Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 433MHz adó hatótáv növelés
Lapozás: OK   1 / 5
(#) vi hozzászólása Okt 2, 2006 /
 
Sziasztok,

megépítettem a Topi álltal közzétett rf adó/vevő kapcsolást. innen

némi különbséggel.
részletesen:

Tx:
PIC16f788 @ 20MHz
adóm : STM434 innen
próbapanelon (dugipanel) megépítve
12v-ról táplálva (2db félig kimerült 9v-os elem sorba kötve(12-13V), erről megy a pic is 5v-ra stabilizáltan LM7905-el)
kb 25-30cm -es drót antennával


Rx:
PIC16f788 @ 20MHz
adóm : RXB2013S innen
próbapanelon (dugipanel) megépítve
5v-ról táplálva (9v-os elem erről stabilizáltan LM7905-el)
kb 17-20cm -es drót antennával


az adatot a következő séma szerint küldöm rs232 protokollal :
először 10 db U karaktert (bin 1010101) , hogy a vevő lássa"felébredjen" adat következik.
majd 3 byte azonosítónak ("ByE"),
egy adat byte ami lehet 127 v. 239 attól függően hogy az adón melyik gombot nyomtam meg.
végül egy záró bájt jelen esetben "p".

a vevő várja az azonosítót és utána olvas két byte-ot.
ha második (záró) byte = "p" akkor értékeli az adat byteot.


Az adatokat próbáltam különböző sebességekkel küldeni. 300 bps-en az adatok nagy része elveszett, csak minden 2-3 gonbnyomás müködött (hatótáv max 10m). 2400bps túl gyors volt már pár méter után nem voltak értelmezhetőek a jelek.
Ami eddig a legjobb teljesítményt nyújtotta az a 1200bps volt. (Sajnos a program nyelv (picbasic) csak ezeket és az e feletti sebességeket támogatja. )
Így sikerölt kb 40m-es hatótávot kicsikarni belőle,
de nekem kb 80-100m-es hatótávra lenne szükségem.

Azt szeretném elérni hogy az autóba elhelyezve az adót az értesítenni tudjon engem a vevőn keresztöl ha riasztás történik. (autóriasztóhoz pager)

a következő megoldásokra gondoltam:

adó teljesítmény erősítő
-nem tudom , hogy nézki és hogy hogy müködik

antenna méretezés
-eztsem tudom miként kellen
több képletet is találtam
pl (300.000 / 433) * 0.25 = 172mm
ez adóra és vevőre is jó lenne?


Szeretném ha javasolnátok valamilyen megoldást ami orvosolná a problémámat.


Előre is köszönettel,
Viktor
(#) Kera_Will válasza vi hozzászólására (») Okt 2, 2006 /
 
hááát sajnos elég változatos, mostoha környezetre kell rádiódat méretezni ... ...

100 métert elég macerás átvinni "gyatra" antenákkal azé gyatra mert gondolom kocsin rejtetten kellene szerelni.
A fém kaszni meg tökéletes árnyékolás ha a szélvédő mögött is van akkor is a kalitkából kell ki mennie az energiának .

Vevőd antennája se lehet valami túl nagy és nyereséges ... gondolom olyan kis formás észrevehetelen lenne a legjobb .... ... no annak semmi nyeresége se lesz .. ...

Milyen terepen fogsz parkolni ? Hány tégla, vasbeton fal , lift lépcsőház fog árnyékolni ?

Tegyé 1 próbát vegyél 2db alap pmr rádiót és próbálj meg 1 átlagos belvárosi környezetben velük kommunikálni milyen jel/zaj viszonyt fogsz tapasztalnia 2 rádió közt különböző terep tárgyak közt. 446 Mhz en mennek és 500 mW kimenővel és gyárilag veszteséges rugójukkal mint antenna a borítás alatt.
Használhatnád ezeket is a frekiket de nem túl jó távjelezni mert borzalmasan telivannak a csatik
1 2 közeli/távoli építkezés vagy bármi szervezet aki pmr-t használ kommunikációra tönkre teszi a bitjeid sugárzását ...

433as frekin meg max 10 esetleg 100 mW mehet csak ki. Nem sok esélyed van
(#) vi válasza Kera_Will hozzászólására (») Okt 2, 2006 /
 
köszi a választ.

rálátás:
az erkélyről rálátni a parkolóra(10.em.).
az erkélyes szobában az asztalra lerakott vevővel próbálgattam a hatótávot.

ha nem akartam adatot átvinni csak ledet villogtani gomb nyomásra akkor megfelelő volt a hatótál 5V-al. minden eggyes gomb nyomásra felvillant a vevő ledje.

Tudom hogy nem engedélyezett a nagy teljesítmény, de pl ha lopják a kocsit akkor igazán sugározhatna egykicsit erősebben is, ugyis csak ritkán riasz.

Van valami ötleted erősítésre. esetleg a lakásban egy stabil antennára amire rácsatlakoztatom a vevő antennáját ha otthon vagyok. Ha meg viszem magammal akkor számítanom kell a kissebb hatótávra sajnos, mert csak egy kicsi antenna lesz rajta.

valaki valmi ötlet?

v.
(#) vi válasza vi hozzászólására (») Okt 2, 2006 /
 
Esetleg a vevő bemeneti érzékenységét kellene növelnem ? :miaz: valamilyen előerősítővel?
szerintetek?
(#) Kera_Will válasza vi hozzászólására (») Okt 2, 2006 /
 
Fixen emeletre tehetsz 1 külső nyereséges antennát is és fix vevővel a lakásban . (pl: az antennára kívül közvetlen csatlakoztathatod a vevőt kimenete lehet hosszabb dróton az erkélytől ablakonát a kontrollerbe. Igaz ott is lehet zavar akkora kábelen de tán a kódolás javit rajta).

Adó oldal növelése járhatóbb út mert ott van akksi is energia bőven .

Topi leírőását olvasgatva elégszerény mW kimenő teljesítmények vannak. Szóval 100 mWok hatásosabbak lennének 1 zsebben tartott vevőre.

De nem értem miért nem raksz a kocsiba 1 mobil telós riogatót kb 15.: huf az értéke plusz 1 "kidobott" 1000 forintos mobil teló plusz 1 feltöltő kártya ami felhív / SMS-t küld / megcsörget a kocsi ha történik valami.

Tudom az alkotás öröme ... jó az is meg szép is ..de hiába futsz nem éred utol ha viszik a kocsidat ... pedig milyen szépen jelezte soros komunikcióval hogy viszik ... Bocsi az iróniáért de ez elég boszantóvá válhat azért.
Jó oké ez most meg a mobil telókon múlik mit csinál aksija lemerült mikor esemény van ... de kocsi telója akár több számot is hivhat esemest küldhet ...stb ..stb .. akár kihangosíthatod magad a tolvajt jobb belátásra bírva ... akár motor stopot is küldhetsz a telódról a kocsinak további beiktatott rejtett gyujtást , ACpumpát bontó áramköri elemekkel ..stb ..stb ..

De ha megismerkedsz a mobil telók soros porti komunikációjával akkor magad is csinálhatsz hasonlót ... ...

alkotás háát pl .: 1 kisebb végfok ami tud n*100 mWot 433 megán ... bfxyz tranyók már esetleg jók elválasztani keresgélj 433 megás 70 centis adó leírásokat de ne wattosakat esetleg azok meghajtó fokozatait ahol csak n*100mW van még ...
(#) tibi0531 válasza Kera_Will hozzászólására (») Okt 2, 2006 /
 
Helló!

Említetted, hogy "az adó teljesítménynövelése a járhatóbb út".
Esetelg tudsz erre v.milyen kapcsolási rajzot?
Nekem nyílt terepen kellene ilyen modult használnom, ha zavar az sem gond.

Szeretnék kb.150-200m-et elérni.
(#) Kera_Will válasza tibi0531 hozzászólására (») Okt 2, 2006 /
 
deee nem minden áron ...
mivel csak a zavart növeled vele ...
(#) vi válasza Kera_Will hozzászólására (») Okt 3, 2006 /
 
Igazad van nem érem utol. (De legalább a rendszámot megtudom nézni )

De ha mondjuk csak feltörik és azért riaszt akkor oda tudok érni és rajtuk üthetek.

Tehát akkor egy végfokot kell csinálnom az adóra.
BFxxx tranzisztorok? pl melyikre gondoltál?
hogy nézki egy ilyen végfok erősítő, az antennára kell kötni?

nem láttam még ilyet


tudom egy mobilos értesítés jobb lenne. ha ez már müködik annak is nekiállok fő a fokozatosság.
(#) Kera_Will válasza vi hozzászólására (») Okt 3, 2006 /
 
Olyan BF tranzisztor ami legalább 1-1.5 GHzes tranzit frekivel rendelkezik és a Ptot 3-500mW közt van olyan lehetne a végfok vége az antenna előtt ez tudna kb.: max 200mW kimenőt.

Előtte a modul antenna kimenetre 1 bf96x es duálfetet ami leválaszt és meghajtó a bf tranzisztor előtt.

Elvi rajzot és nyák tervet elég macerás ilyen nagy frekin tervezni. Sok sok teszt és kisérlet kell hozzá
. Elvi rajzot találhatsz neten ... RT -kben 430as rádiók leírásaiban ...
(#) vi válasza Kera_Will hozzászólására (») Okt 3, 2006 /
 
rendben, ezeknek utána nézek.

köszi.
(#) Topi válasza vi hozzászólására (») Okt 3, 2006 / 4
 
Először is hoszabb antennával nem lesz jobb vételed, ez tévhit. Kioltják egymást a rádió hullámok. 17,3cm-es antenna kell.
Továbbá az adó és vevő modult árnyékold le. Csinálj neki (csak a modulnak) egy negatív nyákot és horganyzott lemezből (mint a tunereknek a külső fém burkolata) egy kis dobozt. Csak pár drót lógjon ki belőle. Antennához is használj árnyékolt 433,92MHz-et is elviselő coax kábelt. (Ne régi bnc-s hálóból maradt RG-58-as kábelt).
Sebességre maximum 1200bps-et használj, felette nem stabilak az átlag modulok.
Ne várd, hogy a rádión tökéletes jeled legyen. Ez a sáv, nem csak a Tied. Ezen sugároz mindenki. Ha egy irányú kommunikációd van, akkor nem tudsz kézfogásos módszerrel half-duplex kommunikálni. Az adóval add ki ugyan azt a parancsot kb 20-szor. Egy belőle csak jó lesz. Más módod nincsen. A fennt említett megoldásnál figyelj arra, hogy hogy legyen valami kezdő kód, hogy kiszűrd a hibát.
433,92MHz-re TILOS boostert építeni. De nem is kell... Én a fennt említett dolgokat betartva 200m-ig simán elvittem a linket. És kb 1.-2.ra megjött helyesen az adat.
Árnyékolni a legfontosabb! Mindenf fémdobozba. Fémdoboz külsejére rákötni a GND-t. Rádió modul tápját centinként 100nF-os kondikkal szűrni. Bemeneti feszre csak stabilizált fesz.
És akkor minden oké lesz!
(#) vi válasza Topi hozzászólására (») Okt 3, 2006 /
 
Topi!
Köszönöm a kimerítő választ.

Jó a kódot elküldöm többször.

Tehát akkor csináljak egy-egy fémdobozt az adónak és a vevőnek. Rákötni a testet és abból hozzam ki a drótokat az antennadrótot pedig árnyékolt vezetéken kivezetni a drótantennáig. Tehát akkor a táp szüröjét minnél közelebb kell elhelyeznem a modulhoz, hogy minnél kevesebb 100nF szürö kelljen. A tápot 7905-el szüröm két kerámia kondi és egy elko. puffer társaságában. Remélez elég stabil.

Mi az a negatív nyák?
nem elég helyette egy kis fém dobozba beleragasztani kétoldalú ragasztóval a modult?
barmilyen fém lehet? kólásdoboz?

Hol tudok szerzni antennának való árnyékolt kábelt?
Mi a pontos neve, hogy kérjem a boltba?

csináltam egy skiccet, csatoltam.
Ha minden igaz így kell kinéznie a modulokat rejtő dobozoknak.

sema.JPG
    
(#) vi válasza vi hozzászólására (») Okt 4, 2006 /
 
upp


Sziasztok,

valaki legyen olykedves és erősítse a legutóbb feltett feltételezéseimet. Ha tud segítsen megválaszolni a feltett kérdésekt.

előre is köszi.

v.
(#) Norberto válasza vi hozzászólására (») Okt 4, 2006 /
 
Én sajnos nem vagyok az ügyben kompetens
(#) vi válasza Norberto hozzászólására (») Okt 4, 2006 /
 
Köszi Norberto .

Kár, de azért valaki csak tudhozzászólni a témához.

Vagy ez már nagyon lejárt és uncsi téma.

Biztos vannak ennél sokkal frissebb dolgok.
Vajon mik lehetnek azok?
Talán segítségemre lehetnek azok is.

v.
(#) bbatka válasza vi hozzászólására (») Okt 5, 2006 /
 
Szerintem negatív nyák alatt azt érthette hogy a nyák felületének megmaradt részei ki vannak töltve a GND-vel.

A fémdobozt horganyzott lemezből célszerű elkészíteni. (forrasztható, beszerezhető) És lehetőleg min. 1mm vastag legyen .

Nincs tapasztalatom ilyen rádiós megoldásokban még, csak gondoltam leírom hogy én mire gondoltam.
(#) donjon válasza vi hozzászólására (») Okt 6, 2006 /
 
sziasztok!

Felteszem ide is a kérdést.
Van egy am551-es riaszutószettem,ez egy rádiós riasztószett.Na most a hatótávolság az adó,és vevőközött 30-40m,viszont vettem egy elmes trx nevű jelismétlő jeltovábbítót ami megismétli a jeleket,és továbbítja 100-150m-re(na ez már döfi lenne),össze kéne hozni,hogy az én am551-es jelét is továbbítsa,mert jelenlegcsak elmes motyókét továbbítja.Megtudja ezt valakicsinálni?Természetesen nemkérem inegyen.
(#) Topi válasza bbatka hozzászólására (») Okt 6, 2006 /
 
bbatka válaszolt helyettem a kérdésre.
(#) menyus válasza donjon hozzászólására (») Dec 1, 2006 /
 
Sziasztok!

Az ELMES egyik univezális RX/TX szettjével én is kínlódtam egy időben. Mivel a hatótávolság növelése nem volt lehetséges és gazdaságos a repeaterekkel (túl sok kellett volna belőle és nem is volt hová felszerelni őket...) ezért (szó szerint) a "végén" ragadtam meg a dolgokat és külső RF végfokozatot építettem hozzá.

Részletek : www.elmestuning.ketyere.net

Ha kérdés van a ketyerés emilemre jöhet

Üdv
(#) simos3 válasza Topi hozzászólására (») Jan 23, 2009 /
 
Szia Topi !

A következő kérdésekben szeretném a segítségedet kérni:
0.7mm-es vastagságú drótantenna esetén kell rövidüléssel számítva méretezni(x0.8)?
Ha az adó és a vevő modul is elég távol van az elektronika többi alkatrészétől (Aurel tip. modulok), akkor is érdemes a modulok közvetlen kimenetétől egy koax kábel szakasszal az "antennát távolabra" kivezetni ?

Üdv
(#) gg630504 válasza simos3 hozzászólására (») Jan 23, 2009 /
 
Rövidülési tényezőt figyelembe vevő számoló -> H: Hullámhossz frekvenciából.
(#) simos3 válasza gg630504 hozzászólására (») Jan 23, 2009 /
 
Köszönöm!
Nagyon jó !
(#) Junkie hozzászólása Jún 20, 2010 /
 
Sziasztok, lenne nekem egy olyan problémám, hogy beszereltettem az automba K9 tipusu riasztot amit bicskakulcsra be is programoztak, viszont az a gond hogy max 5 méterröl veszi a jelet, a saját eredeti távirányítórol meg még anyirol sem, max 3 m. Probáltam küllönböző dolgokat amiket interneten láttam, pl h. alufoliát tenni az áramkör mögé (a bicskakulcsba),hogy az felerösítse a jelet de semi hatás. A kulcsban található áramkörben levő IC adatait megnézvel 433 mhzen müködik. Szerintetek lehetséges valamilyen modon megnövelni legalább 20-30 m re ezt a távolságot? Esetleg valami hatékonyabb antennát tenni az autoba?, jelenleg egy darab drot van, azt is rákötötték az autórádió antenára, gondolom hogy jobb jelet kapjon, viszont a rádóantenna is elég gyenge minöséget produkál úgy h ez nem sokat segit szerintem. valakinek valamien ötlete? esetleg a kulcscsomora felszerelhető valamien kapcsolás ami megismételi a leadott jelet csak mondjuk felerösítvel ?

Segítségetek elöre is köszönöm... Üdv.
(#) (Felhasználó 4577) válasza Junkie hozzászólására (») Jún 20, 2010 /
 
Miért nem elég az 5m?
Nekünk 1m-ről nyitja csak ki és az is jó.
A vevő antennáját koax kábellal vezesd ki. Ha jól sejtem valahol az utastérben van a vevő a lábadnál lent, az antennát kellene feljebb vezetni, hogy a kasztni ne árnyékoljon.
(#) Junkie válasza (Felhasználó 4577) hozzászólására (») Jún 20, 2010 /
 
Köszi a gyors válaszod, holnap meg is probállom.Koax kábel bármien megteszi?,pl amit kábeltévénél használnak ? És gondolom az árnyékolást testre kell kötni igaz? Amugy azért nem elég az 5 m mert sok esetben van hogy ki kéne nyitnom az autot az erkélyröl (4 emelet) és elég rossz hogy lekell sétálnom meg vissza mindig, szóval ezért szeretném ha tudnám nyitni picitt messzebröl.
(#) gddr80 hozzászólása Aug 5, 2010 /
 
Megépítettem Topi RF adó vevő kapcsolását, tök jól működik. Viszont szeretném adatok átvitelére használni, nem hosszú, hanem maximum 8-10 karakter egyszeri átvitelére. A problémám, hogy akkora a zaj a frekvencián, hogy nem érkeznek meg a karakterek sorban egymás után sosem. (mindegyik karakterre manchester kódolást használok a mikroC beépített library-vel). Van kezdő és zárókarakter (0x0B és 0x0E ahogy a mikroC helpje írja, de így sem akar működni rendesen, van hogy ezek a karakterek sem érkeznek meg). Egy LCD kijelzőre küldöm az adatokat egy 16f690-es PIC-en keresztül, és látni hogy néha 10-20 mp-ig nem jön értelmes adat, holott az adó minden egyes karakter között csak 25 ms-et vár. Egy irányban szeretném használni, így a handshake módszer nem jöhet szóba. És persze a Baud rate-t sem tudom beállítani, mert a mikroC manchester library-je 500bps-t enged csak, illetve nem tudom hol kell magasabbra vagy alacsonyabbra állítani.
Valaki tudna segíteni?
Köszönöm.
(#) kobold válasza Junkie hozzászólására (») Aug 5, 2010 /
 
Nem tudom, aktuális-e még a problémád: nemrég egy javítandó riasztónál ugyanez volt a gond, és csupán össze kellett hangolni az adót a vevővel (nem SAW-oszcillátoros kivitelű volt). Az adóba új trimmerkondenzátort tettem, mert a régit műszerrel megmérve "szakadozott" forgatás közben, majd némi tekergetés után sikerült összelőni a kettőt.
Annyit azért érdemes megnézni, hogy a vevőnél van-e antenna, jártam már úgy, hogy a beépítést végző "szerelő" lecsípett belőle, mondván, minek lóg ez itt magában. Egy, névlegesen 17.3 cm-es (hullámhossz / 4) hosszúságú vezeték az antenna, nagyon összetekerni sem ajánlott.
(#) kobold válasza gddr80 hozzászólására (») Aug 5, 2010 /
 
A baudrate-et nem tudod átállítani, fix 500 bps (kivéve persze, ha hagyod a MikroC-t, és assembly nyelven írod az egészet).
A help-ben az is benne van, hogy ha túl sok hiba következik be a vétel során (ott 20-at mutat a példa), valamint akkor, ha túl sokáig nincs vett adat, akkor kell egy újabb Man_Receive_Init a szinkronizáláshoz. Tettél bele ilyet?
További ötletek, javaslatok:
- Akár egy, akár több byte fogadása is meghiúsulhat a vevőnél, mert a MikroC sajnos nem ad lehetőséget megszakításos vételkezelésre, ehelyett csak akkor figyeli a bemenetet, ha te ezt kéred tőle. Elvileg ez a viselkedés megkerülhető: használj a vételhez olyan lábat, ami interrupt-ot tud okozni, és a megszakításkezelőben vagy Man_Receive hívással szeded be a biteket, vagy írsz saját eljárást. Az adónál pedig, mivel a Man_Send csak egy byte-ot tud egyszerre küldeni, hagyj pici szüneteket közöttük.
- Ha kész az adó és a vevő programja és próbaáramköre is, először hagyd ki az RF átvitelt (ne is használd még a modulokat), próbáld ki vezetékes összekötéssel. Ez azért jó, mert nagyon gyorsan kiderülhetnek az esetleges programhibák.
- Amikor vezetékesen tökéletes, meg lehet tervezni az áramköröket. A PIC-ek kötelezően kristály-oszcillátorról járjanak, hidegítő kondenzátor legyen minden VDD láb közvetlen közelében, az RF moduloknál pedig az adatlapi ajánlások szerint.
(#) gddr80 válasza kobold hozzászólására (») Aug 5, 2010 /
 
Hello!
Megpróbáltam a Man_Receive_Init()- et, de most a kijelzőn az adatok mellett sok felesleges karakter is megjelenik, és eléggé lelassult a vétel.
Szerintem nem a megszakítással lesz a baj, mert az adatok folyamatosan jönnek, mindenféle értelmetlen karaktere, és köztük jönnek az adatszöveg karakterei is, de pl úgy, hogy az ABCDEF szöveget akarom átküldeni végtelen ciklusban, és a kijelzőn az A*****C***EF**A*BCD**ABCDE** szöveg jelenik meg, ahol a csillag vmilyen értelmetlen karakter (gondolom a vett zaj vagy talán hibák)és elég ritkán, de megjelenik helyesen az ABCDEF. Viszont egy idő után olyan karakterek jelennek meg, amiket ki sem küldtem
A végső cél az lenne, hogy egy gombnyomásra kiírjon egy szöveget, de nem túl sok időn belül (max 2-3 mp), viszont akkor az adó végtelen ciklusát el kell felejtenem.
A vevő modulhoz ceruzaelemeket használok, az adóhoz stabilizált 5V-t L7805-el. Mit jelent az a hidegítő kondenzátor? És mindenképp kell a kristály? Most az adó PIC-en egy hardveres UART van és tökéletesen működik egy másik PIC-el.
(#) kobold válasza gddr80 hozzászólására (») Aug 5, 2010 /
 
Valószínűleg túl sokszor fut le a Man_Receive_Init, és azért lassul a vétel.
Hogyan néz ki a vevő program struktúrája? Hogyan indítasz vételt (időközönként, véletlenszerűen valamikor, megszakítással)?
Következő: »»   1 / 5
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem