Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   504 / 839
(#) adapter válasza fongab hozzászólására (») Szept 2, 2013 /
 
Nos akkor valószínüleg ez marad, bár a mellékelt rajz is fut még... (Az is kibővítve persze még egy 3055-el...)
Arról mi a véleményed? Üdv: L
(#) fongab válasza adapter hozzászólására (») Szept 2, 2013 / 1
 
Szia
Ezzel csak 7,5 és 35V között tudsz szabályozni. Az áram korlátja, kezdetleges.
De ha neked megfelel, nekem, jó annó sok kapcsolást csináltam 723al Nem egy rossz, IC.
Esetleg ha 7,5V al eltolod a IC 7 lábát és a beállító ellemálást akkor 0-30V ig müködö tápod lesz.

üdv.
(#) adapter válasza fongab hozzászólására (») Szept 2, 2013 /
 
Ezt nem is vettem észre, köszi hogy szóltál!......
Annyi kapcsi rajzot bújtam át, simán elsiklottam felette....
Bár a 0V nem kitétel, de olyan 2V-tól jó lenne. (Zéner-kondi-dióda körrel lejebb tudnám tolni ahogy említetted, de akkor inkább a másik..

Üdv: L
(#) fongab válasza adapter hozzászólására (») Szept 2, 2013 /
 
Szia
Itt márt megvan oldva. Igaz én kölön szekundert tennék a -7,5V ra.
Bővebben: Link

Esetleg 723 al egy másik megoldás. Itt az áram is jól állítható.
Bővebben: Link
üdv.
(#) Csongi_ válasza Zsolt32 hozzászólására (») Szept 2, 2013 /
 
Szia!!
En tobb mint 2 eve epitettem meg, azota hibatlanul mukodik.
(#) szili83 hozzászólása Szept 2, 2013 /
 
Ilyen két KBPC2010 Bővebben: Link Greatz hídam van. 2.5A esetén vajon mekkora bordára lenne szükség? A 2N3055-ök külön lesznek. Valami alakot vágnék ki lemezből, csak tudnám mekkorát csináljak.
(#) adapter válasza fongab hozzászólására (») Szept 2, 2013 /
 
Szia,
A bőség zavara. Már vagy 15 kapcsolás hever a gépen, ideje eldöntenem melyiket válasszam.
Az valószínű, hogy valamelyik olyan lesz amelyik itt van ezen a fórumon, ezek már körbejárt dolgok élesztett panelek, kipróbált kapcsolások.
Alszom rá egyet. Köszi Üdv: L
A hozzászólás módosítva: Szept 3, 2013
(#) Kovidivi válasza adapter hozzászólására (») Szept 3, 2013 /
 
Válassz olyat, amihez van frankó, kipróbált nyákterv! Akkor biztos a siker, és időt is megtakarítasz! Ha nyákot akarsz tervezni, akkor egy bevált terv kapcsolásából indulj ki, amit már sokan megépítettek.
(#) adapter válasza Kovidivi hozzászólására (») Szept 3, 2013 /
 
Igen, ezt fogom tenni.
A kipróbáltság igen fontos! A nyákterv jól jön majd bár őszintén szólva azt hiszem még sohasem sikerült egy az egyben felhasználnom más nyák tervét, alkatrész méretek miatt vagy felfogatások miatt mindig át kellett terveznem kissé.
(Ha lehet azért minnél kissebb mértékben piszkálom....)
(#) fongab válasza adapter hozzászólására (») Szept 3, 2013 /
 
Szia
El kell dönteni, hogy a nyákhoz veszel alkatrészeket, vagy a alkatrészekhez készítesz nyákot.
Nem igazán látom de ha van helyem akkor a kondenzátoroknál, 3 variációt hagyok ( 1 alktrésznek 4 fúrat) Ez nem vonatkozik a tranzisztorra, IC be, ha 8 lábú és van 14 lábu is, akkor a 14lábú tokot rajzólom ( pl.:741, 709)
De nagyon kevesszer használtam ugyan azt a panel rajzót. Mindig újjat rajzóltam.

üdv.
A hozzászólás módosítva: Szept 3, 2013
(#) adapter válasza fongab hozzászólására (») Szept 3, 2013 /
 
Szia,

Csaknem mindig az alkatrészekhez igazítom a nyákot, mikor mit tudok oda tenni. (IC-nél nem kérdés persze.)
De ez a többfuratos dolog nem is rossz ötlet! Már meg is feledkeztem róla, pedig régen alkalmaztam, amikor kaptam egy szatyor mindenféle kondit- mind fekvő volt- így sok helyet foglalt a nyákon.
Üdv: L
(#) szili83 hozzászólása Szept 5, 2013 /
 
A 2.7.4-et megépítettem, de próbálás közben valami elfüstölt. 12V-os izzót rákötöttem, s véletlenül a kapcsok zárlatba kerültek.
Egy 2N3055 elment, azt kikötöttem, de továbbra sem szabályoz a kapcsokon kint van az 52V.

A zennereket kimértem jó, az IC-t kicseréltem, s továbbra sem működik. 1-es lábán 10V-ot mérek. A trimerek, potméterek jók. Semelyik alkatrészen nem látszik semmi.
(#) szili83 válasza szili83 hozzászólására (») Szept 5, 2013 /
 
A 2N3055-ök szálltak el.

De most megpróbáltam egyel, és úgy jó volt, de ahogy nekiálltam az áramkorlátot beállítani megint elszállt....
Mi a fene van ezzel? Amúgy működne...
(#) Ghoost válasza szili83 hozzászólására (») Szept 5, 2013 /
 
1db 2N nehezen fogja elve elviselni a 3db-ra meretezett disszipaciot!
A 40V 3A az 120W ezt egy darab nem fogja elve elfuteni neked!
De 3db mar vigan
(#) szili83 válasza Ghoost hozzászólására (») Szept 5, 2013 /
 
De akkor először miért miért szállt el a 3db?

Hogyan állítsam be az áramkorlátot?
(#) Ghoost válasza szili83 hozzászólására (») Szept 5, 2013 /
 
Szerintem homegfutas lehetett, de annak az a jelensege, hogy egy tranyo kimegy zarlatba, es a tobbi tuleli ezzel. Ilyennel, hogy egyszere a 3 fustol el, meg nem talalkoztam.
(#) szili83 válasza Ghoost hozzászólására (») Szept 5, 2013 /
 
Pedig sajnos úgy néz ki, hogy 3 ment el. Hogyan tudnám rendesen beállítani, hogy ne füstöljön el? Most megyek tranzisztort venni, mert 4db elszállt.
(#) _vl_ válasza szili83 hozzászólására (») Szept 5, 2013 /
 
Idézet:
„Hogyan tudnám rendesen beállítani, hogy ne füstöljön el?”

Sehogy, ha nem bírják a terhelést. A megfelelő hűtés az alap, anélkül nem fog menni.
(#) szili83 válasza _vl_ hozzászólására (») Szept 5, 2013 /
 
1 tr egy ilyen bordán van rajta: 100*100-as, 10 borda, 24mm- magasak...

De hogyan állítsam be az áramkorlátot tisztességesen, tranzisztorok biztosan ne menjenek tönkre? Először valami izzó? Aztán a rövid zár, vagy hogyan?
(#) _vl_ válasza szili83 hozzászólására (») Szept 5, 2013 /
 
Ekkora hűtőbordának elégnek kéne lennie. A szigetelő bolti vagy bontott? Mindkét oldalán van a szigetelőnek szilikonzsír, ugye? Rakhatsz mellé valami durvább ventilátort is.
Az áramkorlátot be tudod állítani úgy is, hogy egy eléggé combos terhelést teszel rá rövidzár helyett (izzók, teljesítmény ellenállások, tolóellenállás, ilyesmik). Az a lényeg, hogy a beállítandó max. áramhoz a kimeneten minél magasabb feszültség tartozzon, nyilván akkora, amit még a táp ki bír tolni magából - így kisebb teljesítmény jut a tranzisztorokra és nagyobb a terhelésre. A terhelésnek természetesen el kell viselnie a rá jutó hőteljesítményt.
Persze az egy probléma marad ettől függetlenül, ha a tápod nem bírja elviselni alacsony kimeneti feszültség esetén a max. áramot, mivel ilyen bármikor történhet vele...
A hozzászólás módosítva: Szept 5, 2013
(#) szili83 válasza _vl_ hozzászólására (») Szept 5, 2013 /
 
Szia! A bordákat fogom elszigetelni a háztól, ezért nem tettem szigetelőt, hogy jobb legyen a hőátadás.

Akkor a lényeg a magas feszültségen való áramkorlát beállítása, így már értem az eldurrogást is.
Akkor megpróbálom 4db 12V-os izzó sorba kötésével, és maximális (45V) feszültségen.
3A-t el fog így viselni, vagy sem? Mert ha nem akkor visszaveszem 2.5A-ra... Vagy?
(#) szili83 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Szept 5, 2013 /
 
A maximális feszültség egyenirányítva 51,7V-ot mértem.
(A tr szekunder tekercse 36.5V-os névleges feszültséget tud)

De csak alacsony feszültségen csinált ilyet, vagy rövidzáron. Eddig senki sem monta, hogy ez probléma lesz, csak annyit, hogy 60V alatt legyen az egyenirányított feszültség. Ha maximum 2.5A-re állítom be, akkor tranzisztoronként ~0,83A lesz.
De inkább egy jó beállítási procedura kellene, s meglátom bírja-e.

Ha magas ez akkor mit csináljak?
A hozzászólás módosítva: Szept 5, 2013
(#) qvasz2 válasza szili83 hozzászólására (») Szept 5, 2013 /
 
Leginkább vegyél hozzá NORMÁLIS tranyókat!! A feszültséged is elég magas, jobban jársz, ha nem 2N3055-el kínlódsz, hanem veszel 2N3773-at, de azt is olyan helyről, ahol nem vernek át!!
Ha van kedved keresd ki egy hosszabb írásomat, hogy én mit szívtam a hulladék tranyókkal annak idején . . .
(#) szili83 válasza _vl_ hozzászólására (») Szept 5, 2013 /
 
Beállítottam a segítségeddel.

Annyi az észrevételem, hogy nagyon melegszik még 36V/2,5A-nál is. A hőátadás nem valami jó, mert csak szilikonzsírt tettem alá, holnap veszek alá pasztát.

Még szerintetek elég lesz a 3db tranzisztor 45V/2,5A-ra? Persze kisebb teljesítményeken.
(#) Ghoost válasza szili83 hozzászólására (») Szept 5, 2013 /
 
Idézet:
„..Persze kisebb teljesítményeken.....”

Ez a kijelentes kicsit santitos.
Mert pont forditottam aranyos a dolog.
5V 2A-nal nagyobb a hofejlodes, mint 40V 1A peldaul.
Ha jol ertettem a magyarazatokat.
(#) szili83 válasza Ghoost hozzászólására (») Szept 5, 2013 /
 
Kisebb feszültségen, és áramon amit lead, ergo ekkor lesz nagyobb az eldiszipált teljesítmény...
(#) nagy hoho válasza riddler17 hozzászólására (») Szept 5, 2013 /
 
Üzleti áron vetted, de a postaköltséget megspóroltad. Én is használok ilyen műszereket ezek azt tudják ami rá van írva.
(#) szili83 hozzászólása Szept 6, 2013 /
 
Ha a 2.7.4-es tápegységben elszáll a végtranzisztor, és kikerül a maximális Upuff feszültség, az ellen hogyan lehet védekezni? Lehet valami védelmet beépíteni?

Nem egészséges, pl. ha egy 12V-os cucc 50V-ot kap.
(#) szili83 hozzászólása Szept 6, 2013 /
 
Tegnap megépítettem a 2. panelt.
Ma reggeli teszt:
Feszültség szabályzás jó, beállítottam 45V maxra...
Áramkorlát beállítása: szépen beállítottam 2.5A-ra (3db 12V-os izzó segítségével), problémamentes, a bordák, tranzisztorok sem melegednek számot tevően...
Majd 4-5 perc múlva hatalmas csattanás, és a 3 rákötött izzó szétrobbant!!! (még jó hogy nem arra néztem, mert a szilánkok repkedtek)

Tegnap a másik áramkör bírta, nem volt semmi gond... Ugyanaz a tanzisztorblokk... De megint tönkrement valamelyik, vagy több....

Most akkor mi a fene van???
(#) szili83 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Szept 6, 2013 /
 
Sajnos az első link nem jó.
2N3442 esetleg? Bővebben: Link
Következő: »»   504 / 839
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem