Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádió áthangolása, OIRT - CCIR konverter
Lapozás: OK   1 / 22
(#) Müszi hozzászólása Jan 30, 2008 /
 
Sziasztok!

Van nekem egy Videoton R4902 típusú csöves rádiót.
Sajnos az URH tartománya 64,5 ... 73Mhz-ig tart. Meg szeretném növelni a tartományt 88-108 MHz-re, hogí me tudjam fogni az új adókat is. Kapcsolásirajzot egy fél óra múlva mellékelek.
Légyszi mondjátok meg hogy lehet egy rádiót áthangolni.

Köszi szépen: Müszi
(#) Topi válasza Müszi hozzászólására (») Jan 30, 2008 / 4
 
A kettő különbözik én úgy tudom jelileg is. Ugye Te az OIRT-ről beszélsz, a mai rádió CCIR rendszerűek.

Bővebben: Link
(#) Müszi válasza Müszi hozzászólására (») Jan 30, 2008 /
 
Srácok!

Gond van a rajzzal, az a rohadt gép lemerült...
A rajz az 1970-1971-es Kádár Géza könyv 10.-ik oldalán van.
(#) Topi válasza Topi hozzászólására (») Jan 30, 2008 /
 
Mellékelve egy ilyen "kétnormásító"
(#) Müszi válasza Topi hozzászólására (») Jan 30, 2008 /
 
ehhez kellenek rádiófrekis műszerek?
(#) Topi válasza Müszi hozzászólására (») Jan 30, 2008 /
 
Igen, mivel be kell hangolni. De lehet kapni ilyeneket készen.
(#) szabi83 válasza Müszi hozzászólására (») Jan 30, 2008 /
 
tessék
(#) Müszi válasza Topi hozzászólására (») Jan 30, 2008 /
 
nekem azt mondták, hogy az L11 és az L17 menetszámát kell csak változtatni... csak kérdés milyen mértékben?

Köszönöm a rajzot Szabi! Nekem is megvan, csak nem digitális formában
(#) ha6pc válasza Müszi hozzászólására (») Jan 30, 2008 / 4
 
Az igazság,hogy nem elég csak a tekercsek menetszámát csökkenteni,mert a freki ugyan nőlni fog,de nem biztos,hogy belefér az egész CCIR sáv az átfogásába-tehát a kondikat is cserélni kell.
Ökölszabály nincsen ilyenkor,hogy mennyi menetet kell kivenni.
Én már megöregedtem,lusta vagyok,úgyhogy wobblerszkópot szoktam használni,de régebben csináltam anélkül is. Ez csak az igazi sport!
A hallható adókra elvégezni az áthangolást.
Sok türelmet és SIKERT!
(#) Medve válasza Müszi hozzászólására (») Jan 30, 2008 /
 
Első lépésként a helyi oszcillátor tekercsének indukivitását kellene csökkenteni úgy hogy a frekvenciája betekert "forgónál" -ami itt tekercs- 98,7 MHz legyen Feltételezem, hogy felső keverésű. Majd nézd meg az átfogást, ha elégedett vagy, akkor hozzá kell igazítani a bemenő köröket. Ha nincs műszer, lehet próbálni max hangerőre...
(#) Müszi válasza Medve hozzászólására (») Jan 30, 2008 /
 
Leírnád szám szerint melyik tekercset kell változtatni (mármint a rajzon)?
(#) ha6pc válasza Medve hozzászólására (») Jan 30, 2008 /
 
Vigyázz!
A "betekert forgó" lehet,hogy aloménom-magos.
Az pedig tkp. "kitekert"!!
(#) Medve válasza Müszi hozzászólására (») Jan 30, 2008 /
 
Szerintem az L27 lesz az, de biztosak csak akkor lehetünk benne, ha csak ezt a tekercset kissé megváltoztatva a rádió elhangolódik. Közelíteni kell hozzá egy ferromágneses anyaggal pl, vagy párhuzamosan tenni vele pár pF-ot. Ellenpróbaként a másik tekerccsel is tedd meg, ha a másiknál csak a hangerő csökken akkor az (L27) lesz az.
(#) Medve válasza ha6pc hozzászólására (») Jan 30, 2008 /
 
Húha!....Vannak ilyenek is??? Ferromágnesessel nem nagyobb az átfogás?
(#) Müszi válasza Medve hozzászólására (») Jan 30, 2008 /
 
Köszi, holnap kipróbálom
(#) ha6pc válasza Medve hozzászólására (») Jan 30, 2008 /
 
Nincsen különbség;régebben szerették a réz vagy aluminium magot,mert nem mindig volt olyan nagyfrekin jó ferritmag.
Ez a rádió nincs előttem,de nézd meg milyen magot tologat!
Többször kiszoptam ilyenekkel: teljesen betekert a "vasmag"-a freki meg mégis fönt van valahol...
(#) Medve válasza ha6pc hozzászólására (») Jan 30, 2008 /
 
Jaja! Rémlik már valami világos színű anyag, de nem foglalkoztam vele. De mehetnénk tovább, miért jó az induktivitás, és nem a kapacitás változtatása?
(#) ha6pc válasza Medve hozzászólására (») Jan 30, 2008 /
 
Passz.
Erre nem tudom a választ.
Egyáltalán: biztos,hogy jobb?
Tény,hogy egyes helyeken nagyon ragaszkodtak hozzá. (pl.:autórádió)
Stabilitás miatt biztos nem,hacsak nem a frekvenciaátfogás nagysága miatt ,vagy a hangolás lineárisabb így?
Majd csak lesz,aki tudja.
(#) mex válasza ha6pc hozzászólására (») Jan 30, 2008 /
 
Szerintem: egy jó minőségű,több kör hangolására készült forgó sokkal többe kerül mint egy ugyanolyan képességű vasmagos hangolóegység. Talán még a rezonanciákra is kevésbé érzékeny.
(#) ha6pc válasza mex hozzászólására (») Jan 30, 2008 /
 
Ez is egy komoly lehetőség,mert ha árról van szó,akkor a gyártó nagyon érzékeny.
(Igaza is van;egy többszázezres szérián darabonként fél dollár spórolás a végén szétosztható...)
Bár mindegyik mechanikus(finommegmunlálást igénylő) alkatrész drága.
Egy dolgot megfigyeltem: a még nem PLL-es rádióknál pl.: a Blaupunkt még akkor is ragaszkodott a vasmagos tunerekhez(permeabilitás hangoláshoz),mikor már a távolkeletiek átálltak az olcsó PVC-forgókra.
(#) ha6pc hozzászólása Jan 30, 2008 /
 
Időközben beugrott,hogy míg forgókondinál van leszedőérintkező,"seprő",addig a tekercses hangolásnál nincsen sehol mechanikus kapcsolat a rezgőkörben,csak galvanikus.
Tehát kisebb a hibalehetőség,nagyobb a körjóság.
Bár ezt cáfolni látszik a régi R10-es katonai rádió,ahol vagy hat kört hangoltak tekerccsel és leszedőérintkezősek voltak.
Ki is ugrottak a helyükből ezek az érintkezők sokszor.
Katonáknál ez olykor kellemetlen lehet.
(#) Medve válasza ha6pc hozzászólására (») Jan 31, 2008 /
 
Idézet:
„a Blaupunkt még akkor is ragaszkodott a vasmagos tunerekhez ,mikor már a távolkeletiek átálltak...”
Van egy autórádióm: CD, mp3, USB, MemCard, RDS, és tekercses hangolású!! Persze rá van irva, hogy "Metal Tuning System", de már itthon volt, amikor megértettem ezt. Majdnem ágyékon is szúrtam magam! Belenéztem, alakra hasonló a tuner, ugyanúgy hat aluburkolatos tekercs, ahogyan 20 éve is volt. Nem igazán értem, hogyan lehet ilyen megoldásokat összeházasítani, talán sok volt még raktáron?

Ahogy belegondolok, precíz eggyüttfutó hangolást valóban könnyebb lehetett hangolható tekercsekkel készíteni annakidején.
(#) Sebi válasza Medve hozzászólására (») Jan 31, 2008 /
 
Ha ez az az URH "bemeneti egység" amit egységesítettnek hívtak (Orion és VT is alkalmazta), akkor én nem szívesen fognék hozzá...
A hangolás induktív, alumínium mag párral. A tekercsek hézagosan készültek, műanyag csövön, amit utána oldószerrel kentek át, így a menetek szinte "besüllyednek" a hőre lágyuló csőbe.
Inkább az átkeverést (konvertert) javasolnám. Amit Topi talált, az egy komplett bemeneti egység tranyókkal.
(#) Sebi válasza Medve hozzászólására (») Jan 31, 2008 /
 
Autórádiókban szinte kizárólagosan vasmagos (induktív) hangolást használtak a minőségi készülékekben, együttfutási és (mechanikus) rezonancia gondok elkerülésére. Legnagyobb gyártója az ALPS, háromkörös tunerjeit mindenféle gyártmányban láttam már, áthangolni C-ről O-ra 3db 20pF kellett.
(#) Medve válasza Sebi hozzászólására (») Jan 31, 2008 /
 
:nemtudom: Hát ki hogy van vele, ismertettük a lehetőségeket a kollégának, van miből választania....
Ha nagyon fix a tekercs, akkor a konverter előtt én megprőbálnám a tekercsekkel párhuzamos kondikat csökkenteni. Sajnos igy is elég kicsik.
(#) cua válasza Müszi hozzászólására (») Jan 31, 2008 /
 

a listában egy kit:
http://www.dunaweb.hu/bajielektronika/arlmodul2.html

egy rajz:
http://www.elektronline.hu/konyvtar/kapcsrajzok/ccir_oirt.pdf

másik kész modul (oldal közepe táján, kb 1000.-Ft)
http://www.meur.hu/katalog/nagyker/mjm.htm

ebben pedig a 392130 számú tétel:
http://www.procontrol.hu/Kiarver/KiarNagy.xls

válogass

regards,
(#) Müszi hozzászólása Máj 2, 2008 /
 
Kész a rádió!!!!
Végre sikerült behangolni. Sajnos csak most volt időm neki állni.
Behangolás: Leszedtem az árnyékolt dobozka oldalát, ott volt az egyik hangolótekercs, és vele sorbakötve voltegy pici vasmagos tekercs (kb. 5 menetes tek., rajzon az L10 jelű tekercs)

Ezt kiszedtem, és helyette próbának beraktam egy 8 menetes tekercset, és kisérleteztem. Széthúztam a meneteket, és ahol legerősebbek voltak az adók, ott hagytam, és azóta működik.

Én HA6PC és Medve között osztanám meg a pontot.

Mégegyszer köszönöm: Müszi
(#) masi1 válasza Müszi hozzászólására (») Máj 2, 2008 /
 
Növelni a mentszámot?Elég fura a freki emelésének.Ezek szerint sikerült az osscilátort alulkeverös-üzemmodba hoznod.Ezzöl sajna a készülék elvesztette a gyári kivitelét,ezért ajánlottuk a külsö átkeveröt.
(#) Medve válasza Müszi hozzászólására (») Máj 2, 2008 /
 
A menetek széthúzásával lehet, hogy végül is megnövelted a frekvenciát, de nem ártana majd egyszer rámérni az oszcillátorra, hogy hol rezeg...
(#) Müszi válasza Medve hozzászólására (») Máj 2, 2008 /
 
Nincs mivel rámérni :no:
Következő: »»   1 / 22
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem