Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Léptetőmotorok (vezérlése)
Lapozás: OK   161 / 161
(#) Gafly válasza varttina hozzászólására (») Dec 24, 2023 /
 
Na ez nekem is szöget ütött a fejembe, hogy ha óra, akkor hogy lesz ebből kis meg nagy mutató.
Kellemes karácsonyt.
(#) varttina válasza Gafly hozzászólására (») Dec 24, 2023 / 2
 
A léptető motor egy M12 menetes szárat hajt majd, ami egy 36 fogú csigakereket forgat. Így az egy óra alatt tesz meg egy fordulatot. Innen egy 1:4 illetve 1:3 osztásarányú fogaskerék pár viszi tovább a fordulatot a kismutatónak. A csigakerék hajtás oldható lesz, így lehet majd beállítani a pontos időt.
Két ünnep között lesz időm fúrni, marni, esztergálni.
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Dec 24, 2023
(#) Bakman válasza varttina hozzászólására (») Dec 24, 2023 /
 
Az eredményt mindenképpen látni akarjuk.
(#) Gafly válasza Bakman hozzászólására (») Dec 25, 2023 /
 
Békéscsabán remélhetőleg ott lészen, ámbár ismerve Varttina építési stílusát, nagy kihívás elvinni.
Villás targoncával sokáig tart az út.
(#) Bakman válasza Gafly hozzászólására (») Dec 25, 2023 /
 
Ez a higannyal töltött ütemadó mennyire érzékeny a környezeti hőmérsékletre?
(#) Gafly válasza Bakman hozzászólására (») Dec 25, 2023 /
 
Nagyon jó felvetés.
Szerintem meglehetősen kevéssé (és a tápfeszültségre sem), mert felfogásom szerint a fő tényező a mechanikai lengésidő.
Ámbár a jobbféle ingaórák is hőkompenzáltak, meg minden.
Azon erősen gondolkoztam, hogy hogyan lehetne "befolyásolni", eddig a legjobbnak igérkező ötlet mágnes lenne, de ez is csak elvi megfontolás.
Mellesleg a vasúti ingaórákat is így adjusztálták.

De szerintem ez az alkotás inkább látványelem céljára készül, nem napi használatra.
(#) Massawa válasza Gafly hozzászólására (») Dec 25, 2023 /
 
Csak ugye tudjuk, hogy a higany elégge jol változtatja a térfogatát azaz a kontaktusok is máskor zárodnak, ha magdagad a higany a hömérséklet miatt. Ezért lettek az ilyen higanykapcsolok ugy épitve mint a képeden, hogy aránylag nagy mennyiségü higany legyen a szorkezetben és ahol az elektrodák vannak ott joval nagyobb a csö átmétöröje igy a térfogat változás hatása kevésbé folyásolja be a higanyoszlop magasságát - pontosan a forditotottja mint a höméröben.
(#) Pali79 válasza Gafly hozzászólására (») Dec 25, 2023 /
 
Bár én nem ismerem ezeket a szerkezeteket közelről de utánaolvastam kicsit és a működési leírásból nekem az tűnik ki, hogy lehet érzékeny a környezeti hőmérsékletre. A wikipédián látható rajz szerint a fűtőellenállások előtt van egy szabályzó, amivel a feszültség szabályozása, így a "fűtés" is szabályozható. A működési leírás szerint a higanygőz melegítése hozza mozgásba a folyadékot. A megfelelő erő kifejtéséhez bizonyos hőmérsékletet el kell érjen. Mivel az üveg igen rossz hőszigetelő, biztos nem mindegy a (gondolom) néhány watt teljesítményű fűtésnek, hogy -20 vagy +40 fokról indul a munka. Kérlek javíts ki a tévedek, de úgy tudom elsősorban villogó fényjelzésekhez használták ezeket régen, ahol tulajdonképpen nincs jelentősége annak, hogy a jel 0,8 sec vagy éppen 1,2 sec alatt váltakozik.
Egyébként baromi izgalmas szerkezet, imádom az ilyen különlegességeket
(#) Gafly válasza Pali79 hozzászólására (») Dec 25, 2023 /
 
Igen, tipikusan ilyenek voltak a fénysorompókban. Az meg szegény ott áll a prérin egy szürke vas szekrényben. Nyáron süt rá a nap, tehát azzal a +40 fokkal még lehet keveset is mondtál. Télen meg régen voltak jó hidegek is...
A pontosságnak is másodlagos jelentősége volt, például a rendőr sem méri stopperrel indexet, de szerintem a műszaki vizsgán is csak ránézésre ellenőrzik.
Persze a Telefongyárban tutira volt rá előírás, meg biztosan ki is mérték annó. Mostanság ilyet már nem is gyárthatnának a higany miatt, ahogy a lázmérőt/vérnyomásmérőt sem...
Ugyanakkor érdekesség, hogy mennyire megbízható. Például nincs kopó alkatrésze, nem kell kenni, akkor is működésben marad, ha az egyik oldali fűtőszál elszakad.

Már csak a kiváncsiság miatt is, ha már úgyis ott van az a trimmer (ámbár bilincses huzalellenállás dugálna oda), Varttina megmérhetné a két végállásban hogy mennyit siet/késik egy nap vagy hét alatt...
A hozzászólás módosítva: Dec 25, 2023
(#) varttina válasza Gafly hozzászólására (») Dec 25, 2023 /
 
A következő lépés ez lesz. Mielőtt nekilátok a csigakerék legyártásának megmérem, hogy különböző feszültségek mellett mennyi a kimeneti frekvencia. Bár látszólag együtt ketyeg a gyári órámmal, elképzelhető, hogy nem is 36 lesz a megfelelő fokszám.
(#) Gafly válasza varttina hozzászólására (») Dec 25, 2023 /
 
Azt is nézd meg, hogy amikor már működik, akkor vedd le az egyik oldali fűtőszálbekötését. Elvileg ugyanúgy működnie kell tovább, bár lehet hogy lassul valamennyit és kissé asszimetrikus lesz. Az a baj, hogy szerintem csak leginkább lassítani lehet rajta, gyorsítani nem...
(#) varttina válasza Gafly hozzászólására (») Dec 25, 2023 /
 
A trimmert még nem kötöttem be. 12,2 V jön le a trafóról, így 998 és 1000 ms között ingadozik a ciklusidő.
(#) Gafly válasza varttina hozzászólására (») Dec 25, 2023 /
 
Sokkal pontosabb mint amire számítottam, jóval kevesebb mint két másodperc.
Az ingadozodás simán lehet kapuzási hiba miatt is, azaz hol kapja el éppen...
Hosszabb időtartamban kellene mérni, akkor kiátlagolódik, illetve a hőegyensúly is be tud állni.
Lehet ennyit be lehet húzni a trimmerrel, ki kell próbálni. Szerencsére gyorsabb, és lassítani egyszerűbb.
Illetve ha van jó erős mágnesed, azt odapróbálhatod a higanyoszlop nyugalmi szintjéhez, az elvileg lelassitja.

Esetleg mechanikus beállítás helyett/mellett lehetne tenni nyomógombot, amivel ki lehetne hagyni impulzust, vagy éppen hozzáadni.
(#) varttina válasza Gafly hozzászólására (») Dec 29, 2023 / 1
 
Tovább nem is próbálkozom. Főként, hogy a mérési összeállításom is elég bizonytalan. Hosszú vezeték a szobán keresztül, amiben folyamatosan megbotlom. Vagy működik, vagy nem.Megelégszem annyival, hogy a gyári órával szinkronban ketyeg. Inkább a mechanika megépítésével foglalkozom.
(#) Gafly válasza varttina hozzászólására (») Dec 29, 2023 /
 
Szerintem csinálj többet, tutira el fog kelni.
(#) mtomihun hozzászólása Feb 2, 2024 /
 
Sziasztok
Van egy ilyen motorom. Tudnátok segíteni, hogy milyen elektronikával tudnám működésre bírni?
Előre is köszi a segítséget
(#) Massawa válasza mtomihun hozzászólására (») Feb 2, 2024 /
 
Ez inkább BLDC motornak néz ki. 3 kivezetés kevés egy léptetö motorhoz.
Autoban hajt meg valamit. Ha jól nézem jo vastag drotok vannak a tekercsen, azaz nagyteljesitményü motorrol van szo ami az autoban csak rövid idöre müködik.
(#) mtomihun válasza Massawa hozzászólására (») Feb 2, 2024 /
 
Egy ilyen jó lehet?
(#) kaqkk válasza mtomihun hozzászólására (») Feb 2, 2024 /
 
Jó lehet de mit szeretnél belőle-vele csinálni ?
(#) mtomihun válasza kaqkk hozzászólására (») Feb 2, 2024 /
 
Egyenlőre semmi konkrét, csak szeretném,hogy menjen, aztán meglátom.
(#) Zsarka hozzászólása Hé, 14:47 /
 
Szép napot kívánok! Birtokomban vannak ilyen aranyos kis bipoláris motrok. Meghajtót szeretnék hozzájuk fabrikálni. Mondjuk egy kis cnc kísérletben gondolkodok. Szerintetek mi az ami leginkább illene hozzá. Egy két rajzot, linket megnéznék. Köszönöm.
(#) kaqkk válasza Zsarka hozzászólására (») Hé, 15:37 /
 
Ha cnc a "cél" akkor legjobban úgy jársz ha gyári meghajtót veszel . A házilag készített meghajtók hírről sem tudják azt amit a gyáriak és még a végére drágáb is lesz a saját elektronkia a megvett és félretett-kidobott alkatrészek miatt . Ez biztosan elbírja És nem egy ökör ára De akár még ez is jó lehet
A hozzászólás módosítva: Hé, 15:41
(#) pipi válasza Zsarka hozzászólására (») Hé, 16:43 1 /
 
Szerintem is kár a driverrel vacakolni, apróért megvehető. A Kaqkk listáját kiegészíteném még a drv8825 -el ezek modulkában megvehetők ali-ról, ebayról, meg itt a hestoreban sem drága.
Meg van https://www.hestore.hu/prod_10037852.html is amibe beldugdoshatod őket
A 3d nyomigámban is hasonló motor van, a gyári vezérlő a4988-al szerelt.
De vehetsz komplett panelt is mikrogéppel, dugdosható meghajtókkal... Ezek előnye hogy már szoftverezettek, és esetleg githubról is frissíthetőek...
(#) Zsarka válasza kaqkk hozzászólására (») Hé, 23:28 /
 
Köszönöm
(#) Zsarka válasza pipi hozzászólására (») Hé, 23:29 /
 
Köszönöm
(#) kaqkk válasza TÉ288 hozzászólására (») Kedd, 6:30 /
 
A 6560 adatlapja A DRV -é mindkettőben benne van az ajánlott alapkapcsolás
A hozzászólás módosítva: Kedd, 6:34
(#) Moderátor hozzászólása Kedd, 11:13
 
Kérjük a személyeskedést mellőzni!
Következő: »»   161 / 161
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem