Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Távvezeték közelében elektromágneses tér mérése
Lapozás: OK   1 / 1
(#) Horv hozzászólása Júl 19, 2011 /
 
Sziasztok, nem tudom jó-e a témába, de felteszem kérdésem.

Az távvezetékek közelében szeretném mérni a térerősséget és mágneses fluxussűrűséget(indukció?).
Ma elkezdtem építeni egy áramkört ami így fest:
Egy 6cm átmérőn 333 menetes tekercset rákötöttem egy műveleti erősítőre és annak a kimenetét egy szűrűre ami elméletileg 50Hz-től 250Hz-ig szűr, s ez rá a szkópra. Egy mágnest a tekercsben és körülötte mozgattam, a jelszint is változott, de csak pár mV-t!
Nem tudom, szerintetek ezzel lehetne mérni a távvezetéknél? Illetve, jó-e a tekercs hozzá? Tudnátok leírni ehhez való tekercsnek a paramétereit?

(A jövőben szeretném komolyabbá tenni a "műszert" időzítve mérne, MCU kiszámolná a térerősséget,PC-vel való kommunikáció,adatok tárolása,stb..)

Köszönöm előre Horv!
(#) Gafly válasza Horv hozzászólására (») Júl 19, 2011 /
 
Térerőt, és/vagy mágneses indukciót mérnél?
Milyen célból?
(#) Horv hozzászólása Júl 19, 2011 /
 
Mindkettőt.
A cél, hogy a erre a kérdésre választ kapjak: közelben élő kisemlős populációk mozgását befolyásolja-e a távvezeték.
(#) efraim válasza Horv hozzászólására (») Júl 19, 2011 /
 
(#) pucuka válasza efraim hozzászólására (») Júl 19, 2011 /
 
Az rendben van, amit linkeltél, csakhogy a kérdező nem erre kíváncsi, hanem a távvezetékek elektromos és mágneses terének nagyságára. A linkelt dokumentum a 9 kHz, és 3000 MHz közötti elektromágneses sugárzás (rádióhullámok) mérésére, és értékelésére ad módszert. A távvezetékekben 50 Hz van, és nem is nagyon sugárzódik ki, mert végül is ha megfelelő hosszúságban vizsgáljuk, akkor ez egy szimmetrikus tápvonal. Tehát antennának nem igazán jó.
(#) ha6pc válasza Horv hozzászólására (») Júl 20, 2011 / 1
 
Szervusz!
Relatív mérésekhez bizonyosan jó az elv,de hitelesnek mondható eredményeket akkor tudsz mérni,ha tudod,mekkora áramerősség folyik a vezetőben,és ahhoz mekkora az általad indikált feszültség a tekercsedben.
(#) Horv hozzászólása Júl 21, 2011 /
 
Köszönöm a válaszokat!

A számításokhoz Faraday-Lenz formulát használjam?
(#) Horv hozzászólása Júl 21, 2011 /
 
Bocsánat a dupla-postért, de nézegettem pár kapcsolást
http://static.electro-tech-online.com/imgcache/7882-em_meter.gif pl ez használható lenne a problémámra?
Találtam még olyanokat is ahol Hall-szenzort alkalmaztak, az esetemben működhet?
(#) pucuka válasza Horv hozzászólására (») Júl 21, 2011 / 1
 
Ez is jó, meg a hall szenzor is, de az érzéketlenebb. A hitelesítés meg más probléma, és elég nehéz.
(#) Horv válasza pucuka hozzászólására (») Júl 21, 2011 /
 
Oké, köszönöm! Kipróbálom mindegyiket

Ma próbálkoztam, egy 100mH-is tekercsre kötöttem a szkópot, és a saját 333 menetesemre 5.6V-t, és tekercset mozgatva ilyet kaptam:
A mellékeltekben látszik.
De erősítő-> szűrűre rákapcsolva nem akart semmi megjelenni, mitől lehet?
(#) zsema válasza Horv hozzászólására (») Júl 22, 2011 / 2
 
Szia!

Pár dolog, ami hirtelen az eszembe jutott:

1) Mágneses tér mérése: Az egyik fajta ( elég elterjedt ), direkt erre a célra készült műszer működési elve, hogy 3 db egymással 90 fokot bezáró tekercset tartalmaz. ( Ugye B és H vektormennyiség, és a három komponens együtt adja a nagyságot és irányt)

Nem tudom, hogy neked mi a fontos, a csúcsérték vagy az irány is, esetleg külön-külön a komponensek...

2) Be lehet állítani a mintavétel gyakoriságát. (és még 1000 másik paramétert) Mérés közben egy halom adatot eltárol, amit számítógépre lehet letölteni. Amiért ez fontos: tudsz átlagolni, ami hasznos lesz a mindenféle zavar simításakor.

3) Mi erőátviteli kábelt mértünk. A max áram 150A volt, és kb. 30-50cm-ről mértük. Terhelés nélküli és a terheléses eset között alig volt érdemi különbség: egyfelől ne számíts nagy mágneses térerősségre, másfelől pedig annyi zavar van, hogy győzd kiválogatni a hasznos jelet ...

(szóval 1db tekercs jelét (csúcsértékét) szkópon meg sem kell poróbálni értelmezni)

4) akik a távvezetéket mérték: a földön haladtak végig a vezeték nyomvonalán. Pontos adatokra nem emlékszem, de valami olyasmi volt, hogy a 1600W-os porszívó fél méterről nagyobb B-t produkált, mint a vez. 9-10 méterről.

5) kis kompakt mérőműszerek készen kaphatóak direkt erre a célra. Nem kis méréstechnikai feladat, szóval az én véleményem, hogy ha érdemi mérés akarsz a közeljövőben, akkor célszerűbb venni/kölcsönözni/kölcsönkérni.

Ezekhez komplett szoftvercsomag is jár, ahol a mért értékeket tudod kiértékelni, vizuálisan megjeleníteni, a vezetéket modellezni, stb. Nagyon hasznos jószágok.

Ne érts félre, nem akarok eladni, nem kapok jutalékot. De mértem ehhez hasonlót, és a feladat megköveteli a felkészültséget. Még így is annyi buktató van, hogy konzulensünk nélkül alig boldogultukn volna el

Zs
(#) Horv válasza zsema hozzászólására (») Júl 22, 2011 /
 
Szia!
A műszer nagyon jó lenne, azt hiszem Gauss méter a neve, csak én nagyon drágákat találtam, meg jó lenne több ponton mérni egyszerre(legalább 5) Lehet tudok kölcsön kérni, de azt max. referenciának használnám.

A zavarokat kilehet szűrni nem?
(#) Gafly válasza Horv hozzászólására (») Júl 22, 2011 / 1
 
Nagyon szépen látszik a bekapcsolási tranziens, pont ilyennek kell lenni
Az hogy a szűrővel és erősitővel nem látsz semmit, valami nagyon banális is oka van, példaul nem kapott tápot, stb...
A szűrő milyen? Alulaláteresztő vagy sávszűrő, 50Hz-re? Ugye három fázisről van szó...
(#) Horv hozzászólása Júl 22, 2011 /
 
Sávszűrő 50-250Hzre
(#) proli007 válasza Horv hozzászólására (») Júl 22, 2011 /
 
Hello!
Én a kőkorszakban készítettem "kábelkeresőt". De a tekercs, 2db 10mm-es 200mm-er hosszú ferritrúd volt párhuzamosan összeragasztva, és ezen kb. 8000..10000 menet 0,08mm-es huzalból. Nos ez volt az "antenna". Ez után szűrős erősítő - demodulátor -és műszer következett. Érzékenysége olyan volt, hogy ha a konyhában működött, és a szobába kb. 8 méterre bekapcsoltam az erősítőt, a trafótól szögre ment a műszer.
Hogy mennyire volt használható, arról fogalmam sem volt, de több tucatot kellett gyártanom, így gondolom működött a dolog..
üdv! proli007
Következő: »»   1 / 1
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem