Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Digitális hangerőszabályzás (potméter)
Lapozás: OK   2 / 11
(#) Villám hozzászólása Júl 26, 2007 /
 
Van a digitális potinak vmi más neve? Múltkor kinéztem vmi megépítendő cuccot, oda kellett volna digi poti, elmentem boltba, de azt mondták ilyen nem létezik és nem is értik mit beszélek, egy poti nem lehet digitális
(#) Qulecc válasza Villám hozzászólására (») Júl 26, 2007 /
 
A poti, vagy a ti esetetekben fényerőszabályozó dimmer elég egyszerű módon működik, és a legtöbb nem digitális. Egy változtatható értékű ellenállást tartalmaz, azt kell tekergetni, vagy tologatni és így tudod a lámpa fényerejét szabályozni. A digitális bonyolultabb ennél, azt nem tudom, hogy hogy működik.
(#) lgyk válasza vega55 hozzászólására (») Júl 26, 2007 /
 
Idézet:
„levalasztott bemenetnel(tehat semmi ne kapcsoladjon a poti-egyseg bemenetere)”


Tehát két kerámiakondival válasszam le a DC-t a potméter kivezetéseiről?
(#) lgyk válasza Villám hozzászólására (») Júl 26, 2007 /
 
A digitális potméter nem egy alkatrész, hanem egy komplett áramkör (bár van olyan digipot IC, ami az egész áramkört tartalmazza). Típusszám alapján kell kérni, pl. DS1669, X9511, stb...

De nagyon drágák ezek az ICk (és a legtöbb nem is kapható), a DS1669-et 3000 Ft-ért lehet megvenni (viszont kérhető minta a gyártótól).
(#) szabi83 válasza Villám hozzászólására (») Júl 26, 2007 /
 
chipcadban van, 200-300ft :yes:
(#) Villám válasza lgyk hozzászólására (») Júl 26, 2007 /
 
Értem. Én csak annyit kérdeztem, hogy digitális poti van-e, milyen az és mibe kerül? Erre mondta, hogy nem tudja mi az...
(#) Krisz03 válasza lgyk hozzászólására (») Júl 26, 2007 /
 
Érdekes, mert kb 5 óra elteltével visszaált szélső helyzetbe a poti, én pedig direkt középre állítottam, mielőtt megvontam tőle a tápfeszt.
(#) Krisz03 válasza vega55 hozzászólására (») Júl 26, 2007 /
 
Persze, úgy terveztem, hogy külön-külön lesz, de most csak 1db potival kísérletezgettem.
(#) vega55 válasza lgyk hozzászólására (») Júl 26, 2007 /
 
Nem, nem az IC-rol van szo(ezert irtam az egyseg megkulonbozteto jelzot), hanem a komplett potis aramkorrol. Annak ugye van egy veg-bemenete, amire kotod a szabalyozando jelet. Na ide ne koss semmit sem a teszt idejere...
(#) vega55 válasza Krisz03 hozzászólására (») Júl 26, 2007 /
 
Ha tenyleg jol figyelted meg a mukodest, es helyesen raktad ossze..., akkor lehet, hogy csak siman selejtek az IC-k...(foleg, ha ingyenes mintapeldanyok)
(#) Krisz03 válasza vega55 hozzászólására (») Júl 26, 2007 /
 
Hát igen, mintapéldányok. Tudom, ne várjak tőlük sokat, de azért már volt 1-2 Maximos termék, ami bevált.

Szóval azt mondjátok, hogy az a kondi csak arra az időre kell, hogy letárolja az adatokat, és nem az látja el energiával az IC-t kikapcsolt állapotban?
De mi történhetett akkor, amikor a 100µF-dal próbáltam? Miért romlott el attól az IC? Természetesen az a bűnös, mert ennek a 3 alkatrésznek a bekötését nem rontottam el.

Áhh, lehet, hogy ezek a mintapéldányok mindegyike tényleg a gyártás során keletkezett selejt, így nem nagy gond ingyen osztogatni.
(#) vega55 válasza Krisz03 hozzászólására (») Júl 26, 2007 /
 
Nem ismerem konkretan ezt az IC-t, de az adatlapja alapjan annak a labnak van masik funkcioja is. Ha logikai 1-es szintet kap egy kis idore, es van tapfeszultsege, akkor rogton elmenti az aktualis erteket.
Ha nagy a kondi, bekapcsolaskor kesleltetve eri csak el az a lab az 1-es szintet, igy elkepzelheto, hogy felulirja az eredeti erteket valamivel, akar meg a kiolvasasa elott is...De, ez csak talalgatas...
(#) lgyk válasza vega55 hozzászólására (») Júl 27, 2007 /
 
Így is zúg.

Viszont a digipot paneljén és a feszültségkorlátozó panelon valami kinyírta a negatív stab IC-ket. A 15 V-os pontosan 18 V-ot ad le, az 5 V-os pedig kb. 8,3 V-ot. Lehet, hogy hiányolják a védődiódát...
(#) szabi83 válasza lgyk hozzászólására (») Júl 27, 2007 /
 
79xx stabok, csak terhelve fognak rendes értékre beállni, ajánlot 10-20mA.. min. pl led + r
(#) vega55 válasza lgyk hozzászólására (») Júl 27, 2007 /
 
Akkor reszben ertheto a zugas, es valoban nem foldhurok!

Akar tulterheles, akar mar a rossz stabkocka is okozhatja a szuretlen tapfeszultseg keletkezeset, ami a zugast eredmenyezi.

Idézet:
„Lehet, hogy hiányolják a védődiódát...”


Hat, ha a kimeneten sokkal nagyobb a kondi, mint a bemeneten, akkor elkepzelheto, hogy elpatkol...

Mondjuk egy kapcsolasi rajz sokat lenditene a hiba felderiteseben!
(#) vega55 válasza szabi83 hozzászólására (») Júl 27, 2007 /
 
Ezt mibol gondolod ? Epp ma mertem egy 78l05-os IC-t 0 terhelesnel 0.01V-ot tevedett. Terhelve kb ugyanannyit...

De egyebkent sohasem tapasztaltam meg a fesznovekedest..., nem is logikus, nem is keletkezhet a kapcsolasi rajzabol kiindulva.

Talan a nagyobb aramu, selejtes peldanyoknal elkepzelheto csak...
(#) szabi83 válasza vega55 hozzászólására (») Júl 27, 2007 /
 
Idézet:
79xx stabok, csak terhelve fognak rendes értékre beállni, ajánlot 10-20mA.. min. pl led + r”


(#) Krisz03 válasza vega55 hozzászólására (») Júl 27, 2007 /
 
A DS1669-is el tudja tárolni a csúszka értékét? Ugyanúgy, mint a DS1809? Ilyenre nem látok rajzot az adatlapban, mint a 1809-nél.
Ha tud ez is tárolni, akkor rendelek ebből is, mert a 1809-cel most gondjaim vannak.
(#) Norberto válasza vega55 hozzászólására (») Júl 27, 2007 /
 
Pedig hidd el, nagyon komolyan kitárgyaltuk ezt a negatív stabos dolgot HE-n...talán 1 vagy másfél évvel ezelőtt!!! (Biztos megvan még a fórumon, nem vesztek el az infok!)

Akár hiszed, akár nem, de így van...bármily meglepő is tud lenni...

Ha valóban érdekel, akkor utánanézel...keresel, kutatsz, meglesz!
(#) vega55 válasza szabi83 hozzászólására (») Júl 28, 2007 /
 
Lehet, hogy hihetetlen, de tudok olvasni...
(#) vega55 válasza Norberto hozzászólására (») Júl 28, 2007 /
 
Idézet:
„Akár hiszed, akár nem, de így van...bármily meglepő is tud lenni... Ha valóban érdekel, akkor utánanézel...keresel, kutatsz, meglesz!”


Ez nem hit kerdese!
Bar teny, hogy 79-es IC-t joval ritkabban hasznaltam, de nem tapasztaltam semmi rendellenesseget. Persze elfordulhat, hogy egyik esetben sem volt mar 0 a terheles, ezert nem mertem elterest...
OK, holnap elokapok egyet es megmerem pontosan...
(#) vega55 válasza Krisz03 hozzászólására (») Júl 28, 2007 /
 
Ha jol lattam, ott ez megjobban automatizalt, mint a masikban...
(#) vega55 hozzászólása Júl 28, 2007 /
 
...na. ahogy igertem, lemertem egy 7915-os kockat.
Sajnos csak ketfele tapfesznel tudtam merni, 18 es 23 V-nal, kb 1W terhelesnel, valamint 0 terhelesnel.

A kovetkezoket kaptam:
18V, terheles 0, kimenofesz 15.20V.
18V, terheles 1W, kifesz 15.15V.

23V, terheles 0, kifesz 15.40V.
23V, terheles 1W, kifesz 15.26V.

Ebbol az latszik, hogy eleg szar peldany kerult a kezembe. Egyszeruen csak szar a pontossaga, es stabilizalasi egyutthatoja. Hogy miert..., az jo kerdes ?!

Erre en bizony nem azt mondanam, hogy kell neki egy kis eloterheles, hogy pontos legyen(1W az mar messze nem kicsi, es meg ott sem allt be)... :no:
De, ki-ki vonja le a maga kovetkezteteset ebbol!

Hetfon mas peldanyokkal, kimerotobb merest is vegzek...!
(#) vega55 válasza vega55 hozzászólására (») Júl 28, 2007 /
 
Csak nem hagyott nyugodni a 7915 pontatlansaga, ezert elokaptam a szkopomat is, hogy biztos legyek, nincs e valami turpissag a dolog mogott...

Hat..., volt!!!!
A szkopon gyonyoruen latszott a kb 4Vcs-cs (!!!) feszultsegu es kb 400kHz frekvenciaju szinuszkozeli gerjedes. Emiatt mert a kezimuszerem tobbet a kelletenel. Ha megszuntettem a gerjedest, a kimenofesz beallt 15.01 V-ra, ugy 18, mint 23 V bemeno fesznel, 0 terhelesnel!!!

Asszem, ez a meres mindent elmond az itt keringo fantasztikus mendemondakrol...
Hetfoi meres storno - nincs ertelme!
(#) Krisz03 válasza vega55 hozzászólására (») Júl 28, 2007 /
 
Akkor ez azt jelenti, hogy ehhez már nem kell majd a Schottky+kondi páros? Adatlap nem mutatja, akkor gondolom nem kell. Jól gondolom, ugye?

Az adatlapban még olyat is láttam, hogy +V, -V. Akkor ennek szimmetrikus tápfesz kell? Vagy elég lesz az, amit a DS1809 kapott (5V)?
(#) szabi83 válasza vega55 hozzászólására (») Júl 28, 2007 /
 
..7905 -t mérd meg... de ne -8V -al....hanem -20v, -25v....
(#) vega55 válasza Krisz03 hozzászólására (») Júl 28, 2007 /
 
Igen, nem kellenek a dioda+kondi paros...

A +-tap nem kotelezo, lehet csak sima +5V-is, a doksi kapcsolasi rajza szerint(igaz ott nincs megadva a fesz)
(#) vega55 válasza szabi83 hozzászólására (») Júl 28, 2007 /
 
Idézet:
„..7905 -t mérd meg... de ne -8V -al....hanem -20v, -25v....”


Mer...?! Mi a kulonbseg ?
Ha lenne itthon, talan le is mernem(bar total felesleges lenne), de nincs mas... :no:

Szerintem meg ti nezzetek ra szkoppal is az allitolagosan rossz feszt kiado stabilizatorokra...A hiba az on keszulekeben van...
(#) otto54 hozzászólása Aug 5, 2007 /
 
Hello!

MCP41010 digitális potmétert akarok a következő módon betenni egy áramkörbe. A jelet ATTINY fogja generálni, ezután következik az MCP41010 majd egy TDA7052 végfok.
Valaki követett el már hasonlót? Mire kell figyelni?
Esetleges buktatók?
A fentiekből látszik,hogy nem HIFI lesz,csak jelző hang!
(#) ha1drp hozzászólása Aug 5, 2007 /
 
Mint írtad nincsenek nagy követelmények az áramkörrel szemben. Ettől függetlenül jó eredményt lehet elérni a felvázoltakkal. ami gond lehet: Az MCP széria fesz. tartománya max 5volt, és minimum 0 volt lehet. Ez utóbbi inkább a problémásabb, hiszen a szabályzott komponens nem tartalmazhat negatív szinteket. (Ezért nem alkalmas önmagában hangerőszabályozóként). De mint írtad igazából ez a probléma a controller által generált jelnél nem léphet fel.
Gondoltál rá esetleg, hogy a kontrollerrel inkább egy PWM rendszerű hangerőszabályozást valósíts meg, ekkor nincs szükség a digipotra sem.
Következő: »»   2 / 11
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem