Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Transzformátor készítés, méretezés
Ha kérdésed van, az alábbiak segítenek a hatékony választ megadni: Mag típusa: M, EI, UU/LL esetleg I-kből összerakott, tekercselt, toroid. Lehetőség szerint képpel. Méretek: magkeresztmetszet a*b (amit a tekercs körbeölel) ablakméret, lánc és toroidnál, belső-külső méretek. Primer-szekunder feszültség(ek), teljesítmény igény.
Lapozás: OK   225 / 368
(#) szikorapéter válasza granpa hozzászólására (») Júl 13, 2014 /
 
Rendben,körülnézek holnap milyen transzformátorokat találok és megpróbálom összerakni 2 megfelelőből az anódfeszültséget előállítót. Köszönöm mégegyszer a segítséget.
(#) pont hozzászólása Júl 14, 2014 /
 
Sziasztok! Olyan problémám lenne, hogy egy akkutöltő (12V) trafóján csak 9v Ac mérhető. Gondoltam a szekunder lett menetzárlatos, újratekertem a szekundert, de ugyan úgy csak 9v van. Mi lehet a primerrel?
(#) granpa válasza szikorapéter hozzászólására (») Júl 14, 2014 /
 
Pl. a PL36-os cső is kb. 1 kOhm-os kimenőt kíván. Ha jól emlékszem.
A hozzászólás módosítva: Júl 14, 2014
(#) q765 válasza pont hozzászólására (») Júl 14, 2014 /
 
Diódahidat nézted? AC-t mérsz nem?

Most olvasom, a trafón mérsz. Lehet a primer lett zárlatos. Nem melegszik a vas?
Granpa majd válaszol, ő itt a fő spieler !
A hozzászólás módosítva: Júl 14, 2014
(#) szikorapéter válasza granpa hozzászólására (») Júl 14, 2014 /
 
PL36 csövem viszont nem akad itthon eggyáltalán. Esetleg ezt a méretű trafót át tudom tekercselni hálózatinak?
(#) pont válasza q765 hozzászólására (») Júl 14, 2014 /
 
Ha a primer zárlatos lenne, akkor inkább nőne a szekunder fesz nem?Nem melegszik nem búg, normális a gerjesztése.
(#) granpa válasza szikorapéter hozzászólására (») Júl 14, 2014 /
 
Áttekercselni akárminek lehet (persze akkor átlapolva kell lemezelni). Hasonló paraméterű csőhöz is jó. Nézd meg a csöveid adatlapjait. 2 csőnél (paralel) feleződik az Ra.
A hozzászólás módosítva: Júl 14, 2014
(#) q765 válasza pont hozzászólására (») Júl 14, 2014 /
 
Igaz! akkormeg cellazárlatos az akkutöltő
Multid az akkun 12,4-et mér?
Terheletlenül sem bonja a vizet a töltő? 14,4? Vagy üzemi feszt mondassz?
A hozzászólás módosítva: Júl 14, 2014
(#) granpa válasza pont hozzászólására (») Júl 14, 2014 /
 
Tekerj több menetet a szekunderre. Működött ez a trafó, mint 12V-os töltő? Mérd meg visszafelé is a trafót.
(#) q765 válasza granpa hozzászólására (») Júl 14, 2014 /
 
Aztmondod, hogy sörözött és tévedt a tekerésnél 30 százalékot?
Neemááár.

Nem lehet, hogy kihagyott pár lemezt az összeszerelésnél?
A hozzászólás módosítva: Júl 14, 2014
(#) granpa válasza q765 hozzászólására (») Júl 14, 2014 /
 
A lemezkihagyástól nem változik az áttétel. Biztosan nem tévedett, csak eredetileg, lehet valami nem stimmel.
(#) q765 válasza granpa hozzászólására (») Júl 14, 2014 /
 


Akkor tényleg tekerjen rá többet. Csak remélem megvan a stekkerben a 230.
(#) szikorapéter válasza granpa hozzászólására (») Júl 14, 2014 /
 
PCL86 stereo erősítőhöz kéne hálózati trafónak,a csőfűtésnek külön van transzformátor. Ahhoz megfelelő ez a vasmag?
(#) granpa válasza szikorapéter hozzászólására (») Júl 14, 2014 /
 
2×SE-hez bőven, de 2×PP-hez is (sztereó). Bár csak saccoltam a magkeresztmetszetet. Mérd meg pontosan. Ha kicsinek bizonyul az ablak, jó a külön fűtőtrafó.Bőven megfelel (elegendő), a fűtéseket is rátekerheted bátran.
A hozzászólás módosítva: Júl 14, 2014
(#) szikorapéter válasza granpa hozzászólására (») Júl 14, 2014 /
 
A transzformátor kereszt lemezelésű,tehát lehetséges hogy mégiscsak hálózati trafó volt?
(#) granpa válasza szikorapéter hozzászólására (») Júl 14, 2014 /
 
Nem erről volt, hogy egyoldali a lemezelése? PP-hez amúgy nem kell légrés, tehát lehetett kimenő.
(#) szikorapéter válasza granpa hozzászólására (») Júl 14, 2014 /
 
Mivel rajta volt a felrögzítő keret így nem láttamtisztán. Most áltam neki a lemezeket kiszedegetni belőle,hogy majd holnap átszámolva készítsek belőle hálózati trafót.
(#) q765 válasza szikorapéter hozzászólására (») Júl 14, 2014 /
 
Szegény Granpa-t fársztod. Pedig ma idáig számolta . Most állhat újra neki az EI vasnak.
(#) pont válasza granpa hozzászólására (») Júl 14, 2014 /
 
Persze évekig működött normálisan a töltő. Ha több menetet tekerek rá úgy persze meglenne a 14-15V AC, de mivel gyári, működő töltő volt, valami elromolhatott benn, ha tovább romlik megint nem lenne jó...Mi lenne a visszafelé mérés?
(#) szikorapéter válasza q765 hozzászólására (») Júl 14, 2014 /
 
Tényleg nagyon zöldfülű vagyok még a témában,de ezt kiszámolom egyedül is. Itt van fent hobbielektronikán egy oktató videó kézzel készített transzformátor tekercseléséről és a számításokról szól. Majd az alapján holnap nekiállok.
A hozzászólás módosítva: Júl 14, 2014
(#) q765 válasza pont hozzászólására (») Júl 14, 2014 /
 
Konnektorban megvan a 230? Trafónál mérve.?
(#) q765 válasza szikorapéter hozzászólására (») Júl 14, 2014 /
 
Viccelek csak. Én is az előző oldalakon próbáltam tekerni.
A hozzászólás módosítva: Júl 14, 2014
(#) pont válasza q765 hozzászólására (») Júl 14, 2014 /
 
Igen, 240-et adok a trafó kapcsaira. A primer "középen" is meg van csapolva két helyen, hogy változtatni lehessen töltés mértékét. Ha az elejére és a végére adok 240V-ot akkor a szekundereken 9v lesz ha az egyik megcsapolásra akkor 11-12v ha a starter kivezetésre akkor meg 20v. Egy autó villamossági szerelő hozta, hogy eddig jó volt, szóval nem csak én látom problémásnak.
(#) q765 válasza pont hozzászólására (») Júl 14, 2014 /
 
Nem lehet hogy 12/24 voltos töltő? normal laden / gyorstöltés / soros akku ?
(#) pont válasza q765 hozzászólására (») Júl 14, 2014 /
 
De az. Mindkét szekundere ugyan úgy 9v ot ad csak le
(#) q765 válasza pont hozzászólására (») Júl 14, 2014 /
 
NAjó, én kezdek fáradni. Nem értelek, hol mérsz mit. Fotózol, és rajzol is egyet?
Primerleágazásokkal, szekunderekkel, és egyenirányítás. Akár pufferrel. mert akkor még talán hihető is az AC 11-12.
(#) szikorapéter hozzászólása Júl 15, 2014 /
 
Sajons az adott vasmagkeresztmetszetre azt írta a trafóméretező programom hogy nem tud átvinni akkora teljesítményt amekkorát ki szeretnék belőle venni. 7,26cm2 A vasmagom,primer oldal 230V,szekunder oldal 235V-200mA-t adtam meg. Azt írta rá a program hogy nem jó hozzá. Esetleg elszámoltam volna az erősítőm teljesítmény felvételét? Vagy túl nagynak méreteztem volna a trafót?
Csatoltam a képeket is a csévetestről.
A hozzászólás módosítva: Júl 15, 2014
(#) granpa válasza szikorapéter hozzászólására (») Júl 15, 2014 /
 
Ha ekkora keresztmetszetre sok a 47VA, -a program szerint-, akkor felejtős a program!
Van ide beírva egy nagyon egyszerű, és valóban jó méretező, de leírom megint: Avas=k × (P/f)0.5 >> P=(A/k)2× f. A, m2-ben; P, kW-ban; f, Hz-ben. k=0.018-0.025-ig, kis trafóhoz a nagyobb értékkel kell számolni, a nagyobb (500VA felett) már lehet a kisebb értékkel, de tetszés szerint (állandó, vagy szakaszos terhelés), illetve az ablak (tekercshely) mérete miatt lehet variálni a közbenső értékekkel is. Nekem >20éve megy az 50VA-es pákatrafóm ("mezei" vason) 0.021-el számolva, és néha egész nap üzemel; kéz-meleg.
Írd le a pontos méreteket: Avas, ablak csévével, és kiszámolom. A menetszámokhoz 1T-t (szakaszos üzemre 1.1T) szoktam venni, azt a régebbi lemezek is tudják. Ebből lehet számolni az osztandót: 1T-val 45, 1.1T-val 41. Ezt a számot kell osztani az A-val. Az így kiszámolt menetszámot a primernél 0.95-dal, a szekundernél 1.05-dal szorzom, a veszteségek (0.1 P) miatt. Nagyobbaknál csak 0.05-ot veszek.
Huzal keresztmetszetre J=2.5-3(3.5) A/mm2-et szoktam venni. Szakaszos üzemre lehet a nagyobbat, de állandóra is jó a J=3 (főleg, ha szűk az ablak).
A hozzászólás módosítva: Júl 15, 2014
(#) szikorapéter válasza granpa hozzászólására (») Júl 15, 2014 /
 
A méreteket így tudtam ábrázolni ha megfelel.

Vasmag.jpg
    
(#) granpa válasza szikorapéter hozzászólására (») Júl 15, 2014 /
 
Dolog van, de később foglalkozom vele. Jó így.
Következő: »»   225 / 368
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem