Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Egyfázisú villanymotor fordulatszám szabályozása
Lapozás: OK   9 / 38
(#) vgyula válasza baloghzoli1 hozzászólására (») Okt 13, 2011 /
 
Szia!
Frekiváltó esetén nincs nagy jelentősége a visszacsatolásnak, mivel a frekvencia adott. Abból a fordulatból nemigen lehet kizökkenteni a motort.
Üdv.: Gyula
(#) pucuka válasza vgyula hozzászólására (») Okt 13, 2011 /
 
Azért a terheléssel változik a fordulatszám (slip) az asszinkron motornál. Ha pontos, és állítható fordulatszám követelmény, akkor bizony használják a tachogenerátoros szabályzást. A szinkron motor a fordulatszám tartó motor.
(#) vgyula válasza pucuka hozzászólására (») Okt 13, 2011 /
 
Az aszinkron motorok működésével tisztában vagyok azt hiszem.Volt alkalmam tanulni azt a képletet, igaz annak közel 30 éve. Az első frekvenciaváltómat 20évvel ez előtt követtem el. Ebben már akkor IGBT-k és IR2130 működött. Ekkoriban csináltam lágyindítót egyfázisú 1kW-os motorra, triakos fázishasítással, és jól működött.Pedig szerinted nem kellett volna.
(#) pucuka válasza vgyula hozzászólására (») Okt 13, 2011 /
 
Lágyindítót lehet, de ez nem fordulatszám szabályozás. Az indítási áramfelvételt korlátozod, csökken az indító nyomaték is, de ha üresen hagyod, gyorsan felpörög a névleges fordulatszámára, csak a nyomaték lesz alacsonyabb.
(#) vgyula válasza pucuka hozzászólására (») Okt 13, 2011 /
 
Ha maradunk egy ventillátornál vagy szívattyúnál akkor ott nincs üres állapot, állandóan van valamekkora terhelés.
(#) pucuka válasza vgyula hozzászólására (») Okt 13, 2011 /
 
Ha van terhelés, lassabban pörög fel, feltéve hogy a motor nyomatéka nagyobb a terhelésnél, ha kisebb, akkor leáll. Ha változik a terhelés, akkor gáz van.
(#) robotech válasza pucuka hozzászólására (») Okt 14, 2011 /
 
Nagyon örülök, hogy végre van egy kis élet a témakörben. Többszőr is visszatérő problémám az aszinkron motor fordulatszabályozása, főleg ezt ipari ventillátoroknál kell megtennem, és eddig én is csak fázishasításos áramköröket tudtam készíteni hozzájuk.

Fél éve kaptam egy lengyel gyártmányú terméket, ami 200W aszinkron motor ford. szab.-ra volt képes, és nagyon érdekesen csinálta:
Feltettük szkópra, és ott látható volt, hogy az 50hz szinuszt a hálózatról ráengedte a motorra, DE 20KHZ-en szaggatta a szinuszt (!), és ezeknek a részidőknek a kitöltési tényezőjével szabályozta a fordulatot!!!
Ettől aztán teljesen halk volt a motor, a berregés, ami a fázishasításnál gyakori, teljesen megszünt...

Ilyen áramkört kéne csinálni! Csak azt nem tudom milyen nagyfeszültségű kapcsoló elemmel lehetne ilyet csinálni... egyszer már megpróbáltam ezt lemásolni PIC-el,és egy nagyteljesítményű FET-tel de nem értem el sikereket.... Lenne valakinek valami ötlete?
(#) szoto válasza robotech hozzászólására (») Okt 14, 2011 /
 
Nekem olyan 110W-os motor van a szellőztetőmben amire 60-230 AC -ig bármit ráköthetek és a fesz szerint változik a fordulata. Ez hogy lehet?
(#) szoto válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Okt 14, 2011 /
 
Köszi!
(#) pucuka válasza szoto hozzászólására (») Okt 14, 2011 /
 
A válasz a csatolt dokumentum első ábrájából kiolvasható. Addíg, míg a terhelő nyomaték kisebb, mint az indító nyomaték, nincs különösebb probléma. Egy ventilátornál ez az eset fordul elő, mert a terhelő nyomaték a fordulatszámmal növekszik. Így a mezőgyengítéses szlip szabályozás is lehetséges, de ennek korlátairól tudni kell. A mezőgyengítés a gerjesztőáram, ill. az azt létrehozó feszültség csökkentésével lehetséges, ami a motor jelentős hatásfok csökkenésével jár. Ennek egy asztali ventilátornál nem sok jelentősége van, de egy ipari szellőztetőnél már nem megy.
(#) blais hozzászólása Okt 15, 2011 /
 
Sziasztok!
Nem a konkrét témához kapcsolódik a kérdésem de ez volt a legfrissebb topik villanymotorhoz.
Van egy régi ruszki 1 fázisú villanymotorom aminek nem tudom a bekötését. Mellékelek egy képet de valszeg az előző tulaj már babrált a bekötésekkel.
Köszönöm előre is!
Balázs
(#) liderces válasza blais hozzászólására (») Okt 15, 2011 /
 
hello! Bocs hogy beleszólok tennél fel képeket még az egész mociról meg az adattáblájáról is? Szerintem ez nem az aminek hiszed IMI-nek néz ki. üdv
(#) blais válasza liderces hozzászólására (») Okt 15, 2011 /
 
szia!

Ezeket találtam még az adatlapján:
220V
IP44
1100W
és talán 2800 fordulatos

Tipusa: OZF90L-2N
(#) Soós Antal válasza blais hozzászólására (») Nov 30, 2011 /
 
Helló!

Ezt szeretném 230 V 50 Hz ből 230 V 30 - 100 Hz

Én erre gondoltam ezt egy inverter kapcsolásból alakítottam=! Ha valaki mondana róla véleményt azt meg köszönném!
(#) Atis57 válasza Soós Antal hozzászólására (») Nov 30, 2011 /
 
Szia!
A 230V DC-t fel kellene emelni 320V DC-re. A hálózatinak is ez a csúcsértéke.
A négyszög jel helyett trapéz vagy legalább 3 lépcsőjú négyszög kellene.
Az 50 hz alatti üzemben csökkenteni kell a kapocsfeszülséget a 4.6 aránynak megfelelően."frekvencia ,feszültség arány ".
Hogyan szabályzod a segédázis áramát?mert a nyomaték miatt szükséges lessz. mit hajt majd a motor? Pind. ,Mind. stb hogyan alakul
fékezés /forgásirányváltás szükséges-e?
ezért szoktak inkább 3fázisú motort deltába kötve haználni....
(#) Soós Antal válasza Atis57 hozzászólására (») Nov 30, 2011 /
 
Köszi a gyors választ!
Ez egy gyári 230 V keringető szivattyú lenne napkollektor körben ahol fordulatszám változtatásával szeretném változtatni a szállított mennyiséget fékezés irányváltás nem kell csak fordulat számot változtatnám.

DC 230 V az az egyen irányított hálózati fesz lenne tehát amit írtál 320V

a sinus helyett én PIC el gondolom a 3 lépcsőjú négyszög jelet tudom megoldani de megnézem hogy tud e 3 jelet generálni

Esetleg tudsz valami IC ami x Hz 4 szögjelből x Hz sinust csinál vagy legalább 3 szöget

Segéd fázisra akkor gondolom nem mehet a sima kondi mint eddig
(#) foxi63 válasza Soós Antal hozzászólására (») Nov 30, 2011 /
 
A csatolt rajz teljesen hibás!!!
ilyen típusú meghajtást ir2110 es Fetmeghajtóval lehet csinálni.
A P- tipusú fet állandóan nyitva van, illetve kell valamiféle holtidő beállítása is, mert a fetek elpukkannak..
(#) Soós Antal válasza foxi63 hozzászólására (») Dec 4, 2011 /
 
Köszönöm az infot menet közben átgondoltam az egészet nagyon nem boldogulok ezzel. Ezért azt használom ami van a grundfos szivattyú alapból 3 fokozatos ha több kel akkor egymás mellé rakok egyet és egy kicsit nagyobbat így a az 3 kifut akkor 4 fokozatban egyedül a nagy majd még rá 3 fokozatban a kicsi az már így 7 fokozat
(#) lacy1 hozzászólása Dec 8, 2011 /
 
Sziasztok mindenki!

épitettem egy tirisztoros szabályzót, tökéletesen mükszik, viszont azt szeretném hogy a potit ne én tekergessem.
A poti 500kR
Szóval a poti helyére be tennék egy ntc termisztort, 470KR szerintetetek müködne? Kinek milyen 5 lete van, ez egy keringető szivatyút vezérelne.

Köszi! Laci
(#) aaxnix hozzászólása Dec 13, 2011 /
 
Sziasztok! Egy faelgázosító kazán ventilátorának ( ami 220v 41w.) a fordulatszámát szeretném kb a felére csökkenteni egy ellenállás bekapcsolásával. Amit egy csőtermosztát kapcsolna be a beállított hőfokon. A kérdésem az, hogy mílyen és mekkora ellenállás szükséges ehhez ? Válaszotokat előre is kőszőnőm
(#) lacy1 válasza aaxnix hozzászólására (») Dec 13, 2011 /
 
Szia!
Szerintem neked is egy triakos szabályzó kel, a poti nem jó.
(#) Peter65 válasza robotech hozzászólására (») Dec 13, 2011 /
 
Szia!
Régebben csináltam ehhez hasonló elvű 230VAC/110VAC átalakítót. 4db fettel oldottam meg. A váltakozó feszültség miatt 2db fetből lehet kialakítani egy kapcsoló elemet, ami mind a két félperiódus alatt képes kapcsolni. A másik 2db fet meg az úgynevezett "aktív diódának" kell, ami ugyan olyan a kapcsoló elem, a motort zárja rövidre ellen ütemben. Én ezt az ötletet egyik volt tankörtársamtól kaptam, aki ilyen elvű ventilátor vezérlőket készített.
(#) lacy1 válasza Peter65 hozzászólására (») Dec 16, 2011 /
 
Szia!

Remélem zavarok? én csak tirisztoros kapcsolást csináltam, igaz abból elég 1 db is és 2 db poti van benne igy egész finoman beleet állitani. Te tervedről tudnál küldeni rajzot? nyák rajz? Köszi!

Laci
(#) tozsee hozzászólása Dec 17, 2011 /
 
Sziasztok!

Kérdésem az lenne : lehet-e valahogy csillárventilátor fordulatát finomabban szabályozni valamivel?
Előre is köszönöm! Üdv.
(#) lacy1 válasza tozsee hozzászólására (») Dec 19, 2011 /
 
Szia!

Elvileg lehet triak, vagy tirisztoros szabályzó elvileg a fényerőszabályzóval is lehetne, de nagy teljesitményre csak a tirisztor jó
(#) steve25 hozzászólása Jan 14, 2012 /
 
Sziasztok!
Azt akarom kérdezni. hogy van egy kommutátoros 650V 7000f/p motor
és a fordulatát akarom szabályozni, hajtó müves de még igyis nagyon gyors..
hogy lehetne? esetleg kapcsolást..
köszi
(#) steve25 válasza steve25 hozzászólására (») Jan 14, 2012 /
 
Bocsánat elirtam, 220V 650W amolyan székesfehérvári, Húsdarálohoz akarom megépiteni, megis épitettem, de gyors a fordulata. erre szeretnék valami megoldást találni, 2vezeték jön az áló részböl és kettő a komutátorbol. úgy gondoltam hogy lenne két nyomógomb egyik az elöre a másik a visszaforogna. és még egy kapcsolót ami egy váltó kapcsoló lenne a két fordulat közt. pl 1. álásba fele fordulattal müködne a 2. álásban meg a 3/4 fordulattal, nem fontos hogy legyen benne potméter de amelyikkel könnyebb lenne.
(#) pucuka válasza steve25 hozzászólására (») Jan 14, 2012 /
 
Porszívóból kioperálsz egy szabályzót, és azzal megoldhatod. De építhetsz egy triakos fázishasításos szabályzót is, a cikkek között találsz megoldást.
(#) steve25 válasza pucuka hozzászólására (») Jan 14, 2012 /
 
Sajnos nincs olyan porszivó ami nem kell és van rajta fordulatálitó.
érdekelne ez a triakos szabályozó. de nem találom a cikket.
(#) steve25 válasza steve25 hozzászólására (») Jan 14, 2012 /
 
Láttam már ilyen szabályozót de az egy turmix gépben volt és de nem emlékszem mit tartalmaz. :pirul:
Következő: »»   9 / 38
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem