Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Frekvenciaváltó 1-ről 3 fázisra
Lapozás: OK   1 / 26
(#) gabor.szecsenyi hozzászólása Aug 18, 2007 /
 
Segítségeteket szeretném kérni!A majki.fw.hu oldalon olvastam egy érdekes cikket.Egy 1995/8 Rádiótechnika cikk az 1 fázisról 3 fázisra történő motorvezérlésről szól.Megtaláltam az IGBT-t gyártó cég honlapján ennek a kapcsolásnak a modernizált változatát /Ha beírod a google-ba INT985 megtalálod/.Kérdésem az ,hogy valamilyen hókusz-pókusszal felturbózható-e ez az áramkör 1 kW-osra.Az eredeti magyar leírás 100 W-ra való.Az angol nyelvű talán 250 W-os lehet.Én csak lelkes amatőr vagyok.Építész diplomám van,a rajzok ,a működés nekem kínai./De azért egy Quadot elsőre összeraktam,fénykoromban nyákot is terveztem, még vonalzóval s nem programmal/Köszönöm a segítséget!Üdv:gabor.szecsenyi
Ui.:A majki-féle megoldást ismerem túl bonyolult számomra /pic/
(#) minmax válasza gabor.szecsenyi hozzászólására (») Aug 18, 2007 / 4
 
A konkrét rajzot nem ismerem így azzal kapcsolatban nem tudok hasznos tanácsot adni, de manapság készen lehet kapni és használtan viszonylag olcsón olyan frekvenciaváltókat amelyek 1 fázisról (is) mennek és 3 fázisú motort hajtanak. 1kW-os motorhoz valót 25-30ezerért lehet kapni, ennyiért nem érdemes kínlódni az áramkörépítéssel.
(#) Feri válasza gabor.szecsenyi hozzászólására (») Aug 19, 2007 /
 
Vedd fel a kapcsolatot Majkival ő biztosan fog segíteni.
Szerintem övé a legolcsobb megoldás.
az ő frekiváltója az egyik 600W a másik 1,5kW
Sok sikert
(#) hmm hozzászólása Aug 19, 2007 /
 
A radiotechnikas kapcsolast megepitettem regebben, jol mukodik
A hatar 2,2kw korul volt amit siman elvitt.
Egy jobb megoldas talalhato az avrfreaks oldalon.
(#) gabor.szecsenyi válasza hmm hozzászólására (») Aug 19, 2007 /
 
Kedves Gyula!Légyszíves írd meg,hogy a Rádiótechnikás áramkört milyen alkatrészekkel építetted meg.Én próbáltam keresni a rajzon feltüntetett cpv363mf igbt-t de senki sem árulja Magyarországon./Vagy én nem találom/Hogy érted el a 2,2 kw-ot,hűtéssel?Még egy kérés egy órája kóborolok az avr-en de nem találom a kapcsolást.Légyszíves add meg a fájl nevét.Üdvözlezttel:gabor.szecsenyi
(#) (Felhasználó 5837) hozzászólása Aug 19, 2007 /
 
Hy!

Engem is érdekelne egy komolyabb (1,5kW-3kW) frekvencia váltó de nem 1 fázisról 3 fázisra hanem fordítva, vagyis 3 fázisról 1 fázisra. Bárkinek van valami ötlete a témában és megosztaná velem azt megköszönném.

T.: Markifiú
(#) pokot válasza (Felhasználó 5837) hozzászólására (») Aug 21, 2007 /
 
hát 3f-1f a legegyszerűbb, mert csak egy 3f diódahid kell hozzá és a 3fázisú frekiváltó 2/3-a
(#) Dudus válasza (Felhasználó 5837) hozzászólására (») Aug 21, 2007 /
 
Bocs, de nem értem. Ha egyfázisú kell, miért 3 fázisról akarod táplálni? Az egyfázisú még olcsóbb is.
(#) Feri válasza Dudus hozzászólására (») Aug 21, 2007 /
 
Olyan frekiváló,hogy 1fázisból 3fázist csinál azt ismerek.
De olyat hogy 1fázis be és egy fázis ki olyat még nem láttam. Ha valaki ismer, ossza meg velem is engem is érdekelne.
(#) Dudus válasza Feri hozzászólására (») Aug 21, 2007 /
 
Kereskedelmi forgalomban szerintem sem kapható, mert nem sok értelme van. De ha jól értettem csinálni akar nem venni. Építeni pedig lehet ilyet. Kérdés, hogy a motor mit reagál a frekvenciaváltozásra.

(szerintem)

jav.: Mégis találtam itt van egy pár típus.
(#) (Felhasználó 5837) hozzászólása Aug 21, 2007 /
 
Hy!

Szeretnék csinálni egy univerzális hangosítást bővebben:

ha pl. a helyszinen van 3 fázis akkor a frekvencia váltó segítségével létrehoznám az 1 fázist és akkor egy 230V-os trafóról mene az erősítő,
de ha nincs 3 fázis csak egy akkor egyszerűen kihagynám a sorból a freki váltót és a hálózati 230 ról kapná a naftát a cucc.

Ha valamit rosszúl gondolok akkor kérlek világosítsatok fel.

Üdv: Markifiú

freki.JPG
    
(#) Feri válasza Dudus hozzászólására (») Aug 21, 2007 /
 
Megnéztem a gépkönyveket én csak 3fázisú motorbekötéseket találtam hozzájuk.
1fázisú motorbekötést nem, hogy lehet hogy egyfázisunak írják a kimenetet és mégis 3fázisú motort működtetnek vele.
(#) _JANI_ válasza Feri hozzászólására (») Aug 21, 2007 1 /
 
Idézet:
„Vedd fel a kapcsolatot Majkival ő biztosan fog segíteni.”
:yes:

Egy linket... LÉGYSZÍ!
Egyszer már megtaláltam az oldaltát. De most a GOGLE nem vett a kegyeibe...
Hálás köszönet!
(#) Dudus válasza Feri hozzászólására (») Aug 21, 2007 /
 
Ehh jó kérdés...a webmester nem tudta mihez csinálja az oldalt. A gépkönyve szerint mindnek 3f kimenete van...
(#) _JANI_ válasza (Felhasználó 5837) hozzászólására (») Aug 21, 2007 /
 
Etz egy 380V-220V-ra leválasztótrafóval, szerintem kényelmesen megoldhatnád. Amikor csak 380V áll rendelkesásedre, akkor a 380-ról 220V-ra leválaszótrafón keresztül táplálod az erősítőt. Amikor a 220V-is a rendelkezésedre áll akkor "símán" csatlakoztatod az erősítőt a hálózatra. Persze ez a megoldás valamivel súlyosabb mint a frekiváltós rendszer.
(#) Dudus válasza _JANI_ hozzászólására (») Aug 21, 2007 /
 
Ha van 3fázis, akkor 1f is van

Ha mégis rgaszkodsz a 3f-hoz, akkor nem frekiváltóra van szükséged, hanem egy transzformátorra, de nem értem minek, mivel a 3f-ből bekötsz egyet és van 230V-od.
(#) _JANI_ válasza hmm hozzászólására (») Aug 21, 2007 /
 
Ez engem is nagyon érdekelne! :yes:
[off]Egy (félresikerült ) projektből maradt egy marék IR2130-as IC, és még néhány egyéb alkatrész... Jó lenne ha nem a kuka kenne a végleges tároló edényük! Hane lenne valami hasznuk is...
(#) _JANI_ válasza Dudus hozzászólására (») Aug 21, 2007 /
 
Szőrszálhasogatás... De :yes: igen igazad van! Rendszerint nullázott rendszert biztositanak a rendezvényeken (Gondokom én ...)! S így a nulla is felhasználható. STB, stb...
Azt meg, h. Markifiu-nak miért kell a 380V, majd elárulja (részben le is írta) nekünk.
(#) gabor.szecsenyi hozzászólása Aug 21, 2007 /
 
Kedves Hobbielektronikások! Van közületek valaki ,aki megépítette az eredeti Rádiótechnikás kapcsolást "hmm"barátunkon kívűl?Az az érzésem az Ő segítségére már hiába várok....Lehet hogy csak blöffölt?Üdv:gabor.szecsenyi
(#) Feri válasza _JANI_ hozzászólására (») Aug 21, 2007 /
 
(#) (Felhasználó 5837) válasza _JANI_ hozzászólására (») Aug 21, 2007 /
 
Azért kellene a 380V vagyis a 400V mert több mint 4kW is le kellene vennem a hálózatról, és ez valahogy nem fér bele a 230V 16A be, amellett a fényeknek, a keverőnek, füstgépeknek és az egyébb dolgoknak is kellene az áram.

A 3 fázisú transzformátorról én is hallottam már, de elrettentő a súlya.
(#) gabor.szecsenyi hozzászólása Aug 21, 2007 /
 
Kedves Feri! Kinek írtad le a majki honlap címét?Valahogy logikailag a Jani hozzászólásához nem illik.Ha megnézzük a majki féle kapcsolást a panel+programozott pic annyiba kerül mint a Rt-és kapcsolás önmagában.Össz ára Kb 18-20 ezer Ft.Ennyiért tényleg érdemesebb egy használt gyárit venni.Ezért szórtam oda az 50 pontot az első válaszolónak.Ha az eredetit Rt-st 10-ből kihozhatnám elgondolkodnék a megépítésén ,de nem lehet kapni itthon cpv363mf ic-t.Gondolkodom a két terv házasításán /a cpv363mf kiváltását a majki féle mosfetekkel.De ez csak egy "építész szakmájú" amatőr agyalása.de gőzöm sincs hogy kivitelezhető-e.Ezért várom hozzáértő fiúk válaszát/vagy lányokét/
Üdv:gabor.szecsenyi
(#) Feri válasza gabor.szecsenyi hozzászólására (») Aug 21, 2007 /
 
Én Janinak írtam mert ő kérte.
(#) gabor.szecsenyi hozzászólása Aug 21, 2007 /
 
Elnézést kérek Feri! gabor.szecsenyi
(#) pitkin válasza (Felhasználó 5837) hozzászólására (») Aug 21, 2007 / 1
 
Üdv

Ahol 3 fázis van, ott 1 fázis is van, méghozzá háromszor.
Ha van 3 x 400V 16 A, az azt is jelenti, hogy 3 x 16A áll rendelkezésedre.
Ha két fázis között méred a feszültséget, akkor 400 voltot fogsz mérni.
Ha bármelyik fázis és a nulla (általában kék vezeték) között méred a feszültséget, akkor pedig a "háztáji" 230 voltot méred. Ehhez csak az kell, hogy a nulla vezető is meglegyen (és a földelés sem árt - zöld-sárga vezeték).
Tehát nem feltétlenül kell nehéz leválasztó trafó, frekiváltó, és egyéb dolgok.
Kell egy ötpólusú háromfázisú csatlakozó (három db fázis, 1 db nulla, és egy db földelés van benne).
Meg kell nézni, hogy mennyi amperos a biztosítója (kismegszakitó, vagy olvadó betétek).Ha ezek bármelyike nagyobb, mint 16A, akkor - de egyébként is célszerű - csinálni (csináltatni) egy egyszerű elosztó dobozt, amibe bemegy a 3 fázis és kijön 3 db egy fázisú csatlakozás. A dobozba be kell építeni 3 db egyfázisú kismegszakítót. Figyelem !! Akinek fogalma sincs, hogy mi a 3 fázis meg az egy fázis és ilyenek, az ne fogjon hozzá, inkább bizza egy egyszerű villanyszerelőre.(Hozzáteszem : a villanyszerelők egy részének sincs fogalmuk róla, hogy mi is az .

A frekvenciaváltókat arra találták ki, hogy a frekvenciát tudják változtatni, és így a háromfázisú motorok fordulatszámát egyszerűen lehessen szabályozni (igazából vezérelni). Működése a következő :
A bemenő egyfázisú (230 V) vagy háromfázisú (3x400V) feszültségből egyenirányítás és pufferelés után közel a váltakozó feszültség gyök kettő szeresével megegyező egyen feszültség keletkezik. Ezt a feszültséget pedig a megfelelő elektronikával "szaggatva" háromfázisú feszültséget állítanak elő, aminek a frekvenciája változtatható.
A hálózati névleges freki 50 Hz (egyes országokban 60 Hz. A motorok névleges fordulatszámát ezen a frekvencián szokták megadni. Ha csökkentjük a bemenő frekvenciát, akkor csökken a motor fordulat, ha növeljük a frekvenciát, akkor pedig növekszik a motor fordulat.
Az egyfázisú frekvenciaváltó egy fázisból (230V) állít elő 3 x 230 voltos háromfázisú feszültséget.
A háromfázisú frekvenciaváltó pedig 3 x 400 voltból állít elő 3 x 400 voltot, de úgy, hogy a kimeneten a frekvencia változtatható.

van még kérdés?
Pl. 50 Hz - 2860 1/min
(#) (Felhasználó 5837) válasza pitkin hozzászólására (») Aug 21, 2007 /
 
Kössz a kiveséző választ, most már tiszta a kép.
(#) _JANI_ válasza Feri hozzászólására (») Aug 21, 2007 /
 
(#) _JANI_ válasza (Felhasználó 5837) hozzászólására (») Aug 21, 2007 /
 
Lehet, h. nemed egy 3x380V AC / "1"x220 V AC-as (400V/230V-os) inverter kellene!?
(#) _JANI_ válasza pitkin hozzászólására (») Aug 21, 2007 /
 
Ha a háromfázison egyenlőel el lehet osztani a terhelést akkor semmi gond .
De néhány hangtechnikai cuc, rosszul viseli ha kettő vagy több fázison "LÓG" a hálózati táplálásuk .
(Gerjedés, BRUMM, S egyéb dolgok. )
Persze ésszerűtervezéssel, ezt is kilehet küszöbölni. De ez már egy másik téma...

A többit viszont !
(#) Prinner válasza pitkin hozzászólására (») Aug 21, 2007 /
 
Egy apróság kimaradt a hozzászólásodból:

A frekvenciaváltó, nem csak a kimenő frekvenciát, hanem a kimenő feszültségét is változtatja a frekvenciával arányosan. A legtöbb frekvenciaváltóval le lehet menni 5-10Hz-ig, és az már majdnem DC. Ha Ilyenkor 300V-ot kap ekkora frekvencián, akkor néhány s alatt leveri az automatát mert a motor árama simán meghaladja a 25A-t.

Kétféle feszültségszabályozási mód van:
-Tirisztoros hálózati egyenirányítóval szabályozható az egyenfeszültség értéke.
-Sima diódás egyenirányító, fix feszültség és a kimeneti körben nagyfrekvenciás PWM segítségével színuszjelet állít elő.

A tirisztoros szerencsésebb, mert egyszerűbb felépítésű és kisebb a zaja.
Következő: »»   1 / 26
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem