Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapunyitás gombnyomásra olcsón! - avagy automata kapu házilag
Lapozás: OK   1 / 107
(#) szabi83 hozzászólása Feb 2, 2006 /
 
Sziasztok

Eme remek 5lettel állok elétek!!!

A kaput ki kell nyitni, utána becsukni , amikor haza érek akkor ugyanaz a szitú.. a szomszédok meg lesnek, hogy ez már megint hova megy..

erre 5leteltem ki, hogy Építsünk házilag, talán úgyan olyan jót, amit árulnak 70.000 FT ért kompletten csomagban, de sokkal olcsóbban kijönn házilag.

mi kell?
1 szárny nyitáshoz:
tartókonzol a doboznak és az anyának
villany motor
tömör fémrúd(amire menetet vágunk)
két-két adó és vevő rész
és egy doboz az elektronikának és a motornak

megvalósítási eszközök:
motor:
szerintem jó lenne egy fúrógép motor, aminek lehet szabályozni az irányát, ide jó az olcsó hódos v. gazdaságos tip.

adó és a vevő rész csatolva, kérdés:
az adón nyomva van a kapcsoló, akkor a vevőn, a relé működteti a fúrógépet valamelyik irányba, de csak addig ameddig nyomva van ?

Lehetne olyat, hogy kiegészíteni egy 555-s időzitővel a relét, hogy ha kap jelet a vevő csukáskor akkor addig mennyen a motor még nem csukodikbe teljessen?

csatolva egy technikai-elvi-rajz

(az 5letet kiagyalását 1 léptető motor is okozta!!)
Vélemények? 5letek? Szerintetek?
(#) THT válasza szabi83 hozzászólására (») Feb 2, 2006 /
 
SZia!

Én nem időzíteném, szerintem a legbiztonságosabb ha addig megy a motor míg nyomod a gombot. Ha mégis automatizálni akarsz, akkor inkább végállásszenzorok legyenek, és ki kell egészíteni a cuccot egy áramkorláttal, ami leoldja a motort ha mondjuk beszorít valamit a kapu.
(#) (Felhasználó 425) válasza szabi83 hozzászólására (») Feb 2, 2006 /
 
Szerintem próbáld meg a parabolaantenna mozgató mechanikával. Hallottam már akinek nagyon jól működik , de olyat is akinek nem jött be.
A beállítása kicsit nehézkes, de megoldható.
(#) Tomee válasza szabi83 hozzászólására (») Feb 2, 2006 /
 
Nézd meg itt az Rf adó-vevő párokat.
Szerintem fúrógéppel nem hiszem, hogy menni fog. Akkor inkább toló kapú és oda a fúrógép + menetes szál meghajtás.
(#) Topi válasza szabi83 hozzászólására (») Feb 2, 2006 / 1
 
Ha kaput akarsz nyitni, akkor minden félek éppen ugrókódos kell... Mert különben mindenki nyitogatni fogja a kapudat...
(#) Inhouse válasza szabi83 hozzászólására (») Feb 2, 2006 /
 
Nem kell menetet vágnod, lehet kapni menetes szárat.
A fúrógép jó motornak.
Nem elég az időzítő, kellenek határoló elemek.
A kapunak korrektnek kell lennie, nem lóghat és könnyen kell mozognia.
Lehet kapni adó-vevő modulokat elektronikai boltokban. Nem valószínű, hogyha nem ugrókódos cuccot használsz, akkor "mindenki nyitogatni fogja", azért ez ennyire nem véresen komoly. Ha valaki komolyan be akar menni, akkor bemászik és ha valakinek nincs kapunyitója, akkor csak kiakasztja belül a "riglit" és már teherautóval is bemehet. Kicsi a valószínűsége, hogy egy átlagembert profi bűnözők kifigyelnek és leklónozzák a távirányítót. Persze nem 1000Ft-os vezetéknélküli csengővel kell nyitni, de a sima rögzített kódos modulokat sem tudja akármi nyitni.
Nézz el ide, mert lusta vagyok többet írni, bocs:
terminal kapunyitós fórum az alapokhoz

Ja a Nyeste-s srác gephu programja alapkövetelmény! Köszönjük meg Szabolcsnak az önzetlen munkáját!

Üdv
Inhouse
(#) Inhouse válasza Inhouse hozzászólására (») Feb 2, 2006 /
 
Ja, és nem anya kell, az elég karcsú. Menetes szár összekötő...tulajdonképpen ez kisebb méreteknél egy pár cm hosszú cső, benne menettel, nagyobb méreteknél pedig mintha 4-5 anya lenne egyben.
Javaslom, hogy min. M16 menetes szárral próbálkozz, a hozzá való összekötővel.
A gephu programmal le tudod modellezni, hogy mekkora hasznos útja kell legyen az orsónak, milyen hosszú lesz az egész cucc, hova esnek a kapcsolódási pontok, mekkora lehet a max. nyitási szög.
Hagyni kell valamennyi holtjátékot, hogy ne szoruljon meg, viszont nem szabad nagyon lötyögnie, hogy ne szoruljon meg...:yes:
Kellenek csapágyak is, ez talán az egyik legnagyobb probléma...
Egy elég merev vázra kell szerelni a motort és a szerelvényeket, lehetőleg állítható módon...
Az elektronikára a 27mHz-es játékokat felejtsd el, nem éri meg vele foglalkozni és a megbízhatóság azért ennél tényleg fontosabb...
Ha 2 szárnyas a kapu és átfedéssel csukódik, akkor nyitáskor és csukáskor fordított sorrendben az egyiket később kell indítani...
Kell vészleállítási lehetőség a távirányítóról is.

Javaslom, nézz meg egy pár gyári megoldást felszerelve ismerősöknél, szomszédoknál, hogy átlásd a problémát!

Üdv
Inhouse
(#) mrkatona válasza szabi83 hozzászólására (») Feb 2, 2006 /
 
Sziasztok!

Szerintem a rádiós átvitelre ott a 433 Mhz-en működő vezeték nélkűli csengő.Csak körültekintően kell jumperelni,nehogy a szomszédokhoz csengessenek és a kapu nyílik...
Olcsó,tökéletes eme célre. (meg bármi másra is,ha valaki építeni akar vele valamit: rádiós lámpakapcsolót,kapunyitót,számítógép on)
Modjuk lehet bonyolítani a helyzetet magasabb kódveriációval a biztonság kedvéért ha más nem ugrókóddal.
Üdv:mrk
(#) szabi83 válasza Inhouse hozzászólására (») Feb 2, 2006 /
 
THT:
asszem télleg nem kellene időzítővel balhézni..

"ki kell egészíteni a cuccot egy áramkorláttal, ami leoldja a motort ha mondjuk beszorít valamit a kapu."
ez felesleges, nekem

-o-
ulpaul:
"parabolaantenna mozgató mechanikával"
én az olcsóságra törekszek, szerintem kevés lenne erőben.
A prgi-t nagyon köszi !!

-o-
Tomee:
én az olcsóságra törekszek, 10 e ft durva lenne csak az írányításért...amikor 10 e ftból az egész kijönn!
azért fúrógép, mert viszonylag kicsi, van benne fordulat szabályzó és irány szabályzó.
a tolókapu butaság lenne ha már 2 szárnyas kapu adott, csak jobb lenne, ha elektronika nyitná és zárná.

-o-
Topi:
okés, majd beszámolok ha valaki kinyitja..

-o-
Inhouse:
"Nem kell menetet vágnod, lehet kapni menetes szárat."
én az olcsóságra törekszek. 10mm-es fém rúd van itthol, és menet vágó is, szoktam menetett vágni, tény nem egyszerű, de ha elkapja akkor megy..

időzítő kilőve!
adó-vevő kilőve, hol marad az építési kedv ?
csak nem vagyok tisztában a működési elvvel(ha nyom, akkor relé összekapcsolja az áramkört ?)
majd elnézek..
a prgi télleg kúl.

"Ja, és nem anya kell, az elég karcsú."
nem rendes anyára gondoltam.
10mm vastag"lemez" vasdarabból esztergáltatni pl

"egy pár cm hosszú cső, benne menettel"
igen, de ha a menetes rész "esetleg" idomodik nyáron "50fokba mondjuk" akkor eseleg megszorulhat. /bár én teszekrá majd valami borítást./

"Kellenek csapágyak is, ez talán az egyik legnagyobb probléma..."
a kapu az elég jól mozog oda nem kell, hát a forgo rész-t meg valahogy megoldom van fém ipari esztergálos, aki olcson dolgozik .

"Az elektronikára a 27mHz-es játékokat felejtsd el, nem éri meg vele foglalkozni és a megbízhatóság azért ennél tényleg fontosabb... "
hát... ha pontossan be van lőve az adó és a vevő akkor megbizható nem? 2-8 métert csak áthidal nem ??

"Ha 2 szárnyas a kapu és átfedéssel csukódik"
nincs át fedés, csak két "rigli".

"vészleállítási lehetőség"
fentebb irtam felesleges.

"Javaslom, nézz meg egy pár gyári megoldást felszerelve ismerősöknél, szomszédoknál, hogy átlásd a problémát!"
ilyen nincs, marad a neten a képek, de vágom az elvét a müködésnek, na meg ott aza nagyon jó prgi!

Üdv Kösznöm az eddigi észrevételeket, tanácsokat...
(#) szabi83 válasza mrkatona hozzászólására (») Feb 2, 2006 /
 
"Szerintem a rádiós átvitelre ott a 433 Mhz-en működő vezeték nélkűli csengő"

igen, de ha kell:
1 nyít-adó, 1 zár-adó és kell 4 darab vevő
akkor ezért meggondolandó a csengő.. amiből 4 db kellene cca 5000 Ft legjobb esetben, de 5000Ft ból kijönn véleményem szerint az a 2 adó és a 4 vevő.
(#) Inhouse válasza szabi83 hozzászólására (») Feb 3, 2006 / 2
 
Hmmm...

Olcsó legyen, de nem jó a párszáz Ft-ért vehető menetes szár, inkább menetet vágsz egy "fém rúdra"... Mennyire egyenes az a rúd???
Szintén párszáz Ft lenne a menetesszár összekötő, de te inkább esztergáltatsz az olcsóság jegyében...
Valahogy én úgy látom, hogy nagy a harci kedv, de fogalmad (ide mást akartam írni...) nincs a részletekről. Kérdezel, de mégsem veszed figyelembe a válaszokat, inkább hajtod a magadét...
Sok apró részletkérdés van, ami elméletben fel sem merül, de annál nagyobb problémát okozhat.
Szóval kicsit túl magabiztos vagy, ahhoz képest, hogy "csak nem vagyok tisztában a működési elvvel(ha nyom, akkor relé összekapcsolja az áramkört ?)" szintű mondataid vannak. Vagy ott van a "nem rendes anyára gondoltam. 10mm vastag"lemez" vasdarabból esztergáltatni" című is. Vaslemezből esztergálni? 10mm-esből? Akkor miért nem anya? Én azért írtam a menetes szár összekötőt, mert az jóval szélesebb és kapható.
Szóval kicsit offra sikeredett, de nem ilyen egyszerű ez, ahogy nekiugrottál a kombináltfogóval...
Sok sikert hozzá!

Üdv
Inhouse
(#) szabi83 válasza Inhouse hozzászólására (») Feb 3, 2006 /
 
"fogalmad (ide mást akartam írni...) nincs a részletekről"
de majd 2-3 oldalba leirom, hogy mit hogyan valósítok meg... hiszen ez elektronikai oldal, csak a vezérlés miatt tettem fel témának.ezvan. azzal tisztában vagyok, ha van egy adott elképzelésem ahhoz makaccsul ragaszkodok , idővel ráébredek, hogy az úgy nem lesz jó és máshogy kitalálom..majd megnézem azt a menetesszár összekötőt hogyan tudnám illeszteni az elképzelésemhez.

"Sok apró részletkérdés van, ami elméletben fel sem merül, de annál nagyobb problémát okozhat. "
épp az hogy elméletben nekem felmerült... nem irom le már fentebb irtam..

" Vaslemezből esztergálni? 10mm-esből?"
már nem az lesz, átgondoltam ezt is...

menetes szárat tudom, hogy lehet venni a hódnál, de nem néztem még..

nem baj, OFF -olni is kell.. ugrálni meg nem tudok

üdv
(#) Inhouse válasza szabi83 hozzászólására (») Feb 3, 2006 /
 
Miért is kellene 2 adó és 4 vevő?

1 adó és 1 vevő kell. Ha logikailag megoldod, akkor 1 gomb elég az egészre, tehát 1 csatorna. Így működik a gyáriak többsége.

Ettől függetlenül a vezetéknélküli csengő azért erre nem igazán jó. Ha építesz belőle egy kis távirányítós játékot arra jó, de én kaput nem bíznék rá...
Az elektronikai boltokban kapható adó/vevő modulok is 443MHz-en mennek és kicsit nagyobb a kódok variációja, nem véletlenszerű, mint a csengőnél, hogyha a szomszéd is ilyet vesz, akkor nálad is csengetnek...

Üdv
Inhouse
(#) Gabi válasza Inhouse hozzászólására (») Feb 3, 2006 /
 
Nem akarok okoskodni, de szerintem ha a két Inhouse megegyezik (terminal.hu és hobbielektronika.hu) akkor szabi83 kollégának kellene hallgatni Inhouse kollégára, mert ő már továbbjutott az elképzeléseivel. Nem akarom kéretlenül reklámozni, de van egy oldal(a) ahol látványos dolgok vannak, legalábbis nekem tetszik.
(#) szabi83 válasza Gabi hozzászólására (») Feb 3, 2006 /
 
biztossan megegyezik, de a terminálon még nem jártam majd oda is eljutok..

az oldal meg jöhet, ha jó akkor meg úgysem árt egy kis marketing neki!
(#) Gabi válasza szabi83 hozzászólására (») Feb 3, 2006 /
 
(#) szabi83 válasza Gabi hozzászólására (») Feb 3, 2006 /
 
aha

Inhouse, hogy áll a projekt ?
(#) petike válasza szabi83 hozzászólására (») Feb 3, 2006 /
 
Hello
Küldök pár képet a kapumozgatómrol. Kicsit viharvert de müködik már vagy négy éve.
(#) szabi83 válasza petike hozzászólására (») Feb 3, 2006 /
 
aham klassz

ami a kapu szárnyon van arra én is ezt a megoldást gondoltam(mivel akkor így "zárt" helyen lenne a menetes szár), csak éppenséggel 3/4 -es gáz cső, a végére egy 1/2 colos (ez lenne a szárnyon, 1 U alak között.). a 3/4 es cső másik felére rakni akkor azt a menetes összefogattot, vagy a 1/2 collosból vágni mondjuk 2-5 cm-t és abba fúrni menetett, mert a fél coloson kicsit csiszolsz akkor pontossan illeszkedik a 3/4-essel, ezt meg is lehet fixálni egy kissebb csavarral 2-4 mmessel, így nem mozdul el a 1/2-es a 3/4-esben.
megjegyzem azt nem mértem még hogy a 1/2 collosnak mekkora a belső átmérője.
onnan meg megy a menetes szár a motorhoz.
ez a része a dolognak így sztem megoldható, a másik oldal az még időt kér enni részemről
(#) Inhouse válasza Gabi hozzászólására (») Feb 6, 2006 /
 
Megegyezek magammal!

Nem kötelező rám hallgatni, én csak segíteni akarok...

Üdv
Inhouse
(#) Inhouse válasza szabi83 hozzászólására (») Feb 6, 2006 /
 
Idézet:
„biztossan megegyezik, de a terminálon még nem jártam majd oda is eljutok..”


Azzal kezdtem a mondókámat, hogy nézz el a terminal-ra, ott elég jól kiveséztük a dolgot. Vannak fél/teljes megvalósítások is.
Az én cuccom most áll, mert ilyen hidegben nem akarok semmit csinálni. Ahogy jön a jóidő megcsinálom.
Az én megoldásom a másik fajta lesz, nem a 2 egymásban futó cső...

Üdv
Inhouse
(#) Inhouse válasza petike hozzászólására (») Feb 6, 2006 /
 
Petike!

Gratula!
Írhatnál bővebben egy kicsit! Az ékszíj egyben kuplungol is? Látom van végállás, közvetlenül motort szakít, elektronika? Nyitási idő? Szélben is oké? Milyen motor ez? Milyen a menetes szár? Csapágy?

Üdv
Inhouse
(#) Frankye válasza petike hozzászólására (») Feb 6, 2006 /
 
Különösen az érintésvédelem szuper a kondin, am a segédfázist adja (ha jól sejtem)!
A középső (kapu1.jpg) képen látszik kiválóan!
De különben tényleg jó!
(#) Frankye válasza Inhouse hozzászólására (») Feb 6, 2006 /
 
Idézet:
„Megegyezek magammal!”


Ez jó!!!!
(#) Rendszer válasza Inhouse hozzászólására (») Feb 6, 2006 /
 
Sziasztok.

Az ékszíjat nem terveztem kuplungnak, de azért néha megcsúszik ami nem baj legalább védi a motort.
A végálláskapcsolók az elektronikát vezérlik.
Az elektronika na igen azt nem egésszen én csináltam. Kaptam egy rossz egyszárnyú tolókapuvezérlőt, amiről kiderült hogy semmi baja. Egy kicsit kibővítettem pár darab relével és már viszi is a két szárnyat. A távirányító modult készen vettem. Szerintem ezt nehéz volna megépíteni az adónak valami formás kis doboz kell amit nehéz megcsinálni (nekem is sok gondom van a dobozolással). Nem ugrókódos aki be akar jönni az inkább bemászik minthogy a kódot visszafejtse. A nyitási idő kb 20 másodperc. Szélben jól működik csak a hideget nembírja, az éjszakai fagyok után reggel nehezen indul, de utánna egész nap jól működik. A motor egy 2800-as fordulatszámú, 90W-os, 220/380V-os, csillag/delta motor egyfázisról működtetve kondenzátoros indítással. A menetesszár 16 mm-es normál bolti darab. A csapágy méretét most nem tudom, de kettő van az esztergált csapágyházban. Ami nem tetszik az egészben az az hogy elég zajos. A másik mondjuk a szárnyaskapu hibája, el kell lapátolni előle a havat. Nyáron talán átépítem az egésszet tolókapura. Remélem tudtam segíteni, ha van még kérdés állok rendelkezésre. Üdv petike
(#) Inhouse válasza (») Feb 9, 2006 /
 
Kössz az infót, akkor legalább menyugodhatok, hogy a 16mm-es szár jó lesz nekem is.

Ui.: Az érintésvédelemre tényleg nem árt odafigyelni. Ha jól tudom, nagyfeszültségű (pl. 230V) motorokkal hajtott kapuknál már kötelező az érintésvédelmi relé is!

Üdv
Inhouse
(#) damatic válasza Inhouse hozzászólására (») Feb 9, 2006 /
 
500V alatt kisfeszültségről beszélünk (vagy 1000 alatt?), majd 50V alatt törpefesz - bocs.
(#) Frankye válasza damatic hozzászólására (») Feb 9, 2006 /
 
Ebben - alapvetően - igazad van, de azért a 230V-os bekötésnél illett volna a "kék-szigszalaggal-körbetekerem-oszt-jóvan" megoldásnál kicsit biztonságosabb kivitelben megoldani az áramellátást...
"Attól, hogy nem vagy villanyszerelő, még felelős vagy a tetteidért" (Öreg, villanyszerelő szaki, aki a szakma csínjára-bínjára +tanított)
(#) Inhouse válasza damatic hozzászólására (») Feb 9, 2006 /
 
Idézet:
„500V alatt kisfeszültségről beszélünk (vagy 1000 alatt?), majd 50V alatt törpefesz - bocs.”


Kérek engedélyt meghunyászkodni, valóban...

Arra gondoltam, hogy ez a hálózati feszültséggel üzemelő motor komoly veszélyforrás egy vaskapunál. Az enyém 12V-os lesz.

Üdv
Inhouse
(#) Frankye válasza Inhouse hozzászólására (») Feb 9, 2006 /
 
Idézet:
„Kérek engedélyt meghunyászkodni,...”


Az engedélyt megodm, huny-huny...

A lényeg a lényeg, azért a 12V-osnál is jó ha jó a szigetelés! (Na, ezt jól "megmagyartam"...:yes: )
Következő: »»   1 / 107
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem