Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » FOK-GYEM TR9178 tápegység
 
Témaindító: levi18, idő: Máj 13, 2007
Lapozás: OK   5 / 7
(#) Droot válasza Gafly hozzászólására (») Júl 9, 2016 /
 
Ő, az hol van? Melyik alkatrészeket ellenőrizzem?
Itt a kapcsolási rajza: Bővebben: Link
(#) Gafly válasza Droot hozzászólására (») Júl 9, 2016 /
 
Most nézem, hogy nem most vetted, hanem meddig jól működött.
Idézet:
„A TR-9178-as labortápomban elszállt baloldalt a 2db 2N3055.”

Tehát akkor nem lett belebarmolva...
Mit csináltál vele amikor elszállt?
Imádkozz hogy ne az MC1466 legyen a hibás, mert azt nehéz szerezni, vagy ki kell váltani.
Terhelhető egyébként a kimenet?

Én mondjuk hibásan vettem az enyémet, kb. fél marék alkatrész után lett jó...
Többi félvezetőt is mérd meg.

Az alsó osztó az a P5 2k2 poti. Ugye az nem volt piszkálva?

Az a 12V-ról indul, és duplájával lépked, engem nem hagy nyugodni
(#) Droot válasza Gafly hozzászólására (») Júl 9, 2016 /
 
Eddig tök jól működött. Egy áramkört teszteltem, egy 12V-os 10W-os autós izzót kapcsolgatott pwm-el.
Az alsó poti nem volt piszkálva. Nekem is fura. A kimenetet nem mertem megterhelni, leterheljem valamivel?
(#) Gafly válasza Droot hozzászólására (») Júl 9, 2016 /
 
Igen, abból kiderül (legalább az, hogy a hármas darlingtonból (2n3055, BC301, BCY) ) mindenki rendben van-e.
Nem mintha az okozhatna ilyen hibát, de ha azok nem jók, akkor biztosan nem fog rendesen működni soha...

Az jó, hogy nem akkut töltöttél vele, mert leginkább azzal lehet kinyírni (DC OFF helyett a hálózati kapcsoló lekapcsolása). És akkor elszáll az egész "hóbelevanc", beleértve a "szent" MC1466-ot is. Persze egy nagyobb elkó a kimeneten is megteszi, nem jó sorrendben lekapcsolva...
(#) Droot válasza Gafly hozzászólására (») Júl 9, 2016 /
 
Alap, labortápot először a dc offal kapcsolunk ki. Hallottam olyan tápról is amit az ac offal kapcsoltak be es a dc off mar be volt kapcsolva es egy pillanatra kiment a labortáp max tápfesze
(#) Droot válasza Gafly hozzászólására (») Júl 9, 2016 /
 
Valamiért azt nem küldte el, hogy a tranyókat kimértem. De csak úgy, hogy a 3 lábuk közt van-e zárlat és nincs. Ez elégséges ellenőrzésnek?
(#) Droot válasza Droot hozzászólására (») Júl 9, 2016 /
 
Tök jó, hogy a fórum motor elnyeli a hozzászólásaim felét....

Szóval leírom mégegyszer:Ez szerint megmértem a feszültségeket:
A multiméterem + mérőcsúcsát a + tápághoz kötöttem, ahogy írták.
rossz oldal:
6,6
-18
-10,5
500mv
0v
0v
-2,5v
-0,7v
-0,3v
?
0v
300mv
300mv
300mv

jó oldal:
6,63v
-17,5v
-10,7v
100mv
0v
-0,94v
-2,6V
-0,71v
-1,67v
?
0v
1,08v
1,08v
1,08V

+ az előző hszemben van két kép, érdekes, hogy tákolgatták. Mindkét panelon 1-1 vezetősáv el van vágva és a rossz panelon 1db ellenállás van pluszban, a jó panelon pedig 3 is és egy dióda.

Szerk.: Ide feltöltöttem egy videót.
A hozzászólás módosítva: Júl 9, 2016
(#) Gafly válasza Droot hozzászólására (») Júl 9, 2016 /
 
Idézet:
„De csak úgy, hogy a 3 lábuk közt van-e zárlat és nincs. Ez elégséges ellenőrzésnek?”

Általában nem, mert azt is illik megnézni, hogy a bázis-emitter, bázis-kollektor dióda dióda-e. (Multiméter diódavizsgáló állás kb. 600 mV nyitóirányban).
A többire inkább inkább alszok egyet.
A hozzászólás módosítva: Júl 9, 2016
(#) Gafly válasza Gafly hozzászólására (») Júl 10, 2016 / 1
 
Kedves Droot,
aludtam rá
Meg kinyomtattam amiket írtál, meg rákerestem, gondolkoztam, stb.
Én erre jutottam:
Az MC1466 kiváltható, például Béka mester honlapján is meg lehet találni a helyettesítését. Bővebben: Link
A jó hírem az az, hogy szerintem esetedben nem a "szent és beszerezhetelen" IC halt meg
De azért tedd el magadnak a helyettesítést, mert jól jöhet még...

Szerencsére leírtad a jó és a hibás oldalon mért feszültségeket. Ezek alapján:
- Tápfeszültség rendben
- 8-as láb (ami az IC kimenete) 500 mV (hibás) <-> -1,67 V jó. Szerintem itt van a kutya elásva, mert a jó oldalon a -1.67 V megfelel a hármas darlington fokozat nyitófeszültségének (3*UBE), míg a -0.3 V azt jelenti, hogy szegény IC próbálja lezárni a darlingtonokat, de nem tudja.
- Ezt támasztja alá 8-as lábon mért 500 mV (hibás ami a 8-9 láb között lévő BY238 védődióda szaturációs feszültsége), szemben a jó oldallal, ami 0 V.

Röviden (bár nem értek hozzá): Szegény IC tudja hogy túl magas a kimeneten a feszültség, küzd is ellene, de nem tudja lezárni a hármas darlingtont...

Javaslat: Mérd meg rendesen a BFY34-et (az különben sem egy szuperül sikerült eszköz), a BC301-et és a 2N3055-ötöket.

Közben eszembe jutott egy gyors teszt az esetedre: Emeld ki a BFY bázisát, akkor nem lehet a kimeneten semmi...
A hozzászólás módosítva: Júl 10, 2016
(#) Droot válasza Gafly hozzászólására (») Júl 10, 2016 /
 
Szia!

Köszönöm szépen a választ! Ez valóban jó hír.

Csak a BFY bázisát forrasszam ki? (Utána a tranyókat rendesen kiforrasztom és multiméterrel is megmérem.)
Ha a BFY rossz, van itthon BC639-em, ez jó lehet a helyére?
A hozzászólás módosítva: Júl 10, 2016
(#) Gafly válasza Droot hozzászólására (») Júl 10, 2016 /
 
Idézet:
„Csak a BFY bázisát forrasszam ki?”

Igen, akkor nem lehet a kimeneten (terhelhető) feszültség.
Különösen ha valamekkora ellenállással összekötöd a bázist az emitterrel.
Idézet:
„Ha a BFY rossz, van itthon BC639-em, ez jó lehet a helyére?”

Zsigerből mondom, hogy nagy fémtokos tranzisztort kicsi műanyagra?
Adatlap szerint ugyanakkor bírnia kellene...
De ha akad a fiókban még egy BC301
A hozzászólás módosítva: Júl 10, 2016
(#) Droot válasza Gafly hozzászólására (») Júl 10, 2016 /
 
BD139-em van, ami (szerintem) jó lehet, bár nem vagyok egy nagy tranzisztor gyógyász.

Kiszedtem a B-át a BFY-nek és ugyan úgy viselkedik. :/
(#) Gafly válasza Droot hozzászólására (») Júl 10, 2016 /
 
Idézet:
„Kiszedtem a B-át a BFY-nek és ugyan úgy viselkedik. :/”

Innentől a Te kezedben van a dolog.
Ha nem kap vezérlést (az IC-től) a vége, akkor nem lehet a kimeneten feszültség/áram...
(#) Droot válasza Gafly hozzászólására (») Júl 10, 2016 /
 
Átnézem mégegyszer. Ha ez rossz, a BD139 jó lehet a helyére?
Úgy látom a panelterv szerint is, hogy a középső lába a bázis, ugye?
A hozzászólás módosítva: Júl 10, 2016
(#) Droot válasza Gafly hozzászólására (») Júl 10, 2016 /
 
Kiforrasztottam és úgy is ugyan ez történik, sőt a BC301-et is kiforrasztottam és detto.
A kimeneten lévő feszültséget tudom állítani a feszültség állítókkal. Pedig fizikailag lehetetlen lenne és nem találom, hogy miért van rá mégis hatással.
(#) kila válasza Gafly hozzászólására (») Júl 10, 2016 /
 
Sziasztok!
Nem teljesen beszerezhetetlen az MC1466, mert egy ideje a kínai ezt is elkezdte hamisítani Bővebben: Link.Én több mint egy éve rendeltem kettőt és azóta hibátlan az öreg tápom...
A hozzászólás módosítva: Júl 10, 2016
(#) Droot válasza Droot hozzászólására (») Júl 10, 2016 /
 
Újabb fejlemény:
A BFY és BC301-es tranyókat sikerült kimérnem a multiméter hfe mérőjével, csak plusz lábakat kellett rá forrasztanom, mert rövidek voltak és nem érintkezett. Az egyik 60 körüli, a másik 30 körüli bétájú. Tehát jók.
(#) proli007 válasza Droot hozzászólására (») Júl 10, 2016 /
 
A BFY-okat mindenképpen cseréld ki, mert hajlamos a bázis megszakadására. Tedd előre a BC301-et, és mögé a BD139-et. Az a jó választás.
(#) Droot válasza proli007 hozzászólására (») Júl 10, 2016 /
 
Megcsináltam! Valami még mindig nem oké.
-Az áramot 0A-ra levéve nem esik le a kimeneti feszültség.
-A kimeneten beállítok 16V-ot és kb. 23-24V jön ki.
-Ahogy állíthatom a kimenő feszültséget, ha feljebb veszem nagyon lassan megy fel a mutató, lassan éri el a beállított feszültséget.
(#) djhans válasza kila hozzászólására (») Júl 10, 2016 /
 
Nem biztos hogy hamisak. Lehet hogy elfekvő darabok voltak. '86 és '93 közötti gyártmányokat láttam.
(#) Gafly válasza Droot hozzászólására (») Júl 10, 2016 /
 
Ne add fel!
Ha már úgyis benne vagy és a hármas darlington bázisa úgyis ott lóg szabadon, akkor egy mondjuk 10 KOhm-al kösd össze az emitterrel. Akkor nem lehet kimeneten semmi...
Ha pedig a kollektorral, akkor pedig terhelhetően ott kell lenni a teljes tápnak.
(#) Droot válasza Gafly hozzászólására (») Júl 10, 2016 /
 
Leellenőrzöm és írok!
(#) proli007 válasza Droot hozzászólására (») Júl 10, 2016 /
 
Apránként kell "felenni" a tápot. Első a végfok ellenőrzése. Aztán ha az már működik, lehet ellenőrizni a szabályozásokat. Elsőként a feszültséget, utána az áramot. De hogy egy táp kimenete leszabályozott áram esetén lemegy-e nullára, az véletlenszerű. Mert kis eltérés, vagy offset hiba esetén, már is "nem nulla" az a nulla áram. A sönt érteke kicsi, és a kimentet csak a feszültségosztó árama terheli. Néhány mV elég, hogy az nagyobb legyen, mint az üres terhelőáram. Tehát ez lehet hiba is, meg nem is. Akkor lehet vizsgálni, ha minden szabályozás már működik.
(#) Gafly válasza proli007 hozzászólására (») Júl 11, 2016 /
 
Mire jutottatok?
(#) proli007 válasza Gafly hozzászólására (») Júl 11, 2016 /
 
Én semmire, csak próbáltam jó mederbe terelni a javítási szándékát.
(#) Gafly válasza proli007 hozzászólására (») Júl 11, 2016 /
 
Én is. De ott leragadtam, hogy szerintem a vége (IC nélkül, csak a vége) sem úgy működik, ahogyan kellene
Csak visszaemlékeztem arra, ahogyan küzdöttem az enyémmel és mennyit segítettél
A hozzászólás módosítva: Júl 11, 2016
(#) Droot hozzászólása Júl 11, 2016 /
 
Köszönöm, hogy ketten is itt vagytok és segítetek!!! Természetesen nincs elfelejtve, a héten már nem tudok vele foglalkozni, mert dolgozom, a jövő héten pedig elutazunk. Ha hazaértünk meg fogom nézni, de sajna csak hétvégente tudok foglalkozni vele, hétköznap szinte semmire sincs időm.
Írok, ha sikerült kipróbálni a BFY Bázis kollektor és Bázis emitter közé a 10k-ellenállást betenni, hogy mi történik.
(#) Droot válasza Droot hozzászólására (») Júl 23, 2016 /
 
Sziasztok!

1. lépésként kicseréltem a BFY34-et BC301-re és a BC301-et is egy új BC301-re.
2. lépésként összekötöttem egy 15K-s ellenállással (ez volt itthon) a BFY34 B-C átmenetét és megjelent a full tápfesz.
3. lépésként a BE átmenetet kötöttem össze. Ebben az esetben a labortáp kimeneti feszültsége nem 0V, hanem a feszültség állítókkal tudom állítani, 0V beállítása esetén 1,9V, 40V beállítása esetén 34V.

Ami érdekes, hogy nem kellene hogy hatással legyen a DC OFF kapcsoló a kimeneti feszültségre (mivel én vezérlem a BFY (kicserélt, jelenleg BC301, T3) bázisát) tehát ettől függetlennek kéne lennie, ennek ellenére mégis leesik 0V-ra a kimeneti feszültség, ha lekapcsolom a DC OFF-ot. A Fenti feszültségek a 2-es és 3-as pontban felkapcsolt DC OFF állapotra vonatkoznak.
(#) Droot válasza Droot hozzászólására (») Júl 23, 2016 /
 
Kicseréltem a 2db "N3055-öt új ST gyártmányúra, amit beleraktam kb. 10 éve megmaradt új Tungsram. Bekapcsoltam és láss csodát működött. Beállítottam 10V-ot és 0,5A-t majd egy 10W 33Ohm ellenállást ráraktam és rögtön kiugrott a tápfesz akimenetére. Mind a 2db 2N3055 elszállt azonnal.
A hozzászólás módosítva: Júl 23, 2016
(#) pjg válasza Droot hozzászólására (») Júl 23, 2016 /
 
Nekem a szakadt huzal potméterek miatt szálltak el.
Következő: »»   5 / 7
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem