Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektromágnes
 
Témaindító: alex.25, idő: Jan 21, 2007
Lapozás: OK   15 / 19
(#) tomorrow hozzászólása Aug 23, 2015 /
 
Sziasztok!

Már napok óta olvasgatom a fórumot, elolvastam mind a 15 oldalt.
Könnyen lehet hogy az én hibám (ebben az esetben elnézést kérnék ) de nem találtam számomra hasznos egyértelmű számításokat, ellenben látom hogy vannak itt igen is nagy szakértelemmel rendelkező tagok. Sok "szeretnék egy elektromágnest készíteni ami..." kezdődő hozzászólást olvastam, kaptak is segítséget, támpontot. Azonban nem találtam igazából általános információkat a számításokkal kapcsolatban. Ezért hát elhatároztam hogy írok nektek és bizakodok hogy kapok tőletek segítséget!

Lenne pár kérdés bennem ezekkel a mágnesekkel kapcsolatban és érdekelne egy két számítás ami a segítségemre lehet. Régebben építettem, tekergettem már elektromágneseket, azonban azok vagy melegedtek vagy egyeneses zárlatot csináltak a tápomnak (zománcozott huzal, tehát szigetelt) A fórumból tanultakból rájöttem, hogy vagy a drót volt vastag, vagy a menet volt kevés. A kérdésem az volna ezzel kapcsolatban hogy miként lehet kiszámolni hogy adott feszültséghez, áramerősséghez esetleg adott vasmagátmérőhöz hány menetet és milyen vastag drótból kell tekerni és milyen hosszan a vasmagon?
Tegyük fel hogy egy 3v-os 100ma-os telephez szeretnék egy kisebb mágnest készíteni, természetesen a legjobb hatásfokkal a vasmag átmérő legyen 5mm. Akkor ezt milyen vastag drótból, milyen hosszan érdemes tekerni, hogy a telepnek ne jelentsen zárlatot és hosszabb időn át is képes legyen üzemelni? (az adatokon a számítás kedvéért változtathattok, csak a példa kedvéért írtam őket hogy lássam a számítás menetét)

Szeretném ha egy témában jártas tag leírná nekem a számítás menetét, egy hasznos kis képlettel útmutatóval, amennyiben ez lehetséges.

Köszönöm a segítségetek, remélem nem tűnök majd nagyon ki az amatőr kérdésemmel, okulni szeretnék!
(#) pucuka válasza tomorrow hozzászólására (») Aug 23, 2015 / 1
 
Idézet:
„Régebben építettem, tekergettem már elektromágneseket, azonban azok vagy melegedtek vagy egyeneses zárlatot csináltak a tápomnak”

Meglehet, gyenge volt a tápod.
Elég nehéz feladat a számolás, tanulmányoznod kéne a fizika elektrodinamika témakörét. A problémát alapvetően a felhasznált lágyvas anyag ismeretlen mágneses tulajdonságai okozzák.
Kísérletezéssel hamarább célba érhetsz, nem egy nagy kunszt. Némi mérésekkel a vasanyag mágneses tulajdonságait is meghatározhatod.
Az elektromágnesen egyenáram folyik, és a kísérletezéshez ezt az áramot kell szabályozhatóvá tenned. Mikor már kikísérletezted, hogy mekkora menetszám mellett mekkora áramra van szükséged a kívánt erő létrehozásához, akkor kiszámolhatod a huzalátmérő, huzalhosszból a huzal ohmos ellenállását, ami az adott feszültség esetén pont a szükségesáramot fogja átengedni magán. Az erő, erősen függ a légrés nagyságától, ahogy ezt az állandó mágnesek esetén is tapasztalhatod.
(#) tomorrow válasza pucuka hozzászólására (») Aug 23, 2015 /
 
Ez a kikísérletezős történet tetszetősnek hangzik.
Tehát akkor első körben egy változtatható áramerősségű egyenáramú táp kell neked, azt hiszem annak beszerzése nem fog problémát okozni. Ezek után azonban nem teljesen világos számomra, kifejtenéd ha szépen megkérlek?

Teszem azt, felcsévélek 200 menetet 0.15ös zománcozott rézkábelből egy 5mm-s vasszögre 1cm-es hosszban.
Honnan fogom megtudni hogy ennek a konstrukciónak milyen paraméterei lesznek, milyen feszültséget, áramerősséget igényel?

(Bocsi a lassú felfogásomért )
(#) ferci válasza tomorrow hozzászólására (») Aug 23, 2015 / 1
 
Szia!
Az elektromágnesed villamos tulajdonságait egyszerűen kiszámíthatod több oldalról kiindulva.
Ha adott a tekercsed mechanikai mérete, drótátmérő, menetszám, ebből kiszámítod a drót hosszát. A réz fajlagos ellenállása 0,0175 ohm/m/mm2, ezzel kiszámolod a tekercsed ellenállását. Ha ezzel megvagy, kiszámítod a drótod keresztmetszetét és pl. 2,5 amper/mm^2 értékkel azt az áramot, amit átengedhetsz rajta. Innen már az U= I * R képlettel megkapod, mekkora feszt kapcsolhatsz rá.
Az, hogy ez a kis teljesítmény mire képes, más témakör.
(#) tomorrow válasza ferci hozzászólására (») Aug 23, 2015 /
 
Tehár akkor írtam egy példát, miszerint:

vasmag: átm: 5mm hossza: 50mm
700menet 0.3 drótból
egymás mellett elfér 50/0.3 = 166 (a vasmag hossza / a drót vastagsága)
hány réteg kell kell: 700/166=4
a vasmag kerülete:

K=5*pi
K=15,7

A drót hossza:
15,7*166=2606mm=260m
4*260m= 1040m (mert 4 rétegben fér el)

fajlagos ellenállás: 1040*0,0175=18,2ohm

azonban ezt nem értem pontosan:
Idézet:
„pl. 2,5 amper/mm^2 értékkel azt az áramot, amit átengedhetsz rajta”


ha úgy számítom hogy pl. ez a tekercs 3v-ot kap, és az ő ellenállása 18,2ohm akkor 3= I*18.2
amiből ha kifejeztem az I-t akkor I=3/18.2 tehát I= 0,16 Szóval 2db ceruzaelemről gond nélkül elmenne
Helyes ez a számítás így?

a számítások kerekítve vannak és csak a példa kedvéért.
(#) ferci válasza tomorrow hozzászólására (») Aug 23, 2015 / 1
 
A közepes átmérővel számolj.. a mm-t pedig 1000-rel oszd el, számold újra az egészet.. a 260 m nem jó.
1 menet hossza kb. 2 cm, 700*0,02= 14 méter

..mert 2 cm az 0,02 méter... aztán nem számoltál a drótod keresztmetszetével sem!
A hozzászólás módosítva: Aug 23, 2015
(#) ferci válasza tomorrow hozzászólására (») Aug 23, 2015 /
 
Indulj tovább 14 méterrel és a 0,3-as drót keresztmetszetével, aztán ebből az ohm, utána az áramsűrűség 2,5 amper /mm2.. ezt vedd figyelembe.
(#) tomorrow hozzászólása Aug 23, 2015 /
 
tehát akkor
14*4=56m

fajlagos ellenállása neki: 56m*0,0175=0,98
3=I*0,98
I=3

akkor 3ampert venne fel

ezt az áramsűrűség dolgot nem igazán értem
A hozzászólás módosítva: Aug 23, 2015
(#) ferci válasza tomorrow hozzászólására (») Aug 23, 2015 /
 
Nem jó... 700 menet a 14 méter- most jöjjön a drót keresztmetszete és az ellenállása.
0,3 * 0,3 * 3,14/4= 0, 07065 mm2

Oké, privi!
A hozzászólás módosítva: Aug 23, 2015
(#) tomorrow hozzászólása Aug 23, 2015 /
 
Akkor a többit folytassuk privátban, nem hülyéskedem szét az egész fórumot.
(#) kvic hozzászólása Szept 8, 2015 /
 
Sziasztok!
Szerintetek induktivitást, pl. amilyen ez itt: induktivitás , nem lehetne elektromágnesként használni? Csak annyi kéne nekem, hogy érzékelje egy Hall szenzor (650-1000 Gauss), kb. 1 cm távolságból, vagy ezek le vannak mágnesesen árnyékolva?
(#) pucuka válasza kvic hozzászólására (») Szept 8, 2015 /
 
Legalábbis nem nagyon. Ahogy láthatod a ferritmag kialakítását, az már a majdnem zárt kategória. Ti, a két "váll" között záródik az erővonalak nagy része. Szerintem használj inkább valamilyen jelfogó meghúzó tekercsét.
(#) kvic válasza pucuka hozzászólására (») Szept 8, 2015 /
 
OK, kösz a választ, kipróbálom!
(#) kvic válasza kvic hozzászólására (») Szept 9, 2015 /
 
Kipróbáltam, egy 5V-os relé (JRC-23FHS1DC5V (FWD) RoHS 5VDC SPDT) tekercsével kb. 4-5mm-t sikerült elérnem (SL353HT Hall szenzorral), azt is úgy, hogy 9V-ot adtam rá. Megpróbálom egy erősebbel (NT78CS20DC12V0.6), mert 5mm nekem nem elég. Esetleg tudtok olyan relétípust mondani tapasztalatból, aminek a tekercsével erősebb mágneses tér idézhető elő?
(#) kadarist válasza kvic hozzászólására (») Szept 9, 2015 /
 
Szia!
Itt is érvényes az a szabály, hogy nagyobb teljesítményű relének messzebb ér az ereje.
(#) ferci válasza kvic hozzászólására (») Szept 9, 2015 /
 
Ha mindenhogyan relében gondolkozol, mérd meg az áramot, ami 9 voltnál átment a tekercsen és ez mekkora teljesítmény.
Utána keress a neten relé-katalógust és ha találsz megfelelőt, aminél megadják a tekercs adatait is, válassz egy 3-4x nagyobb teljesítményűt, átszámolva persze a +80 %-os áramra.
A helyedben inkább keresnék egy kis méretű EI lemezes trafót és az I-lemez-köteget tekercselném meg hasonló adatokkal.
(#) ferci válasza kvic hozzászólására (») Szept 9, 2015 /
 
Nagyobb schrack relék között vannak 1-2 wattos behúzótekercses típusok is.
Schrack
Pl. a 26. oldalon.
A hozzászólás módosítva: Szept 9, 2015
(#) kvic válasza ferci hozzászólására (») Szept 9, 2015 /
 
Kösz! De ez már nekem túl nagy, az erő mellett fontos a méret is, meg hogy viszonylag keveset fogyasszon + ne legyen drága, mivel kb. 30db kéne. Amit először próbáltam, 0.15W-os tekercsteljesítményű volt, amit akarok próbálni, NT78CS20DC12V0.6-ot, 0.6W-os, de van belőle 0.8-as is. Ez még méretben jó, majd megírom mit tapasztaltam, hátha hasznos lehet vkinek.
(#) ferci válasza kvic hozzászólására (») Szept 9, 2015 /
 
Attól is függ ám, milyen üzemben használod, folyamatos vagy csak impulzus.
Sajnos, a teljesítmény és a szükséges mágneses térerő miatt nincs nagy mozgástered.
A hozzászólás módosítva: Szept 9, 2015
(#) kvic válasza ferci hozzászólására (») Szept 10, 2015 /
 
Igazándiból "hosszú impulzus" Kb. 3-4s-ig adok rá áramot. 0.6/0.8W-os relé tekercse 5mm-t produkált, de ha több kakaót kapott a Hall szenzor (3.7V helyett 5V-ot), akkor megvolt a 6mm is. Következőre 1.1W-ossal próbálkozom. Érdemes lehet kicserélni a relé tekercsében a vasmagot? Ha esetleg a felületet meg akarnám nagyobbítani (3mm-ről 5-re), akkor valahogy ki tudom terjeszteni a felületet ami felett érzékel a szenzorom, vagy ez csak nagyobb tekerccsel / vasmag cserével lehetséges?
(#) ferci válasza kvic hozzászólására (») Szept 10, 2015 /
 
A vasmagot hiába akarod kicserélni, meghát mire?
Nagyobb belső keresztmetszet is kell és az "ampermenetet" növeld, tehát több mA és több menet.
Ha tudsz, tekerj rá hasonló drótból szépen kb. "fél rétegnyit", az is segíthet, aztán mehet neki a mA, mint legutóbb volt.
Valszín el kell menned 2 wattig..
(#) attys71 hozzászólása Nov 29, 2015 /
 
Üdv! segítséget szeretnék kérni.Elektro mágnest szeretnék készíteni.Olyas valamire gondolok mint a síkköszörűk mágnes asztala,csak ez esetben egy tekercsűre gondoltam és minél erősebb vonzó erejűre.Egy kis síkköszörű mágnes asztala lenne. ha lehetne 12v-al táplálnám,eléggé hosszú ideig kéne gerjeszteni.Otthoni célra húsdaráló kést és késrostélyt éleznék vele. Erre a célra kéne valami em, megoldás.A felfogatásra 10x10 cm-es talp szolgálna a mágnes magassága 4cm körül alakulna,átmérője8cm lenne.Estleg van egy kis mágnes asztalom a géphez de nem tudom gerjeszteni,az ellenállásából ki lehetne deríteni,hogy hogyan ,miként lehetne gerjeszteni? Köszönöm a segítséget!
(#) erbe válasza attys71 hozzászólására (») Nov 29, 2015 /
 
Nem elég egy hangszórómágnes?
(#) attys71 válasza erbe hozzászólására (») Nov 29, 2015 /
 
Állandó mágnesre gondolsz?
(#) erbe válasza attys71 hozzászólására (») Nov 29, 2015 /
 
Igen. A kés megfogása nem egyszerű mágnessel. Nagyon kicsi a megfogható felülete. Inkább csavarral kellene leszorítani. Keresel egy megfelelő méretű acél betontiplit. Alulról meghúzod a csavarját, beleduzzad a négyszögletes lyukba. Felül nem áll ki és meg se mozdul rajta a kés. Csak óvatosan kell meghúzni, nehogy szétroppantsa a kést.
(#) attys71 válasza erbe hozzászólására (») Nov 30, 2015 /
 
Az állandó mágnes nem jó nem tudod pucolni róla a vasport. A kés köszörüléséhez van készülék amit elektro mágnessel rögzítenék a tárgyasztalhoz.Mindenképpen em kell hozzá.Most egy tokmány van a gépen de őrület mire kiállítod a párhuzamot. A mágnesaztal a nyerő hidd el.Elektro mágnes létrehozásához kéne segítség.
(#) ferci válasza attys71 hozzászólására (») Nov 30, 2015 /
 
Olyan kialakításban gondolkozz, hogy a rögzítendő akármin 2 helyen is záródjanak az erővonalak. Talán egy ovális forma lenne oké, ha kicsi és jóval nagyobb tárgy is van, hogy optimálisabb helyet lehessen keresni.
Sajnos, elegendő térerőt csak úgy tudsz csinálni, ha megnöveled a feszt és vele együtt az ampert is, akkor viszont nagyon melegedni fog a tekercsed, amit csak hűtéssel tudnál csökkenteni, tehát vmiféle bordás aljú alap kéne neki, ventivel vagy víz, olajhűtéssel.
A hozzászólás módosítva: Nov 30, 2015
(#) Stewe válasza attys71 hozzászólására (») Jan 24, 2016 /
 
Biztos, hogy csak erre az egy célra akarod használni?
Mert ha igen, akkor tudok javasolni egy "viszonylag" egyszerűen kivitelezhető kialakítást.
Univerzális célra viszont nem használható.
(#) siletto hozzászólása Márc 7, 2016 /
 
Üdvözletem!
Abban szeretném segítségeteket kérni, hogy adott két darab méretes egyforma 230V-os elektromágnes, zárt szerkezet, menetek számlálása abszolút nem lehetséges, és ennek szeretném a vonóerejét meghatározni.

Egy lemeztábla emelőt szeretnék készíteni belőle, építkezési célokra, max 6-8mm lemezvastagságig, ami max 1-200kg.
A dolog úgy működne, hogy van a tábla, vagy fekszik, vagy áll, mindegy, két oldaltól a lemeznek nyomom a mágneseket, bekapcsolom, és utána rá lehet kötni a mágneseket a darura..

Ezzel kapcsolatban lenne az a kérdésem, hogy van olyan dolog, vagy mérés, amiből következtethetnék a súlyra, amivel meg lehet terhelni? Nem lenne vicces 25m magasból leejteni egy ilyen táblát, nem csak azért mert sok tízezer forint, hanem mert egy épülő épület lenne alatta+emberek.

Végül is a mágneses mezőt "nyíróerővel" terhelném, ilyen méretezőt pedig sehol sem találtam.
(#) Wind-Storm hozzászólása Júl 6, 2017 /
 
Helló!

Bár az én kérdésem nem ilyen komoly témát feszeget mint az előttem kérdezőé, válasz azért remélem fog születni.

Egyelőre nincs kéznél olyan mágnes, mellyel ki tudnám próbálni, ezért Titeket kérdeznélek. Szerintetek neodímium korongmágnesből diametrális vagy axiális mágnesezésűt volna célszerű vennem ingához?
Következő: »»   15 / 19
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem