Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1588 / 3954
(#) jandark válasza Davidd hozzászólására (») Feb 12, 2012 /
 
Szia.
RMS az a hangteljesítmény, amit ténylegesen lead.
RMS root mean square - négyzetes középérték = átlagteljesítmény. Olyasmi, mint a váltakozó áramnál az effektív érték, csak matematikailag másképp számolódik. Mondjuk zenei teljesítmény, ennyit bír a hangfal. MAX pl. zenében egy dob beütés, vagy valami hirtelen csúcs, amit rövid ideig elvisel, tartósan viszont nem.
(#) Csupasz válasza Sick-Bastard hozzászólására (») Feb 12, 2012 /
 
Szia
Vicsys mesternek a Blue led clock-jában is van egy ilyen 555 szabályzás, da avval a CD 4543-at vezérli.Csak nem értem hogy.
Üdv:
Csupasz
(#) pucuka válasza jandark hozzászólására (») Feb 12, 2012 /
 
Az effektív érték, az effektív érték. Matematikailag ugyanúgy számolódik, bármilyen jelalakról van szó, mégha zenéről is. Csak színusz hullám esetén Az integrálszámítás egyszerűsödik.
(#) Sick-Bastard válasza kadarist hozzászólására (») Feb 12, 2012 /
 
Arra nem tudod(vagy valaki más?) véletlenül a választ mitől vezet a IRF4905 pMOSFET +12Vot mind2 irányban (Drain->Source; S->D) ha a Gate GND vagy akár +5Von van?
(#) NVP hozzászólása Feb 12, 2012 /
 
Sziasztok!
Kéne egy kis segítség:3.5 jack aljzatot hogy kell bekötni?
(#) kadarist válasza Sick-Bastard hozzászólására (») Feb 12, 2012 /
 
Lehet, hogy rossz, vagy a fordított D-S polaritás miatt a belső diódáján átfolyik az áram. A D negatív potenciálon legyen az S-hez képest!
(#) jdani hozzászólása Feb 12, 2012 /
 
Hali. Lenne ez a tranyó.
Azt írja hogy N+D, tehát NPN tranyó, egy belső diódával az XY lábak közzé. Lehet hülyeséget beszélek, de talán ha jól emlékszek, vannak ilyen tranyók, ahol még egy plusz dióda be van iktatva két láb közzé, csak nem tudom hogy melyik lábhoz mit.
(#) kadarist válasza jdani hozzászólására (») Feb 12, 2012 /
 
A gugli kidobta a megoldást: Bővebben: Link
(#) jdani válasza kadarist hozzászólására (») Feb 12, 2012 /
 
Én is doksit néztem, de akkor az másmilyen volt. Ebbe még egy ellenállás is van. És milyen az ellenállás és a dióda értéke?
(#) kadarist válasza jdani hozzászólására (») Feb 12, 2012 /
 
Az ellenállást mérd meg ohmmérővel (bázis negatívon), de egy másik, helyettesítő típus adatlapja szerint 50 ohm, a dióda meg legalább 1500V-os, gyors jellegű, mint a tranzisztor.
(#) Zsolt36 válasza Zsolt36 hozzászólására (») Feb 12, 2012 /
 
Sziasztok!
Valaki nem tudja honnan lehet jó áron transzformátor tekercselő huzalt és lemezt/vasat venni?
Zsolti
(#) jdani válasza kadarist hozzászólására (») Feb 12, 2012 /
 
Na ezaz, hogy a tranzisztor, szinte minden láb-láb között 0ohmot mutatott Beforrasztottam egy nagyobb teljesítményű tranyót, de abba nincs dióda, se ellenállás, így ki se próbáltam a Tv-t. Valami hasonlót kellene bele szereznem, mert ugyanolyat nem tudok.
(#) kadarist válasza jdani hozzászólására (») Feb 12, 2012 /
 
Gyakran dióda és ellenállás nélküli típus is jó a diódás helyett, de inkább szerezz be egy S2055N-t.
(#) Zsolt36 hozzászólása Feb 12, 2012 /
 
Az lenne a kérdésem hogy legegyszerűbben hogy tudok építeni egy termosztátot semmi nem kell hogy legyen csak 5-10 foknál kapcsoljon. Gondoltam egy egyszerű ellenállásos hőmérő szenzorra, amiből lenne egy feszültségosztó, és ahogy változna a fok változna a fesz. Ezután még egy feszosztó ami potival vezérelhető lenne, és ebből menne egy zeneres fesszabályzóba amiből stabil 5 volt jönne ki egy relének. A bemeneti fesznek 12 voltot gondoltam
(#) roland0327 hozzászólása Feb 12, 2012 /
 
Sziasztok!

Ezt a kapcsolást szeretném csak 25A-be! A kérdésem az lenne, hogy ezt a triakot kibírja-e nyitni a DB3-as diak?

Üdv. Roli!
(#) kadarist válasza roland0327 hozzászólására (») Feb 12, 2012 /
 
Az adatlapok szerint az a triak 50 mA gate áramnál már biztosan gyújt, a diak meg impulzus üzemmódban 1A-nél többet is elvisel.
(#) zoltan0801 hozzászólása Feb 12, 2012 /
 
Sziasztok!
Nem vagyok már kezdő az elektronikában, de a hálózati transzformátor problémával most kell először foglalkoznom...
Egy lm317-el készítek tápegységet, és nem tudom milyen trafót kéne beletenni.
http://www.hestore.hu/prod_10021328.html
Erre gondoltam, de nagyon zavar az a 3,2 VA.
Na most a kérdés, hogy azt tudom, hogy ez látszólagos teljesítmény, de ebből honnan tudom meg, hogy mennyi áramot tudok kifacsarni belőle. Azt tudom, hogy a 317 max 1,5-öt tud, de annyi nekem felesleges.
Remélem nem off-olom a topicot, és a válaszokat előre is köszönöm.
(#) roland0327 válasza kadarist hozzászólására (») Feb 12, 2012 /
 
Köszi, akkor jó lesz erre voltam kíváncsi.
(#) janikukac válasza zoltan0801 hozzászólására (») Feb 12, 2012 /
 
VA=V*A. Szóval a feszültség és áram szorzata. Innen már egy egyszerű matematikai trükkel ki is tudod számolni, hogy hány Ampert ad le a trafód. Szóval 18/3,2=0,12A
(#) zoltan0801 hozzászólása Feb 12, 2012 /
 
Köszönöm! Jobban belegondolva teljesen igaz
Szóval ahogy néztem ezekből a NYÁK-ba ültethetőkből nincs olyan nagy teljesítményű, úgyhogy marad a tekercselés.
(#) janikukac válasza zoltan0801 hozzászólására (») Feb 12, 2012 /
 
Igen, ezekből nincs olyan túl nagy. Inkább vegyél toroid trafót, vagy lemezeltet. Ezeket is árulják, és akkor nem kell neked tekercselni .
(#) zoltan0801 hozzászólása Feb 12, 2012 /
 
Hát igen, és tudnál valami oldalt mondani /vaterán, hestore- kívül/ ahol tudok találni??
(#) janikukac válasza zoltan0801 hozzászólására (») Feb 12, 2012 /
 
Hú, én sajnos nem igazán. Nem szoktam trafókkal foglalkozni, szóval várd meg az okosabbakat, hátha ők tudnak olcsó üzletet linkelni!
(#) zoltan0801 hozzászólása Feb 12, 2012 /
 
Ja és most néztem, hogy amit leírtál az nem teljesen jó, mert ha elosztom a 18-at a 3,2 -vel akkor nem 0,12-t kaop De ahogy mondtad,gondolom a lényeg, hogy a I=U/P, ha jól gondolom.
(#) janikukac válasza zoltan0801 hozzászólására (») Feb 12, 2012 /
 
Fejből írtam, igazad van. Ha elosztom a 3,2-t 18-al, akkor 0,1777-et kapok. Szóval 0,05-t tévedtem. Bocsi!
(#) zoltan0801 hozzászólása Feb 12, 2012 /
 
Jó nem kötekedés miatt írtam, hanem hogy jól gondoltam-e. És még egyszer köszi a választ, most már előrébb vagyok.
(#) kendre256 válasza zoltan0801 hozzászólására (») Feb 12, 2012 /
 
"gondolom a lényeg, hogy a I=U/P, ha jól gondolom."
Nem jól gondolod, és először janikukac sem jól írta...
I=P/U
(#) jdani válasza kadarist hozzászólására (») Feb 13, 2012 /
 
Akkor a diódás-ellenállás nélküli változattal is kilehetne próbálni a TV, hogy egyáltalán működne-e?
(#) tothz válasza tothz hozzászólására (») Feb 13, 2012 /
 
Üdv Mindenkinek!
Itt felajánlottam, h ingyen elvihető néhány trafó, adapter, DC és 3fázisú kis motorok. Még van belőlük, ha érdekel valakit, jelezze!
Zoli
(#) Balaa16 válasza tothz hozzászólására (») Feb 13, 2012 /
 
Szia!
Tedd az apróhirdetésekbe, ha nem akarod, hogy összekapj a modikkal!
Üdv! Balázs
Következő: »»   1588 / 3954
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem