Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanykapcsoló bekötése
 
Témaindító: peti80, idő: Aug 1, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   5 / 8
(#) _JANI_ válasza _JANI_ hozzászólására (») Okt 2, 2007 /
 
Serintem az mérőóra mögött az áramszolgáltatói oldalon vol a hiba... De ez majd kiderül.
(#) patexati válasza _JANI_ hozzászólására (») Okt 2, 2007 /
 
Hát a nullbontó vagy az óra mögött van (ami gázos mert nem lehet hozzáférni a javításhoz),vagy a lakás áramköreinek a kismegszakítói alatt ez már bontható!Álltalában azonban nem a nullbontónál van a szakadás hanem az oszlopról bejövő feszítősodrony a nulla vezető régebbi építésű házaknál és az órához menő nulla kábel úgy van hozzábandázsolva kötözőhuzallal na itt szok elégni,rohadni és ekkor kerül 400V a dugaljra!Néha az oszlopon is tönkremehet a kötés de ott már álltalában lecserélték őket sima ill alcu szorítóra!
(#) zsoltee0001 válasza patexati hozzászólására (») Okt 2, 2007 /
 
ezt gondolom nem nekem akartad írni?
(#) Abzu hozzászólása Máj 25, 2008 /
 
Látom, régen volt itt bármi mocorgás, de lenne egy kérdésem, mivel én idáig tapasztalatok útján szereltem bármit is, meg olvasgatásokból, és egy kérdés vetődött fel bennem, mégpedig az, hogy a fáziscerkával meglehet mérni hogy van-e feszkó, de hogy mérem meg 0-nékül, vagy az hogy világít csak 1 feszültséggel?
(#) potyo válasza Abzu hozzászólására (») Máj 25, 2008 /
 
A fáziscerka nem műszer, ha valahol mérni kell, ahhoz műszer kell. Piacon aprópénzért lehet kapni hobbi célra bőven pontos műszert, érdemes egyet megvenni.

Hogy miért világít a fáziscerka, az több dologból tevődik össze. Egyrészt nagyon kis áram kell, hozzá, és annyi szivárog át a gumitalpú cipőn is, hogy az világítson. A másik, hogy a föld felé az emberi test viszonylag jelentős kapacitással rendelkezik, és a kapacitív áram is hozzájárul a glimmlámpa világításához.
(#) Abzu válasza potyo hozzászólására (») Máj 25, 2008 /
 
am van multi méterem, és mindent azzal mértem idáig, csak a fázis cerkát nem tudtam mire vélni, hogy hogyan is műkszik valójában. De mostmár értem a lényegét.

Mert nagy probléma volt nekem az hogy nem tudtam hol a nulla, de így már világos.
(#) proba válasza Abzu hozzászólására (») Máj 25, 2008 /
 
220 V ra legjobb egy két sorbakötött 220V égős próbalámpa.(esetleg a szomszéd fázist találtad meg címszóval) a fázisceruza meg a műszer csak tájékoztató,valószínűsíti hogy van fázis.De a hosszú párhuzamos vezetékek mindenre képesek.
Ha a próbalámpa világit a védőföldhöz képest (teljes fénnyel) akkor nincs a házban FI relé és megtaláltad a fázist.
Ha a nulla és a védőföld között kialszik a házban az összes lámpa jól mőködik a FI relé.
Ha a konnektor egyik lábához képest sem világít a próbalámpa a védőföldhöz képest nincs védőföld/vagy fázis esetleg működött a FI relé.
(#) zotmund hozzászólása Okt 24, 2008 /
 
Üdv Mindenkinek,de én egy mindenben amatör,fázos,vénember vagyok és S.O.S. segitséget szeretnék kérni elektromos olajradiátor hibafelderitéséhez,javitásához,ill. próbalámpa készitéséhez.Köszönöm:Zotmund
(#) bánárgábor hozzászólása Máj 26, 2010 /
 
Tiszteletem minden hobbieketronikásnak,

szeretném ha segítene valaki egy olyan kapcsolás megépítésében, ami 35 C-on bekapcsol.
Ez a sörkollektoromhoz kellene, úgy szeretném ha a levegő 35C-ra melegedik akkor elinduljon a ventilátor, és az által a levegő elkezd keringeni.
Gondolkodtam hogy olyan ellenállás kéne aminek az ellenállása hőre változik és az kapcsolna egy tranzisztort az pedig egy relét és így a ventilátor. De még kezdővagyok és csak erősítők építésével foglalkoztam.
Kérném ha valaki tudna nekem egy pontos kapcsolást küldeni vagy csinálni, pontos adatokkal akor küldje el banar_gabor@hotmail.com emalil címre, vagy írjon itt,
előrre is köszönöm.
(#) Rumcájsz válasza bánárgábor hozzászólására (») Okt 27, 2010 /
 
Szia, nem tudom aktuális-e még a kérésed. Ha igen ajánlom a figyelmedbe a keltető hőfokszabályzó topic-kot. Bármilyen hihetetlen de ott vannak jó leírások a problémádra !
(#) rézágyu válasza mhorpheus hozzászólására (») Júl 3, 2011 /
 
Üdv! Középről a kéket ki kell kötni és össze kell kötni a felső másik kékkel.
Az alsó barnát pedig be kell kötni középre a kikötött kék helyére. A feltett kép alapján.
De izzót cserélni csak kihúzott állapotban szabad, mert nem tudni, hogy fázist vagy éppen nullát szakít meg a kapcsoló.
(#) mhorpheus válasza rézágyu hozzászólására (») Júl 3, 2011 /
 
úgy érted hogy a középső kéket kössem alulra, vagy hogy teljes egészében kössem össze, mintha nem is vágtam volna ketté?
(#) rézágyu válasza mhorpheus hozzászólására (») Júl 3, 2011 /
 
Igen.
(#) mhorpheus válasza rézágyu hozzászólására (») Júl 3, 2011 /
 
Sikerült Köszönöm Szépen.
Viszont így generálódott még egy kérdés.
Az alsó két csatlakozási pont mire való??
(#) rézágyu válasza mhorpheus hozzászólására (») Júl 3, 2011 /
 
Tartalék összekötési pont.
Örülök, hogy sikerült.
(#) mhorpheus válasza rézágyu hozzászólására (») Júl 3, 2011 /
 
Tartalék?? az mire jó?
dupla adag kábel bekötése? vagy mire?
(#) rézágyu válasza mhorpheus hozzászólására (») Júl 3, 2011 /
 
Nem tudom.Például ha védővezető is keresztül megy a kapcsolón akkor azt megkötni.
(#) DJanosi hozzászólása Szept 1, 2011 /
 
Üdv a birtokomban áll egy ilyen kapcsoló ! Szeretnem tudni hogy hogyan kell bekötni mit hova alapon ! 380 V szeretnek megszakítani vele ! Egyenlőre szeretnem tudni hogy is kell bekötni aztán meglátom hova,minek szerelem fel!
(#) DJanosi hozzászólása Szept 1, 2011 /
 
Meg néhány kép! Talán a legegyszerűbb megoldás ha valaki berajzolna aztán..!
(#) szamóca válasza DJanosi hozzászólására (») Okt 11, 2011 /
 
Ez egy tokozott 3fázisú kapcsolómágnes hőfokvédelemmel be-ki kapcsolóval ellátva. Sajna egy olyan képet sem raktál fel, amire be lehetne rajzolni a bekötést. De ez egyébként sem játék már. Ha nem tudod kimérni magad egy multival a bekötést, akkor szerintem hívj egy szakit aki beköti, beállítja, bár még azt sem tudod mit szeretnél vele kapcsolni. (többnyire megfelelő áramfelvételű aszinkron motorokat szokás vele.)
(#) DJanosi válasza szamóca hozzászólására (») Okt 11, 2011 /
 
Köszönöm szépen a válaszodat !
(#) Tonybacsi hozzászólása Máj 1, 2012 /
 
Sziasztok!

Adott egy konyhaszekrénysor a falon (3 ajtóval), fölső világítással: 230V/50W-os szpotokkal(3db).
Mivel a szpotok úgy lettek elhelyezve, megvilágítják a polc tartalmát(is), ha be vannak kapcsolva. Ha csak egy főkapcsolót használnánk, akkor mindíg világítania kellene az összes szpotnak(150W). Ez nem a leg energiatakarékosabb módszer.
Így jött az ötlet, hogy mi lenne ha egy szekrényajtó nyitása (is) kapcsolná a hozzá tartozó világítótestet, de a többit nem. Ezenkívül szükség lenne egy "Főkapcsoló"-ra is, ha kell az összes világítás működjön egyszerre, ajtó nyitás nélkül (munkaasztalon tevékenykedés).

Így hát, ketté kellene osztani a kapcsolást:
1: a "Főkapcsoló" diódákon keresztül táplálja az izzókat, fél fényerővel(75W/össz)
2: a mikrokapcsolók diódák nélkül táplálják az izzókat, teljes fényerővel(50W/db)

Ha be van kapcsolva a "Főkapcsoló" és közben nyitjuk a szekrény ajtót, akkor az épp aktuális szpot fél fényerőről teljes fényerőre vált.

Egyszerű megoldásban gondolkoztam, (mikrokapcsolók, diódák) így hát papírra vetettem gondolataimat.(természetesen 230V az a 220V)
Még nem próbáltam ki, de elvileg működőképesnek kellene lennie.
(#) granpa válasza Tonybacsi hozzászólására (») Máj 1, 2012 /
 
Szia! Jó munkát, érintésvédelemre ügyelj. :yes:
(#) Tonybacsi válasza granpa hozzászólására (») Máj 1, 2012 /
 
Köszi! Igyekszem!
(#) malvin hozzászólása Szept 8, 2013 /
 
Előre is bocsi a dilettáns kérdésekéért!

1. soha nem értettem meg, hogy egy villanykapcsoló bekötésénél miért az a szabvány, hogy a kapcsoló a fázist szakítja meg: rendszeresen a kapcsolót "tapizzák" (a földön állva, esetleg vizes kézzel), mig izzót csak ritkán cserélnek (akkor is leginkább létráról, amikor is a fázis még akkor sem ráz, ha esetlleg hozzáérek).

2. (amiről ez eszembe jutott): sikerüllt belefúrnom egy mennyezeti lámpához menő vezetékbe. Rendesen le is vágta a biztosítékot. Na de kikapcsolt állapotban ez hogyan lehetséges, hiszen akkor nincs ott "semmi", amivel rövidzárt lehet okozni.
(#) Gafly válasza malvin hozzászólására (») Szept 8, 2013 /
 
1. Amikor kiveszed az izzót, akkor potenciálisan ott van minden ami szemnek, szájnak kívánatos. Fázis, nulla, alumínium létra, vizes kéz, stb...
Kapcsoló meg jó esetben úgy van kiképezve, hogy ebből kicsi valószínűséggel lehet gond. Ettől függetelenül nálam például úgy van oktatva a család, hogy mezítláb, fürdés után nem villamoskodunk...

2. A biztosíték alatt a "FI" relét (ami nem úgy hínak mellesleg) érted? Mert ha nem, akkor alaposabban körül kellene nézni ott...

Arra egyébként kívácsi lennék, hogy miután nagy okosan belefúrtál , utána mi volt a szakszerű/alkalmazott javítási technológia
A hozzászólás módosítva: Szept 8, 2013
(#) malvin hozzászólása Szept 8, 2013 /
 
"FI" relé? A google szerint ez valami olyasmi mint a "kismegszakító", amit én (lévén dilettáns) simán biztosítéknak szoktam nevezni, mivel már régóta ezek vették át az olvadóbiztosítékok helyét.
Szóval, igen, ez ami leoldott (vagy kioldott?).

Javítás egyenlőre semmi, mivel úgy tűnik, hogy minden "működik".
És úgy is jön még a villanyszerelő aki felújította a hálózatot. Inkább rábízom a falbontást.
Én rábíztam volna a lámpákat tartó kampók szerelését is, de ezt valamiért nem tette meg.
(mielőtt ezen valaki még fennakad: nem az én lakásom, ezért nem láttam felújítás közben, hogy "mi merre").
(#) malvin hozzászólása Szept 8, 2013 /
 
Közben elökerült egy fénykép (jobb későn mint soha)!
a körök a tervezett lámpatestek, az X, ahová sikerült belefúrni.
Ezután végképp nem értem, hogy kikapcsolt állapotban mi tud zárlatot okozni.
(rááadásul pont az a lámpa aminek a vezetékét megsértettem már fel is van szerelve, és "zárlatmentesen" működik)

villany1.JPG
    
(#) Tomi111 válasza malvin hozzászólására (») Szept 8, 2013 /
 
Üdv!

Ha van Fin relé és fúrás közben összeért a nulla és a földelés, akkor leold. Nem kell, hogy a fázisvezető áram alatt legyen. Elég a nulla-föld zárlat.

Üdv! Tomi
(#) Paul2106 hozzászólása Okt 14, 2013 /
 
Sziasztok! Végig olvastam az összes hsz-t, és mivel pont aktuális kérdeznék, mert sajna az asszony rám bízta a gyerek ágya feletti kislámpa bekötését. (nem adtak hozzá semmit, csak a lámpa van, vezetéket és kapcsolót már vettem)
Az első kérdésem az lenne hogy ugye azt írtátok hogy a fázist kell megszakítani, illetve a fázist a foglalat belső érintkezőjére kell kötni. Na ez érdekes mert mi van ha valaki kihúzza a konnektorból a dugvillát és utána meg fordítva dugja vissza.. az itt leírt módszer szerint ez történik: nem a fázist szakítom meg a kapcsolóval, és a fázis pont a lámpa meneten lesz... szóval szerintem azt a vezetéket kell megszakítani ami a foglalat menetére megy.. függetlenül attól hogy fázis e vagy nem.. jól gondolom?
A másik kérdés meg az lenne hogy olyan vezetéket vettem ami csak 2 eres, ergo nincs föld vezeték, ezt adták a boltban :p, most hogy itt elolvastam a hsz-eket, akkor jutott egyáltalán eszembe hogy a földet is be kéne kötni, de én ezt még sehol se láttam ilyen lámpáknál.. vasalónál láttam eddig csak, még a tv-is sima lapos dugvilla van..
És még egy pici kérdéske lenne, a konnektoromban hogy tudom meg hogy jó e a föld, pl nem csak kamu.. azaz összekötötte az előző tulaj a 0-val? van műszerem
Következő: »»   5 / 8
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem