Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Nyílvessző áthaladás érzékelő
Lapozás: OK   1 / 1
(#) tamitsrob hozzászólása Szept 7, 2015 /
 
Kedves fórumtársak!

Nem találtam hasonló témát ezért bátorkodtam újat nyitni.
A probléma a következő:

Adott egy íjász verseny ahol plusz pont jár, ha a céltáblába 2,5 méter távolból az íj bizonyos magasság felett érkezik be.
Azt szeretném érzékelni valahogy, hogy az íj áthaladt.
A két pont (érzékelő) közti távolság kb 5 m.
Gondolkodtam ipari fényfüggönyben ami szerintem sebességre jó is lehet csak a bogarak meg minden más is bezavarhatja...
Esetleg kamerával figyelni majd vissza játszani?

Van valakinek valami ötlete?
(#) granpa válasza tamitsrob hozzászólására (») Szept 7, 2015 / 2
 
Nyílvessző; nem az íj repül, azzal lövik ki! Vagy ez valami speciális verseny?
A hozzászólás módosítva: Szept 7, 2015
(#) tamitsrob válasza granpa hozzászólására (») Szept 7, 2015 /
 
Igen igazad van a nyílvesszőt szeretném érzékelni, hogy áthaladt e.
(#) bbalazs_ válasza tamitsrob hozzászólására (») Szept 7, 2015 /
 
Robi, szerintem fogalmazd meg meg egyszer, egyszerubben es nekunk, laikusoknak erthetobben.
Mert ha 2.5m-rol erkezik be valami, az inkabb darts
Ha meg a celtablaba bizonyos magassag felett erkezik be, akkor az ott is all bele, ergo ranezel a tablara es tudod.
Ezek a nyilvesszok karbonbol vannak? Mert akkor el tudnak hangolni egy rezgokort...
Kellene egy hozzavetoleges csucssebesseg (en olyan max 70m/s-re saccolom), azzal ki lehetne szamolni, hogy mondjuk a kamera befog egy m-es teruletet, akkor 1/70sec alatt, vagyis kb 15ms alatt halad at ezen, eleg-e a feldolgozas sebessege, stb.
(#) Peter65 válasza tamitsrob hozzászólására (») Szept 7, 2015 /
 
Szia!
Léteznek gyors képfeldolgozó rendszerek, én inkább egy ilyennel próbálnám meg (mondjuk itt nem mindegy, hogy mi a háttér). Ma már a tudásuk elég lehet ehhez a feladathoz is, de lehet hogy túl drágának fogod találni.
(#) tamitsrob válasza bbalazs_ hozzászólására (») Szept 7, 2015 /
 
Csináltam gyorsan egy skiccet. Nagyon primitív, kritikát nem fogadok el

Berajzoltam a nyílvessző útját. A piros a "rossz ív" azért nem jár plusz pont. Ezt kéne elektronikusan érzékelni valahogyan....

íjjász.png
    
(#) Kera_Will válasza tamitsrob hozzászólására (») Szept 7, 2015 /
 
A nyilak átmérője, színe, háttér, távolság, kamera látószöge , felbontása, vesszők sebessége,
átrepülés ideje + még 1 2 paraméter ami befolyásolja a képfeldolgozás hatásosságát.
Nagyon egyszerűen egy kamera aminek a képén egy adott pozíciójú "marker" jelet is bekeverni és azt figyelni, esetleg visszajátszva kiértékelni.
Bonyolultabban bármi egyéb szóba jöhet.
(#) Bakman válasza tamitsrob hozzászólására (») Szept 7, 2015 /
 
Kamera, plusz egy vászoncsík a másik oldalon, amin jelölés van.
(#) Sebi válasza tamitsrob hozzászólására (») Szept 7, 2015 /
 
Az érzékelőnek jelölt vonal lehetne egy tartó, ami egy megfelelő méretű plexilapot tart. Ha azt eltalálja nincs pont, csak ha alatta lövi el...
(#) Inhouse válasza Sebi hozzászólására (») Szept 7, 2015 / 1
 
Idézet:
„Ha azt eltalálja nincs pont, csak ha alatta lövi el...”

Idézet:
„A piros a "rossz ív" azért nem jár plusz pont.”
(#) kalmi.kalmi válasza tamitsrob hozzászólására (») Szept 17, 2015 /
 
Egy lopásjelző csipogóra van szükséged amit az íjvesszőre rögzítesz és egy kapura ami érzékeli az áthaladást.
(#) kalmi.kalmi válasza tamitsrob hozzászólására (») Szept 17, 2015 /
 
Végeredményben ezt rajzoltad le.
(#) kalmi.kalmi válasza kalmi.kalmi hozzászólására (») Szept 17, 2015 /
 
Enyém a pont
(#) dokidoki válasza tamitsrob hozzászólására (») Szept 17, 2015 / 1
 
Gyakorlatilag a plusz pontot érő lövés jellege -lényege, hogy íves pályát fusson be a vessző. Ez jellemzően a jól célzott de gyenge lövés jellemzője. Mivel ha egy pozícióból lőnek, akkor a jó lövés pályája eléggé kötött. Ezért lehetne alkalmazni egy megfelelő átmérőjű karikát - hurkot (50-100cm), amit egy oszlop tartana, vagy belógatva a megfelelő magasságban betölthetné az érzékelő szerepét. A vesszők többsége tartalmaz fémet, ezért ezt egy fémkereső detektor elven működő áramkörrel és a hurokban lévő tekercsel lehetne detektálni, ami detektálás esetén időzítve felkapcsolna egy jelzőfényt esetleg hangjelzést.
(#) kalmi.kalmi válasza dokidoki hozzászólására (») Szept 17, 2015 /
 
Ez olcsó ötlet ! A hurok lehetne négyzet alakú is. Gondolom működne.
(#) dokidoki válasza kalmi.kalmi hozzászólására (») Szept 17, 2015 /
 
A TV-képcsövek lemágnesező tekercse készen van, talán pont megteszi... Így rézből sem kell sok hozzá. Lehet akármilyen alakú is.
(#) Brian88 hozzászólása Szept 17, 2015 /
 
Szia
Éppen mostanában nézegettem kamerás rendszereket a munkahelyemre. Sajnos egy ipari kamera ami 120FPS tud USB csatlakozóval olyan 170eFt és ebben nincs benne a kiviteltől függő kb 100eFt lencse.
És ez csak kamera, semmi szoftver hozzá. A fénysorompó olcsóbb lehet, de az sem két forint sajna :\
Nekem a HC-SR04 szenzor jutott eszembe. Itt is van fent egy cikk róla. Ha a földre tennéd, hogy az ég felé nézzen, meg tudná mondani, hogy milyen távolságra repült el a nyíl felette. Ha jól tudom 4m a hatótávja. Egy ardunio+a szezor kb 2-3eFt lehet összesen. Megfejeled egy LCD kijelzővel, és máris látsz minden adatot.
(#) Sebi hozzászólása Szept 18, 2015 /
 
Igaz, hogy a kérdező közben eltűnt, de szerintem a legolcsóbb, ha a rajz szerinti helyen felállítanak egy falat - mondjuk olyat, mint a hófogó - ha ebbe áll bele a vessző, akkor egyértelműen érvénytelen a lövés.

Kalmi: az áruvédő kapu működése ehhez lassú, ezenkívül érzékeny a tikett helyzetére.
(#) kalmi.kalmi válasza Sebi hozzászólására (») Szept 18, 2015 /
 
Ha a kérdező eltűnt akkor a falra szavazok .
(#) tamitsrob válasza kalmi.kalmi hozzászólására (») Szept 18, 2015 /
 
Nem tűntem el csak időhiány miatt szüneteltem.
A plexi lap azért nem jó mert pont jár ha a rossz íven is megy csak plusz pont nem.
A kamerára gondoltam én is mivel a verseny a szabadban történik bármi bezavarhatná a fényfüggönyt.
Sajnos a kamerákhoz semennyire se értek...
Közben sikerült megtudnom hogy egy íjvessző kb 80m/s tud repülni. Kerekítsünk mondjuk 100m/s-ra a biztonság kedvéért.
A kérdésem az ,hogy milyen eszközök kellenének ahhoz hogy az íjvesszőt fel tudjuk venni majd szükség esetén a felvételt vissza lehessen játszani és kiértékelni.

Várom a javaslatokat!
(#) tamitsrob válasza dokidoki hozzászólására (») Szept 18, 2015 /
 
Tetszik az ötlet a kérdés hogy működne-e ha az íjvessző 100m/s halad át a hurkon.
De ez a legrosszabb eset vagy szinte lehetetlen is....
Milyen hamar érzékelné a hurok a fém jelenlétét?
Pontosan milyen elektronikát javasoltok?
(#) kalmi.kalmi válasza tamitsrob hozzászólására (») Szept 18, 2015 /
 
Fémkereső
(#) dokidoki válasza tamitsrob hozzászólására (») Szept 18, 2015 /
 
Közben eszembe jutott egy full analóg megoldás. Olyan lövedékfogó kell, ami megtartja a becsapódási szögét a vesszőnek. Ebből maradandóan detektálni lehet, hogy melyik vessző csapódott be a kellő íven. A versenyzők meg jelölt vesszőkkel lennének ellátva, így a vita kizárt. A megoldás igazi analóg tárolót tartalmaz, ami semmilyen elektromos egységet -áramot nem igényel.
A költségei alulról súrolják a zérót.
A hozzászólás módosítva: Szept 18, 2015
(#) kalmi.kalmi válasza dokidoki hozzászólására (») Szept 18, 2015 /
 
Azért örülök, hogy nem puskagolyót kell detektálnunk...
Az lenne még a szép áramkör.
(#) kalmi.kalmi hozzászólása Szept 18, 2015 /
 
Lehetne még füstcsíkkal is megjelölni a nyílvessző útját.
A vessző végébe lenne a patron, meggyújt, rátart, elenged, és a nyomvonal a levegőből olvasható.
(#) dokidoki válasza kalmi.kalmi hozzászólására (») Szept 18, 2015 /
 
Építettem lövedék sebesség mérőt. Működött meg minden, csak félbe van hagyva, mert a szoftverét még fejlesztem, 2 év szünettel lehet, hogy újra kell agyalnom mindenen. Ott optikai érzékelővel oldottam meg. Infra dióda, meg fototranzisztor, de légpukk és egyéb gyenge alkalmatosság mérésénl még működik, de már "tűzfegyvernél már másképp kell megoldani. sajnos nem volt még lehetóségem megnézni egy komoly gyárit, hogy ötletet merítsek belőle. Leírás meg nem nagyon van. Saját észből a lézerfüggönyig jutottam el, de a megvalósítás várat magára, mert a precíz énemmel épp felbomlott a házasság.
(#) kalmi.kalmi válasza dokidoki hozzászólására (») Szept 18, 2015 /
 
Megértelek, a fejlesztéshez idő kell.
Egy egyszerűbb áramkört kikísérletezni is hetekbe telik.
(#) Cipo3 hozzászólása Szept 21, 2015 /
 
Én íjászkodom. A vesszőre nem lehet szerelni semmit. Minden befolyásolja a pontosságot.
Meg nem értem milyen verseny az ahol "ejtve" kell célba találni. Azért vesznek az emberek nagyobb fonterejű íjakat, hogy minél egyenesebb legyen - nagyon távolságnál is -, a vessző útja. Ha lehet egyenesen is lőni meg ejtve is, tehát magasra emeled az íjat és belekalkulálod az esést. Ez egy baromság íjász szemmel, de mivel biliárdozás közben is átugratok néha saját golyót. Tegyük fel, hogy a saját családod feje felett kell átlőnöd a vesszőt és az ellenség mögöttük van.

Én azt az egyszerű megoldást választanám, hogy az íj tartását mérném. Nem a vessző röptét. Ha viszonylag egyenesen lő akkor az a szokásos 1,5 M-es magasság. Ha az íjat 45 fokos szögben tartja akkor ívet fog leírni. Ki kell számolni, hogy hány fokos tartásig tesz meg egy íj olyan röptet, hogy az 2,5 m-re elemelkedjen (ismerni kellene a távolságot). S álló helyzetben tartott íjnál jóval könnyebb mérni a szöget mint röptében elkapni egy fotóval a vesszőt. Itt egy sima lézeres szem elég, hogy ha a fölött tartja az íjat jár a plusz pont és kész.


A 2,5 M-es céltávolságot nem tudom értelmezni Kezdő íjász 10-15M-re kezd később a táv lehet 20-30-50-100M. Sorozat rutin lövés mozdulat gyakorlásra van, hogy behozza a célt 5-6 M-re és ugyanazt a mozdulatsort gyakorolja 200*. Ott a céltáblának nincs szerepe, csak lövedékfogás.
2,5M-re nincs cél, ezt nem értem.
(#) tamitsrob válasza Cipo3 hozzászólására (») Szept 23, 2015 /
 
Igazad lehet.
Én nem íjászkodom úgyhogy valószínűleg félreértettem valamit.
Megkértek hogy mondjak erre valami ötletet, de nem tudtam ezért írtam a fórumra.
A kamerát fogom javasolni. Csak sajnos az a bökkenő hogy ehhez sem értek így nem tudom milyen típust ajánljak, mit kell figyelembe venni a kamera és a hozzá tartozó eszközök kiválasztásnál.
Következő: »»   1 / 1
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem