Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kimenő transzformátor méretezése
 
Témaindító: 021, idő: Júl 28, 2008
Témakörök:
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   12 / 41
(#) mark.budai válasza Orbán József hozzászólására (») Dec 8, 2014
Most úgy néz ki, mintha azt mondanád, hogy nincs EI vasból jó kimenő. Márpedig lehet csinálni, nem is akármilyet.
De ha nem is profi kimenő lesz. Nem akarja összeválogatni a csöveket, és TDA-s erősítőt hozott fel referenciaként. Ezek ismeretében merem gondolni, hogy nincs olyan hangszórója, amin meghallaná a különbséget egy ugyan olyan minőségben megtekert hiperszil és EI mag közt.
Egyébként engem hurrogtak már le toroid kimenők miatt, na ha valahol nincs gond a lemezek közti "hézaggal", akkor az a toroid.
(#) Orbán József válasza mark.budai hozzászólására (») Dec 8, 2014
Szerintem könnyen megtévesztjük a kezdőbbeket, hogy csak nyugodtan fecsérelje az idejét, úgysem hallja a különbséget... Nem kéne erre biztatni.
A toroiddal nem az a baj, hogy toroid, hanem amilyen vasból van. Az meg nem nálunk terem, amiből a jót csinálják.
Nem tudom, nekem pl. van egy csomó szempont, ami semmibe nem kerül és azért csinálom úgy majd, ahogy a "nagyok" tanácsolják a trafó készítést, mert a jó (rossz) sok kicsi apróságon múlik.
Most mondjam azt, hogy én még a jó minőségűnek ítélt VAC vasat sem használom se háló, se kimenő trafónakj? Én jót szeretnék csinálni...Ahhoz meg kimenőnek való vasak valók. Uram bocsá' a hálótrafó is abból készül.
(#) CIROKL válasza Orbán József hozzászólására (») Dec 8, 2014
József kérdezd meg miért tettem egyet a negatívra !
A hozzászólás módosítva: Dec 8, 2014
(#) Orbán József válasza CIROKL hozzászólására (») Dec 8, 2014
Mert nálad bevált a hiper? Én már rég nem a saját fülemet fogadom fel ítésznek, mert ahhoz már nem működik kellően. De azok, akik évtizedeket töltöttek a jó minőség csöves kivitelezélsével, meghallgattam és azt mondták, amit most elhebegtem. Az évtizedeket nem amatőr építéssel értem, hanem érdemi munkával...
A hozzászólás módosítva: Dec 8, 2014
(#) CIROKL válasza Orbán József hozzászólására (») Dec 8, 2014
Sajnos ! Nem mondok többet mert nem ide vág !
(#) granpa válasza V1rusH hozzászólására (») Dec 8, 2014
Azért "nem eszik olyan forrón a kását". Józsi leírta a 'frankót' (teljesen igaza van), de "szegény ember vízzel főz", tehát azt használ, amije van. Lehet hálózati trafó vasából is kimenőt készíteni, persze nem éri el a 'vájt-fülűek' követelményét. Gyakorolni meg kiválóan alkalmas. Csináld meg nyugodtan, rétegezettre. Minden tudomány itt van a téma képei 120. oldala táján.
Jobb lesz így is mint az idézett készülékeké.
(#) V1rusH válasza mark.budai hozzászólására (») Dec 8, 2014
Valóban jól gondolod, nincs olyan minőségű hangrendszerem, ami kiadná a különbséget.
Nekem egyedi egy referenciám van most. Mégpeig egy Samsung Galaxy S4 és annak gyári fülese. Dinamikában számomra megfelel. Hanganyagnak meg YouTube: Hawasi symfonic. Elég dinamikus, változatos, jó minőségű hanganyag. Ha azt hozza amit a samu a fülesen, az nekem bőven jó!
Hangdoboz most egy Videoton HS-500 lesz, ha megépül az erősítő. Később párbaválogatott csöveket kapna.
Egyébként hasonló dobozon hallottam TDA7294-et szólni. Majd én is építettem és használtam 200mm-es aulu tányéros SAL mélynynomókkal, olyan dobozba, ami ráadásul nagy is volt a hangszórónak, és ha megfelelő volt a hangerő, tudott döngetni.

Egyébként a trafó adatati:
83x73x0,5mm a lemez q=43x 30mm

trafók.jpg
    
(#) granpa válasza CIROKL hozzászólására (») Dec 8, 2014
Látom, díjaztad az eszmefuttatásom. De melyik részét?
A hozzászólás módosítva: Dec 8, 2014
(#) Gránátalma válasza V1rusH hozzászólására (») Dec 8, 2014
"Samsung Galaxy S4 és annak gyári fülese. "

:O
Egyszer hallgasd meg ugyan azt amit ezen a dolgon, egy igazi erősítőn. Mondjuk egy Hiraga 8W-on vagy egy JLH-on.
Vagy egy quadon, vagy csak egy AKG stúdió fülesen meg fogsz lepődni.
(#) Gránátalma válasza mark.budai hozzászólására (») Dec 8, 2014
Megfogadom a tanácsot, odaadom.
Bár mivel annó a 100Wattos laney supergroup-hoz 550VA-es betáp trafót kellett tekertetni ,gyanítom a 100VA-es trafó is gyenge lenne egy 50W-os erősítőhöz. Így sanda a gyanúm, hogy az erősítő teljesítményét jelölik a névben.
De egye fene, majd megmondja az emberke, hogy mi kell nekem hozzá.
(#) V1rusH válasza Gránátalma hozzászólására (») Dec 8, 2014
Ebben biztos vagyok, de nekem ez van referenciának. :/ Egy jó füles vetekszik egy jobb félvezetős erősítő árával!
Ez olyan mint egy népautóból átülni egy luxus autóba! Persze hogy mellbe vág a különbség!
(#) Doncso válasza V1rusH hozzászólására (») Dec 8, 2014
Bocs nem birok magammal, hawasi = Havasi, és a videoton nem gyártott HS500-ast csak az orion..
(#) V1rusH válasza granpa hozzászólására (») Dec 8, 2014
Köszönöm a bátorítást, és a segítséget! Már majdnem vittem a trafókat a vasasba!
Van ezeknek a lemezeknek valamilyen bevonatuk? Ha esetleg rozsdált egy kicsit, miként tudom megtisztítani?

#Szkeptikusoknak!
Én megértem azokat, akik a minőség mellett kardoskodnak! Elfogadom és elismerem az álláspontodat Józsi, de igen, szegény ember vízzel főz...
Nem vagyok vájt fülű, és a megfelelő lejátszó készülékem sincs meg hozzá. Ha az említett műsoranyag, említett lejátszó és lesugárzó rendszer minőségét sikerül elérni, akkor már elértem amit akartam. De szerintem ettől csak jobb lehet. Ja és a rádiós kimenőrtafós SE-hez képest. Mert most egy ilyet építek meg bemelegítésnek.
Majd lépcsőről lépcsőre feljebb és feljebb...
A hozzászólás módosítva: Dec 8, 2014
(#) Orbán József válasza V1rusH hozzászólására (») Dec 8, 2014
Nem kell tisztogatni. Az a néhány tized Volt, ami örvényáram, indukció miatt keletkezik az egyes lemezekben így lesz elszigetelve.
(#) granpa válasza V1rusH hozzászólására (») Dec 9, 2014
Van bevonat: lehet papír, lakk (festék), foszfátozás; sőt oxidálás ('rozsda'). Csak akkor kell a rozsdát tisztogatni, ha nagyon vastag, 'lemezes'. Egyébként elég áttörölgetni. Csak annyira, hogy maradjon rajta egy vékony réteg (ne látsszon a fém). Ezt többféleképpen lehet. Szárazon: egy erősebb dörzsi-szivacs (nem fém), nedvesen: (ez vastagabb rozsdánál) beáztatni vízbe, a fellazult reve réteget ledörzsölni (nem csiszolni), jól kiszárítani, és újra ledörzsölni finoman. Vannak egyéb módszerek is, de azok csak gyakorlati bemutatással sajátíthatók el megfelelően.Ha vastag a rozsda (szennyeződés), rontja a (röviden summázva csak)hatásfokot.
A hozzászólás módosítva: Dec 9, 2014
(#) bta válasza suhanc92 hozzászólására (») Feb 10, 2015
Elméletben harmadára csökkenti a szórt kapacitást (a gyakorlatban, mivel többféle kapacitásból tevődik össze, kevésbé), ugyanakkor növeli a szórt induktivitást. Az osztott kimenőn nagyobb "palacsinta" rétegszámmal kb. visszakaphatjuk a az osztatlan tekercsű trafó szórt induktivitását - kisebb kapacitiv szórás mellett! Jellemzően magas illesztőimpedanciájú csövek esetében alkalmazzák. Mint pl. a népszerű ECL/PCL86...
(#) bta válasza V1rusH hozzászólására (») Feb 10, 2015
Idézet:
„Össze akarok "dobálni" egy ECL PP-t. Azért mondom, hogy dobálni, mert a csövek sem párok lennének”

Akkor a megszokott közös katódellenállásos "auto-bias" nem jó - a két pentódának külön anódáram beállítási lehetőség kell!
(#) czibulak hozzászólása Feb 13, 2015
Üdv mindenkinek!

Azt szeretném tudni, hogy mik a kimenő trafók ismertető jegyei?
Az olvasottak alapján vékonyabb lemezekből áll a vasmag, esetleg nem E+I vason, elkészítve.
Van egy régi szovjet akku töltőm amiben M vasalás van, nem szeretném összekeverni...

Bolhapiacon szeretnék vadászni vasárnap.

Segítségtek köszönöm!
(#) Orbán József válasza czibulak hozzászólására (») Feb 13, 2015
Szia! A kimenőnek való vasat arról lehet legegyszerűbben felismerni, hogy kimenőtrafónak van tekerve...
Rádió, TV hangrész...
(#) czibulak válasza Orbán József hozzászólására (») Feb 13, 2015
Szép napot!

Tehát a szekunderen szokásos hangszóró impedanciákat kell mérjek?(4,8,16 ohm)
(#) Orbán József válasza czibulak hozzászólására (») Feb 13, 2015
Nem, dehogy! A mért Ohm-nak nem sok köze van a trafó kimeneti illesztő ellenállásának.
Általában SE trafók ezek, vagyis egyoldalról lemezeltek és van egy távtartó szigetelő papír az E I lemezek találkozásánál, ezt összerakott állapotban is lehet látni és legalább 4 kivezetéssel rendelkezik a szerkezet.
(#) czibulak válasza Orbán József hozzászólására (») Feb 13, 2015
Köszönöm az okosítást!
(#) granpa válasza czibulak hozzászólására (») Feb 13, 2015
Leginkább a vékony lemezre figyelj, a légrést (ha SE-t építesz) majd kialakítod. M lemez is van kimenőben, azoknál nem mindig látni a rést; vagy nincs is, ha ellen-üteműben volt. Ha PP-t építesz, a légréses M mag nem jó. E-I-t meg úgy rakod össze, ahogy szükséges. Az U (hiperszil/tekercselt-vágott) vasak jók, szintén tetszés szerint alakítható a légrés (ha kell).
(#) pucuka válasza granpa hozzászólására (») Feb 13, 2015
Az M lemezekben mindíg van légrés, különben már összerakni sem tudnád. Légrés nélküli esetben váltakozva kell összerakni, légrésesnél egyirányban. Ennyi a lehetőség.
(#) pucuka válasza czibulak hozzászólására (») Feb 13, 2015
A trafóknak, és a kimenő trafónak a legfontosabb paramétere az áttétele. Ez a menetszámok aránya, legegyszerűbben üresjárási feszültség áttételével mérhető, mert az megegyezik az menetszám áttétellel, és az üresjárás miatt a veszteségek elhanyagolhatók. Ebből számolhatod az ellenállás áttételt, ami ami az áttétel négyzetese. Ennek megfelelően amekkora ellenállást kötsz a szekunderre, a másik oldalon az ellenállásod értékének áttétel négyzetszeresét fogod látni. Ezt megmérni, csak impedancia mérés módszerével lehet. Ekkor azonban a mérőfrekvencia miatt, a veszteségeket is figyelembe kell venni.
A hozzászólás módosítva: Jún 23, 2015
(#) Orbán József válasza pucuka hozzászólására (») Feb 13, 2015
Idézet:
„Bolhapiacon szeretnék vadászni vasárnap.”

czibulak!
Hogy mit keress, már tudod, hogy hogyan, az is írva vagyon.
... és mindezt a piacon, ahol meg szeretnéd nézni a trafó felhozatalt, a sor végén levő szokásos, önkiszolgáló audio laborban tudod elvégezni... Elnézést.
A hozzászólás módosítva: Feb 13, 2015
(#) granpa válasza pucuka hozzászólására (») Feb 13, 2015
Bocsánat, nem mindegy, hogy csak vágás, vagy hézag is van az oszlop végénél. Nekem van mindkettőből. Sőt 2 vágásos is.
(#) pucuka válasza granpa hozzászólására (») Feb 13, 2015
Nem mindegy, de ha már van vágás, akkor légrés is van. Nem szokott a vágási felület összepolírozva lenni. Akkor meg az összerakás is problémás.
(#) czibulak válasza Orbán József hozzászólására (») Feb 13, 2015
Értettem én, ne félj.
Az audió labor itthon lesz, igazán a vasmag miatt megyek, a tekercselés gondolatával már megbarátkoztam.
(#) czibulak válasza pucuka hozzászólására (») Feb 13, 2015
Köszönöm hogy mondod, de elolvastam az első 6 oldalt tegnap, mielőtt írtam és olvastam az elektroncső.hu-n is.
Van itthon egy román csöves TV-ből mentett trafó, azon már vizsgáltam áttételt, hálózati trafóról járatva. A keresztemteszete sajnos csak 4cm^2.
Következő: »»   12 / 41
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem