Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » AM légiforgalmi vevő
 
Témaindító: mrkatona, idő: Júl 4, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   4 / 14
(#) _BiG_ válasza pucuka hozzászólására (») Szept 7, 2015 /
 
De ha a nemrég mellékelt weboldalon megkeresi a megfelelő adó kódját és bekapcsolja, akkor hallhatja a webes úton és ellenőrizheti, hogy a vevője azt veszi-e és akkor (lehet csúszás a webes hangban). Kicsit türelemjáték.
(#) sany válasza _BiG_ hozzászólására (») Szept 7, 2015 /
 
Ez a valóban így van , csak hát nem tudom, hogy mire hangoltam be a tekercset.
Esetleg ha megépítettem ezt, akkor azzal tudnám mérni az vételi frekvenciát?
(#) sany válasza sany hozzászólására (») Szept 7, 2015 /
 
Vagy egy másik lehetőség, hogy egy IC -st építek, aminek nagyobb a vételi érzékenysége. Igaz azt sem nagyon tudom pontosan hangolni.
(#) _BiG_ válasza sany hozzászólására (») Szept 7, 2015 /
 
Az 1 Hz-től 1 MHz-ig mér. Tehát nem.

Mivel a weboldalon odaírja szépen, melyik frekit prezentálja neked, így meg tudod állapítani, hogy ha a hallott adás azonos (már ha felismered ), akkor melyik frekin megy a vevőd...
(#) kadarist válasza pucuka hozzászólására (») Szept 7, 2015 /
 
Én egy egytranzisztoros szupreggel nagyon jól vételeztem a pilóták beszélgetését. Egy 30-40 centis drót volt az antenna. A szuperregeneratív vevők nagyon érzékenyek, de sajnos alig van szelektivitásuk, de kísérletezésre és szórakozásra nagyon jók. Külön érdekes az, amikor két azonos nyelvet beszélő pilóta beszél "át" egymáshoz anyanyelvükön. Még annyit, hogy már egy ideje Magyarország légterében megszüntették a légifolyosókat.
Keress rá így.
A hozzászólás módosítva: Szept 7, 2015
(#) kadarist válasza kadarist hozzászólására (») Szept 7, 2015 /
 
A keresést a kérdezőnek mutattam. Bővebben: Link.
(#) sany válasza _BiG_ hozzászólására (») Szept 7, 2015 /
 
Jaj bocs, elnéztem pár nullával.
(#) sany válasza kadarist hozzászólására (») Szept 7, 2015 /
 
Például ez egy tranzisztoros vevő.
A hozzászólás módosítva: Szept 7, 2015
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Szept 7, 2015 /
 
"Mostanában" 2007es Rádiótechnika évkönyvben részletesen tárgyalták a szupreg vevők működését. 2 3 féle verzióját is leközölték több sávra 50-200MHz közt.
Érdemes megkeresni és áttanulmányozni.
A közölt részegységekből többféle variációban is elkészíthetőek.
(#) _BiG_ válasza sany hozzászólására (») Szept 7, 2015 /
 
Csakhogy ez FM vevő, a légiforgalmi adás amplitúdómodulált... Erre is figyelni kell...
(#) pucuka válasza kadarist hozzászólására (») Szept 7, 2015 /
 
Idézet:
„Még annyit, hogy már egy ideje Magyarország légterében megszüntették a légifolyosókat.”

Nekem nem úgy tűnt. Nemrég repültem Barcelonába oda vissza, és igencsak szögletesen haladt a gép. (GPS -el figyeltem merre haladunk)
A sávszélesség, és az érzékenység szoros összefüggésben vannak, úgyhogy ami nem szelektív, az nem is lehet érzékeny. 10 uV alatt igencsak meg kell küzdeni, minden dB -nyi érzékenység javulásért. De ezt biztosan tudod a meteorológiai vevők kapcsán.
Persze, ha már van kész nagyérzékenységű vevőd, nomeg jó antennád, sokmindent hallhatsz, pláne ha repkednek feletted a gépek. Pl. Budapest felett, nagy a forgalom, (még most is) és a gépek is alacsonyan. De azért mégsem annyira nagy, hogy szignálként, fülre hangolva használni lehessen.
(#) pucuka válasza _BiG_ hozzászólására (») Szept 7, 2015 /
 
Persze, feltéve, ha már veszi.
(#) kadarist válasza pucuka hozzászólására (») Szept 7, 2015 /
 
Nincsenek légifolyosók.
Nekem nem volt szignálom, csak egy RT-s rajzom leírással, megy két hangolómagom, egy réz a feljebb hangoláshoz, meg egy ferrit a lejjebb hangoláshoz. Kecskemét közelsége is jól jött, mert a frissen szolgálatba lépett MIG-ek pilótáinak beszélgetését is hallhattam. Úgyhogy ne szóljuk le az ilyen vevőket. Volt, hogy egyszerre három beszélgetés szólt, de attól még nagyon érdekes volt.
(#) kadarist válasza _BiG_ hozzászólására (») Szept 7, 2015 /
 
A szupregnél mindegy, hogy FM, vagy AM. Tapasztalataim szerint az AM adások sokkal hangosabbak az FM-hez képest. És annál hangosabb az FM, minél nagyobb jóságú az egy szem rezgőkör.
(#) pucuka válasza kadarist hozzászólására (») Szept 7, 2015 /
 
Lehet, de akkor az a gép, amivel jöttem az a Zágráb - Siófok útvonalon reült, majd északnak fordult, és beállt a sorba a Győr - Budapest légifolyosóba. Ez pedig a Rayen Air volt, ami igencsak költségérzékeny. (nem hiszem, hogy csak megszokásból "vette a kanyart")
Egyáltalán nem szólom le a szupreget, de egy akár viszonylag nagyforgalmú reptér közelsége sokat segít az érzékenységi hiányosságokon. Sajnos a kollégának nincs ilyen szerencséje, Közelében nincs ilyen adottság. De ha elautózik Gyálra, akkor vidáman foghatja a meteo csatornát, annak "be nem áll a szája".
A hozzászólás módosítva: Szept 7, 2015
(#) pucuka hozzászólása Szept 7, 2015 /
 
Légiforgalmi frekvenciák:
Ferihegy üzemeltető ZRT honlapja
Gondolom nem elavult.
(#) kadarist válasza pucuka hozzászólására (») Szept 7, 2015 /
 
Nem kell reptér! Akkor is van fónia-forgalmazás, ha nem le vagy felszálláshoz készül. A tízezer méteren repülő gép is ad. Sőt még a transzponder digitális adását is lehet hallani, ami egy éles magas, max. egy másodperces adás.
Az utasszállító repülőgépek adását is nagyszerűen lehetett venni a lakóhelyemen, itt pedig nincs repülőtér. A furcsának tűnő manőverezésnek pedig forgalmi vagy időjárási okai szoktak lenni, tehát ezen a szokatlan mozgáson nem kell meglepődni, ilyen van.
(#) kadarist hozzászólása Szept 7, 2015 /
 
Az előbb mutatták már: Bővebben: Link. Nagyon jó közvetítések, amik segítségével valóban azonosíthatók a frekvenciák.
(#) pucuka válasza kadarist hozzászólására (») Szept 7, 2015 /
 
Ez igen érdekes, tiszta időben, beállni egy forgalmasabb csatornába. Az azonosítót hol fogtad, mert azok az UHF sávban üzemelnek. A VHF sáv kifejezetten beszédforgalomra használatos. A forgalmazás pedig igencsak kötött dolog, csevegés nemigen van.
Valószínűleg a sávszélesség (szelektivitás hiánya) tréfált meg. 108 - 118 MHz között irányadók vannak. Egy ilyet hallhattál.
A hozzászólás módosítva: Szept 7, 2015
(#) kadarist válasza pucuka hozzászólására (») Szept 7, 2015 /
 
Azért van digitális adás abban a sávban, például az ACARS, bár ő valóban nem transzponder. Valószínű, hogy a 90-es években ezt hallottam.
A hozzászólás módosítva: Szept 7, 2015
(#) _BiG_ válasza kadarist hozzászólására (») Szept 7, 2015 /
 
Hm, igazad van, utánanéztem. Az FM kis félrehangolással fogható a rezgőkör sávszélén.
És azért hangosabb a nagyobb jóságú rezgőkörrel, mert annak meredekebb az átviteli görbéje, tehát kis löket is nagy feszültségingadozást okoz.
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Szept 7, 2015 /
 
Köszi! Meg fogom nézni.
(#) sany válasza sany hozzászólására (») Szept 7, 2015 /
 
Most jelenleg BB606B varikap van a vevőben , azzal próbálom behangolni. De van itthon BB521 varikap (17 pF/1 V) is, ezt esetleg még bele tudnám rakni. Lehet ezzel könnyebb lenne hangolni?
A hozzászólás módosítva: Szept 7, 2015
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Szept 7, 2015 /
 
Köszi az ajánlást! Megnéztem az RT számában a kapcsolást nagyon jó és persze a leírás is hozzá.
Inkább azzal próbálkozok a továbbiakban. A héten meg is próbálom megépíteni, megvan minden alkatrész hozzá, illetve csak egy nincs, az R9 -es 1,8 Mohm-os ellenállás. Ezt esetleg 2,2 Mohm -os ellenállással helyettesíthetném?
(#) sany válasza sany hozzászólására (») Szept 7, 2015 /
 
Sajnos a 2N2369 tranzisztorom nincs. Mivel tudnám helyettesíteni?
(#) _BiG_ válasza sany hozzászólására (») Szept 8, 2015 /
 
Használd ezt az oldalt: Bővebben: Link
(#) sany válasza _BiG_ hozzászólására (») Szept 8, 2015 /
 
Tudom ismerem és már néztem is, de sajnos egyik típusú tranzisztorom nincs itthon, amit felkínál a kiváltására. Esetleg valamilyen BF... jó lehet? Próba szerencse alapon? .
A hozzászólás módosítva: Szept 8, 2015
(#) Gafly válasza sany hozzászólására (») Szept 8, 2015 /
 
Szerintem szinte bámilyen J-fet jó bele. Nekem a BF245 ugrott be...
(#) _BiG_ válasza sany hozzászólására (») Szept 8, 2015 /
 
Miért kéne próba-szerencse? Meg tudod nézni az adatait és összevetni őket.
(#) _BiG_ válasza Gafly hozzászólására (») Szept 8, 2015 /
 
Nem jFET, hanem bipoláris tranyó.
Következő: »»   4 / 14
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem