Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   506 / 840
(#) proli007 válasza kokimy hozzászólására (») Szept 6, 2013 /
 
Hello!
"És ilyen változtatható feszültségű tápegységhez van valami jó védelmi kapcsolás?"
Nem a változó kimenő feszültség a gond, azt ugyan úgy lehet figyelni, mint ahogy a szabályzó fokozat figyeli a kimeneti feszültséget, csak feszültség szinteltolással.
A gond a dinamikus viselkedéssel lesz. Mert pld. amikor az áramkorlátozás életbe lép, az (pld. itt) "lerántja" a referencia feszültséget, a táp kimenete meg késve reagál. De ugyan ez a helyet, mikor egy kondi vagy aksi (avagy egy energiatároló eszköz) van a tápon, és letekered a feszültséget. A védelem egyből kivágná a biztit..
üdv!
(#) Ghoost válasza Ghoost hozzászólására (») Szept 6, 2013 /
 
Jelentem.

A T2-nek hibasan vasarolt bd243C-t kicserelve a rajszerinti BD244-re
a tap poc rof indult, Beallitva 17VDC 3A-ra.
Koszonom a segitsegeket, Proli kulon koszonom neked.
A hiba kideritesben az Ő hozzaszolasa segitett legjobban.
A hozzászólás módosítva: Szept 6, 2013
(#) sargarigo hozzászólása Szept 6, 2013 /
 
Van két kis tápom, ezekből szeretnék egy független kettős tápot csinálni. A trafóról külön tekercset, külön egyenirányítást fognak kapni. A végére viszont szeretnék egy műszert, ami egyben méri mindkettőn a feszültséget, és az áramot. Ez egy mikrovezérlős jószág lesz. Namost a gond az, hogy mivel én független tápot szeretnék, nem közösíthetem a gnd-ket a mérés kedvéért.
Arra gondoltam, hogy egy-egy műverősítő bemenetetire kötném a tápokat, és a műverősítő kimenetei már lehetnek közösítve. Az egyész motyó egy közös fém dobozba kerül, így elvileg nem lehet nagy potenciál különbség a tagok között.
Mellékelem hogy mire gondoltam. Szerintetek ez jó lesz így?
(#) Attila86 válasza sargarigo hozzászólására (») Szept 6, 2013 /
 
Nem. A műveleti erősítők földje ugyan az lesz így is...
(#) proli007 válasza sargarigo hozzászólására (») Szept 6, 2013 /
 
Hello! Először is ez egy nullkomparátor amit rajzoltál. Másodszor nem lesz független a két táp egymástól. A potenciálkülönbség nem egy fémdoboz-papírdoboz miatt van, hanem a majdani tápösszekapcsolás miatt, vagy hogy mihez kapcsolod hozzá a két tápot. Avagy ez így semmire sem jó, nincs galvanikus elválasztás. üdv!
(#) pz87 hozzászólása Szept 6, 2013 /
 
Üdv!
Sikeresen megépítettem Attila86 SMPS labortápját.
Szuperül működik de lenne két dolog amivel nem tudok mit kezdeni és érdekelne, hogy ki lehet-e küszöbölni.
Az első, hogy ha teljesen letekerem mind a fesz. és áram potmétereket akkor ugye áramgenerátoros módba kerül de 0,6V van a kimeneten, próbáltam a min. fesz. állító potmétert de ekkor nem reagál rá, ha viszont egy picit tekerek az áram potméteren akkor kikerül az áramgenerátoros üzemből és ekkor már szépen be tudtam állítani 0V-ra a kimenetet.
Nem tudom, hogy ez hiba és kiküszöbölhető-e vagy ilyen.
A másik, hogy PIC-es panelmérő II.-m van és az áram kijelzést nem tudom nullázni, ha minden potit letekerek a tápegységen akkor 0,02A mutat ha picit adok az áram potival, hogy megint kikerüljön az áramgenerátoros üzemből akkor 0,01-re csökken, de teljesen nullát nem tudok beállítani. Ez megoldható valahogy?
(#) Attila86 válasza pz87 hozzászólására (») Szept 6, 2013 /
 
Szia!

A panelmérő ha nem kötöd rá a mérőcsatlakozóját a labortápra, akkor 0,00V-ot mutat? Ha igen akkor a hiba a labortáp felé keresendő, ha nem akkor pedig a panelmérőn. De valószínű a labortápon nem stimmel valami. Digimultival meg kell mérni hogy a labortáp csatiján (CS10) nulla kimenő áram esetén tényleg 0V van-e. A digimulti az AGND és a CS10 csati középső lábára legyen kapcsolva! Ha itt is nem 0V van hanem 0,01-0,02V, akkor az IC6A környékén kell körülnézni.
A másikra amit írtál nem tudok most mit mondani, meg kellene néznek a saját példányomat hogy az hogyan viselkedik. Leghamarabb vasárnap kerülök a közelébe.
(#) sargarigo válasza proli007 hozzászólására (») Szept 6, 2013 /
 
A fémdobozt nem leválasztásul gondoltam, csak hogy ne szedjen össze zavart. De ha az ötlet alapból nem jó, akkor megyek keresek valami galvanikus leválasztás topicot.
(#) pz87 válasza Attila86 hozzászólására (») Szept 6, 2013 /
 
Szia!
A panelmérőn 0mV-t van, a labortápon ha lehúzom a csatlakozót a panelmérőről akkor 2-3 mV-ot mérek az áram kimeneten, ha visszadugom akkor 1-2mV-ot.
A hozzászólás módosítva: Szept 6, 2013
(#) Attila86 válasza pz87 hozzászólására (») Szept 6, 2013 /
 
A panelmérő paneljén be van forrasztva a 79L05?
Nulla kimenő áramnál mérj rá közvetlen az RS5-RS6-RS7 söntökre hogy 0mV van-e rajtuk! Aztán mérd meg az AGND és az SGND közt hogy mekkora a feszültség, de közvetlen az R77 és az R79 lábain!
(#) misi93 hozzászólása Szept 6, 2013 /
 
Sziasztok! a TO3 tokozású 2N3055 tranyót mivel tudnám helyettesíteni TO247 tokozású tranzisztor valamelyikével? TIP35? BD249?
A hozzászólás módosítva: Szept 6, 2013
(#) _vl_ válasza sargarigo hozzászólására (») Szept 6, 2013 /
 
Táponként egy-egy mikrokontroller + optocsatoló(k) a közéjük (azon keresztül mondjuk soros vonalon beszélgetnek egymással).
(#) szili83 válasza misi93 hozzászólására (») Szept 6, 2013 /
 
Mekkora labortápot akarsz építeni? Ez mind attól függ...
R0jc értékei jobak, de a feszültség/ Ic áram nem valami jó, ha nő a hőmérséklet akkor nagyon kis Uce feszt fog elviselni... (nálam is ez volt a 2N3055-el)
A hozzászólás módosítva: Szept 6, 2013
(#) misi93 válasza szili83 hozzászólására (») Szept 6, 2013 /
 
Alkotó féle labortáp v2.7.1 kész van csak azt szeretném helyettesíteni könnyebben felcsavarozható típussal (30v 5A) 3 db tranyó kellene bele
A hozzászólás módosítva: Szept 6, 2013
(#) pz87 válasza Attila86 hozzászólására (») Szept 6, 2013 /
 
Igen a 79l05 bent van.
A söntökön 0mV van, AGND és SGND között is 0V van.
Nem tudom mi lehet panelokat is letisztítottam a gyantától.
(#) Alkotó válasza misi93 hozzászólására (») Szept 6, 2013 /
 
(#) szili83 válasza misi93 hozzászólására (») Szept 6, 2013 /
 
150W-hoz kevés lesz....
5A-hez is még a 2N3055 is kevéske... Nekem a 52V/2.5A-t nem bírta, de ott nagyobb volt a feszültség.
(#) szili83 válasza Alkotó hozzászólására (») Szept 6, 2013 /
 
Ezek a TO218-as tokok nem rosszak, sőőőt, esetleg a 2N3442-nél van jobb, és olcsóbb kivitel? Ahogy nézem még R0tj is jobb csak 1Cfok/W, a TO3-nak meg 1.5Cfok/W...
(#) misi93 válasza Alkotó hozzászólására (») Szept 6, 2013 /
 
Köszönöm! Gondolom egy az egybe belerakhatom nem kell semmi módosítás.
(#) misi93 válasza szili83 hozzászólására (») Szept 6, 2013 /
 
a 3 db is? nekem csak 30v lesz és nem szeretnék alu l profilt hanem alapól a "nagy hűtőbordára" tenni az egészet.
(#) szili83 válasza misi93 hozzászólására (») Szept 6, 2013 /
 
De 30V*5A-ed lesz, az 150W
Nekem 50V/2.5A, az 125W, és nem bírta....
(#) misi93 válasza szili83 hozzászólására (») Szept 6, 2013 /
 
Igen tényleg nem is számoltam hát nem tudom nagyon kókányolni nem szeretnék, de lehet hogy akkor 4 et teszek bele. Már kb 2 éve megépítettem ez egészet csak a tranyók hiányoztak + a műszerdoboz, végre már be szeretném fejezni legalább lesz egy elég jó tápegységem
(#) szili83 válasza misi93 hozzászólására (») Szept 6, 2013 /
 
Miért nem veszel TO3-at? Nem bonyolult felfogatni, csak 4 lyuk. Abból elég 3db is talán...
Csak jó hűtés kell.

Én még azon filózok, hogy mekkora hűtőborda hőmérsékleten kapcsoljon le, ha túlmelegedne. 50 fok esetleg? Vagy az túl biztonságos?
(#) misi93 válasza szili83 hozzászólására (») Szept 6, 2013 /
 
Végülis megvannak a tranyók csak alu "L" profilt nem találtam ezért kellene valamilyen másik tranyó mindegy majd keresgélek hátha lesz .

Szerintem jó az 50- 60 fok majd én is még építeni szeretnék egy egyszerű hőmegfutás elleni védelmet
A hozzászólás módosítva: Szept 6, 2013
(#) szili83 válasza misi93 hozzászólására (») Szept 7, 2013 /
 
Proli-Alkotó NTC-FAN4-ét csináld meg, én megépítettem és frankó, köszönet a tervezőknek!!
(#) helektro válasza misi93 hozzászólására (») Szept 7, 2013 /
 
Jó az TO218-as tok, szerintem jobb, mint a TO3. Nyugodtan megveheted.
Viszont az a baj ezekkel a csavarozós tokokkal (ilyen pl. a TO220 is), hogy a kialakítás ellenére nem a rajta kialakított csavarhelyen kell felfogatni, hanem a toknál fogva kell rászorítani a bordára (mint pl. itt látható: http://www.soselectronic.hu/a_info/img_data/i/chl/sk104stc.jpg)
Ha csavarral rakja fel az ember (ahogy normálisan kellene), akkor nem fekszik fel a tranzisztor teljes felületén a hűtőbordára, hanem gyakorlatilag csak a csavar közelében érintkezik, és ha melegszik akkor könnyen hőmegfutás áldozatává válik, mert nem tudja átadni a hőt a bordának, mivel gyakorlatilag rá sem fekszik normálisan.
Ebből van az a tévhít, hogy ezek a tokok nem jók nagy hő leadására, és a TO3 sokkal jobb.
Normális helyen és készülékben nem csavarozzák ezeket a tokokat, hanem leszorítják és sokkal többet bírnak, mint egy TO3-as tok (nem véletlen a katalógusban sem a jobb hőátadó képességük).
Azaz normálisan használva többet bír, mint a TO3, könnyebb is kezelni, mert nem megy át a bordán a lába, így nem is kell kiegészítő L idomokat alkalmazni.
(#) Ghoost válasza misi93 hozzászólására (») Szept 7, 2013 /
 
Idézet:
„..építeni szeretnék egy egyszerű hőmegfutás elleni védelmet...”

valaszom

Amit Szili is mondott az nem rossz otlet.
NTC-FAN4 Vizualisan latod a bordad homerseklet valtozasat.
NTC-FAN6 O csak csendben a hatterben dolgozik.
A hozzászólás módosítva: Szept 7, 2013
(#) AzIgaziCsaby válasza misi93 hozzászólására (») Szept 7, 2013 /
 
Ha magánban küldesz egy címet, akkor postaköltségért küldök neked aluprofilt.
Közeledik a karácsony, gyűjtöm a jópontokat.
(#) qvasz2 válasza helektro hozzászólására (») Szept 7, 2013 /
 
Ezzel csak 2 pici baj van: kb. sehol nem kapsz ilyen rugós szorítót, de ha mégis, akkor sem tudod hova rögzíteni, mert a nagyobb méretű bordákon nincs neki rögzítés kialakítva. (az a játék borda, amit linkeltél, semmire sem elég egy labortápban !)
Ezek a megoldások jók egy gyártónak, akinek lehetősége van magának legyártani (legyártatni) a speciálisan kialakított, bármilyen bordát és hozzá a rugólemezt, de az amatőröknek ez teljesen elérhetetlen.
(#) pz87 válasza Attila86 hozzászólására (») Szept 7, 2013 /
 
Lehet rájöttem mi lesz a gond, nagy a műveleti erősítő offset feszültsége.
Lomex-ben vettem a TLC-ket csakhogy ott CD végződésűek nem ACD, megnézve az adatlapot látom hogy a CD nél sokkal rosszabb lehet a max offset fesz 2,5 mV, míg ACD nél 0,95mV lehet csak max.
A fene se nézte ezt vásárlásnál.
Megpróbálom valahogy kiegyenlíteni, ha nem sikerül akkor csere lesz.
Következő: »»   506 / 840
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem