Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   474 / 839
(#) Csongi_ hozzászólása Ápr 14, 2013 /
 
Sziasztok!!
Megepitettem ezt a labortapot de gondok akadtak a beuzemeltetesnel.
1: A kimeneten amikor mind a 4 potmetert feltekerem 55V-ot merek, rakapcsolom sorba az ampermerot, es 4db 65W-os 1Ω-os ellenallast (5.2Ω ) ahol 10.57A kellene legyen az aramerosseg, ehelyett csak 4A es barmit csinalok nem megy effele. A trafo megbirja, men avval van a baj.
2: A kijelzo az 55V-os kimeno feszultsegnem 80V koruli feszultseget mutat, ugy hogy a helitrimerekkel a legkissebbre allitom, es ugyanez a jelenseg van az ampermeronel is (4A-nel 7.2 koruli erteket mutat).
3: Amikor az oszes potmetert egeszen letekertem, az R10 szetegett. Ez ugye nem normalis dolog?

Miert jelentkeznek ezek a hibak??
(#) nagysasy válasza nagysasy hozzászólására (») Ápr 17, 2013 /
 
Miért nem változik a kimenő feszültség?
(#) lajos1969 hozzászólása Ápr 18, 2013 /
 
Sziasztok!
Már évek óta használom ezt a labortápot, egyszer csinált valami érdekeset de azóta se mindeddig. Tehát a jelenség beállítom 9 voltra, rákapcsolok egy pic16F84 fénymátrixot, elkezd működni de pár pillanat múlva 40 voltot jelez a voltmérő az s annyi is van a kimeneten ez hogy lehetséges????? Évek óta másodszor találkozom ezzel a jelenséggel!

Labortáp.jpg
    
(#) uniman válasza lajos1969 hozzászólására (») Ápr 18, 2013 /
 
Hello.
Analóg "mutatós" műszerrel mérve, szinte biztos, hogy nem annyit fog mutatni...
(#) Kovidivi válasza lajos1969 hozzászólására (») Ápr 18, 2013 /
 
Potméter vezetékének kontakthibája. Nálam felment a feszültség maximumra, mikor a poti középső lába nem érintkezett (hidegforrasztás...). Ja, és pont ugyanennél a tápnál.
A hozzászólás módosítva: Ápr 18, 2013
(#) Kovidivi válasza uniman hozzászólására (») Ápr 18, 2013 /
 
Ezt az analóg műszeres dolgot nem értem. Ha LED kijelzős műszer 40V-ot mutat, akkor analóg is azt fogja mutatni. Ha csak pillanatnyi volt a 40V feszültség, akkor az analóg kilendül, a LED-esen pedig kis időre nagyobb feszültséget mutat. De ezeket nem tudom összeegyeztetni azzal, amit írtál.
(#) Hp41C válasza lajos1969 hozzászólására (») Ápr 18, 2013 / 1
 
Szia!
A LED mátrix multiplexelt, azaz igen nagy áramingadozásokat produlál. A táp áramlimitje alacsonyra van állítva és az időállandója kicsi. A periódikus áramlimit átlépések következtében kialakul egy kellemetlen átmeneti állapot:
Legyen még az áramlimit miatti vezérlés aktív, ekkor a kimeneten kisebb a feszültség, mint amit a feszültség szerinti visszacsatolás szeretne. Ebben a pillanatban megszűnik az áramlimit általi kimeneti feszültség korlátozás. Az áteresztő tranzisztorok vezérlő jelét az áram érzékelő erősítő már elengedte, a feszültség visszacsatolásért felelős erősítő pedig engedi, mivel a kimenő feszültség még alacsony. Ha az áreresztő tranzisztorok "gyorsabban" reagálnak, mint ahogy a feszültség szerinti visszacsatolás feléled, a kimenetre a "nyers" tápfeszültség is kerülhet. Ezután feléled a feszültség hurok, leszabályozza a kimenő feszültységet, feltéve, hogy a mátrix ennyi idő alatt nem viszi megint túláram miatt korlátozásba a tápot.
Sajnos a közölt kapcsolásokat nem tesztelték a nagy áramváltozásokat periódikusan előállító terhelésekre.
Két megoldás kínálkozik:
- az áteresztő tranzisztorok vezérlését lassítani egy kondenzátorral,
- a feszültség visszacsatoló hurok sebességének növelése (ez gerjedékennyé teheti a tápot).
Sajnos a kép kicsi, nem tudok pozíciószámot leolvasni...
(#) _vl_ válasza Hp41C hozzászólására (») Ápr 18, 2013 /
 
Harmadik megoldás: a rákötött áramkört a jellegének megfelelő mennyiségű és minőségű kondival kell ellátni, és akkor nem csinálja azt a táppal, amit nem kéne neki.
(#) lajos1969 válasza Hp41C hozzászólására (») Ápr 18, 2013 /
 
Köszönöm a precíz válaszodat! Itt egy nagyobb kép, mivel lehetne javítani ezt a hibát?
(#) Ghoost válasza nagysasy hozzászólására (») Ápr 18, 2013 /
 
En is hasonlo cipoben jartam anno.
Nalam egy foliazarlat miatt nem mukodott a tap.
A 13labon is a REF volt merheto. Ezt orvosolva, elsore indult
(#) Hp41C válasza lajos1969 hozzászólására (») Ápr 18, 2013 /
 
Az áramlimit feljebb tekerése nem segít?
(#) Alkotó válasza lajos1969 hozzászólására (») Ápr 18, 2013 / 1
 
Az eredeti PDF formátumú rajz korlátlanul nagyítható minőségromlás nélkül, s a mérete mégis sokkal kisebb. Kár ebből bit-kép formátumot csinálni (JPG).
Ha áramgenerátoros üzembe kerül a táp- akár csak rövid időre is-, akkor ezt a LED felvillanása jelzi. tehát nem titokban történik.
Ugyan csak részben értettem ezt az "áramingadozósdit", de első körben semmi mást nem csinálnék, csak tennék a fogyasztóval párhuzamosan egy kb. 1000µF-os kondit -értéke az áramtól függ-.
(Csenben jegyzem meg, ha ez a jelenség valóban létezik, és valóban zavart okozhat, akkor már eleve bele kellene tervezni ezt a kondit a "rángató" áramkörbe.)
(#) lajos1969 válasza Alkotó hozzászólására (») Ápr 18, 2013 /
 
Köszi!
Egy 1000µF-ot tettem a fogyasztóval párhuzamosan és nem jelentkezik a hiba, ha leveszem róla akkor rögtön felmegy a fesz.
(#) lajos1969 válasza lajos1969 hozzászólására (») Ápr 18, 2013 /
 
1µF-al is jó! Beleraktam a mátrixba az 1 mikrós kondit, köszönöm!
A hozzászólás módosítva: Ápr 18, 2013
(#) Alkotó válasza lajos1969 hozzászólására (») Ápr 19, 2013 /
 
Áramfüggő. 100mA nagyságrendig tényleg elég lehet 1-10uF. Az 1000µF már durva dolog, több amperes áramhoz való, és ennek a tápegység sem örül ha szabályoznia kell hirtelen (ezért mondtam, hogy az elektronikád része legyen a kondi, ne a tápegységé).
Némely táp kimenetén elve van egy 10-100µF-os elkó.
(#) lajos1969 válasza Alkotó hozzászólására (») Ápr 19, 2013 /
 
Köszönöm!
(#) attti hozzászólása Ápr 19, 2013 /
 
Sziasztok!
Újrarajzoltam Alkotó tápegység nyáktervét és szeretném, ha leelenőriznétek Bővebben: Link. Segítségeteket előre köszönöm!
(#) Alex2 válasza attti hozzászólására (») Ápr 19, 2013 /
 
Ha normálisan feltöltenéd, akkor talán még meg is tudnánk nézni:
1. A hozzászólásod alatt van a Fájl melléklet és a Tallózás. Sokkal egyszerűbb, mint egy reklámmal teleszórt tetű lassú, vírust terjesztő külföldi oldalra pakolni.
2. Már többször leírták korábban, hogy nem várhatod el, hogy mindenkinek meglegyen mindenféle kapcs.rajz és NYÁK tervező program, tehát rakd fel kép formában (jpg, png, gif)
(#) attti válasza Alex2 hozzászólására (») Ápr 19, 2013 /
 
A nyáktervet nem tudom átalakítani de csatolom rendesen.
(#) pjg válasza attti hozzászólására (») Ápr 19, 2013 /
 
Miért kellett átrajzolni? Így most betettél egy jó adag bizonytalanságot.
(#) attti válasza pjg hozzászólására (») Ápr 19, 2013 /
 
Hogy tudjam változtatni az alkatrész méreteket úgy ahogy akarom.
A hozzászólás módosítva: Ápr 19, 2013

aa.JPG
    
(#) Alkotó válasza attti hozzászólására (») Ápr 19, 2013 /
 
Ha ebbe az irányba akartad a méreteket módosítani, akkor az elég vitatható. Egy-egy alkatrész mérete adott, amit sok helyen nem találtál el.
(#) attti válasza Alkotó hozzászólására (») Ápr 19, 2013 /
 
A diódák és és a nagy ellenállások méreteit kivéve minden stimmel, mert azokba nem vagyok biztos. De nagyon szépen kérlek segítsetek, ellenőrizzétek le nekem.
(#) Alkotó válasza attti hozzászólására (») Ápr 19, 2013 / 1
 
Nekem az "eredeti" átgondoltabbnak tűnik, javaslom azt használni. Abban nem kell módosítani az alkatrészeket, mert éppen odafér minden ahová kell.
(#) _vl_ válasza attti hozzászólására (») Ápr 19, 2013 /
 
Idézet:
„mert azokba nem vagyok biztos.”

Akkor meg kell őket mérni. És ne gyere azzal a dumával, hogy még nincsenek meg, mert akkor mi meg jövünk azzal a dumával, hogy előbb vásárlás, AZTÁN tervezés. De hogy miért kell ezt ötszázszor elmondani...
Az a tervezési szabály megvan, hogy a "betáplálás - pufferkondi - fogyasztó" sorrendet a vonalvezetésen tartani kell? Azaz ha nem a Graetz + lába és a fogyasztó közötti vezetékszakaszra rakod a kondi + lábát, hanem egy "kinövés" vezet oda hozzá, akkor az elektronok majd jól nem akarnak arrafelé menni, és nem érvényesül a kondi hatása...
(#) attti válasza _vl_ hozzászólására (») Ápr 19, 2013 /
 
Szia!
Erről a szabályról nem tudtam, de köszönöm, hogy elmondtad. Próbáltam kicsit javítani.
(#) dB_Thunder válasza attti hozzászólására (») Ápr 20, 2013 /
 
A kapcsolás helyességét nem ellenőriztem mert nincs rá időm (mennem kell kamiont javítani)
Viszont optimalizáltam néhány helyen.
(#) attti válasza dB_Thunder hozzászólására (») Ápr 20, 2013 /
 
Még eszközlöm rajta amiket reloop mondott és szerintem jó lesz. Még átnézem párszor.
(#) dB_Thunder válasza attti hozzászólására (») Ápr 20, 2013 /
 
Néztem hogy hol szólt hozzá reelop...
Én még véletlen sem csökkenteném a forrszem átmérőt mert nagyon kellemetlen, ha leszakad !
Furatok átmérőjét én már belőttem 0.6ra,
Ami maradt hiba az a kevés távolság, ez leginkább a forrszemeknél jelentkezik, kicsit szét kellene őket húzni az alkatrészeket.
(#) nagysasy válasza Ghoost hozzászólására (») Ápr 20, 2013 /
 
Akkor most már csak zárlat lehet?
Következő: »»   474 / 839
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem