Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   125 / 3940
(#) Frankye válasza Gery hozzászólására (») Szept 27, 2007 /
 
Nem hiszem, hogy direkt.
Olyan ez, mint a Hold: D-re dagad, C-re csökken. Az se azért ilyen, hogy könnyű legyen megjegyezni! Meg az angolban a bal kéz: Ujjak összezár, mutató és hüvelyk kinyit, amelyiken szabályos az "L", az a bal (Left)
(#) vtsoftware hozzászólása Szept 28, 2007 /
 
Sziasztok

Van egy hangszóróvédő cuccosom (csatolva).
Kapcsrajzom nincs
Ezt lehet-e az ST141-es 100W-os erősítőhöz használni?
Kell-e valamit alakítani, cserélni rajta?
(300w-os-hoz valónak írták)
Köszi szépen

névtelen.PNG
    
(#) toti16 hozzászólása Szept 28, 2007 /
 
Halo sziasztok Azt steretném megtudni h hogyan lehet etz-re babetta gyújtást alakítani?A rajz kellene hozzá
(#) idavid hozzászólása Szept 28, 2007 /
 
segítség kellene 555-el kapcsolatban.

fizikán kellene egy kísérletezős órát levezetnem, a téma a mágneses indukció, önindukció, indukált feszültség...namost van egy olyan kísérlet, hogy egy 4.5/9 voltos telepet rákötünk egy jó nagy menetszámú és méretű vasmagos tekercsre, majd ha nyitjuk az áramkört, akkor a tekercsnek akkora az önindukciója, hogy felvillantja a vele sorbakötött izzót. egy 70-100 voltos glimmel ma kipróbáltam, működött, meg egy 220 voltos LED-es MR16os foglalatú izzóval is.

azt gondoltam, hogy esetleg összedobok itthon egy kis multivibrátort, ami gyorsan (10-15ször másodpercenként) kapcsolgatná az áramkört.

ha jól olvastam, erre az 555ös IC a megfelelő választás, a segédprogram pedig itt van az oldalon, alkatrészek is vannak.

abban tudtuk segíteni, hogy melyik verzió kell nekem: az astabil vagy a monostabil? mivel ugye fluxusváltozás kell, ezért az astabilra gondoltam, mert ott a T1 és a T2 jel között nagyobb a változás, mint a monostabilban a T1 és a nulla között.

de nem tudom, mire kell figyelnem, ha minél jobb eredményt szeretnék elérni - gondolom a frekvenciának olyan 10-15 hertznek kell lennie, de T1, T2 és kitöltésnek mik a jó értékek ebben az esetben?
(#) sebi1982 hozzászólása Szept 28, 2007 /
 
Helló.
Van valakinek VIDEOTON RA6386S tipusú rádiós erősítő, tápegység illetve végfok rajza. Ha van kérlek küld el.
Elörre is kösz.
(#) Stadi válasza idavid hozzászólására (») Szept 28, 2007 /
 
Neked az astabil multivibrátor kell. Az astabil azt jelenti, hogy nincs stabil állapota. A monostabilnak 1 stabil állapota van. Ad 1 db. impulzust, aztán vége. Persze újra tudod indítani, de magától csak 1db. impulzust fog adni.

Idézet:
„gondolom a frekvenciának olyan 10-15 hertznek kell lennie, de T1, T2 és kitöltésnek mik a jó értékek ebben az esetben?”


Hááát, ha fizikaórára készülsz, ezekkel a fogalmakkal tisztában kellene lenned. Bár lehet, még nem tanultátok?

Mindenesetre a fórum kalkulátorában az alapértelmezett R és C értékek pont jók, mert kb. 14 Hz-es frekvenciát adnak, közel 50%-os kitöltési tényezővel. Mit is jelent az 1 Hz? Azt, hogy másodpercenként 1 db. "valami" történik (=kezdődik el és fejeződik be). Ez azt jelenti, hogy ha a kitöltési tényező 50%, és a "valami" az pl. egy magas feszültségérték, akkor a kimenet, amin ez megjelenik, 0.5 s ideig lesz magas és 0.5 s ideig alacsony.
(#) dzsyna hozzászólása Szept 29, 2007 /
 
sziasztok.
segítségeteket szeretném kérni egy megoldando problemamhoz. egy olyan dolgot szeretnék építeni, melyben egy fényforrás fényerősségét hangerősség szabályoz. lehetőleg valahogy úgy, hogy az input egy mikrofon az output pedig valamilyen fényforrás pl led. szerintetek ez lehetséges? elore is koszi a segítséeget!! gina

ui.: ja igen arduinoval kezdtem neki, de nem igazan tudom hogy kene a mikrofont hangerejét hozzárendelni... de persze már megoldásra is nyitott vagyok. sztem meg lehet ezt oldani sokkal egyszerűbben is... nem?
(#) tp hozzászólása Szept 29, 2007 /
 
Helló mindenkinek! az lene a kérdésem a Tina- val hogy lehet elérni hogy megmérje egy ellenállás hálózat ellenállását? mert multiméter van bene ha minden ihaz csak nekem eddig még nem sikerült vele mérni! (igazából kiszámolt példák ellenőrézére kéne)
(#) Medve válasza dzsyna hozzászólására (») Szept 29, 2007 /
 
Esetleg egy fényorgonára gondolsz?
(#) Istike88 válasza tp hozzászólására (») Szept 29, 2007 /
 
Van benne Ohm mérő műszer! az ellenállás hálózat két szélére kötöd és elindítod DC módban a szimulációt!

üdv
(#) joo hozzászólása Szept 30, 2007 /
 
hogy néz ki egy 10nF os kondi
(#) Gery válasza joo hozzászólására (») Szept 30, 2007 /
 
Elég sok féle képpen kinézhet. Függ a maximális feszültségtól is amit elvisel. Itt nézz szét van egy pár féle.
(#) KeserűCukor hozzászólása Szept 30, 2007 /
 
Hali!
Láttam neten Sórákkeltető masinát akváriumba...
Elég kecsegtető leírás volt róla, és nem tűnt valami bonyolult szerkezetnek sem..., de azért 10000ft körül van
Kérdésem az lenne, hogy ilyet házilag lehet-e illetve érdemes-e barkácsolni?
Egyáltalán ez hogy működik?
Kösz!
(#) dzsyna válasza Medve hozzászólására (») Szept 30, 2007 /
 
hát úgy tűnik igen. de nekem csak egy fényforrás kéne, nem kell három. gondolom az egyszerűbb is, nem?
(#) Medve válasza dzsyna hozzászólására (») Szept 30, 2007 /
 
Nem probléma, csak egy csatornát kell megcsinálnod és szerintem a sávszűrőt is bennehagyhatod...
(#) bancsi15 hozzászólása Okt 3, 2007 /
 
Sziasztok!

Egy 12V-os Lednek( aminek olyan a foglalata, hogy eredetileg is kocsikba viszik és gyárilag beépített az előtét ellenállás) van akkora fényereje, mint egy 12V 5W-os izzónak? Úgy értem érdemes kicserélni egy kocsinak a pótféklápájában?

Köszi
(#) pb hozzászólása Okt 3, 2007 /
 
hy
tudja azt valaki hogy a multiméteren a négyszög jelet hogy kell használni vagy pl egy erősítőt hogy lehet vele mérni?
mert a papírján audiótechnikai méréseket mond

köszi
(#) nandras válasza pb hozzászólására (») Okt 3, 2007 /
 
"...egy erősítőt hogy lehet vele mérni?..."
fogsz egy kétkarú mérleget, az egyik tányérjára a multimétert, a másikra az erősítőt teszed.
amelyik lesüllyed, az a nehezebb...


a négyszögre nincs ötletem...
...............
esetleg, ha egy kicsit pontosítanál a kérdésen, az nem lenne nagy baj...
(#) zsoltee0001 válasza nandras hozzászólására (») Okt 4, 2007 /
 
(#) zsoltee0001 válasza bancsi15 hozzászólására (») Okt 4, 2007 /
 
hi
a pótféklámpába tudtommal 21W os izzó van
1 db led biztos nem lesz elég, ha megnézel egy gyári ledes pótféklámpát abba minimum 10 led van, persze az is nagy fényerejű
üdv
(#) Medve válasza pb hozzászólására (») Okt 4, 2007 /
 
Hello, nagyon reklámízű az a "mérés" kifejezés, tekintve az esetleges jelalakját, felharmónikus tartalmát és amplitúdóját. De vizsgálatra remekül használhatóak, egyik madzag a testre, a másik "fenről lefelé" a bázisokra, s eldönthető, hogy melyik tr. a hibás. A jelet leosztva előerősítő fokozat is vizsgálható ugyanilyen módon. Lehet nem is szükséges, talán párszáz mV az amplitúdó. A többi alkalmazásban majd a fórumtársak segítenek...
(#) pifpaf hozzászólása Okt 4, 2007 /
 
Nem tudja véletlenül valaki, hogy a gumikábelek sodrott vezetőszála miből van?
Ha sorkapocsba fogom a vezetékvégeket, a sodrott vezetékeknél én nem sarut szoktam rátenni, hanem leforrasztom a végét. A PVC szigetelésű vezetékeket könnyedén lehet forrasztani, de a gumikábelekkel én mindig nagy küzdelmet folytatok, mintha nem rézből lenne, nem akar rátapadni az ón, mindig lefolyik róla. Pedig a vágási felületen mintha rézszínűen csillogna. Hogyan lehet ezeket normálisan forrasztani?
(#) nandras válasza pifpaf hozzászólására (») Okt 4, 2007 /
 
bizony rézből van, csak gyártástechnológiai okok következtében a szálak felülete oxidálódott, ez miatt nem futja be az ón.
DE!
nem ónozzuk le a végeket, mert abból a későbbiekben csak problémák özöne ered.
az ónozott szálkötegben az ón a szorítás hatására hidegen megfolyik, a kötés fellazul, bizonytalan lesz az érintkezés, melegszik, majd akár tüzet okozhat az ilyen kötés!
(#) zeusz7 hozzászólása Okt 4, 2007 /
 
Mikrokontrollerből 5V-val szeretnék 12Vot kapcsolgatni 2 polaritásra és azokat forgatni. Szóval 3 állapotot szeretnék: nincs 12V, 12V az egyik vezetéken, GND a másik, illetve fordítva.
Mivel kéne? Relé? FET? Esetleg konkrét kapcsolást tudnátok?
köszi
(#) bancsi15 válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Okt 4, 2007 /
 
Szia!

Te egy másik fajta pótfék lámpára gondoltál. Az enyém olyan, hogy 3 db 5 W-os izzó van benne, amik teljesen úgy néznek ki, mint a 12 V-os (gyári előtét ellenállásos, nagy alakú) Ledek.

Ezeket szeretném( a hosszabb élettartam és a kisebb fogyasztás reményében) kicserélni 12 V-os Ledekre.

Szóval továbbra is az a kérdésem, hogy 1 db ilyen Lednek van-e akkora fényereje, mint egy 12V 5 W-os izzónak?

Köszi!
(#) DANYIKA hozzászólása Okt 4, 2007 /
 
helló
szeretném meg kérdezni hogy miképen lehetne egy elektromos hűtőládához hasonló hűtést csinálni????

köszi
(#) zsoltee0001 válasza bancsi15 hozzászólására (») Okt 4, 2007 /
 
hi
ki kell próbálni! gondolom nem túl drága, én csak a síma nagyfényerejű ledeket ismerem, azokból is össze lehet állítani. pl ha 4db ilyen ledet teszel egy 5W os izzó helyére és mindegyik ledhez egy 680 ohmos előtét ellenállást teszel (összesen 12 led) az már szerintem egész jó lesz, egyébként jobb a ledes pótféklámpa mint a sima mivel a lednek gyorsabb a reakcióideje, jobban felkelti a mögötted haladó figyelmét.
üdv
(#) djpista hozzászólása Okt 4, 2007 /
 
Szia mindenki
Van egy AIWA F220-AS magnómal jó pár éve szenvedek ami nem töröl és "grízesen" vesz föl. Ha tudtok segitsetek rrajtam plz.
A segitséget előre is köszönöm.
Kapcsolási rajz mellékelve.
Bővebben: Link
(#) Hroot hozzászólása Okt 4, 2007 /
 
sziasztok nekem van 1 szimetrikus trafóm ezt kapcsrajzal megtudom csinálni szimplává vagy nem?
(#) Peti_85 válasza Hroot hozzászólására (») Okt 4, 2007 /
 
Hát egész egyszerűen, csak az egyik szekundert használod, vagy mind a kettőt soros, vagy párhuzamos kapcsolásban...
Következő: »»   125 / 3940
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem