Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » FOK-GYEM TR9178 tápegység

Témaindító: levi18, idő: Máj 13, 2007
Lapozás: OK   7 / 7
(#) szn55 válasza proli007 hozzászólására (») Szept 13, 2018 /

Hello!
Akkor inkább pótolom megfelelő ellenállásokkal.
10M-ból előállítható mindkét érték (mivel ezek HIKI-s spec. alkatrészek voltak, ma már beszerezhetetlenek).
Köszönöm a válaszod!
Üdv.: Nándi
(#) petikkkeee hozzászólása Jún 26, 2019 /

Sziasztok,
Hátha valaki tud segíteni. Kaptam egy TR-9175/A tipusú tápegységet. A bal oldala tökéletes, de a jobb oldala sajnos ott maradt valahol a csatában. Bekapcsolás után 50V jelenik meg a kimeneten DC/ OFF állapotba. DC/ON be kapcsolva világítani kezd a CV led, de nem változik a kimeneti fesz, marad 50V. Szabályozni sem lehet egyáltalán sem. Több ellenállás is elégett a panelen, így azokat kicseréltem. A végtranzisztorok megfelelőek, így azokat nem bántottam. LM324-et is kicseréltem benne, de a helyzet nem változott. Bárkinek van ötlete, vagy találkoztatok már ilyennel?
(#) Imi65 válasza petikkkeee hozzászólására (») Jún 26, 2019 /

DC off állásban az áteresztő tranzisztor meghajtóinak bázisát zárja az áteresztő emitterhez (igazából a + hoz), így a DC off által bekapcsolt, kimenetet terhelő 330 Ohm -nak a kimeneti feszültséget gyorsan 0V közelébe kell lehúznia. Amíg ez nem következik be, az áteresztőt, és meghajtóit (T2, T3, T5), ill a kapcsolót ellenőrizném (DC off állásban a szabályzókör söntölve van, működni nem tud, érdemben nem is befolyásolhatja az állapotokat). DC off állásban a 330 Ohm - ha rákapcsolta a kapcsoló az 50V-ot - az garantáltam leégett (7,5W teljesítmény fűti).
Tehát, a javítás első fázisa, DC off állásban kideríteni, miért van a kimeneten feszültség. Ha sikerül az említett alkatrészek ellenőrzésével, cseréjével eltüntetni, akkor nem lehetetlen, hogy azonnal működni fog. Ha mégsem, segítünk tovább.
(#) petikkkeee válasza Imi65 hozzászólására (») Jún 27, 2019 /

Kedves Imi65,
Köszönöm először is. A 330 Ohm-ot a kapcsolón valóban cserélni kellett, illetve az általad felsorolt tranzisztorok mindegyikét. Már közelebb vagyok a sikerhez, de még van egy kérdés. Jelen állapotban DC/ OFF állásba 0V van a kimeneten megfelelően. DC/ON állásba kapcsol a CV LED, de csak 2,5V ig enged szabályozni :/.
A kimeneti feszültséget beállító potméterrel lehet a baj?
(#) Imi65 válasza petikkkeee hozzászólására (») Jún 27, 2019 / 1

A feszültségszabályzó potméterek (durva/ finom ; coarse, fine) gyakorlatilag sorba vannak kötve, az egyik 39k, a másik 1,5k. Ezért a két potméter együttes értékét 0-40,5k Ohm között tudjuk állítani. Mivel a referenciafeszültséget biztosító (az LM324 /1-es lábán jelenik meg, kb +6,5V a + kivezetéshez képest) áramkör 1mA áramot hajt át ezen a láncon, így a kimeneti feszültség annyi V lesz, amennyi ezeknek a feszültségállító potmétereknek az ellenállás-értéke k Ohm -ban. Ezt ellenállásmérővel könnyű ellenőrizni, ez javasolt is, ha az R11 100 Ohm -os ellenállás is égett. (ilyenkor a + és - kimenet 50V-ja a D6, R11 elemeken keresztül a potmétereket is érinti, majdnem letekert állapotában sérülhet a pálya a túl nagy áramtól.)
39k-s poti nem lesz a boltokban (ha hibás, és cserélni kell), jó helyette a 47k lin. , de kell vele párhuzamosan kötni egy 220k- s (0,5W-os, vagy nagyobb teljesítményű) ellenállást, és a 40V beállítható lesz.
A hozzászólás módosítva: Jún 27, 2019
(#) petikkkeee válasza Imi65 hozzászólására (») Jún 28, 2019 /

Kedves Imi65,
Nagyon köszönöm a segítséget, a probléma meg is oldódott. Az R11 es pozícióba egy 10k ellenállás volt 100 Ohm helyett. Kicseréltem és helyre is állt. Szépen lehet most már szabályozni
A hozzászólás módosítva: Jún 28, 2019
(#) Imi65 válasza petikkkeee hozzászólására (») Jún 29, 2019 /

Örülök, hogy segítettem.
Következő: »»   7 / 7
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu