Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LED-es világítás
 
Témaindító: xodak, idő: Aug 6, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   55 / 179
(#) proli007 válasza dante01 hozzászólására (») Jan 20, 2013 /
 
Hello!
Ha kapcsolóüzemű szabályzó van előtte, minek oda LDO szabályzó? Vagy a kapcsolós, az aksit tölti? Mert akkor értem.
üdv! proli007
(#) dante01 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 20, 2013 /
 
2 tekercsem van oda lent sorba kötve.erről jön 3 vezeték fel.Mind a 3 vezetékről plusz és mínusz is lesz egyenirányítva pc tápból kiszedett schottky diódákkal.
Lesz egy tranzisztoros schmitt trigger ami egy FETet kapcsolgat.a FEt a negatív ágat kapcsolja le a motor vázába,de mikor a feszültség eléri a 9 voltot akkor a fet megszakítja az áramot,8,5 voltnál újra bekapcsol.
Persze előtte és utána nagy kapacitású kondenzátorok ( több 10000uF).
Így lesz 8,5-9 volt között ingadozó egyenfeszültség,amit az lm1085 ADJ stabilizál a ledek felé 7 voltra. Így a ledeken egyenletes áram folyik,és a stabilizátor ic is csak 5-6wattal fűt.
A FET elméletileg nem fűt,de gyakorlatilag tuti hogy fog.
Ezt a kapcsolóüzemű szabályzót kicsiben már megcsináltam,és oszcilloszkóppal is néztem.
Amitől tartok az az hogy a Fet nem fog tudni olyan gyorsan ki és be kapcsolni ahogy azt kellene neki és majd melegedni fog nagyon.
(#) dante01 hozzászólása Jan 20, 2013 /
 
A frekvencia kb 16 HZ-től 140Hz-ig változik.
És a termelt feszültség terhelés alatt is nagyon ingadozik a fordulatszám függvényében. 8-20V között.
Ezt kellene nagyjából stabilizálnom 8,5-9 voltra 4 amperrel.
mc34063 típusú IC-re is gondoltam de több sebből vérzett a dolog,ugyanis 4 amperről van szó és tág határokon belül változó bemenő feszültségről,ezen kívül a motorom tirisztoros gyújtása (hiába a zavarszűrős pipa meg gyújtóvezeték) 3 méterről meghülyít egy 555-ös IC-t sajnos.
A hozzászólás módosítva: Jan 20, 2013
(#) Putyika hozzászólása Jan 24, 2013 /
 
Sziasztok!

Olyan ötletekre lennék kíváncsi hogy ti mivel helyettesítenétek ezt http://www.hestore.hu/prod_10030331.html valami olcsóbb megoldás érdekelne vagy ami a szoba/nappali mennyezetén jól mutatna! 2 , 3 Ledes moduljaim vannak 10mm szélesek hossza 40mm illetve 60mm

Ehhez szeretnék valami okosságot kapni4

Előre is köszönöm!

Üdv: Putyika
(#) demen hozzászólása Jan 24, 2013 /
 
Sziasztok!!

Olyanban kellene nekem segítség, hogy egy akvárium világítását szeretném megoldani úgy, hogy Meleg fehér ledde, és kék leddel világítanám meg, és nappali fénynek a fehér led, az éjszakai pedig a kék led lenne, és olyan poti, vagy olyasmi kellene, amivel át tudom kapcsolni a két féle ledet. Olyan módon, ohgy ha tekerem, akkor az egyik halványul, a másik erősödik.

Kicsit lehet hogy bonyolultan írtam le, de hát ha sikerül valakinek egy ötlettel előállni.

Üdv Peti
(#) proli007 válasza demen hozzászólására (») Jan 24, 2013 /
 
Hello!
És mindig kézzel fogod tekergetni? Mert ezzel a kapcsolással meg lehet oldani, úgy hogy vagy még egy P-csatornás Fet-et teszel a kimenetre, vagy még egy komparátor fokozatot használsz, aminek bemenete fordítva van kötve, mint a jelenlegi. Itt kapcsolóval váltható az "átúszás" ami kb 5 másodperc alatt történik meg. De poti is lehetne K1 és R5 helyén, ha ez a vágyad.
üdv! proli007
(#) hzoli2 hozzászólása Jan 29, 2013 /
 
Sziasztok! , nekem egy egyszerű kérdésem lenne , legalább is gondolom nektek egyszerű.
Vásároltam egy 30W -os power ledet 30V-ról megy , van hozzá driver is.
Egyenlőre egy p4-es proci hűtőjére tettem rá a ventillátor nélkül, mert azt nem szeretném használni, mivel van egy kicsi hangja, nekem nem hiányzik, hogy ott zúgjon a fejem fölött.
Nagyon szuper fénye van! (meleg fehér)

A kérdésem az lenne, hogy hogyan tudhatom meg, hogy milyen hűtés kell a lednek?, mert nem szeretném , ha kipurcanna, idő előtt.
Egy műanyag dobozba szerelem be az egészet és a tetején csinálok kis lyukakat, hogy a hő el tudjon távozni.

Kb. 4-5 percre kapcsoltam csak be, de a hűtőborda rendesen kezdett melegedni, nem volt forró, csak meleg, nem tudom, hogy egész napos működés során meddig megy fel a hőmérséklete a lednek és a hűtőbordának, ugyanis nem ezzel szeretnék fűteni.
Milyen hőmérsékletűnek kellene lenni a hűtőbordának, hogy ne legyen baja a lednek?

Van esetleg valamilyen tapasztalat -e téren?, hogy mekkora hűtés kell ennek a lednek?
Amiket én láttam ledes lámpákat, nagyobb teljesítménynél sem volt ventilátor.

Ha esetleg valakinek van rálátása -e dologra, érdekelnének a vélemények.
Előre is köszönök , minden észrevételt.
(#) koczka válasza hzoli2 hozzászólására (») Jan 29, 2013 /
 
A hőmérséklet növekedésével csökken a led élettartama ezt kell figyelembe venni.
Általánosságban 65Fok fölé ne menyen a led chip hőmérséklete.
Ha használod mondjuk egy órát és még langyos tehát szabad kézzel megfogható akkor jó.
(#) laszlokunstar válasza hzoli2 hozzászólására (») Jan 29, 2013 /
 
Ekkora LED-nél passzív hűtés esetén szerintem kell vagy 600 g borda. Mérd meg a LED hőfokát, a hőérzékelőt a chiphez ragasztva ideiglenesen. Én mérőműszerhez adott hőérzékelőt szoktam erre a célra használni. Minden lehetséges helyzetben, zárt dobozban, doboz nélkül is mérd meg a hőfokot, és jegyezd fel a szoba hőfokát is. Akkor jó a hűtésed, ha nem megy a chip hőfoka 60 fok fölé. Én ha lehet 52 fokot próbálok beállítani maximális hőfoknak, mert a nyári melegben úgy is 60 fok fölé fog menni. Na egy konkrétum, a héten mértem. PIV 775-ös INTEL alu borda rézmag nélkül, az újabb vékony fajta, kb. 100 g súlyú. 10W LED felfelé világít, borda az asztalon -70 fok. LED lámpa házban, függőleges állapotban, kéményhatás érvényesül -60 fok. LED lámpa házban, vízszintesen, kéményhatás nem tud érvényesülni -68 fok. Szoba hőmérséklete 20 fok volt. Ebből látszik, hogy kényszerhűtés nélkül a 10W-os LED-nek kicsi ez a borda. A vastag, kb 340g-os PIV eredeti INTEL bordával még nem végeztem méréseket, ha lesz adatom beszámolok. Tipp Proli007 hűtője proci hűtő
A hozzászólás módosítva: Jan 29, 2013
(#) pgabor2 válasza hzoli2 hozzászólására (») Jan 29, 2013 /
 
Van a LED meghajtódnak akár analóg, akár PWM vezérlési lehetősége?
(#) lac08 válasza Antesz8482 hozzászólására (») Jan 30, 2013 /
 
Nehogymá kidobj egy ilyen műremeket a kukába! Inkább javítsd meg!
Kár lenne az enyészetnek adni, hisz a képeken látni hogy csodálatos. Egyáltalán nem kötelező 8,5 A-rel terhelni, merthogy annyi van ráírva.
Teheld csak a felével ... és van mögötte tartalék.
(#) lac08 válasza kadarist hozzászólására (») Jan 30, 2013 /
 
Valamelyik pólusának jelzésére általában "le szokták törni" a sarkát.
Nekem például a kék smd LED-eknél a negatív pólus a letörés.

Olyan nincs, hogy gyártóilag nem jelzik ki mindezt valamilyen aprósággal.
Csak tüzetesebben kell megnézni.
(#) lac08 válasza DRAWS hozzászólására (») Jan 30, 2013 /
 
Nem kevés az a 10 ohm?
A gyári LED szalagokon 100-120 ohm-ot szoktak tenni minden 3 LED mellé (a 12 V-ra)
(#) lac08 válasza kukuri hozzászólására (») Jan 30, 2013 /
 
A forrasztás elenged.

Én már szedtem szét ilyeneket (ha szét lehet szedni), de meg is tudtam javítani.
Át kell forrasztani a nyákot, sajna ezekbe eléggé szar forrasztóónt használnak a gyártók. (gondolom - kínaiak)

Ha csak 1 LED nem érintkezik, máris megy az egész sor.
Mert valahogy úgy vannak a 220-ra sorbakötve, mint a karácsonyfa-izzók ...
(#) lac08 hozzászólása Jan 30, 2013 /
 
Nos ismét összehoztam egy "eccerű *" kategóriájú LED-es lámpát egy rossz kompakt fénycső házába, egy rossz és kidobásra itélt zseblámpa LED-jei segítségével.
Az elektronika kivitele maga a fapad kategória, fogyasztása 2 W, (már amennyire hinni lehet ennek a Lidl-ben akciósan (1500 Ft.-ért) vett mérőszerkezetnek)
A lényeg, hogy működik:
De hogy meddig?
Ki tudja? Egy hét, két hét, 5 év?
Áramgenerátor ... meg a többi fejlett és bonyolult elektronikai hülyeség? Ugyanmááá ...
Egy az egyben kőbalta!
A hozzászólás módosítva: Jan 30, 2013
(#) johny999 hozzászólása Jan 31, 2013 /
 
Hello,

szerintetek 3db kb 1-1,5W-os power ledhez, ilyen alumínium profilra forrasztva, elég ekkora hűtőborda?
A hozzászólás módosítva: Jan 31, 2013
(#) atiotezer válasza johny999 hozzászólására (») Jan 31, 2013 /
 
A hűtőborda 1db 1W-os LED-hez elegendő, a 3db hoz már kevés.
(#) johny999 válasza atiotezer hozzászólására (») Jan 31, 2013 /
 
Igen a leírás szerint, de más seller 3W-oshoz is ajánlja. Viszont nem találtam mást ami 50mm-nél kisebb átmérőjű lenne. És ha összefogatnák 2db-ot?
(#) karpi válasza Antesz8482 hozzászólására (») Feb 1, 2013 /
 
A tapegyseg nem megfeleloen zavarmentesitett .
En osszevasaroltam mindenfele Laptop es Printer tapegyseget az ocskapiacon ..tehat csak a kimenofeszultseget es az arramerosseget neztem .( azert mert az uzletben kaphato LED tapegysegek nagyon dragak .

Vegigprobaltam es hasznalom osszeviszsa mindenhez ezeket a kapcsolouzemu tapokat ..semmi zavar semilyen esetben.

Az AM -FM "taska radiot" a tapegysegre teszem semmi zavar ..

A meloban a laboromban ilyennel halgatok zenet es radiot ..
Othon LED-sort is taplalok egy ilyen tapegyseggel ..Mert persze jobb lett volna diirekt 220V -ra keszitett LED-sort vasarolni ..de ...persze a 220V-os veszelyes konyhabutorban .

Gitarozok is es elegge erzekeny a dolog mikor felvetelt keszitek torzito efektel ami nagy erzekenseg miatt minden zajt osszeszed ,A hagyomanyos transzformators adapterek nagyob zajt okoznak a gitarjelben mint a kapcsolouzemu tapok .

Meg kivancsisagbol megneztem Spektrum analizatorral az ilyen kornyezetben felvett gitarjelet es nem lattam zavar jelet . Tobb ilyen tapegyseget kiprobaltam se minden OK .
Es igazan tele van korulottem legalabb 5 -6 tapegyseg neha tobb es nem zavar,Csak a hagyomanyos trafok szort 50 Hz-e nagyon zavar .
Igy lassan lecserelek minden trafos tapot ilyen kapcsolouzemu tipusra , persze kiprobalom nem e zavar .Elsosorban sokkal konyebb cipelni zenelesre a konnyu kapcsolouzemu tapokat .

Othon AM radio Budapest a panelhazban az ablak melett foghato csak , ide huztam egy halozati csatlakozo hosszabbitot es a radio a parkettan van a fal melett az ablak alatt ahol nincs utba,,na ide szoktam az akutoltoket kapcsolni mivel a tobbcsatlakozos hosszabbiton mindig van hely es nincs utban..csak az egyik tipusu kapcsolouzemu akutolto zavar nagyon kicsit ha direkt a radio tetejere teszem .A radio egy Philips stereo 2x10W kimenet nem tudom a tipusszamot de mindegy ...tehat normalis-analog AM radio ferit antennaval stb,,
na meg a Notebook is itt lessz feltoltve amit a radiora teszek es toltom..jozbe a radiot halgatjuk .

Szoval szerintem a hasznal tapegyseg egy bovli ...ilyen zavargerjeszto tapegyseget lattam en is 12V /6 A valami Halogen izzokhoz volt valoszinuleg nem lakohazzon beluli kornyezethez olcso megoldaskent .
A hozzászólás módosítva: Feb 1, 2013
(#) SteveBarber hozzászólása Feb 6, 2013 /
 
Sziasztok!

Segítségeteket szeretném kérni egy kis barkácsoláshoz.
Az asztal fölé szeretnék egy polcot rakni,és ebbe bele építeni 3db led-et (lehet,hogy jó lenne a szalag is)
Kettő funkciót látna el e világítás.
Az egyik funkció az íráshoz kéne,tehát,hogy lássam az asztalon a papírokat ...stb.
A másik pedig a notebook klaviatúráját lenne hivatott megvilágítani.
Gondolkozom fényerőszabályzós megoldáson,de megmondom őszintén fogalmam sincs,hogy milyen típusú adapter illetve,milyen típusú (amper,watt) led lenne a legjobb megoldás.
A polc k.b.:35cm magasan lesz.
Esetleg tudna valaki segíteni,hogy ne látszódjak teljesen hülyének ha bemegyek a boltba?
Köszönettel:István
A hozzászólás módosítva: Feb 6, 2013
(#) johny999 válasza SteveBarber hozzászólására (») Feb 12, 2013 /
 
Hello,

milyen széles lenne a polc?
(#) SteveBarber válasza johny999 hozzászólására (») Feb 12, 2013 /
 
Helló.

75X18 cm,de már meg van.
Közben rájöttem,hogy nem bonyolítom túl a szerelést.
Szükségem lesz egy vagy kettő erősebb ledre ami jó az olvasáshoz+ egy tápra.
Ebben tudsz segíteni?
táp,led?
Köszi.
(#) johny999 válasza SteveBarber hozzászólására (») Feb 13, 2013 /
 
Hello,

ha ledeket akarsz használni akkor nem elég a táp, kell még áramgenerátor is hozzá + megfelelo hűtés. Én inkább egy 5050-es led szalagot ajánlanék. Szerintem 1m bőven elég lenne, 840 lumen (14,4 Watt). Csak felragasztod a polc aljára, különösebb hűtést nem igényel. Ehhez egy 12V-os 1,5A-os konnektorba nyomható egyszerű adapter is megfelel. Tehetsz rá dimmert is amivel a fényerőt tudod majd szabályozni.
A hozzászólás módosítva: Feb 13, 2013
(#) SteveBarber válasza johny999 hozzászólására (») Feb 13, 2013 /
 
Szia,
Köszönöm!
Igen ez a járható út.
Gyakorlatilag lejjebb veszem a fényerőt ha a klaviatúrát akarom masszírozni.
Olvasáshoz meg mehet feltekerve.
Az az igazság,hogy egy kicsit túlbonyolítottam.
(#) SteveBarber válasza johny999 hozzászólására (») Feb 16, 2013 /
 
Hello,

Felteszek egy nem biztos,hogy jó kérdést.
Nekem k.b.:2×50cm-re lenne szükségem párhuzamosan egymás mellé ragasztva.
Ezeket 1 adapterről,lehetne táplálni?
Illetve még az lenne a kérdés,hogy a levágott darabra lehet forrasztani adapter csatlakozót?
Tehát,hogy ne kelljen még egy méteres darabot vennem.
Köszi ha leereszkedsz hozzám.
Ha ezek a vizsgakérdések átmennének,akkor már csak az kéne kiderítenem,hogy hova érdemes Bp.-en belül beszerezni a cuccokat (olcsóbban)
(#) SteveBarber válasza SteveBarber hozzászólására (») Feb 28, 2013 /
 
Megcsináltam,de led modulokkal.
Teljesen jó,kicsit túl paráztam és ugye a hozzá nem értés.
Mondjuk most már bátrabban bütykölgetek.
(#) Latya_1 hozzászólása Márc 17, 2013 /
 
Sziasztok!
Kezembe került egy 12db 5050es SMD LEDdel szerelt G4es foglalatokba szánt kerek lapocska. Az volt ráírva, hogy 12V DC-re való. A lapon a LEDeken kívül ha jól sejtem rögtön az elején van 4 dióda, meg egy elkó, meg tekercs, meg valami kevés lábú IC. Mit csinál az áramkör? Próbáltam ráguglizni, de semmit sem találtam. Lehet hogy egy mini kapcs. üzemű táp van a panelra szerelve és a cucc az igazából 12V ACra van kitalálva? Vagy arra van kitalálva, csak annyira vacak minőségű, hogy csak DCre kapcsolva merik forgalmazni, mert sűrűn döglenének meg?
(#) nedudgi válasza Latya_1 hozzászólására (») Márc 17, 2013 /
 
Ilyenkor kora reggel nem megy a távolbalátás. Miért nem raksz fel képet?
(#) Latya_1 válasza nedudgi hozzászólására (») Márc 17, 2013 /
 
Mivel tegnap építettem be, így kivenni most elég macerás, de olyasmi , mint a mellékelt képeken, csak még egy álló kivitelű elkó is van a lapra szerelve. A 4 SMD dióda, meg a tekercs, és valami aktív eszköz a tekercstől jobbra az kb. ugyanígy néz ki. A kérdés inkább elvi, hogy mit csinálhat ez az elektronika..
A hozzászólás módosítva: Márc 17, 2013
(#) nedudgi válasza Latya_1 hozzászólására (») Márc 17, 2013 /
 
Ilyen alkatrészekből sokféle megoldás elképzelhető. A kapcsolás lehet feszültségszabályzó, áramgenerátor, feszültségnövelő, feszültségcsökkentő, és ezek kombinációja. Lehetséges, hogy a négy dióda a bejövő feszültséget egyenirányítja, esetleg polaritásvédelem, de talán nem is dióda. Az alkatrésztípus ismerete nélkül csak pár variációt soroltam fel. Azt az egyet ki lehet zárni, hogy annyira gyenge lenne a minőség. Az alkatrészek adottak, szerintem legfeljebb gyenge forrasztás, vagy fordított beültetés lehetséges.
Következő: »»   55 / 179
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem