annyira nem vagyok kezdő hogy egymásra tekerjem.
(#) csavarkulcs válasza csavarkulcs hozzászólására (») Júl 22, 2016 /
 
Milyen típusú teszlát épített Teszla?
Én is olyat szeretnék!
(#) _BiG_ válasza csavarkulcs hozzászólására (») Júl 22, 2016 /
 
Idézet:
„Milyen típusú teszlát épített Teszla?”

Olyan Tesla-tekercs típusút...

Amúgy szikraközös kialakításút, mágneses szikraoltással. Ha gugli barátunkat megkéred, akkor a szabadalmi leírásait is elébed borítja, köztük azzal, ami a Tesla tekercs kialakításával foglalkozik - bár kicsit más megnevezéssel
(#) csavarkulcs válasza _BiG_ hozzászólására (») Júl 24, 2016 /
 
A kismegszakítókban lévő lemezes ívoltót, vagy mágneses ívoltót, tudom használni szikraköznek?
(#) _BiG_ válasza csavarkulcs hozzászólására (») Júl 24, 2016 /
 
Szinte biztosan nem használhatók, mivel az ívoltók nem folyamatos terhelésre vannak méretezve, másodpercenként sokezer szikrára.
A szikraközös Tesla-meghajtás nem filléres dolog, ha rendeset akarsz csinálni - forgó szikraközzel érdemes. Volfram-elektródákkal.
(#) csavarkulcs válasza _BiG_ hozzászólására (») Júl 24, 2016 /
 
Wolframot honnan a túróból lehet bontani?
A gyujtógyertyák szikraköze miből szokott lenni?

Esetleg wolfrám-karbid, vídia, jó helyette?
A hozzászólás módosítva: Júl 24, 2016
(#) _BiG_ válasza csavarkulcs hozzászólására (») Júl 24, 2016 /
 
Wolframot TIG-hegesztőkben használnak például. De lehet kapni wolframrudakat, hegesztőboltokban... De akár Ebay? A gyújtógyertya központi elektródája wolfram, de elég vékony. Bár kisebb szerkezethez tán jó.

A wolfram-karbid vezeti az áramot, de kérdés, hogy az ív hőmérsékletén mivé alakul? Mert nem szikraköznek találták ki, hanem szerszámélnek.
(#) Collector válasza csavarkulcs hozzászólására (») Júl 27, 2016 /
 
Wolframot pl. innen lehet venni: Bővebben: Link
De kísérletezéshez jó a 100-as szög is, legfeljebb cserélgeted.
A wolfram-karbid rendkívül kemény, szerintem eltörne a hirtelen hősokktól.
(#) csavarkulcs hozzászólása Júl 27, 2016 /
 
És a tig hegesztőből, melyik fajta elektróda kell majd?
(#) _BiG_ válasza csavarkulcs hozzászólására (») Júl 27, 2016 /
 
Tiszta wolfram jó. Ide nem kell ívstabilitás, sőt
(#) csavarkulcs válasza _BiG_ hozzászólására (») Júl 27, 2016 /
 
Amikor rákerestem, több színűt is kidobott, van köztük különbség?
A hozzászólás módosítva: Júl 27, 2016
Következő: »»   218 / 227
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem