Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Eltérő teljesítményű transzformátorok összekapcsolása
Lapozás: OK   1 / 2
(#) voodoo hozzászólása Ápr 9, 2010 /
 
Kérdésem a következő lenne:
erősítő építéshez szükségem volna 2x110-120V-ra legalább hogy egyáltalán bekapcsoljon. A helyzet az, nincs elég sok keretem arra várásoljak egy db új trafót sőt de még használtat se viszont alternatívákat szeretnék találni végre a projektem befejezéséhez. Van egy 300VA-es 2x50V-os trafóm, de ez kevés lenne, viszont tudnék venni 12 ezerért egy 1000VA-es de csak 2x30V-os trafót. Úgy gondolom ezeket sorba kötném mi történhet ha áram alá teszem? Mert az eredő szekunder feszültségem már 2x80V és 1300VA. Viszont addig nem merem megvenni amíg ez így nem tuti.

Válaszokat köszönöm.
(#) didyman válasza voodoo hozzászólására (») Ápr 9, 2010 /
 
Add el a 300W-osat és vegyél egy rendes, neked szükséges méretűt. Sorbakötve dehogy lesz 1300W terhelhetőség, istenőrizz ilyen kísérlettől ennyire eltérő trafókkal!
(#) kendre256 válasza voodoo hozzászólására (») Ápr 9, 2010 / 4
 
Soros kapcsolásnál a feszültségek összeadódnak (ha jól vannak kötve!), de a teljesítmények nem. Azonos áram folyik át mindkét szekunderen (ami nem lehet nagyobb a kisebb trafó szekunderén megengedett áramnál), ebből lehet kiszámolni, hogy mekkora teljesítményt lehet kivenni a két trafóból összesen. Kb. 480 VA lesz.
(#) dizi válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Ápr 9, 2010 /
 
Azt ne mond,hogy fölöslegesen nyitotta a témát. :gumicsirke:
(#) bgsf válasza dizi hozzászólására (») Ápr 9, 2010 /
 
Pedig felesleges volt. Az ilyen kísérletek vége kesernyés füst és amperszag!
Ha a témaindítónak ilyen kérdése van akkor bennem felvetődik hogy hogyan fogja fázishelyesen összekötni a két trafót.....
(#) voodoo hozzászólása Ápr 9, 2010 /
 
szerintem a küldött linkben egyáltalán nincs szó arról amit én kérdeztem 1.
2:
keresőbe beírtam trafó, transzformátor, toroid stb témákban 1db hasonlót találtam ami kérdés: 2x300W 2 teljesen ugyan olyan toroid összekötése.
Az én kérdésem más.

kedves bgsf:
attól mert valamit még nem tudok megkérdezhetem? Hiszen az oldal lényegében erről szól. Fázishelyesen összekötni a két trafót pedig elmondanám de kissé OFF lenne. Csak annyit mondok a szekunderek elejét-végét majd másikon is elejét végét és a két végét-elejét a kettő közt (ha egymás mellé raknám az a csatlakozási pont a 0.

a két legszélső pedig a ~+/- fázis ami menne a hídra stb

Dehát amint megtudtam és a válaszolóknak mondtam is megköszönöm a válaszukat.
Köszönöm szépen megtudtam, hogy ilyet nem lehet megtenni és amire számítottam az nem valós.

Üdv
(#) Moderátor hozzászólása Ápr 9, 2010
 
Téma címét javítottam, a "2 különb. trafó sorba kötése különb. teljesítm. Következmény?" sokadszorra is elég borzasztóan nézett ki...
(#) ZsoloMC válasza voodoo hozzászólására (») Ápr 10, 2010 /
 
Szia. Szerintem próbálj feszkétszerezővel.
Én kipróbáltam mikor épp nem volt megfelelő trafóm, és működik rendesen.
Még erősítőnél sem volt gond. 2x50nél ha dc akkor 2x100 meglesz belőle.
(#) voodoo válasza ZsoloMC hozzászólására (») Ápr 10, 2010 /
 
kaszkád eljárás? vagy diódákkal?
(#) ZsoloMC válasza voodoo hozzászólására (») Ápr 10, 2010 /
 
Sima diódákkal. Kettő dióda kettő kondi.
Közben keresem a gépemen a rajzát.
(#) ZsoloMC válasza voodoo hozzászólására (») Ápr 10, 2010 /
 
http://elektroncso.hu/cikkek/tap_delon.gif
Itt jól látszik.
A szekunder nálad a sorbakötött tekercsből egyet csinálsz.
Ez a kapcsolás szerinti egyenirányítás pedig megduplázza.
Erősítőhöz is jó, nálam működik és bevált.
(#) ezer válasza ZsoloMC hozzászólására (») Ápr 12, 2010 /
 
Ez a kapcsolás valóban megduplázza a feszültséget, de az egyenirányítás így egyutas! Vagyis csak félperiódus teteje tölti a kondit (20mS-onként). Így ha nem akarod, hogy brumm legyen sokkal nagyobb kondenzátorok kellenek (mint kétutas esetben). Amit a trafón megspórol Építőnk azt rákölti elkóra!
(#) ZsoloMC válasza ezer hozzászólására (») Ápr 14, 2010 /
 
Nos, ha megfelelően simítjuk akkor nem búg.
Enyém legalábbis nem.
100n és 15ezer mikro van a tápon.
Nem vettem észre brummot.
(#) ezer válasza ZsoloMC hozzászólására (») Ápr 20, 2010 /
 
Én is ezt írtam: "Így ha nem akarod, hogy brumm legyen sokkal nagyobb kondenzátorok kellenek (mint kétutas esetben)." A 15 ezer mikro (azzal a terheléssel ami neked van) nyilván eléggé nagy ha tapasztalod, hogy nem búg.
(#) janik00133 hozzászólása Márc 7, 2011 /
 
Sziasztok!
Olyan kérdésem lenne hogy 2 taranszformátor vasmagja össze érhet? Mármint nem lehet belőlle semmi gond igaz?
(#) kendre256 válasza janik00133 hozzászólására (») Márc 7, 2011 /
 
Nagy valószínűséggel nem lesz belőle gond.
(Akkor lehetne belőle gond, ha a transzformátor valami nagyog vacak, nagyon nagy szórt mágneses terű lenne, akkor viszont már közel sem szabadna őket egymáshoz tenni. De szerintem az összes tarfó annál sokkal jobb, hogy ettől tartani kellene.)
(#) zolika60 válasza kendre256 hozzászólására (») Márc 7, 2011 /
 
Ha csak valamelyik nem fűt nagyon.
(#) pintad hozzászólása Júl 9, 2011 /
 
Hello.
A kérdésem nem teljesen illik a téma címéhez, mivel két ugyanolyan teljesítményű trafóról van szó. Ettől függetlenül szerintem ebbe a témába illik leginkább.

2x100W-os erősítőt építek jelenleg. Ehhez van 2 db ugyanolyan, egyenként ekkora teljesítményt biztosan leadó trafóm.
Eredeti elképzelésemben az szerepelt hogy a két trafó a két oldalt külön-külön hajtja meg. Azonban kaptam egy rajzot, miszerint a két trafót egy kapcsolásba lehet kötni, így végül azzal oldottam meg.
Előtte nem figyeltem, hogy mennyire melegednek a trafók, azonban így összekapcsolva (és szinte szorosan egymás mellé helyezve) saccra kb. 40-45°C fokosak lehetnek 20-30 perc üresjárat (tehát erősítő rákötve, de hang nincs, tehát komolyabb áramfelvétel nem történik)

Egyrészt a véleményeteket szeretném kikérni erről a kapcsolásról, másrészt az a kérdésem, hogy mitől lehet ez a melegedés, normális-e, kell-e tenni valamit ellene?
(Megpróbáltam, hogy 90°-ban elforgatom a két trafót, hogy más oldaluk legyen egymás felé, de nem segített.)
(#) kadarist válasza pintad hozzászólására (») Júl 9, 2011 /
 
Szia!
A két trafót kösd párhuzamosan, ezek után kösd a már egyesített trafókra a Graetz-diódákat
(#) pucuka válasza pintad hozzászólására (») Júl 9, 2011 /
 
Azt azért nézd meg, hogyha a trafók szekunderét nem kapcsolod össze, melegszenek-e a trafók. Ha nem melegszenek, akkor a szekundert nem lehet párhuzamosan kötni, külön külön táp a megoldás
(#) pintad válasza pucuka hozzászólására (») Júl 9, 2011 /
 
Rendben, kipróbálom, köszönöm.
kadarist: gondolom ennyi erővel már külön-külön táp is lehetne a két oldalnak; akitől a kapcsolást kaptam az azért ajánlotta, mert így egymást segítik a trafók, erősebb lesz a kapcsolás.
(#) pintad válasza pintad hozzászólására (») Júl 9, 2011 /
 
A trafókat teljesen lehúztam mindenről, "üresben" is fűtöttek.
Lehetséges, hogy a két trafó fizikai közelsége közrejátszik a jelenségben, vagy egyszerűen csak ilyenek?
(#) pinyó39 válasza pintad hozzászólására (») Júl 9, 2011 /
 
Egy képet bökhetnél fel a trafóidról, talán többet tudnánk mondani.
(#) pucuka válasza pintad hozzászólására (») Júl 9, 2011 /
 
Ha üresben is melegszenek, akkor nem a szekunderek összekötése volt a baj. Talán kissé túl vannak gerjesztve, kevés a primer menetszám, vagy nagyobb feszültséget kapnak, mint amire készültek. Mérj primer áramot, üresjárásban.
(#) pintad hozzászólása Júl 10, 2011 /
 
Az eredeti erősítő (amiből a trafó származik) hátuljára 220V van felírva. Feltételezem tehát, hogy a primer oldali feszültség megfelelő.
Talán megjegyzendő, hogy a két trafó közül az egyik pár fokkal, mégis érezhetően kevésbé melegszik.
A kevésbé melegedő trafón üresben 0..3A áramot mér a műszer, a jobban melegedőn szintén, habár ennél a 3A-t kb. egyszer érte el a kijelzés.
Mellékelem a képeket a trafókról. A rajtuk látható felirat:
TA-83A
A76-016X-V
NY89B (illetve NY89C a másik trafón; ez az egyetlen eltérés)
Mellesleg, a fent mellékelt összekapcsoló tápáramkörhöz mit szóltok?
(#) reloop válasza pintad hozzászólására (») Júl 10, 2011 /
 
Így kötném be.
(#) kiborg válasza pintad hozzászólására (») Júl 10, 2011 /
 
Hali!
Az a 0..3A az mennyi ??? Nem konstans az áramfelvételed?Ugrál? Miért ekkora a tartománya?
Ha eléri a 3A-t, az majdnem 700W !!! Az meg kizárt, hogy üresjárati terhelés!! Legalábbis szerintem.
Üdv Kiborg
(#) nedudgi hozzászólása Júl 10, 2011 /
 
Nekem gyanús ez a dolog. Trafót párhuzamosan kötni? Mi a garancia arra, hogy feszültségük egyforma?
Szerintem csak egyenirányítás után szabad összekötni őket.
(#) kadarist válasza nedudgi hozzászólására (») Júl 10, 2011 /
 
Két egyforma teljesítményű és egyforma feszültségűt nyugodtan össze lehet kapcsolni, mindenféle káros hatás nélkül.
(#) pucuka válasza kadarist hozzászólására (») Júl 10, 2011 /
 
Ebben igazad van, csakhogy nincs két egyforma trafó sem, és ezért minden aktiv elem (amely áram, vagy feszültségforrást tartalmaz) párhuzamos kapcsolása, legalábbis bizonytalan. Még ugyanazon trafó két egyforma szekunder tekercsének a párhuzamos kötése sem igazán jó megoldás, mert mindíg fognak kiegyenlítő áramok folyni, többé-kevésbé, amik haszontalanul terheli az áram(feszültség) forrást, és csak a veszteséget növeli.
Következő: »»   1 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem