Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PIC kezdőknek
 
Témaindító: Placi84, idő: Okt 3, 2005
Témakörök:
- A PIC ÖSSZES Vdd és Vss (AVdd és AVss) (tápfeszültség) lábát be kell kötni!
- A táplábak mellé a lehető legközelebb 100nF-os KERÁMIA kondenzátorokat kell elhelyezni.
- Az MCLR lábat, 10kohm-mal fel kell húzni a Vdd tápfeszültségre.
- Külső kvarc használatakor 4MHz-ig XT, a fölött pedig HS konfigurációt kell beállítani.
- Stabilizált tápegységet kell használni, a kapcsoló üzemű "telefon töltő" adapterek okozhatnak hibákat.
- Programozáshoz, használj lehetőleg PICKIT2 vagy 3 programozót. Kerülendő a JDM (soros porti) programozó.
- A PIC adatlapja (PDF), tartalmazza a lábak kiosztását és a PIC minden paraméterét. Az adatlap ingyen letölthető!
- Egyes PIC típusoknál az RA4 nyitott nyelőelektródás (Csak lefelé húz L szintre, H szintet nem ad ki!)
- Ha a PGM lábat digitális ki-/bemenetnek használod, az alacsony feszültségű programozási lehetőséget le kell tiltani.
Lapozás: OK   791 / 1206
(#) don_peter válasza usane hozzászólására (») Máj 11, 2016 /
 
Most már, ha lesz időm megnézem ezt az X-et.
De remélem sima C-t lehet benne használni és nem azért X mert csak C++-t lehet benne használni..
Éppen hogy megszoktam a simát, és már is válthatok
Bár gondolom csak PIC32-höz illetve PICkit3-nál érdemes ezt a váltást megtenni.
Vagy a 18-as családnál is jobb ötlet lenne?
(#) usane válasza Hp41C hozzászólására (») Máj 11, 2016 /
 
Ebben igazad van, de sajos ez nem egyedi(pl: ACAD), és csak egyszer kell elindítani. Ami az advenced menüt illeti, abban egyetértek. Ráférne egy auto logon, de egyáltalán minek egy menüt jelszóval védeni...

don_peter: Semmi köze a c++ -hoz , ugyanúgy alá kell telepíteni a fordítót. Ha megszokod, szerintem nincs értelme családonként mást használni, akkor ott is ezt fogod, de hát ezt majd te eldöntöd. Nálam ugyan fenn van a sima IDE is a biztonság kedvéért, hogy valami régi más által készített dolgot meg tudjak nézni ha kell, de mindenhez az X-et használom. Ahogy Hp41C írta, vannak dolgai amit meg kell szokni, de akinek nincs türelme ne elektronikával foglalkozzon.
A hozzászólás módosítva: Máj 11, 2016
(#) don_peter válasza usane hozzászólására (») Máj 11, 2016 /
 
Türelem az van, abban nincs hiba
Majd megnézem, már megrendeltem mindent, szóval kénytelen leszek.
MPLAB X is fizetős?
(#) don_peter hozzászólása Máj 11, 2016 /
 
Srácok PIC18F97J94 esetében van tapasztalat?
Ha már homár rendeltem belőle, hogy kipróbáljam..
Ő benne lesz PICkit2-ben?
(#) Hp41C válasza don_peter hozzászólására (») Máj 11, 2016 /
 
Az XC fordítók fizetősek, de van (elég gyatra) free módjuk.
(#) Hp41C válasza don_peter hozzászólására (») Máj 11, 2016 /
 
A Pk2DeviceFile 1.62.14 -ben nincs benne, de beletehető firmware módosítás nélkül.
(#) benjami válasza don_peter hozzászólására (») Máj 11, 2016 /
 
Az MPLAB X nem fizetős, csak a C fordítók azok (mint a sima MPLAB esetében). Használhatod az X alatt is ugyanazokat a C fordítókat mint a sima MPLAB-ban (C18-at, HITECH C-t stb.).
(#) cross51 válasza Hp41C hozzászólására (») Máj 11, 2016 /
 
Azért az tegyük hozzá, hogy a mai világba nem sokat jelent, hogy egy program fizetős, aki keres az talál
(#) diablo válasza Hp41C hozzászólására (») Máj 11, 2016 /
 
Akkor neked kellene egy SSD.
Nekem a legolcsóbb Celeron procim van, de az IPE indulása max. 10 mp SSD-vel. MPLAB X-ben az elindítás utáni első fordítás csiga lassú, de utána már gyorsabb. Processzort vajon lenne értelme cserélni, hogy gyorsabb legyen?
Egyébként MPLAB X-ben ma is fedeztem fel egy hasznos új funkciót: találtam benne kurzoros kijelölés funkciót amit úgy kell elképzelni mint mikor téglalapot rajzolsz paint-tel. Azaz nem kell már egyesével minden soron végig menned ha pl. az assembly kódjaid mögül ki akarod törölni egyszerre a kommenteket... A keresője is nagyon jó már, az egész projektben rátudsz keresni egy változóra vagy bármire. Én az ilyen extrák miatt nem váltok vissza a régi MPLAB-ra.
A hozzászólás módosítva: Máj 11, 2016
(#) cross51 válasza diablo hozzászólására (») Máj 11, 2016 /
 
Szerintem nem igazán tudod gyorsabbá tenni az indulást.
Nálam egy
Asztali: i5-3470 4-4 mag 3,6GHz 4GB RAM 120GB Kingston V300 körülbelül 10sec
Laptop i5-6200u 4-2 mag 2,8GHz 8GB RAM 250GB Samsung Evo 850 itt is 10sec

Látod a két konfig eltér egymástól és a gyengébb procival, de több RAM-al és erősebb SSD-vel is ugyanazt hoztam ki (lehet 1-2 sec-el gyorsabb az asztali az erősebb proci miatt). Szóval szerintem a 10 sec átlagosan a minimális indulási idő amit a Java-ból ki lehet hozni.
(#) diablo válasza cross51 hozzászólására (») Máj 11, 2016 /
 
A lassúságot ami zavaró, azt az első fordításra értettem. F6 után kb. fél percig gondolkozik, hogy kezdjen-e el fordítani vagy sem. De utána már 15 mp alatt lefordítja a 23kB-os programot. A projekt betöltődés sem valami hű de gyors az elején. De ez utóbbi annyira nem vészes, mert addig megnézem az e-mailjeimet.
A hozzászólás módosítva: Máj 11, 2016
(#) Hp41C válasza cross51 hozzászólására (») Máj 11, 2016 /
 
Az volt a kérdés, hogy fizetős-e. Sajnos igen a válasz...
(#) Hp41C válasza don_peter hozzászólására (») Máj 11, 2016 /
 
Ép szerencséd van, ezt a típust még tudod az MpLab 8.xx alól programozni és nyomon követni PICkit3 -mal.
(#) Hp41C válasza diablo hozzászólására (») Máj 11, 2016 /
 
Idézet:
„Egyébként MPLAB X-ben ma is fedeztem fel egy hasznos új funkciót: találtam benne kurzoros kijelölés funkciót amit úgy kell elképzelni mint mikor téglalapot rajzolsz paint-tel. Azaz nem kell már egyesével minden soron végig menned ha pl. az assembly kódjaid mögül ki akarod törölni egyszerre a kommenteket...”

Megjött a Káááánaááán!!!! Csak az a baj, hogy QNX 4 -en már 20 éve használtam olyan szerkesztőt (Vedit), amiben ilyen téglalatos kijelölést másolni is lehetett és nem szált el, nem lassult le, ha több 100Mb -os log állomány nyitottam meg vele. Nem is volt 2-3 Gb tárigénye, hiszen maga a hdd sem volt ekkora akkoriban.
Az MpLabX feltesz egy Java -t, de az Equlipce is feltesz egyet, aztán a következő is. Lassan a lemezemen nem lesz más csak Java környezet, amit minden pillanatban fissíthetek...
Többször írtam, hogy az MpLabX ugyan ingyenes, de a gépet hozzá nem lehet ingyen letölteni.
(#) patrik81 hozzászólása Máj 11, 2016 /
 
Egy egyszerű léptetés függvényt írtam,de szerintem túl bonyolult,és lassú is.Át tudnátok írni?
  1. char j=0;
  2. void Leptet()
  3. {
  4.  
  5. if (j==0)
  6.     {
  7.         PORTA=0;
  8.         RB4=1;
  9.         j+=1;
  10.     }
  11.     else if (j==1)
  12.         {
  13.             RB4=0;
  14.             RA5=1;
  15.             j+=1;
  16.         }
  17.         else if (j==2)
  18.             {
  19.                 RA5=0;
  20.                 RA2=1;
  21.                 j+=1;
  22.             }
  23.             else if (j==3)
  24.                 {
  25.                     RA2=0;
  26.                     RA1=1;
  27.                     j+=1;
  28.                 }
  29.                 else if (j==4)
  30.                     {
  31.                         RA1=0;
  32.                         RA0=1;
  33.                         j=0;
  34.                     }
  35.  
  36. }
(#) pajti2 válasza patrik81 hozzászólására (») Máj 11, 2016 /
 
Tipp: tedd bele statikus memória tömbbe az értékeket, és simán index szerint töltheted belőle a változóidat az if()-ek okozta branch asm utasítások nélkül. A lineáris végrehajtás gyorsabb. Szerintem nem nagy kunszt, és jó lesz gyakorlásnak, példa kódot most nem adok
(#) patrik81 hozzászólása Máj 11, 2016 /
 
Így?
  1. char leptet [5]={RB4,RA5,RA2,RA1,RA0};

A main-be mit írjak?Valami >> ilyet?
(#) diablo válasza Hp41C hozzászólására (») Máj 11, 2016 2 / 1
 

Tudom, hogy ilyen funkciók már léteztek az MPLAB X előtt is, de külső szerkesztővel sosem lesz olyan gördülékeny a fejlesztés mint egy beépítettel.
Nekem mindegy hogy mit használsz, én örülök neki hogy végre ennek az editor-ját is fejlesztik már, mert külső szerkesztőt én biztos nem használnék. Amennyivel lassabb az MPLAB X, annyival gyorsabban találom meg a hibákat, vagy értelmezek egy olyan gyári függvényt ami meghív még egy tucat függvényt más fájlokból vagy használ fene tudja hol deklarált változókat. Sőt, csak csökkenti egy-egy projekt elkészítésének idejét.
Sem a program indulási idő, sem a fordítási, sem a beégetési idő nem kritikus. Persze feltételezem, hogy nem minden elkészült sor után fordítod és égeted be a PIC-be a programot...
Egyébként telepítve 1GB az MPLAB X amiben benne van az IPE is, a legolcsóbb kapható merevlemez meg 160GB-os csak a mihez tartás végett. 2016-ban munkára meg ne használjunk már XP-s konfigot mikor 40-50 ezerből kihozható már egy jól használható alapgép. Mondom ezt egy a mai áraknak megfelelően kb. 30 ezer forintot (de inkább kevesebbet) érő asztali gép mögül.
Szóval ezt a szemellenzős hozzáállást lehet mellőzni kellene már... Értem én hogy lassabb, de azért nem ennyire. Rá kell tudni, hogy izmosabb hardver kell alá - mint ahogy több mai szoftverhez - és pont.
Az xc8 folyamatos fikázását sem értem a részedről.
Befejeztem.
(#) csaba8702 válasza diablo hozzászólására (») Máj 11, 2016 /
 
Szia. Mlab x-ben hogyan álítható be a gépeléskor legördülő menü? Pl írom hogy Conf és lenyílik egy menü ott meg kiválasztom hogy CONFIG. Ez a gyorsabb szerkesztést teszi lehetővé.
(#) diablo válasza csaba8702 hozzászólására (») Máj 11, 2016 /
 
#include-nál és struktúráknál automatikusan felkínálja a lehetőségeket, a többinél pedig mikor leütöd az első karaktert, akkor nyomsz egy ctrl+space-t és behozza a menüt. Lehet, hogy be lehet állítani automatikusan megjelenőre is, nem néztem.
(#) don_peter válasza Hp41C hozzászólására (») Máj 11, 2016 /
 
Bele tudnád nekem hegeszteni ezt az MCU-t?
Előre is köszi.. (PIC18F97J94)
Idézet:
„Ép szerencséd van, ezt a típust még tudod az MpLab 8.xx alól programozni és nyomon követni PICkit3 -mal.”
Melyikre gondolsz?
A 32MX795 vagy PIC18F97J94-ra?
A hozzászólás módosítva: Máj 11, 2016
(#) petike199600 hozzászólása Máj 11, 2016 /
 
Sziasztok!

Láttam itt nemrég egy infrasorompós cikket, de most nem találom. Tudna valaki segíteni, hogyan kereshetek rá?
(#) icserny válasza don_peter hozzászólására (») Máj 11, 2016 /
 
Idézet:
„Melyikre gondolsz? A 32MX795 vagy PIC18F97J94-ra?”
Mindkettőre gondolhatott. Az MPLAB Select Device menüjében magad is megnézheted.
(#) don_peter hozzászólása Máj 11, 2016 /
 
Majd kipróbálom ha WIN rendszer közelébe jutok..
OSX-en nincs MPLAB-om..
Akkor lehet még mákom lesz ezzel a két típussal
(#) cross51 válasza patrik81 hozzászólására (») Máj 11, 2016 /
 
Szerintem pajti2 valami ilyesmire gondolt:
  1. void leptet(char j) {
  2.         const char tomb[] = {1,0, 2,0, 4,0, 32,0, 0,16}; //LATA erteke,LATB erteke, LATA erteke,LATB erteke ...  
  3.  
  4.         j *= 2;
  5.         LATA = tomb[j++];
  6.         LATB = tomb[j];
  7. }


De ott van a switch is ami ugyanolyan lassú mint az if else if de kulturáltabban néz ki.
(#) Hp41C válasza diablo hozzászólására (») Máj 12, 2016 /
 
((((((((Egyzer nézd meg nagyítóval milyen kódot fordsít az XC8. Olvasgasd a Microchip fórumát is.))))))))
(#) kriszrap hozzászólása Máj 12, 2016 /
 
Sziasztok
pic18f46k22 adc laba van vagy az osszes analog az???
Adc zenere mozgatasra hasznalnam pl kivezerlo
Vag Adc nem arra valo??
(#) Hp41C válasza diablo hozzászólására (») Máj 12, 2016 /
 
Csak egy kis összehasonlítás:
MpLabX 3.26 -tal egy elmaradott primitív assembly program (8 sor) 16F886 -ra fordításához és nyomkövetéséhez : 448 Mbyte
Egy magyar ipari cég teljes villamos rendszerének felügyeletét ellátó real-time SCADA rendszer 300000 jellel 128 .. 150 Mbyte, dinamizált képekkel.
A hozzászólás módosítva: Máj 12, 2016
(#) rolandgw válasza Hp41C hozzászólására (») Máj 12, 2016 /
 
Tényleg nevetséges, megjegyzem a VS alapú programoknál is ez a helyzet,telepakolja a gépet .Net, SQL, Shell stb. kellékekkel. A pofátlanság mikor ezért pénzt is kérnek.Ma már 8bit-re szinte mindegyik gyártó free C fordítót is ad, lásd: ST, Silicon Labs, Atmel (Microchip)..
(#) Zsolt2 válasza diablo hozzászólására (») Máj 12, 2016 /
 
Erdemes kicsit belenezni ebben a cikkeben. Eleg jol leirja a kulombseget a ket fordito kozott (ingyenes es fizetos). A lenyek az, hogy nem azert jobb a fizetos, mivel jobban optimizal, hanem kevesebb szemetet vagy folosleges muveletet ekel be e kodba. Ugyanezt tapasztaltam az XC16-nal is, habar ott talan kicsit moderaltabban csinlja. Bővebben: Link
Következő: »»   791 / 1206
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem