Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Bluetooth nagy távolságra mobiltelefonnal
Lapozás: OK   1 / 1
(#) siletto hozzászólása Szept 8, 2012 /
 
Üdv!
Szeretnék segítséget kérni RF technológiákban jártas fórumozóktól!
Szóval van egy probléma, amit meg kellene oldani:
Egy időjárás állomásról egy telefonra küldeni az adatokat.
Adott lenne egy arduino felszenzorozva(állomás), meg egy nagyobb androidos okostelefon. MI következik ebből? Naná, hogy a bluetooth. Mert : -egyszerű, olcsó, elérhető
Szóval az arduinora lenne kötve egy Rayson btm-222 class 1 es modul, és a telefon belső bt antennája. PLusz a szüséges programok, stb. Meg persze az árnyékolt doboz a btooth adónak

Azt szeretném tudni, hogy van-e különbség adó és vevőantenna között btoothnál? Vagyis hogy ha a modulra teszek egy nagynyereségű(hülye vagyok ebben a dBi/m dologban) irányított antennát,
és a mobilra irányítom, akkor a mobil venni fogja mondjuk 50-100 m ről? Vagy mindenképpen a vevőre kell antennát tenni, ami ugye telefonnál picit necces? ha minden igaz, csak az állomásról jönne adat a teló felé.

Köszi előre is,
Máté
(#) vizor válasza siletto hozzászólására (») Szept 8, 2012 / 1
 
A class 1 eleve 100 méterig működik. Class 2: 10 méter, class 3: 1 méter.
A hozzászólás módosítva: Szept 8, 2012
(#) siletto hozzászólása Szept 8, 2012 /
 
Köszi!
Igen tudom, és ezzel kapcsolatos a kérdésem is.
Mert hogy az okés. hogy a modul class1 es, de a telefon nem. és hogy venné-e a jelet, vagy mind a kettőnek class 1-nek kell lennie, hogy kommunikáljanak?

Arra gondoltam, hogy mivel a telónak csak vennie kell, adni nem, amihez ugye nincs is elég adóteljesítménye, működhet, de ebben kéne segítség, mert nem értek hozzá

És ezért gondoltam, hogy az antenna miatt, amit az állomásra kötünk, esetleg jobb lehet a telefon esélye a kapcsolattartásra

Köszi a választ
A hozzászólás módosítva: Szept 8, 2012
(#) vizor válasza siletto hozzászólására (») Szept 8, 2012 /
 
Hát erre meg nem esküdnék,de szerintem csak az adó osztálya számít. Ha az adó képes 100 méterre elsugározni, akkor ott elvileg mindenféle osztályú vevőnek fognia kellene a jelet. Meg szerintem osztálya csak az adónak van, hisz az határozza meg a kisugárzott teljesítményt. Gondolom a problémád abból adódik, hogy nem tudod, hogy érdemes-e pénzt adni azért a class 1-es adóért, anélkül meg nem lehet kipróbálni a dolgot. Az antennához nem értek. Sokba kerül a modul?
A hozzászólás módosítva: Szept 8, 2012
(#) Mengyán válasza siletto hozzászólására (») Szept 8, 2012 /
 
Nincs most kéznél Tannenbaum bácsi "vékonyka zsebkönyve" a hálózatokról, így biztosat most fejből nem tudok, de biztosan nincs kézfogás (handshake) vagy bármi más a protokollban, ami vissz irányú kommunikációt igényelne? Milyen bluetooth profilt akarsz használni? Támogatja a telefon?
(#) siletto hozzászólása Szept 8, 2012 /
 
hát, még igazából semmim nincs hozzá, úgyhogy van még variálási lehetőség.
A modul kb 4eFt, de lehet ilyen ebayos olcsót is venni, class 2eset, beépített antennával kb 1700-ért.
Lehet próbának veszek egy olyat, és majd eldől, mert igazából még 1 darab bluetoothos eszközt sem programoztam.
Meg a class 1 hez kell földelt fém ház, szigetelt csatik, szóval bonyolultabb.
De egy kb 450$os eszköz kiváltására készül, amire majd pár éven belül szükségem lesz. Majd akkor veszek modult, most hogy így mondod, amikor már az lesz a szűk keresztmetszet
(#) siletto hozzászólása Szept 8, 2012 /
 
Szia!
Jajj, az a könyv. Az infótanár pont tegnap emlegette. De természetesen van. Azért mondom, hogy még nem nagyon értek hozzá, még az arduinozást is most kezdtem. Tudtommal a rayson class 1-es modul SPP-s, a class 2es meg TTL, amit ha jól értettem ugyanaz(??), esetleg a szintekkel variál, és ehhez van az arduinonak beépített parancskészlete, neked csak be kell írni, hogy serial.print(xy); vagy hasonlókat, és nem kell buzerálni. A telóra szintén van, és csak ki kell olvasni a megérkezett infót. Ennyit tudok róla egyelőre. Csak szeretem tudni, hogy ha odaérek, mit kell pontosan tenni, nem találgatni
(#) Novak válasza siletto hozzászólására (») Szept 8, 2012 /
 
Nem azért, hogy kötekedjek, de Bluetooth-nál akármilyen elrendezést választasz, a két kommunikáló oldal között oda-vissza van adatforgalom, mindig! Tehát szorosan vett értelemben nincsen adó vagy vevő, hiszen mindkét oldalnak adnia és vennie is kell. Ezzel azért számoljatok!
A kommunikációnak elég sok szükséges "sallangja" van, az csak egy dolog, hogy te adóként vagy vevőként látsz egy eszközt...
A hozzászólás módosítva: Szept 8, 2012
(#) Mengyán válasza Novak hozzászólására (») Szept 8, 2012 /
 
Na erről írtam! Nem voltam benne biztos, de rémlett valami.
(#) siletto hozzászólása Szept 8, 2012 /
 
Aha, értem, köszi a segítséget. Akkor, ha a telóban csak class 2 modul van, akkor hiába a class 1-es arduino bt, mert nem fognak működni.
Csak ennyit akartam, köszi.

Létezik még másfél kommunikáció ilyen(100m) távra, amit ismerhet egy telefon? A wifi működik ilyen távra?
(#) sargarigo válasza siletto hozzászólására (») Szept 8, 2012 /
 
Miért nem csinálod meg két lépcsőben? Az állomástól ellősz valamivel, ami tud 100 métert és nem BT, aztán a telefon közelében meg veszed ezt a jelet, és BT-vel áttolod a telefonba. Így már elég lehet akár 10méter is. Gondolom nem kell 100 méteres sugarú körben mozogni..
(#) Mengyán válasza siletto hozzászólására (») Szept 8, 2012 /
 
A világrekord jelenleg 304km! Az egyik ügyfelünknél 5 dbi-s botantennával 150m-es a link, igaz az AP egy Mikrotik 411-es panelantennával. De ugyanennél az ügyfelünknél láttam már ~20km-es linket is telephelyek között. Muszáj bluetooth? Csak mert lehet jobban járnál egy kiszuperált régi wifis routerral, amire felmegy az openwrt (és a ser2net, ha soros porton kommunikál), és írsz rá valami kommunikációs progit. Egy kis olvasni való. Nem vagyok benne biztos, de szerintem a tothszabi.info-s Tóth Szabolcs az elkövetője. Ja és még valami: sztem keresd meg Fizikust. A bemutatkozásából arra következtetek, hogy fog segíteni, ha van ideje. Írt már ide bluetooth-os cikket. Apropó, ugye olvastad már?
A hozzászólás módosítva: Szept 8, 2012
(#) Novak válasza Mengyán hozzászólására (») Szept 9, 2012 /
 
Nekem a szobában elhelyezett TENDA márkájú (tehát nagyon nem mondanám, hogy mrákás) routerrel és egy mobiltelefonnal házak között nevetve viszi a 210 métert a Wifi. Bármiféle irányított antenna nélkül.
(#) Mengyán válasza Novak hozzászólására (») Szept 9, 2012 /
 
Nem márkás, ellenben valószínüleg jó. A TP-Link is beszállítóként kezdte, aztán rájöttek, hogy saját márkanéven is piacra tudják dobni. Szerintem itt is valami hasonló lehet. A 210m-es távolság meg gondolom az agyig (500mW-ig) feltekert adóteljesítmény miatt van. Ha lehet, inkább vegyél vissza belőle.
Következő: »»   1 / 1
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem