Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádióamatőrök topikja
Lapozás: OK   24 / 250
(#) satlokk válasza MaTe193 hozzászólására (») Feb 6, 2012 /
 
Szia!
Lehet,hogy a hangszójában a lengőcséve van megszorulva,vagy vagy netán oxidos a fülhalgatócsatlakozónál talán.
(#) MaTe193 válasza satlokk hozzászólására (») Feb 7, 2012 /
 
Szia!
Nem kizárt. A fülhallgató csatlakozónál biztosan nincs hiba, ellenben a lengőcsévéjét le fogom ellenőrizni. Köszönöm a tippet!
(#) Rumcájsz válasza MaTe193 hozzászólására (») Feb 9, 2012 /
 
Esetleg zajzár??
(#) satlokk válasza Rumcájsz hozzászólására (») Feb 9, 2012 /
 
A zajzárnak ehhez semmi köze.
(#) Ballage hozzászólása Feb 10, 2012 /
 
Halihó!
Mától van saját hívójelünk: HA5JB (OP: Balázs) és HA5VIK (OP: Viktória).
QTH: Budapest 21. kerület.
QRA: JN97MK
73 DX
(#) szendi001 válasza Ballage hozzászólására (») Feb 10, 2012 /
 
Gratulálok! Jó rádiózást kívánok! 73! 1DLX
(#) Antennaman válasza Ballage hozzászólására (») Feb 10, 2012 /
 
Sziasztok szomszédék!

Gratulálok és sok szép QSO-t!
73-88! Gábor HA8LKM
(#) Ballage válasza Antennaman hozzászólására (») Feb 10, 2012 /
 
Köszönjük szépen mindenkinek.
Mostantól értelemszerűen QRV-k leszünk (főleg én), bár még csak egy kézi rádiónk van, de figyelni ez is jó lesz.
8LKM: majd gondolom QSO-zunk valamikor, ha már itt vagyunk a közelben.
(#) MaTe193 hozzászólása Feb 10, 2012 /
 
Sziasztok!
Lenne egy visszatérő kérdésem: sikerül jövőhét pénteken egy találkozót összehozni a közös képviselővel az antenna telepítésével kapcsolatban. Kérdésem: pontosan mire hivatkozzak, hogy én bizony telepíthetek antennát. Van ez valami törvénybe/rendeletbe foglalva?
73, Máté.
(#) MaTe193 válasza MaTe193 hozzászólására (») Feb 10, 2012 /
 
Kifelejtettem, hogy az antenna mérete 4m alatti lenne, így az önkormányzatnál elvileg nem engedélyköteles.
(#) satlokk válasza Ballage hozzászólására (») Feb 10, 2012 /
 
Szia!
Gratulálok ezután hajrá és sok szép összekötetéseket kivánok,remélem majd valamikor talákozunk a sávokban is.Üdv!HA6XA Csaba
(#) erobi82 válasza szendi001 hozzászólására (») Feb 10, 2012 /
 
Én is akartam vele 2db hasonló kaliberű rádiót átnézetni nála (FTH-7010) de aztmondta, hogy nem foglalkozik vele.
Mondjuk ha nagyon akartam volna biztos megcsinálja, de nem ér az már jóformán semmit. Van 2db-om de nemkell az már senkinek mióta feltörtek a kínai cuccok...
(#) Antennaman válasza MaTe193 hozzászólására (») Feb 10, 2012 /
 
Szia Máté!
Nem egyszerű de nem is reménytelen az esetedben sokat dominálhat, mennyire ismered a közös képviselőt, de ha van gondnok mint nálunk azzal is érdemes jóban lenni. Nálunk hála Istennek a kisöreg igen segítőkész és közvetlen volt amikor ide költöztünk (ellentétben a mostanival). Nagy szerencséd lehet akkor is, ha van elhanyagolt közösségi TV antenna árboc a tetőn amit kicsit felújítás címszóval meg magasítva birtokba vehetsz.
Lehetőleg ne dobálózz különböző jogszabályokkal törvény rendeletekkel mert attól esetleg ők is fáznak és nem mernek engedni semmit. pl. mondod, hogy "Szeretnék egy egyszerű kis antennát felszerelni a tetőre , hogy távoli adókat is tudjak venni a rádiómmal ehhez kérem a segítségüket" Ha a tető szigetelésre hívatkoznak, amire tényleg nagyon vigyázni kell azt jelezheted nekik, hogy "Igen tudok róla mennyire vigyázni kell és csak vastag puha gumi talpú cipőben és pallón mozgok" Persze ez csak egy variáció a leg egyszerűbb megközelítés végett. Üdv. Gábor és egy batyuval!!
(#) Antennaman válasza Ballage hozzászólására (») Feb 10, 2012 /
 
Szia Balázs!

Holnap Puskás Boerse! Aztán esetleg S21-en kereshetjük egymást úgy dél tájt elvileg haza is jövök::??::
A Mekin túl az egyik felső emeleti lakás ablakából láttam egy másik épület felé egy long wire-t kihúzva meg egy koax megy fel a tetőre gondolom valami URH GP-hez. Az a tietek?
Szép estét! Gábor
(#) satlokk hozzászólása Feb 10, 2012 /
 
Sziasztok!
A MASAT-ról bővebben.Üdv! Mindekinek HA6XA Csaba.Bővebben: Link
(#) Ballage válasza Antennaman hozzászólására (») Feb 10, 2012 /
 
Szia!
Nem, sajnos, ezen a házon nincs semmi. De remélem, hogy ez csak átmeneti állapot.
Holnap nem leszünk rádióközelben, de esetleg vasárnap QSO-zhatunk.
Ballage
(#) Ballage válasza satlokk hozzászólására (») Feb 10, 2012 /
 
Köszönjük szépen, kívánunk mi is neked hasonló jókat. Minden bizonnyal összefutunk majd az éterben is.
(#) MaTe193 hozzászólása Feb 12, 2012 /
 
Sziasztok!
Sikerült hozzájutnom egy "batárnagy" transzformátorhoz, 12V-ra. Rögtön elkapott az építőkedv, gondoltam összerakok egy kis tápot a rádióimhoz, de rögvest akadt egy nagy kérdés: Mi lenne célszerűbb, egy 7812-őt megtámogatni 1-2-3 tranzisztorral vagy egy külön stabilizáló áramkört összerakni? Mind kettőre várok érveket/ellenérveket. (Van pár 2N3055-öm is elfekvőben, szerintem az is felhasználható lenne erre a célra. Szerintetek?)
Köszönöm Gábor tanácsát az antennatelepítéssel kapcsolatban, hasznát fogom venni.
73!
(#) Gafly válasza MaTe193 hozzászólására (») Feb 12, 2012 /
 
Fordítva szoktuk csinálni, mert egyrészt ha csak "símán" utánateszel a 7812-nek pár 2N3055-öt, akkor már nem is 12V lészen hanem kevesebb, meg nem is stabil...
PNP tranzisztor:
- Emitter a "nagy betápra"
- Bázis a 7812 benetére
- Kettő közé mondjuk 47 Ohm
- Kollektor a kimenetre, ahová a 7812 is megy.
Ez ugye úgy működik, hogy amíg kicsi az áramfelvétel, addig a 7812 adja a stabil feszültséget. Azután ahogyan emelkedik az áramfelvétel, egyszer csak kinyit a "nagy" tranyó és besegít.
Persze gerjedés ellen kellenek kondik.
Ha mindenképpen a 2N3055-öt akarod felhasználni azt is lehet hasonlóan, csak ésszel...
Rádióhoz a 7812 "talpát" meg szoktuk emelni mondjuk egy piros LED-el, mert a 12V az ugye "autós" 12V ami 14.4
(#) MaTe193 válasza Gafly hozzászólására (») Feb 12, 2012 /
 
Köszönöm, éppen ezért kérdeztem, mivel még nem építettem ilyen kaliberű tápegységet. Leskicceltem az elmondásod alapján a tápegységet. Természetesen a bemenet egyenirányítva, szűrve érkezik, a zavarszűrő kondit most nem tettem be, de értelemszerűen benne lesz. Mi róla a vélemény? Tranzisztornak valami nagy áramú típust keresek.
(#) kadarist válasza MaTe193 hozzászólására (») Feb 12, 2012 /
 
Szia!
Ez így nagyon nem jó! Jó megoldás
Más körítéssel
(#) MaTe193 válasza kadarist hozzászólására (») Feb 12, 2012 /
 
Szia!
Nagyon köszönöm a korrigálást! Látszik, hogy nem sűrűn tervezek tápegységet...
(#) pucuka válasza MaTe193 hozzászólására (») Feb 12, 2012 /
 
Ha adóvevőkhöz, különösen nagyteljesítményű (50 - 100 W) adóvevőhöz, elég nehéz jó tápot építeni. Ugyanis, a tápvezetéken mindíg folyik több kevesebb nagyfrekvenciás áram, minél nagyobb az adóteljesítmény, annál nagyobb. Tekintve, hogy az ilyen nagyobb teljesítményű rádiók nem is igényelnek stabil tápfeszt, és többnyire bírják 15 V -ig, ne is építs ilyen célra stabilizált tápot, különösen ne integrált áramköröseket. Ebből a nyers tápfeszből, amit a (akár a majdani) nagyteljesítményű rádiókhoz használhatsz, készithetsz stabilizált tápokat a kézirádiókhoz, de ott is inkább az L200 -as áramkört ajánlanám, már több alkalommal bevált, és elég jók a tranziens tulajdonságai. (gondolj az adásindításkori, vagy SSB, távíró üzem csúcsáramfelvételeire) Természetesen a táp kellő szűrésére, esetleg árnyékolására is gondolj.
Az L200 adatlapján találhatsz nagyobb áramú megoldásokat.
(#) MaTe193 válasza pucuka hozzászólására (») Feb 12, 2012 /
 
Köszönöm a tippeket, egyelőre csak egy kisebb rádiónak szánom, ha lesz egy komolyabb, valószínűleg átalakítás lesz majd esedékes. Sőt! Ha jobban belegondolok, külön kivezethetem majd a stabilizálatlan,de szűrt feszültséget és modulosan lehetne majd hozzácsatlakoztatni a stabilizátort! Kétszer mérj, egyszer vágj alapon inkább kérdezek, mielőtt 'elpocsékolnám' a trafót.
(#) pucuka válasza MaTe193 hozzászólására (») Feb 12, 2012 /
 
Nem írtad mekkora az a "batár trafó", ebből gondoltam, hogy jó lehet egy komolyabb rádióhoz is. Elég nagy gond, ha végre hozzájutsz egy komolyabbhoz, és kell hozzá szerezni egy 25 - 30 A -es tápot. (üzletben aranyárban van) Ha bírja a trafó, már most érdemes erre megcsinálni. Tulajdonképpen, semelyik adóvevőnek nincs szüksége stabilizált tápra, mert tápról közvetlenül csak a HF, és RF végfokok mennek, a többit már saját magának stabilizálja.
(#) MaTe193 válasza pucuka hozzászólására (») Feb 12, 2012 /
 
Körül-belül 200-250W-os lehet. Nagyon hasznosak a tanácsaid, eddig még nem volt szerencsém komolyabb rádiók lelki világával ismerkedni.
(#) pucuka válasza MaTe193 hozzászólására (») Feb 12, 2012 /
 
Szeretném remélni, hogy lesz. Ha másképp nem, építesz egyet. (legalább egy végfokot)
(#) szendi001 válasza MaTe193 hozzászólására (») Feb 12, 2012 /
 
Az 1987 as Évkönyvben van 20 Amperes stabilizátor, olcsó elemekből. Plahtovics György írta a cikket. Ami tén csináltam anno FT-757 el az egy 12 voltos zselés akksi volt, egy 2,5 amperes stabil táppal. Mielőtt kérdezitek az akksi sokáig húzta, éveket qso-ztam így még az egyetemen, ahol nem volt hely tápnak.
(#) Antennaman válasza MaTe193 hozzászólására (») Feb 12, 2012 /
 
Szia Máté!
Persze azt is tudnunk kellene mekkora a rádió maximális egyenáramú bemenő teljesítménye. Jó ha túl méretezzük , hogy ne fájjon a nagyobb áramfelvétel sem akár 1,5- szörösére sőt én még kétszer akkora trafót , egyenirányító hídat és ha áteresztősre készítem akkor a Tranzisztorok össz. áramát. Valamint ha áteresztő tranzisztorokat alkalmazunk nem elég a stabi IC feszét emelni egy LED-nyivel hanem a Puffer feszültség is kicsit magasabb kell legyen oly annyira, hogy nem 12V váltót hanem 16-18V szekunder feszültségű trafót alkalmazunk. A fő áram útján pedig úgy a + mint a - legalább 4mm2 keresztmetszetű huzalt használunk. A végén akkora tápot ajánlok neked, hogy egy MTZ traktor tudja csak elmozdítani De egy ekkora tápegység kényelmesen passzív hűtéssel ellát egy 100-150W-os adóvevőt. Ahol hidegítő kondenzátorokat alkalmazunk ott legalább három féle legyen közvetlen egymás mellett pl. 1nF 47nF 100nF stb. kerámia és mondjuk , a fojtó tekercsekről most nem is beszélünk.
(#) Kera_Will válasza MaTe193 hozzászólására (») Feb 12, 2012 /
 
Ezzel a kiegszítéssel már talán közelebb leszel a megoldáshoz.

1-10 nanós kerámia hidegítő kondik hiányoznak a fesz stab ic bemenete , kimenete és a föld között.
Tehát be-föld(minusz) és ki-föld(minusz) közé.

Minél rövidebb kivezetésekkel.
Következő: »»   24 / 250
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem