Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   538 / 839
(#) designer hozzászólása Jan 9, 2014 /
 
Attila86 SMPS tápegységének mennyi a minimális AC bemenőfeszültsége (38V helyett)? Én 26V-ról szeretném használni. Működni fog erről az áramköri elemek változtatása nélkül?
(#) Ghoost válasza kiborg hozzászólására (») Jan 9, 2014 /
 
Nem tudom ....... Nekem ez jutott eszembe
Az IC1/2-t alakitanam ki igy
A hozzászólás módosítva: Jan 9, 2014

igy.pdf
    
(#) kiborg válasza Ghoost hozzászólására (») Jan 9, 2014 /
 
Szia!
Én is ilyenen töprengtem, de elbizonytalanodtam a OPA tápfeszültségét illetően. (-5V és +24V)
Amikor az alsó led világít(áramkorlát) akkor a kimenet 24V így a ledre és az ellenállásra 24V jtu, viszont ha a felső világít, akkor a kimenet -5V, így a ledre és az ellenállásra 29V jut.
Okozhat-e problémát az eltérő fényerőn és az OPA eltérő terhelésén kívül ? (Ezt ellenállás módosítással be lehetne állítani)
Illetve a kondenzátoros-ellenállásos -5Vos zener rész elbírja-e ezt a plusz terhelést? Ez a nagyobb kérdés számomra.
Kiborg
(#) Ghoost válasza kiborg hozzászólására (») Jan 9, 2014 /
 
Idézet:
„elbírja-e ezt a plusz terhelést?”

kb 20mA-rol beszelunk? S a negativ feszultsegre csak azert van szukseg, hogy a tap 0-ig leszabalyozhato legyen. En probalnek egyet.
S igen az ellenallasokkal allitanam be a LED aramait a feszultsegek fuggvenyebe
A hozzászólás módosítva: Jan 9, 2014
(#) Alkotó válasza Ghoost hozzászólására (») Jan 9, 2014 /
 
Ötletes.
(#) Ghoost válasza Alkotó hozzászólására (») Jan 9, 2014 /
 
Megtisztelo! Koszonom.
A hozzászólás módosítva: Jan 9, 2014
(#) Attila86 válasza designer hozzászólására (») Jan 9, 2014 /
 
Akkora bemenő AC-t adsz neki amekkorát akarsz. Legalábbis a 38V-nál kevesebbet nyugodtan adhatsz neki. Viszont ha nincs elegendő tartaléka akkor az egyenirányító schottky-kon 10A kimenő áram esetén folyhat 10A, ami épp a határán van. Bár biztos kibírja de azért nem egészséges a határán használni.

Ugyanis noha az SMPSII maximális kimenő árama 10A, a trafóról soha nem vesz fel 10A-t mivel az előszabályozó feszültség-áram átalakítást végez. Ehhez azonban muszáj hogy a bemenő fesz nagyobb legyen a kimenőnél. Ha viszont te kisebb feszültségű trafót használsz akkor a táp tartaléka is kisebb lesz. Így vagy a max kimenő áramból vagy a max kimenő feszből kell lejjebb adnod.
(#) Attila86 válasza Alkotó hozzászólására (») Jan 9, 2014 /
 
Valóban ötletes, de az azonos fényerő eléréséhez az ellenállásoknak a feszültség arányában kell lenniük tényleg.

Viszont az esetleg gond lehet hogy ez gyakorlatilag csak az áramgenerátoros üzemet jelző LED invertálása. Azaz valójában nem a feszültség-generátoros üzemet jelzi hanem azt hogy most épp nem áramgenerátoros üzemben van. És itt meg lehetne kérdezni hogy na de akkor miben? Hiszen vagy feszgenerátorosban vagy áramgenerátorosban megy egy táp, nem? Hát nem. Előfordulhat egy harmadik eset amikor egyikben sem, azaz a feszültség-szabályozó kör és az áram-szabályozó kör is nyitná az áteresztő tranzisztort. Ilyen akkor fordul elő amikor a feszültség-állító potit annyira feltekerjük hogy az áteresztő tranyó totál kinyit és már nincs több tartaléka, azonban még így sem éri el a kimenő fesz a kívántat. Ez akkor fordul elő amikor élesztünk egy labortápot és még nem állítottuk be a max feszültséget határoló trimmert.
Ez csak egy apró megjegyzés, de fontosnak gondolom megjegyezni mert ez a megoldás nem a szó szoros értelmében vett feszgenerátoros üzemet jelzi. Csak közvetve.
(#) ktamas66 válasza Attila86 hozzászólására (») Jan 9, 2014 /
 
Addig lehet lemenni, hogy az 555 tápja biztosítva legyen.
(#) Attila86 válasza ktamas66 hozzászólására (») Jan 9, 2014 /
 
Ja hát az meg a másik.
(#) designer válasza Attila86 hozzászólására (») Jan 9, 2014 /
 
Köszönöm! 4-5 A- nél többel nem gondolom terhelni.
(#) jucsaba válasza Attila86 hozzászólására (») Jan 10, 2014 /
 
idézet tőled"10A kimenő áram esetén folyhat 10A, ami épp a határán van" nos szerintem 10A kimenőnél effektív 14A folyik be (hogymiért azt nem részletezem) ami csúcsokban sokkal több!!!
Hogy miért , azt sem részletezem, (aki nem hiszi járjon utána...)szóval 10A kimenőáramra nagyon aláméretezett 10A diódát betenni, szerintem ...
(#) jucsaba válasza Attila86 hozzászólására (») Jan 10, 2014 /
 
Még egy idézet:"Ugyanis noha az SMPSII maximális kimenő árama 10A, a trafóról soha nem vesz fel 10A-t "
szóval beadsz 35V 10A váltót , és kiveszel 50V 10A a kondik után? ????
(#) Ghoost válasza jucsaba hozzászólására (») Jan 10, 2014 /
 
NEM! -ertek hozza- Olvasatomban a
Idézet:
„...előszabályozó feszültség-áram átalakítást végez....”
azt jelenti, hogy -a vesztesegeket elhanyagolva- a teljesitmeny allando marad.
Tehat a
Idézet:
„...35V 10A váltót...”
es kiveszel mondjuk 17.5V 20A-t.
Ha jol ertelmezek.
(#) sny válasza jucsaba hozzászólására (») Jan 10, 2014 /
 
Gratz kapcsolásban nem egyenként nézzük a diódákat. Hogy miért, azt nem részletezem
(#) Alkotó válasza jucsaba hozzászólására (») Jan 10, 2014 /
 
Megtennéd, hogy mégis részleteznéd nekem?
(#) papus51 válasza jucsaba hozzászólására (») Jan 10, 2014 /
 
Üdv.
Rendszeresen beleolvasok a "Labortápegység" topic-ba.
Engem érdekelnének a számításaid részletei, ha nem vagyok ezzel tolakodó.
Köszönettel,
papus51
(#) Attila86 válasza jucsaba hozzászólására (») Jan 10, 2014 1 /
 
Ohh, milyen kis titokzatosak vagyunk!
Az egyenirányító diódákon nem folyik 10A, hogy miért azt nem részletezem.
(#) Attila86 válasza jucsaba hozzászólására (») Jan 10, 2014 /
 
Így is lehet értelmezni amit írtam, de nyilván nem erre gondoltam hiszen ez elég nagy butaság lenne. Hogy miért, azt nem részletezem. Na jó de. Itt egy idézet a cikkemből:
Idézet:
„A hatásfok-táblázatból kiolvashatunk még egy rendkívül fontos információt! Nézzük csak meg a főtáp bemenő áramát és a kimeneti áramot! Azt látjuk, hogy a kimenő áram minden esetben nagyobb mint a bemenő, némely esetekben jóval nagyobb! Az első mérésnél több mint hússzor akkora áram folyik ki a tápból mint amekkorát felvesz! Azaz konkrétan a táp 63mA-t vesz fel, de közben 1,29A folyik ki belőle! Vagy ott van például a 6. mérés ahol a labortápba 887mA folyik be, ki belőle viszont 4,6A, azaz több mint az ötszöröse. Hogyan lehetséges ez? A válasz nagyon egyszerű: a jelenség az előszabályozónak köszönhető, hiszen az feszültség-áram átalakítást végez. Ebből következik egy rendkívül előnyös tulajdonsága az SMPS II labortápnak, mégpedig hogy nagyobb áramot is ki vehetünk belőle mint amit a trafónk le tud adni! Azaz durva példával élve: ha van egy például 300VA-es trafónk ami 60V-ot és 5A-t tud leadni, abból készíthetünk olyan labortápot ami ugyan csak 30V-os viszont 10A-es! Vagyis a feszültség 'kárára' nagyobb áramot kaphatunk. Ez azért is jó egyébként mert ha egy kisebb áramú trafónk van mint kellene, azon nem igazán tudunk változtatni hiszen az áram növeléséhez vastagabb huzallal újra kellene tekernünk az egész trafót. Viszont a trafó feszültségét sokkal egyszerűbben növelhetjük, hiszen csak rá kell tekernünk még néhány menetet a trafóra. Ez egy olyan óriási előnye az SMPS Labortápegység II-nek amit egyetlen másik, tisztán disszipatív labortápegység áramkör sem mondhat el magáról.”

Tehát áramból vehetünk ki többet mint amit beadtunk, nem feszültségből.
(#) sny válasza Attila86 hozzászólására (») Jan 10, 2014 /
 
A másik megközelítés pedig az. hogy gratz kapcsolásban a dióda áramokat kettővel kell szorozni. Így máris 20A folyhat befelé....
(#) sny hozzászólása Jan 10, 2014 /
 
jucsaba: "nos szerintem 10A kimenőnél effektív 14A folyik be (hogymiért azt nem részletezem)" Ez a kérdés viszont még érdekelne! Csak hogy tanuljak valamit.....
A hozzászólás módosítva: Jan 10, 2014
(#) Attila86 válasza sny hozzászólására (») Jan 10, 2014 /
 
Az meg a másik. Csaba, kerestem neked valami anyagot az egyenirányításról, tessék: Bővebben: Link
Idézek belőle:
Idézet:
„A váltakozó feszültség pozitív félperiódusában a D1 és a D3 dióda nyitófeszültséget kap és a diódákon I1 áram folyik.
A negatív félperiódusban a D2 és a D4 diódák vezetnek és I2 áram folyik rajtuk.
Az Rt ellenálláson a két áram eredője, Iki folyik.”
(#) Ge Lee hozzászólása Jan 10, 2014 /
 
A főszabályozó az előszabályozó kimenetén lévő elkóból táplálkozik. Amíg a bekapcsolás után ez nem töltődik fel, addig az egyenirányítón nyilván jóval nagyobb áram fog folyni, amikor feltöltődött akkor meg kevesebb.
Oda kell tenni a dióda után egy pici söntöt, aztán egy tárolós szkóppal lehet nézelődni hogy mikor mennyi az annyi.
(#) Attila86 válasza Ge Lee hozzászólására (») Jan 10, 2014 /
 
Szerintem itt a graetz utáni elkóra, a 10000µF-osra gondoltál inkább. Igen, bekapcsoláskor míg az töltődik nem igazán van ami korlátozná az áramot (persze a trafó belső ellenállásán és a lágyindítón kívül). Na de nem repetitíven a 10A többszörösét is elbírja a dióda! Olyan grafikonnal hogy "Maximum non-repetitive peak forward surge current" nem találkoztatok még?
(#) Ge Lee válasza Attila86 hozzászólására (») Jan 10, 2014 /
 
Nem, az előszabályozó kimenetén lévő kondira gondoltam. Csak közbe eszembe jutott hogy az előtt van még egy kondi, a bemeneti puffer. Mert a kimeneti meg abból töltődik fel. Nekem nem kell magyaráznod a gyors diódákról, túl vagyok már néhány kapcsitápon.
(#) Attila86 válasza Ge Lee hozzászólására (») Jan 10, 2014 /
 
Az 2000µF-os ami önmagában jóval kevesebb, ráadásul ott már van sorba vele sönt és a kapcsoló FET RdsON-ja. A bemeneti 10000µF viszont ötször akkora és ott semmi áramkorlátozó hatás nincs (a fentebb említetteken kívül).
A hozzászólás módosítva: Jan 10, 2014
(#) Melphi hozzászólása Jan 10, 2014 /
 
Sziasztok!
Lenne egy olyan kérdésem az SMPSII-vel kapcsolatban ha már ezeket fejtegetjük, hogy a bemeneten 7-8A körül áram is van, akkor a 10000uf-os kondenzátor nem gyengusz egy kicsit, ezt már csak azért kérdezem mert a piacon kapható legjobb minőségű 10000 µF / 100V SNAP-IN kondik is csak MAXIMUM 5,49 ampert viselnek el?
Én így gondolom, de lehet hogy erre is van magyarázat?
(#) papus51 válasza Melphi hozzászólására (») Jan 10, 2014 /
 
Idézet:
„legjobb minőségű 10000 µF / 100V SNAP-IN kondik is csak MAXIMUM 5,49 ampert viselnek el”

Az Alkotó-s féle tápomba ilyenből kettőt raktam be párhuzamosan a 10A-es terheléshez. Ez így max. 4V hullámosságra simít.
(#) jucsaba válasza sny hozzászólására (») Jan 10, 2014 /
 
Akkor amit hiányoltatok:
nos ha 35V megy be váltóban , amiből (durván)50V lesz az elkón, tehát a feszültség gyök2-vel szorzandó , akkor hogy meg legyen az energia (megint elhanyagolandó a dióda vesztesége)a bemenőáram gyök2vel nagyobb kell hogy legyen(effektívben mérve).
(#) jucsaba válasza sny hozzászólására (») Jan 10, 2014 /
 
"A másik megközelítés pedig az. hogy gratz kapcsolásban a dióda áramokat kettővel kell szorozni. Így máris 20A folyhat befelé.... "
szerintem kövesd le az áram útját ...
Következő: »»   538 / 839
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem