Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1818 / 2208
(#) ocskay válasza Orbán József hozzászólására (») Nov 2, 2015
Orbán József irtam pm
(#) Orbán József válasza mofesa hozzászólására (») Nov 2, 2015
Az előbb rossz helyre címeztem, egyetértek a megállapítással zenekari vonatkozásban...
(#) ocskay hozzászólása Nov 2, 2015
ez készitem nyákra
(#) Orbán József válasza ocskay hozzászólására (») Nov 2, 2015
Szerintem nem érdemes nyákra tenni.
Egyszerű, áttekinthető, szépre forrlécre meg lehet, vagy lábtól-lábig módszerrel.
(#) Imi65 válasza ocskay hozzászólására (») Nov 2, 2015
Janika féle, azért mindig visszatér időnként A + 250V értelemszerűen egyen, a 6,3V fűtések váltók.
A hozzászólás módosítva: Nov 2, 2015
(#) Imi65 válasza Mayan hozzászólására (») Nov 2, 2015
A becsatolót akár el is hagyhatod, még akár az 1M-ást is. A kicsatoló jó lehet, attól is függ, mekkora a kivetkező fokozat bemenő ellenállása.
(#) Mayan válasza Imi65 hozzászólására (») Nov 2, 2015
Igen, először úgy próbáltam, naná. De a poti forgatásakor a hangszóró membránja szépen mozgott ki-be... a pc kimenetéről ment akkor.
(#) Imi65 válasza Mayan hozzászólására (») Nov 2, 2015
A gépből nem nagyon jöhet(ne) DC......
(#) pucuka válasza Imi65 hozzászólására (») Nov 2, 2015
A meghajtóből nem, de rácsáram lehet. Ilyen kis anódfeszültségnél nem túl gyorsak az elektronok. A recsegéshez pont elég.
A hozzászólás módosítva: Nov 2, 2015
(#) Imi65 válasza pucuka hozzászólására (») Nov 2, 2015
Lehet, de a 100k-s potin nem kéne neki jelentős feszt ejteni. Főleg, ha az alsó tartományban van.
Még azt is el tudom képzelni, hogy az előfesz nélküli üzem miatt - különböző kivezérlés hatására - tolódik a munkapont. Lehet, hogy túl nagy a 3,3 µF a kimenetre, feleslegesen alacsony az alsó határfrekvencia, a hangszórót nem kéne tologatnia ki-be....
(#) pucuka válasza Imi65 hozzászólására (») Nov 2, 2015
Nem a 100 kohm -on, hanem a csúszka kontaktuson eső pici egyenáran okoz gondot. Ezért nem szeretem a potméter csúszkáját közvetlenül a rácson, mert több kevesebb rácsáram mindíg van, az pedig recsegést okozhat a potméter csúszkáján. Ha nincs az csak minőség, és szerencse kérdése.
Persze a feleslegesen alacsony alsó határfreki sem túl jó ötlet. 47 - 100 nF bőven elegendő, de a kolléga akár vehetné a fáradságot, és ki is számolhatná, hogy mekkora kell oda. Ha túl alacsony az alsó határfreki, bizony gerjedhet is az erősítő, és az alacsony frekvenciás gerjedés, (lengés) biztos tologatja a hangszóró membránját.
A hozzászólás módosítva: Nov 2, 2015
(#) pucuka válasza Imi65 hozzászólására (») Nov 2, 2015
Annak idején, mikor tanultuk az elektroncsövek alkalmazását, ('60 -as évek eleje) tanárunk óva intett a potméterek ilyen alkalmazásától.
(#) Imi65 válasza pucuka hozzászólására (») Nov 2, 2015
Én is szoktam tenni, de Mayan kolléga mindig is ragaszkodott a lehető-legegyszerűbb megoldásokhoz.
Ezt követően valamiféle félvezetős erősítő lakozik, aminek látatlanban megsaccolni sem tudjuk a bemenő ellenállását.
Ez a fokozat nem hiszem, hogy önmagában - külön táppal - lebegne. Hamar ki lehetne deríteni, mi a gond, de nem vagyunk ott.
(#) pucuka válasza Imi65 hozzászólására (») Nov 2, 2015
Anak a következő erősítőnek legalább 100 kohm bemeneti impedanciával kellene rendelkeznie, tekintve a csoves nagyjáből 50 kohm -os kimeneti impedanciájára. Ehhez képest tényleg nagyon sok a 3,3 uF, pláne elkóból.
Dehát tényleg nem vagyunk ott.
(#) CHZ válasza pucuka hozzászólására (») Nov 2, 2015
Idézet:
„hta-30 végfokkal”

Ehhez nem sok a 3u3 kondi.
(#) pucuka válasza CHZ hozzászólására (») Nov 2, 2015
Ha néhány kohm -os az erősítő bemenete, az eleve gáz. Ahhoz már katódkövető meghajtó kéne.
(#) CHZ válasza pucuka hozzászólására (») Nov 2, 2015
Az a csoves fokozat eleve gaz.
(#) pucuka válasza CHZ hozzászólására (») Nov 2, 2015
Igen, a csöveket nem arra tervezték, hogy szédelegjenek benne az elektronok. Még az igen alacsony tápfeszültség igényű telepes csöveknek is 40 V -nál nagyobb tápfeszültségre van szükségük, és igencsak nagyimpedanciás környezetben működnek egyáltalán. Még a tértöltés rácsos csöveknek is 20 V -nál nagyobb tápfesz kell.
(#) gerleimarci válasza pucuka hozzászólására (») Nov 2, 2015
Én márhallotamm ehhez hasonló táppal működő fejhalgató erősítőt és egyáltalán nem volt zajos. Inkább építene ilyet, minthogy a munkaegyenes görbe szakaszán üzemelteti a csövet.
(#) bta válasza Mayan hozzászólására (») Nov 2, 2015
Bemenőkondenzátor?:o Az mire jó? Remélhetőleg, a rajztól eltérően, a kicsatolód nem elkó, és van a kimeneten -megaohm körüli- levezető ellenállása is. A kondis csatolás alsó határfrekvenciája f=1/(2*pi*R*C) , melyre rendszerint -a végfok bemenő ellenállásától függően- 220nF-4µF tartományban jön ki értelmes érték. A kondi (hang)minősége is fontos.

Ha a "csendes" tápod árnyékolt, a másik kettő pedig nem (vagy nem jól), akkor az észlelt zavarjelenségeket valószínűleg földhurok okozza.

12V-ról az is kisebb csoda, hogy szól. 47k anódellenállás első közelítésben maradhat, katódellenállás viszont nem ártana
A hozzászólás módosítva: Nov 2, 2015
(#) bta válasza pucuka hozzászólására (») Nov 2, 2015
Léteznek különlegesen kis anódfeszültséghez kifejlesztett típusok, az ECC86 pl. 10V alatt is működik; nuvisztorok és miniatűrök között többet is találunk, de ezeknek csak a kisjelű linearitása elfogadható, és az is csak az ajánlott munkapontok környékén. Előfokba egyik se lenne korrekt választás.
A hozzászólás módosítva: Nov 2, 2015
(#) bakos13gab válasza gerleimarci hozzászólására (») Nov 2, 2015
Ezt én is megépítettem, varázsszemhez és nixie csövekhez .

Kis anódfeszültségre meg lehet próbálni, de én nem nagyon foglalkoztam a kérdéssel, egy-két próbát leszámítva. Eddig nem volt megfelelő torzításmérőm a teszteléshez, a görbék meg itt már erősen értelmezhetetlenek. Most már van mérőm, csak időm nincs.
A hozzászólás módosítva: Nov 2, 2015
(#) FordPrefect válasza Mayan hozzászólására (») Nov 2, 2015
Idézet:
„A becsatolót akár el is hagyhatod, még akár az 1M-ást is.”
No ne má' Uraim, ne ötleteljünk. Ez egy több sebből vérző kapcsolás. Legfontosabb, hogy nincs katódellenállás, a munkapontot az 1M ellenálláson kicsi rácsáram állítja be. Ha a cső rácsárama megfelel katalógusbeli értéknek. Ez általában nem szokott teljesülni, ráadásul időben kiszámíthatatlan. Használt csöveknél meg hatványozottan. Ráadásul törpefeszről megy. Ezen a kukás kapcsoláson kár rágódni. Keressen másikat.
(#) gerleimarci válasza bakos13gab hozzászólására (») Nov 2, 2015
Én ís már kétszer.
Csak azért írtam, hogy megfelelő szűrés/pufferelés mellett eg ilyen DC-DC converter is használható, bár én óckódom az ilyen kapcsolóüzemű dolgoktól egy erősítőben.
(#) bakos13gab válasza gerleimarci hozzászólására (») Nov 2, 2015
Én is, de nem zárom ki az életképességét. Magas kapcsolófrekvenciát nem hallasz, de hogy le tudod-e szűrni rendesen, az jó kérdés. Itt általános vélemény az, hogy kapcsolóüzem + csöves nem elfogadható párosítás (és amúgy általában a normális HI-FI cuccokban sem).
Minek vigyünk be egy zajforrást, amikor amúgy is a legtisztább DC a cél. Csöves cuccokban meg helymegtakarításból amúgy sem számít sokat, ha már tele van nagy csövekkel meg trafókkal, a hatásfoka meg egyenesen borzalmas.
(#) bta válasza Mayan hozzászólására (») Nov 2, 2015
Közben beugrott, mi az a HTA

Jópáran próbálták megépíteni, de a jó dokumentáció + H. Zs. segítőkészsége ellenére keveseknek sikerült megközelíteni akár csak a legkisebb Ion Obelisk színvonalát (a miértekről hosszan lehetne írni.).
Ahogy pucuka montda, oda "izmosabb" meghajtás kellene, katódkövető vagy kisebb belső ellenállású triódák párhuzamos kapcsolásban. Én viszont azt mondom, válassz! Ha neked sikerült a HTA, és bejön a karaktere, építs inkább egy jó tranyós előfokot. A csöves itt vakvágány.
(#) gerleimarci válasza bakos13gab hozzászólására (») Nov 2, 2015
Egy elég kompakt, zsebben elférő csöves fejhallgató erősítőről írtam, hogy ilyen alkatrészeket véltem látni a panelján. Bár én elég sznobságnak tartom ha egy törékeny, sokat fogyasztó cuccot hurcibálnak és berakják a telefon és a fejhallgatójuk közé.
(#) bta válasza FordPrefect hozzászólására (») Nov 2, 2015
Nem a sebek számával van a gond, ráadásul viszonylag egyszerűen gyógyíthatóak
Másikat keresni inkább azért kellene, mert Mayan végfoka elé egy ilyen anódkövető kevés, mint macisajtban...
(#) bta válasza gerleimarci hozzászólására (») Nov 2, 2015
Idézet:
„bár én óckódom az ilyen kapcsolóüzemű dolgoktól”
Hogy jól kiszörnyülködhesd magad, katt. ide
Furcsa az ürge SMPS-mániája az 1930-as évek kapcsolástechnikája mellett.
Bővebben: Link
Még bővebben> Link
/A hang olyan-amilyen... a DHT-s pozitívumok mellett bajok is vannak./
(#) bakos13gab válasza gerleimarci hozzászólására (») Nov 2, 2015
Mondom én, hogy van helye a világban. Zsebben elférő csöves fejhallgató erősítőnek sok értelme nincsen. El nem tudom képzelni, hogy átlagos felhasználás mellett (zajos utca) akkorát tudna domborítani egy sima tranyós/OPA-s/telefonba épített bármi mellett, amik eldöcögnek a csöves tápigényének töredékéről. Szóval az sznobéria szerintem. De ha nem csak utcán használod, telepről, hanem a hordozhatóság a fontos szempont, akkor látok benne rációt.
A hozzászólás módosítva: Nov 2, 2015
Következő: »»   1818 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem