Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1711 / 2208
(#) mark.budai válasza Orbán József hozzászólására (») Jan 23, 2015
A táp 300V felett lesz, mert 250V-os a szekunder tekercs a toroidon, jön egy RC szűrő, és utána az erősítő.. Szóval mindent beleszámolva kb 280V lesz az anód és a katód közt.
(#) ngyzoli válasza bta hozzászólására (») Jan 23, 2015
Én sem akarok vitát generálni,sok dolog nálam sem tisztázott,mind a mai napig sem.Számos/számtalan kapcsolás megépítése után azt szűrtem le,hogy single-endben igen nehéz kiválót alkotni,a push-pullok valahogy összességében jobban teljesítettek,holott-és éppen ez a problémám-a köztudatban az SE-erősítőket tartják jobbnak! Hovatovább odáig jutottam,hogy biztos "fordított"a hallásom,netán az ízlésem van annyira kitekerve,de jobban bejött a PP-hangzáskép.Együtemben csakis azok a kapcsolások voltak jók (elfogadhatóak),ahol vagy valódi trióda,vagy triódába kapcsolt pentóda volt a kimenő cső.Mivel szegény ember vízzel főz,nálam is a második verzió szerepelt túlnyomó többségben.A tiszta pentódás kapcsolásokat igen hamar leírtam...kivétel nélkül.Jelenleg ott tartok,hogy egy-két különleges topológiától eltekintve nem nagyon preferálom az együtemet.És továbbra sem "látok tisztán".
(#) bakos13gab hozzászólása Jan 24, 2015
Ma lapozgattam a havi rádiótechnikát. Ágoston Lajos féle 300B próbálkozás volt benne. Épített már itt valaki 300B-vel? 6N8SZ-el hajtja (illetve ECC82-vel). Miért ezzel hajtja (2 lépcsőben), mikor a torzítási adatai nem túl jók a 82-esnek?
(#) arnie89 hozzászólása Jan 24, 2015
Sziasztok!
Szeretnék építeni egy elektroncsöves erősítőt, pontosabban félúton járok vele.
Az egész elektronika amiből készül, 2db működő rádióból származnak. Megtaláltam a hozzá kiadott gyári kapcsolási rajzot, amiből lehámoztam az általam nem használandó alkatrészeket.
Azonban már a tápegységnél építésénél gondjaim akadtak, ugyanis teljesen más feszültségeket kapok, mint a rádió gyári kapcsolási rajzában vannak. Belinkelem a képet, ahol oda vannak írva a kapott fesz.-ek, és a gyári adatok.
Mi lehet a probléma?

Ecl86.png
    
(#) mofesa válasza arnie89 hozzászólására (») Jan 24, 2015
Először is, 220V -os trafót használsz, aminél megnőnek a feszültségek. Nem kétleném, ha a cső fűtése is 7V lenne. Anódfeszültségeket, és anódáramokat kéne nézegetni.
(#) ronin75 válasza arnie89 hozzászólására (») Jan 24, 2015
Terhelve vagy terheletlenül mérted a feszültségeket?
(#) arnie89 válasza mofesa hozzászólására (») Jan 24, 2015
A rádióból származik az összes alkatrész, így azt lemásolva ugyanazokat a feszültségeket kéne kapni, nem?
(#) arnie89 válasza ronin75 hozzászólására (») Jan 24, 2015
Terheletlenül.
(#) mofesa válasza arnie89 hozzászólására (») Jan 24, 2015
Akkor rakd be a csöve(ke)t, mert a rajzon a terhelt állapotra vonatkozó feszültségadatok vannak feltüntetve.
A hozzászólás módosítva: Jan 24, 2015
(#) arnie89 válasza mofesa hozzászólására (») Jan 24, 2015
Értem, köszönöm!
Elég, ha üresjáratban megy a végfokozat? Mert úgy a 195V helyett közvetlenül az EZ80 3-as lábán 276V-ot, az 1kR után pedig 246V-ot mértem. (Bemenő jel, és pl hangszóró nélkül.)
Egyébként rámértem a kimenőtrafóra, a bemeneti feszültsége 260V, de a trafó másik felén semmi nem jött ki.
(#) mofesa válasza arnie89 hozzászólására (») Jan 24, 2015
Terhelés legyen a kimenőn, mert tönkre mehet. Azt, hogy érted, hogy a trafó másik felén?
(#) arnie89 válasza mofesa hozzászólására (») Jan 24, 2015
Ha jól tudom, a kimenőtranszformátornak van egy bemenő (nagy impedanciás), és egy kimenő (kis impedanciás) tekercse. A trafó "másik felén", a kimenő oldalt értettem.
Elnézést, hogy pár dologban pontatlanul, inkább rosszul fejezem ki magam. Tanulgatom a szakmát egyenlőre...
(#) mofesa válasza arnie89 hozzászólására (») Jan 24, 2015
Ha csak jelet nem adsz a bemenetre, nem fog kijönni semmi. Ez most nem is lényeg, csak, hogy le legyen terhelve. Anód feszültség, és áram a kérdés. A munkapontok a helyükön vannak -e.?
(#) heinrik endre hozzászólása Jan 24, 2015
Szép estét uraim! Cak egy kösza gondolat, 6H13c vagy 60 80 jobb rosszabb +- 6h13 c van, de befektetnék a másikra. előre is köszi! Szép estét
A hozzászólás módosítva: Jan 24, 2015

075.jpg
    
(#) arnie89 válasza mofesa hozzászólására (») Jan 25, 2015
A munkapontokat meg se néztem, csak egy az egyben összepakoltam.
Próbáltam bemenőjellel is, úgy sem jelent meg a kimeneten semmi.
(#) Zenner válasza arnie89 hozzászólására (») Jan 25, 2015
Nézd meg először a munkapontokat, de a kimenőtrafó szekunderén mindenképp legyen terhelés. Anélkül be se kapcsold!
(#) mackomester hozzászólása Jan 26, 2015
Üdv kollégák!
Csöves gitárerősítő építésénél szaladtam bele egy problémába. a végfok előtt van egy két triódából álló nagy erősítésű előfok, a végfok pedig katódbias-os 2db EL 84. Az a baj, hogy negyed hangerőn elkezd visítani... Úgy tűnik, az előfok gerjed. Csőszegecses panelre épült, egyébként teljesen jól működik. Rácshoz menő vezetékek árnyékoltak, táp rendesen szűrt. A trafók is árnyékoltak, a többi alkatrész a "tepsi" másik oldalán van, ami 1,5mm-es acél lemez. Mi lehet az oka az oszcillációnak? Valakinek volt ilyen tapasztalata?
(#) tyraw válasza mackomester hozzászólására (») Jan 26, 2015
És a két triódás előfok és a végfokozat között milyen fázisfordító van?
(#) tyraw válasza heinrik endre hozzászólására (») Jan 26, 2015
Szerintem ezt a kérdést (mert felteszem az volt) gondold át még egyszer, és fogalmazd újra.
(#) mackomester válasza tyraw hozzászólására (») Jan 26, 2015
Ha a végcsövek meghajtására gondolsz, akkor "long tail".
(#) szikorapéter hozzászólása Jan 26, 2015
Üdv. Olyan kérdésem volna hogy EL84 elé betehető-e ECC83? Stereo SE végfokot szeretnék készíteni és az ECC83 egy-egy triódája hajtaná a két végcsövet. Lenne egy EZ80 is a rendszerben az egyenirányítás miatt,meg hogy legyen egy 4.cső is a nyáklapon mert anélkül túl unalmas lenne. A válaszokat előre is köszönöm.
(#) mofesa válasza szikorapéter hozzászólására (») Jan 26, 2015
EZ80 -ból 2db, vagy helyette EZ81, vagy más, ami bírja. ECC83 mehet úgy, ahogy írtad.
(#) szikorapéter válasza mofesa hozzászólására (») Jan 26, 2015
2db EZ80-at lehet párhuzamosan kötni? (hogy elviselje a nagyobb áramfelvételt) A csöves egyenirányítást még most alkalmazom először.
(#) mofesa válasza szikorapéter hozzászólására (») Jan 26, 2015
Itt nézz körül.
(#) FordPrefect válasza szikorapéter hozzászólására (») Jan 27, 2015
Lehet, de nem ajánlott. Párhuzamos kötés helyett inkább mindkét csatornára tegyél egy-egy külön csöves egyenirányítást, ha van kettő EZ80. Jobb minden szempontból, és max. egy szűrőkondival több. ( 1 sör ára)
(#) szikorapéter válasza FordPrefect hozzászólására (») Jan 27, 2015
De a trafó maradhat ugyan az csak a csatornánként legyen külön egyenirányítás igaz? Próbáltam EL84-hez nyákot készíteni de nem jött össze,legalábbis belekavarodtam. Lehet a betegség már velem is kiszúr,még egy egyszerűbb nyáklapot sem tudtam megtervezni. Esetleg voan it fent valakinek olyan kapcsoéása ami bevált SE kapcsolás EL84-hez ,és a meghajtó cső ECC83?
(#) FordPrefect hozzászólása Jan 27, 2015
Szerintem itt rengeteg ilyen kapcsolás van fenn. 90%-a ilyen. A trafó maradhat 1db, ha tudja a szükséges teljesítményt. De a trafóról nincs információm.
(#) daneg86 hozzászólása Jan 27, 2015
Sziasztok!
Terveztem egy sztereó EL84 SE-t ( rajzon csak az egyik csatorna végfokozata van ). Mi róla a véleményetek? Követtem e el valami végzetes hibát ?
Ha későbbiekben UL kapcsolásban akarom használni, akkor mikre kell figyelnem, miket kell megváltoztatnom ?
(#) konyak6 hozzászólása Jan 27, 2015
Sziasztok!
EL84 SE-hez milyen kimenő kell? Sok rajzot néztem, és 5k-7k közötti értékeket láttam. Van két pacsirta hálózati trafóm, és jó lenne belőle két monoblokkot készíteni. A kimenő értéke a kérdés, mivel olyat szerzek. Esetleg tud valaki ajánlani egy bevált, jó hangú kapcsolást? Vagy esetleg ECL86 PP?
Köszönöm!
(#) belaradio válasza konyak6 hozzászólására (») Jan 27, 2015
Szia! Az EL84 kimenő 5,2K . Kár , hogy nincsenek meg a Pacsirta kimenők.
Következő: »»   1711 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem