Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Indukciós hevítő készítése
Lapozás: OK   23 / 62
(#) crazybob hozzászólása Jan 16, 2014 /
 
Meg tudná esetleg valaki mondani, hogy a Pimi9 féle hevítőnél az IRFP4668 helyett lehetne-e tenni IRFP90N20D fetet. Ennek nagyobb a belső ellenállása. Nem tudom, hogy mennyire lenne ez probléma, mert árban nagy a különbség.
(#) crazybob hozzászólása Jan 16, 2014 /
 
Valaki vetne egy pillantást erre, hogy Pimi9 által közzétett hevítőn mindent megfelelően terveztem meg.

ind_hev.jpg
    
(#) mmajka válasza adri986 hozzászólására (») Jan 20, 2014 /
 
Kedves Adri!

Ahogy emlitettem privátban ilyesmire kellene a hevitő. A többiektől elnézést kérek a csak közvetetten idevágó megjegyzésért.
(#) crazybob hozzászólása Jan 23, 2014 /
 
Sziasztok! A pimi9 féle ZSVS kapcsolaással lenne egy kis gondom. Az üzemeltetés során a 4,7 ohm -os ellenállások rettentően melegszenek. Ezt megoldottam egy 10W-os teljesítményűvel. Sajnos, ha kb. 10A terhelés felé megy az áramfelvétel a zener diódák megadják magukat és elpattannak. A kapcsolás alapján nem tudom, hogy miért folynak ott olyan nagy áramok, de sejtem, hogy nem mindegy, hogy a negatív ágba hol vannak bekötve. Valaki tudna nekem egy kis segítséget nyújtani? A freki is valószínűleg elég magas mert a fojtóm 3uH a kondibank pedig 30*68nF
A hozzászólás módosítva: Jan 23, 2014

pcb_zvs.jpg
    
(#) nyekk válasza crazybob hozzászólására (») Jan 24, 2014 /
 
Üdv.
Ha emlékeim nem csalnak a fojtónak 20uH -nek kell lenni.Segédtápról próbáltad már?Én egy Pc tápot használtam segédtápnak,semmi nem melegedett,a tekercsbe helyezett melegítendő fémen kívül , a hütő víz is minimálisan,huzamosabb használat esetén is csak langyos volt.
(#) crazybob válasza nyekk hozzászólására (») Jan 25, 2014 /
 
Köszi! A segédtápra már én is gondoltam. Ha jól gondolom 20uH-s fojtó helyett tehetek 40uH-et is és akkor kevesebb kondi fog kelleni. Most pillanatnyilag azt hiszem, hogy mindenből kevés van. A 3uH fojtóval és 1,6µF-os bankal még nagyon magas a freki. Gondolom ez is okozhat melegedést. Mivel nálam majdnem 1 MHz. Szerencsére nekem nem kell kW-os teljesítmény, bőven elég a 400W, mivel egy szoba padlófűtéséhez kell. Oda is csak átmenetileg.
Még annyi, hogy ha nem szeretnék középmegcsapolós módszert, akkor csak simán 2 fojtó kell a munkatekercs 2 végére és oda kötni a pozitív ágat is? Nem vagyok benne biztos, hogy azt úgy kéne
A hozzászólás módosítva: Jan 25, 2014
(#) nyekk válasza crazybob hozzászólására (») Jan 25, 2014 /
 
Igen,ha két fojtót használsz a rajz szerint kell bekötni.
(#) crazybob válasza nyekk hozzászólására (») Feb 10, 2014 /
 
Üdv! Megint akadt egy kis problémám és remélem tudsz segíteni ( amúgy nem írnék ide ) . A helyzet az, hogy 12V tápfesznél szépen működött minden, de a hevítés minimális volt max 200C. Így megpróbáltam 35V-ról, ahol már szépen melegedett minden, de egyszer csak a tekercs egyik oldalán a forrasztás elengedett. Igen tudom, hogy hiba volt forrasztani. Közben megsült az egyik PowerMOSFet. Kicseréltem, de megint nem akar működni, csak a kis FET-ek melegednek és a 4,7OHM-os ellenállások. Valami más is tönkre mehetett? Vagy egyébb ötlet?
Köszönöm!
(#) crazybob válasza nyekk hozzászólására (») Feb 10, 2014 /
 
Teszek fel 3 képet, hogy lásd minden jól van-e bekötve. Amennyire tudtam a tiedről másoltam.
A kondibank értéke 68µF a munkatekercs induktivitása 3uH. A folytó 20uH, 30A.
A hozzászólás módosítva: Feb 10, 2014
(#) crazybob válasza nyekk hozzászólására (») Feb 11, 2014 /
 
Megoldódott a problémám! A múltkori baki, tönkre tette az összes FET-et és ezért nem működött. Most már szépen muzsikál: 35V 30A.
(#) eadx hozzászólása Feb 12, 2014 /
 
Üdv!
Egy hozzáértőtől kérdezném, hogy a pimi9 féle kapcsolásban szereplő IRF610 helyett lehet-e tenni IRF640-t. A fényképeken mindenütt több 10 kondibank van a rajzon csak 6. Minél többet teszek annál jobb?
(#) crazybob válasza eadx hozzászólására (») Feb 12, 2014 /
 
Üdv az IRF610 helyettesíthető bármely n csatornás fettel ami bírja a 200V-os csúcsot. A kondibank mennyiségét a munkatekercs induktivitása határozza meg. Minnèl lejjebb tudsz menni a frekivel, annál nagyobb lesz a veszteség a melegítendő acélnál. Más anyagoknál más frekvencia a jobb. Lásd. SKIN hatás. Mondjuk èn nem rég foglalkozom ezzel, tehát, ha nem feltétlen minden igaz amit írtam, akkor elnézést kérek mindenkitől.
(#) eadx válasza crazybob hozzászólására (») Feb 12, 2014 /
 
Köszi a gyors választ. 6-os rézcsövet sikerült beszereznem, de azt mondták az üzletben, hogy 5-6 centi átmérőre nem fogom tudni meghajtani behorpadás nélkül, okozhat problémát a működésben? Feltétlen szükséges a vízhűtés?
(#) crazybob válasza eadx hozzászólására (») Feb 12, 2014 /
 
Ebben nem tudok segíteni, mert èn nem használok vízhütèst. Ha feltétlen olvasztani vagy edzeni akarsz akkor mindenképp javaslom a vízhűtést. A horpadástól annyira nem kell félni, csak ne lyukadjon ki a cső. Nálam az 5mm átmérőjű vörösrèz henger jött be 2x3menet.
(#) granpa válasza eadx hozzászólására (») Feb 12, 2014 1 /
 
Dugaszold be mindkét végét, miután megtöltötted száraz homokkal, jól megzutykolva. 6-os rézcsövet simán rá szoktuk tekerni 5-6 cm átmérőre. Előtte (ha kell) kilágyítani. Ha lassan hajtod, nem fog meglapulni (legfeljebb picit, de attól még elmegy benne a víz, és ugyanúgy melegít). Használhatsz valamilyen pályát, ami egy fél átmérőben tartja csövet (ékszíjtárcsa, vagy hasonló). Szakaszosan feltekered.; akár valamivel nagyobb átmérőre, összehúzáskor már nem lapul meg. Utána a homokot ki lehet rázogatni, mosni belőle. Vízhűtéssel biztonságosabb.
(#) eadx hozzászólása Feb 13, 2014 /
 
Sikerült meghajlítani a csövet. Sajnos nincs UF 4007 dióda feltételezem az 1N sorozatúak nem ezt tudják, azt üzletben shotky ajánlottak vettem azt.
10 A-s graetz hidat találtam elég nekem próbálgatni vagy el fog füstölni?
Egy fojtót kiberheltem egy szg tápból a yellow színben, de szerintem erre nem tudok csavarni 4-es vezetéket csak vagy 6 menetet. Segítő hozzászólást szívesen veszek.
(#) crazybob válasza eadx hozzászólására (») Feb 13, 2014 /
 
A schoty dióda jó választá. A folytónak bírnia kell az áthaladó áramot is, azaz gerjesztés szempontjából. Én először egy trafóból csináltam meg. 20mH-től nem kell több. A 10A-es híd elég halvány lesz. Már 12V-on is fel tud venni a tekercs 10A-t.
(#) eadx hozzászólása Feb 16, 2014 /
 
Üdv! Elkészítettem a hevítőt, de a teljesítményménnyel nem vagyok megelégedve. A fojtó tekercs lehet-e a teljesítmény elmaradás oka? 23-as átmérőjű magon van 1 mm-es 27 menet. A kondibank 6 db 100 nF kondi, mivel nem volt több az üzletben. Maga a réz hurok is melegszik, ez természetes?
Vízhűtéssel csak 10 fokos marad. A greatz híd is melegszik pedig 50 A-os nem volt nagyobb ebből sem. A trafó 25 V nem tudom mennyi amper, de tud 60 V-t is esetleg ezzel lehetne überelni egy kicsit?
(#) crazybob válasza eadx hozzászólására (») Feb 16, 2014 /
 
Szia! Nem tudom, hogy mi a problémád? Nekem most a hevítőm 35V-on 50A-t is képes felvenni. Szerintem ettől nagyobb teljesítmény semmihez sem kell. A munkatekercs természetes, hogy melegszik, mivel egy elég durva és olykor elég torz mágneses tér alakul ki rajta. A 600nF-os kondibank édeskevés, javaslok még 10x ennyit és max 68nF-os darabokban, de ne túl hosszú sínen. Szerintem az a fojtó nagyon lefogja a hevítőt. Nem kell több 20uH-nél.
A 60V szerintem már egy kicsit sok lesz ennek az áramkörnek, de ki lehet próbálni. Csak arra készülj, hogy ott már 100A-t is felvehet.
(#) eadx hozzászólása Feb 16, 2014 /
 
Sajnos uH mérőm nincs így marad a próbálkozás. Szerintem a trafóm is kicsi max. 8-10 A és 30 V. Vegyek egy hegesztő trafót a nagyobb teljesítményhez? Kipróbáltam a segédtápot is semmi hatása, legalábbis melegítés szempontjából.
(#) samsys válasza eadx hozzászólására (») Feb 16, 2014 /
 
Üdv

A rézcsövet úgy is meglehet hajtani ha elötte megtöltöd vizzel, (persze le kell dugaszolni az egyik végét) és mélyhőtőbe berakni, a víz megfagy benne és lehet hajtogatni behorpadás nélkül. A trombitákat is így szokták hajtogatni. (legalábbis így láttam) Én próbáltam már és nekem bevált.
(#) eadx hozzászólása Feb 17, 2014 /
 
Üdv! Rendelnék kondibanknak kondikat a két lehetőség közül melyik a jobb választás?
C 68N 400/MKP
C 68N AC275 X2
Árban nem épp mindegy. 30 darabra gondoltam. A 275 V elég vagy kell a 400 V.
(#) crazybob válasza eadx hozzászólására (») Feb 17, 2014 /
 
Hát induktivitásmérő nélkül nem lesz egyszerű dolgod, de lehet, ha a mostani tekercset lefelezed az elég lehet. Mindenképp hegesztő trafó kell ehhez a teljesítményhez, vagy 2x 24VAC 690VA trafó.
Kondibank nálam C68N 630/MKP az X2 és Y2 nem jó választás. Nekem ebből van 100db. Nálam a colos acélcsövet kb 20mp alatt izzítja. Menne jobban is, de azt a trafó nem bírja.
(#) eadx hozzászólása Feb 18, 2014 /
 
Üdv! Számolgattam és rájöttem, hogy lehet az IRFP 250 a teljesítmény elmaradás oka. Ha nem tud csak 30 A-t akkor az 30V*30 A csak 900 W, ez lehet nem elég egy 40*3 lapos anyag melegítéséhez. Cseréljem IRFP 260-ra vagy vegyem meg a 4668-at? A kondibankot megrendeltem a héten megérkezik, ha minden igaz.
(#) adri986 válasza eadx hozzászólására (») Feb 18, 2014 /
 
Üdv! Több FET-et is tudsz párhuzamosan kötni (mivel nyitott állapotban ellenálásként viselkednek) , mondjuk az IRFP 250 böl teszel 3-3 darabot.
(#) crazybob válasza eadx hozzászólására (») Feb 18, 2014 /
 
Hát igazából nem a FET-en múlik, hogy mennyi áram megy át, ha az áramkör 50A-t ad le, akkor a tranyón az át fog menni. Persze a FET meghal. Szerintem a magas freki okozza a kis teljesítményt. Csinálj legalább egy 5-6µF-os kondibankot. Én nem használom a 4668-as FET-et mivel nagyon drága. Nálam nagyon jól beváltak az IRFP90N20D-s verziók és fele annyi mint az előző, teljesítményben meg nem sokkal marad alul. Hűteni így is úgy is mindet kell.
(#) nyekk válasza crazybob hozzászólására (») Feb 18, 2014 /
 
Kondibankal kell ott még játszani picit,nekem 10 µF van összerakva azt hiszem durván 100 db..A 20 mm -es tömött fém rúd kb.20 s alatt hevül fel ,50 V üresjárati fesz.,valamint a vasrudat ha hidegen engedem bele,olyan 20-25 A vesz fel.Ezt ha autogénnel kezded hevíteni sem sokkal gyorsabb,(ha gyorsabb,soha sem mértem) .Oldalanként egy -egy Fettel IRFP 260N.
A hozzászólás módosítva: Feb 18, 2014
(#) eadx válasza nyekk hozzászólására (») Feb 18, 2014 /
 
Hogyan lehet, hogy elfüstölt az 50 A-os graetz hídam, ha a tied hevítés közben csak 25 A vesz fel.
(#) eadx válasza crazybob hozzászólására (») Feb 18, 2014 /
 
Akkor most IRFP90N20D-ra cseréljek vagy elég a IRFP260N is. 50 db kondit rendeltem (68nF)növeljem 100-ra?
(#) nyekk válasza eadx hozzászólására (») Feb 18, 2014 /
 
Ezt igy látatlanból,elég nehéz megállapítani.Mérted miközben hevítettél?Mert én fojamatosan követtem hevítés közben az Ampermétert,megkímélve ezzel a FET-eket.
Következő: »»   23 / 62
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem