Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LED-ek fényerőszabályzása
 
Témaindító: Mau, idő: Júl 11, 2007
Lapozás: OK   1 / 4
(#) Mau hozzászólása Júl 11, 2007 /
 
Sziasztok!

Érdekelne, hogy ki hogyan oldana meg egy 100 fehér ledből álló világítás fényerőszabályozását.
A ledek számítógép tápról üzemelnének (3,3 V 20 A), és egyenlőre csak a fényerejüket kellene szabályozni.
(#) Attila86 hozzászólása Júl 11, 2007 /
 
Üdv.!
Én egy astabil 555-el, valami olyan tranyóval amin kicsi fesz marad és egy potival, ami az astabil kitöltési tényezőjét állítja. Persze mindez megfelelően nagy frekvencián.
Üdv.: Attila
(#) Norberto válasza Mau hozzászólására (») Júl 11, 2007 /
 
Legegyszerűbb a poti után...

...bele kéne túrkálni abba a tápegységbe...és megkeresni azt az árambeállító tagot, amivel a kimeneti áram szépen szabályozható...

...én így csinálnám!
(#) source2 válasza Mau hozzászólására (») Júl 11, 2007 /
 
hi

a ledek hogy vannak kötve? az összes párhuzamosan és csak a +/- kivezetés van?

PWM generátor + FET másik topicban van miden a PWM ről keress rá, kapcsolások is vannak

üdv
(#) Attila86 hozzászólása Júl 11, 2007 /
 
PWM. Én is ezt mondtam.
(#) pimi9 hozzászólása Júl 11, 2007 /
 
Én a skori féle kapcsolóüzemű áramgenerátorral:

Szerk: Nagyobb áramra erősebb fet, nagyobb áramű induktivítás és kisebb sönt kell.

(Nekem eszi az 555-ket, de biztos én rontottam el valamit)

aramgen2.gif
    
(#) Norberto válasza source2 hozzászólására (») Júl 11, 2007 /
 
Nah ne szórakozz

Fehér LED-ek nyitófeszültségéből adódóan nyilvánvaló (legalábbis sokak számára), hogy minden LED párhuzamos kapcsolásban van jelen felállás szerint...
(#) ha6pc válasza Norberto hozzászólására (») Júl 11, 2007 /
 
Biztos,hogy minden LED-en ugyanakkora áram fog folyni? Hacsak ez nem egy gyárilag párhuzamosra készített valami.
(#) ferci válasza ha6pc hozzászólására (») Júl 11, 2007 /
 
Szerintem is az a legegyszerűbb ( Norberto) és jó is... 100 db meg talán egy gyártásból ered és kicsi a szórás, 1-2 mA.
Inkább az a kérdés, a 3,3-at nem kell-é piszkálni párszáz mV-tal ide-oda... persze mindegy, ha 100 x I-LED-re be lesz állítva.
(#) Mau válasza Norberto hozzászólására (») Júl 11, 2007 /
 
Igazad van, párhuzamosan vannak/lesznek kötve a ledek.
(#) Mau válasza Norberto hozzászólására (») Júl 11, 2007 /
 
Még nem túrkáltam bele a tápegységbe, de szerintem nem is tudnám mit hol keressek. Azért választottam ezt a tápot, hogy legyen stabil feszültségem a fehér ledekhez, és a mennyiségük miatt megfelelő áramerősség is rendelkezésre álljon. Annyira nem értek hozzá. hogy beletúrkáljak. Én egy triakos (BT137)megoldáson gondolkodtam, mivel az van itthon.
(#) Attila86 hozzászólása Júl 11, 2007 /
 
Triakkal???
Na ha azzal megoldod grat...
(#) Mau válasza Attila86 hozzászólására (») Júl 11, 2007 /
 
Miért?
(#) Norberto válasza Mau hozzászólására (») Júl 11, 2007 /
 
Triakot az esetek 99%-ában váltóáramú hálózatokban szoktak alkalmazni...egy jó példa erre a fényorgona, ahol a 230V-os izzók felvillantását szokták vele megoldnani...
(#) Attila86 hozzászólása Júl 11, 2007 /
 
Mert nagyon nem ide való. Ennyi erővel egy grízgombócot is használhatsz, az is kb annyit ér.

Leginkább azért, mert a triak váltóáramon használható. Hiszen őt csak bekapcsolni lehet, ki a vezérlendő áram kapcsolja, hogy utána újra bekapcsolhassuk.
Márpedig a tápod gondolom a 3,3V-ot egyenben adja ki. De még ha váltóban adná, akkor sem lehetne itt triakot használni.
(#) Attila86 válasza Norberto hozzászólására (») Júl 11, 2007 /
 
Bizony!
Vagy a forrasztóállomásom, abban is a triak 24V váltót vezérel. Vagy a fényerő/fűtés/teljesítmény szabályzók...
(#) Mau válasza Norberto hozzászólására (») Júl 11, 2007 /
 
Igen, ez igaz, először 220 V-os működtetésben gondolkodtam, de a számítógép tápegység jobban bejön, viszont nem tudom, hogy egy egyszerű poti kibír-e 2-3 ampert, és mivel amúgy is van itthon egy csomó triakom ez egy biztosabb megoldás.
(#) Braf válasza Attila86 hozzászólására (») Júl 12, 2007 /
 
"számítógép tápról üzemelnének" "tápod gondolom a 3,3V-ot egyenben adja ki" számítógép tápon van még 5V , 12V , -5V , -12V
(#) Bártfai Ferenc hozzászólása Dec 6, 2007 /
 
Sziasztok... nekem is lenne egy hasonló kérdésem... nekem 1ledet kéne vezérelni, vagyis optokaput... azt szeretném megoldani, hogy egy potméterrel tudjam vezérelni a "fényerőt" ha tudna valaki valami kapcsolást azt megköszönném. amúgy ha elkészül akkor egy fényvezérlés lenne 1000W-os refiket szabályoznaa dolog. (optokapu---->triac---->refi) az optokapus rész már megy ha 3v-ot kap az optokapu akkor világít a refim
(#) fureszk válasza Braf hozzászólására (») Dec 6, 2007 /
 
van ott 3,3V is.
hiszen logikai feszültség. jah és ne a sárga-fekete-fekete-piros kábelen keresd a 3,3V-ot.
Bővebben: Link
(#) Bago hozzászólása Feb 16, 2009 /
 
Sziasztok!
A LED fényerejét hogyan lehet szabályozni?
Szeretnék építeni egy olyan kapcsolást, ami több különböző színű led fényerejét növeli, csökkenti, úgy, ahogy a wellness hotelekben működik a fényterápiás fal a szaunában. Persze nem falat akarok építeni, csak egy kisméretű fényjátékot.
(#) Eticsiga hozzászólása Máj 29, 2011 /
 
hello!
lenne 63 db ledem (uv) hármasával sorba kötve, ezeknek hogyan lehetne a fényerejüket szabályozni?
(#) kuzin hozzászólása Jún 8, 2011 /
 
Hello!

LEdes megvilágítást szeretnék 25-50db LEDdel és kb 2ceruzaelemes vagy 9V-elemes táppal, szabályozható fényerővel.
A kérdésem az lenne ha fogom a LEDeket és párhuzamosan kötöm őket majd az elemnél teszek egy megfelelő méretü ellenállást az áramkorlát végett akkor mennyire lesz tartós megoldás?
Ideális eset az lenne ugye hogy 1 led 1 ellenállás és ezek paralel, de igy viszonylag többet kell babrálni, a fő körbe szintén ellenállással változtatható az összfényerő.
Ledek: nagyfényerő, HB5-439AWF

Köszi, Zs
(#) proba válasza kuzin hozzászólására (») Jún 8, 2011 /
 
A két ceruza elem kiesett,az csak 3V ,a ledeknek 3,5V kell,a 9V elem jó választásnak tűnik egy stroboszkóphoz.Ha rákötsz mondjuk sorosan 2 ledet egy ellenállással és ebből 10 db-ot párhuzamosan (200mA) akkor igen igen sűrűn cserélheted az elemeket.
Az eredeti kérdésedre válaszolva,2-3 párhuzamos led(füzér) -hez próbálkoznék egy ellenállással. (bár igazából led(füzér)-enként kellene egy.
(#) kuzin válasza proba hozzászólására (») Jún 8, 2011 /
 
Hello!

A 2 LED sorba és egy ellenálllás az szimpatikus és ezeket párhuzamosítanam.
Igaz a 2ceruza kevés, marad a 9V.
Igy már stabil megoldásnak tűnik, nem?
Az egész hurok fényerejét egy potival szabályozni lehet majd.
Strobira kell.
(#) proba válasza kuzin hozzászólására (») Jún 8, 2011 /
 
Viccnek írtam a stroboszkópot,a 20 ledes változat max 10-15 percet ha működik ,egy jó minőségű 9V elemmel.Ez inkább csak elempazarlás.
(#) laszlo987 válasza Mau hozzászólására (») Jún 8, 2011 /
 
A legegyszerűbben egy forgó többállásos kapcoslaóval, ahogy külömböző értékű teljesítmény ellenásokat kapcsolsz a LEDekkel sorba.
(#) kuzin válasza proba hozzászólására (») Jún 8, 2011 /
 
Fotóra kell, strobonak tekinthető, sőt nem is fog annyit villogni csak ritkábban.
Találtam kinait a neten ők 3.4V-os külső táppal meg 2 ceruzaellemről megy nekik. A 2 cerka elemes módban nem tudom hogy megy nekik. Nem használnak előtét ellenállást?
Azon gondolkodom, hogy menjen 3 cerkaról és akkor az lehet aksis is, meg van is, szemben a 9V elemmel. Mindegyik led kap előtétR-t és párhuzamosodnának a tápra?
(#) marksman hozzászólása Ápr 22, 2012 /
 
Sziasztok !

Van két sima LED -em párhuzamba kötve azoknak szeretném szabályozni a fényerejét .
A tápfesz : 3V DC

Fel tudnátok dobni valami jó kis kapcsolást ?
(#) Gabó válasza marksman hozzászólására (») Ápr 22, 2012 /
 
Ha megfelel
De szerintem a recéset is vinné ;D

névtelen.JPG
    
Következő: »»   1 / 4
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem