Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » FOK-GYEM TR9178 tápegység
 
Témaindító: levi18, idő: Máj 13, 2007
Lapozás: OK   7 / 7
(#) szn55 válasza proli007 hozzászólására (») Szept 13, 2018 /
 
Hello!
Akkor inkább pótolom megfelelő ellenállásokkal.
10M-ból előállítható mindkét érték (mivel ezek HIKI-s spec. alkatrészek voltak, ma már beszerezhetetlenek).
Köszönöm a válaszod!
Üdv.: Nándi
(#) petikkkeee hozzászólása Jún 26, 2019 /
 
Sziasztok,
Hátha valaki tud segíteni. Kaptam egy TR-9175/A tipusú tápegységet. A bal oldala tökéletes, de a jobb oldala sajnos ott maradt valahol a csatában. Bekapcsolás után 50V jelenik meg a kimeneten DC/ OFF állapotba. DC/ON be kapcsolva világítani kezd a CV led, de nem változik a kimeneti fesz, marad 50V. Szabályozni sem lehet egyáltalán sem. Több ellenállás is elégett a panelen, így azokat kicseréltem. A végtranzisztorok megfelelőek, így azokat nem bántottam. LM324-et is kicseréltem benne, de a helyzet nem változott. Bárkinek van ötlete, vagy találkoztatok már ilyennel?
(#) Imi65 válasza petikkkeee hozzászólására (») Jún 26, 2019 /
 
DC off állásban az áteresztő tranzisztor meghajtóinak bázisát zárja az áteresztő emitterhez (igazából a + hoz), így a DC off által bekapcsolt, kimenetet terhelő 330 Ohm -nak a kimeneti feszültséget gyorsan 0V közelébe kell lehúznia. Amíg ez nem következik be, az áteresztőt, és meghajtóit (T2, T3, T5), ill a kapcsolót ellenőrizném (DC off állásban a szabályzókör söntölve van, működni nem tud, érdemben nem is befolyásolhatja az állapotokat). DC off állásban a 330 Ohm - ha rákapcsolta a kapcsoló az 50V-ot - az garantáltam leégett (7,5W teljesítmény fűti).
Tehát, a javítás első fázisa, DC off állásban kideríteni, miért van a kimeneten feszültség. Ha sikerül az említett alkatrészek ellenőrzésével, cseréjével eltüntetni, akkor nem lehetetlen, hogy azonnal működni fog. Ha mégsem, segítünk tovább.
(#) petikkkeee válasza Imi65 hozzászólására (») Jún 27, 2019 /
 
Kedves Imi65,
Köszönöm először is. A 330 Ohm-ot a kapcsolón valóban cserélni kellett, illetve az általad felsorolt tranzisztorok mindegyikét. Már közelebb vagyok a sikerhez, de még van egy kérdés. Jelen állapotban DC/ OFF állásba 0V van a kimeneten megfelelően. DC/ON állásba kapcsol a CV LED, de csak 2,5V ig enged szabályozni :/.
A kimeneti feszültséget beállító potméterrel lehet a baj?
(#) Imi65 válasza petikkkeee hozzászólására (») Jún 27, 2019 / 1
 
A feszültségszabályzó potméterek (durva/ finom ; coarse, fine) gyakorlatilag sorba vannak kötve, az egyik 39k, a másik 1,5k. Ezért a két potméter együttes értékét 0-40,5k Ohm között tudjuk állítani. Mivel a referenciafeszültséget biztosító (az LM324 /1-es lábán jelenik meg, kb +6,5V a + kivezetéshez képest) áramkör 1mA áramot hajt át ezen a láncon, így a kimeneti feszültség annyi V lesz, amennyi ezeknek a feszültségállító potmétereknek az ellenállás-értéke k Ohm -ban. Ezt ellenállásmérővel könnyű ellenőrizni, ez javasolt is, ha az R11 100 Ohm -os ellenállás is égett. (ilyenkor a + és - kimenet 50V-ja a D6, R11 elemeken keresztül a potmétereket is érinti, majdnem letekert állapotában sérülhet a pálya a túl nagy áramtól.)
39k-s poti nem lesz a boltokban (ha hibás, és cserélni kell), jó helyette a 47k lin. , de kell vele párhuzamosan kötni egy 220k- s (0,5W-os, vagy nagyobb teljesítményű) ellenállást, és a 40V beállítható lesz.
A hozzászólás módosítva: Jún 27, 2019
(#) petikkkeee válasza Imi65 hozzászólására (») Jún 28, 2019 /
 
Kedves Imi65,
Nagyon köszönöm a segítséget, a probléma meg is oldódott. Az R11 es pozícióba egy 10k ellenállás volt 100 Ohm helyett. Kicseréltem és helyre is állt. Szépen lehet most már szabályozni
A hozzászólás módosítva: Jún 28, 2019
(#) Imi65 válasza petikkkeee hozzászólására (») Jún 29, 2019 /
 
Örülök, hogy segítettem.
(#) csabagalcsaba hozzászólása Nov 22, 2019 /
 
Üdv mindenkinek!

Szeretnék tanácsot kérni egy TR-9177 tápegység javítása kapcsán. A tápkondenzátorok zárlatosak voltak és egy fel is volt robbanva, ezáltal a diódák is tönkre mentek. Ezeket cseréltem, (illetve helyettesítettem modern M-es kondikkal) el is indult a táp. Viszont néha olyat csinál mintha letekerném az áram határoló potmétert. Terheletlenül megvan a feszültség, de terhelésre átvált CC üzemmódba és leesik a feszültség. Potméter maximum helyzetében van hogy 8 Ampert enged, van hogy 4-et, van hogy 1-et. Ezen belül szabályozni is tudom, például ha a potméter maximumánál 4A-ra áll be, akkor ha félig letekerem 2A lesz. Olyan mintha változna a figyelő ellenállás értéke és úgy érezné hogy már elérte a maximum áramot. Az összes teljesítmény ellenállásnak és vezetéknek meghúztam a csavarjait, nem e valamelyik laza és esik rajta a feszültség, de nem változott.
Van amikor tudja a 10A-t, de egyszer csak véletlenszerűen leesik.
Ha esetleg támpontot jelent: T12 tranzisztor (BC107B amire a kis alumínium tömb van rárakva, a két diódával) környéke érzékeny az érintésre. Ha hozzáérek változik az áram.
Találkozott- e már valaki hasonló jelenséggel, mi lehet a hiba?

Illetve valaki el tudná nekem mondani, hogy a 2N3055 tranzisztorok, amik 60V-osak hogyan tudnak 80V-os feszültségen dolgozni, méghozzá kapcsoló üzemben, hatalmas induktivitású fojtóra? Biztosan én siklottam el valamilyen kapcsolástechnikai trükkön, mert ugye működik.
(#) csabagalcsaba válasza csabagalcsaba hozzászólására (») Dec 10, 2019 /
 
A régi kondenzátorokat újabb típussal és több darabbal helyettesítettem. A régi kondenzátorokból kitermelt felfogató talpra építettem fel a panelokat.
(#) Joe_001 válasza johnred hozzászólására (») Jún 15, 2020 /
 
Javítottam Statront. 0-70 V, 0-15 A. Kicsit jobb! Az ára is! Ugyanezen elven megy.
(#) Imi65 válasza Joe_001 hozzászólására (») Jún 16, 2020 / 1
 
Akkoriban nem volt ez rossz konstrukció, nem is lehetett jobbat nagyon hazai elérhető anyagokból csinálni. A 9178 még a nagy dobozos szerkezet, nagyáramú társa a 9177-es, brutális súlya volt! Sose láttam más tápot hasonló előszabályzóval. Tele 2N3055-tel, a határon dolgoztak. Ezeket a 9178-asokat is azzal szerelték, menet közben jöttek rá, hogy feszültségre kicsit alul van méretezve. A Motorola IC praktikusnak tűnt (nem szerettem, mert nem volt CC kijelzés lehetőség), sok év múlva viszont már problémák forrása lett a beszerezhetősége. Ezért is tértek át a 324-esekre. De ezek már 9175-ös jelzést kaptak, és kisebb dobozméretet. Nagyáramú verzió a 9158. A Statron lehetőségei fényévekre voltak a FOK-Gyem-hez képest, nem feltétlenül a szellemi kapacitásban, de itthon nyilván abban is voltak hiányosságok. Sipos Gyula bátyánk írásában olvashattuk: Az EMG-ben 4 fejlesztőmérnök dolgozott vele, míg Nyugaton egy hasonló kapacitású gyárban közel 40. A tervgazdálkodás nem nagyon kedvezett a szabadpiacon.
(#) fecameca válasza Imi65 hozzászólására (») Jún 16, 2020 /
 
Aki javított annak idején BRG FM 10-164 rádiókat, az ismeri: 2 SD 110Y tranzisztor ezekbe a tápegységekbe, a 2N 3055 helyett az örök élet. Ha jól rémlik, ezek 110 Voltosak. (Az említett rádiók 12/24Voltos invertereiben voltak ilyenek bőven.) Vagy esetleg BDY 73, de az szintén csak60 Voltos.
(#) Ötvös Csöpi hozzászólása Okt 20, 2020 /
 
Sziasztok!
Érdeklődni szeretnék, hogy az MC 1466-ot helyettesítő áramkörben (2db 741 vagy 1db 747) a feszültség stabilizátor 7812 kiváltható-e a 100mA-es 78L12-vel?
Üdv: Tibi
(#) ferci válasza Ötvös Csöpi hozzászólására (») Okt 20, 2020 /
 
Szia!
Elvileg kiváltható, de célszerű lenne pl. 2 centis vékony alu szalagból hajlítanod rá egy félhold szerű idomot, két vége egyenes. Paszta kell..
Ha módodban áll, mérd meg ennek a résznek az áramfelvételét is, mert nemcsak az ic-k felvett pár mA árama érdekes, hanem a kimenetükben lévő terhelés se mindegy.
Aztán a ( puffer fesz-12 ) volttal kiszámolod a rajta elmelegedő mW-ot.
(#) Joe_001 válasza Imi65 hozzászólására (») Okt 21, 2020 /
 
Vettem két 9178-at, a kondijait cserélem, fel voltak robbanva. (csabagalcsaba szerű probléma.) Tovább nem jutottam idő híján. a kondikat én is kiváltom kispanelon.
Anno tetszettek. Tetszik, hogy sorba, és párhuzamosan is kapcsolhatóak. Pl kettő sorba már a napelem központ javírátához is jó a napelem szimulálására a 80V kimenőfesz miatt.
Mindenesetre még szánnom kel rájuk időt.
A hozzászólás módosítva: Okt 21, 2020
(#) Ötvös Csöpi válasza ferci hozzászólására (») Okt 21, 2020 /
 
Szia Ferci!

Köszi szépen a hasznos tanácsot, végeredményben a TO220-as tok nyert. Ha megjönnek az alkatrészek és összeáll a helyettesítő áramkör, mindenképp mérek egy áramfelvételt. A helyettesítő kapcsolásban szereplő 2db 10µF kondi mindegy milyen? Elko, vagy inkább tantál legyen?

Üdv: Tibi
(#) ferci válasza Ötvös Csöpi hozzászólására (») Okt 22, 2020 /
 
Szia, Tibi!

Nem ismerem a helyettesítő kapcsolást, nem tudom, mire gondoltál, de egy megfelelő feszültségű low esr-es elkó biztos megfelelő.
7812-re természtesen jó.
Tantált pár kivételtől eltekintve inkább időzítőkbe tesznek az alacsony szivárgóáram miatt.
TO220-nál nem érdekes az áramfelvétel.
(#) Hp41C válasza ferci hozzászólására (») Okt 22, 2020 /
 
MC1644 adatlap benne a belső kapcsolása és a specifikációja.
Egy diszkrét SMD elemekből helyettesítő.
(#) Józsibácsi59 hozzászólása Nov 8, 2020 /
 
Tisztelt Úrak! vettem egy hibás TR 9178 labortápot. Jobb oldala hibás. Amit eddig találtam: T1 2N2905 hibás, R 15 100 ohm elégve, T6 2N3055 hibás. Megállapítható-e, hogy az MC 1466L ic meguszta-e. A huzalpotmétereknél nincs szakadás. Üdv: Jócó
(#) Imi65 válasza Józsibácsi59 hozzászólására (») Nov 8, 2020 /
 
Cseréld ki, amit hibásnak gondolsz, meglátod.... Én azt gondolom látatlanban, hogy nem úszta meg... Még egyszer sem találkoztam olyan hibás 9178-assal, aminél ne ment volna el a 1466l
(#) Józsibácsi59 hozzászólása Nov 8, 2020 /
 
Köszönöm, ez nem túl bíztató.
(#) Józsibácsi59 hozzászólása Nov 10, 2020 /
 
Tisztelt urak! TR9178-as labortáp kimetével párhuzamosan van egy SKN 2,5/04 dióda, ami zárlatosnak bizonyult. Mi a szerepe és mivel helyettesíthető? Válaszokat köszönöm.
(#) Gafly válasza Józsibácsi59 hozzászólására (») Nov 10, 2020 /
 
Védelem szerintem, semmi más.
Jó naggyal, ami befér...
(#) Józsibácsi59 hozzászólása Nov 10, 2020 /
 
Köszönöm Galfy! Esetleg egy tipust mondanál annyit látok, hogy 2.5 A 400V, de fémházast hűtőfelülettel ami benne van nem láttam hasonló kivitelben.
(#) Gafly válasza Józsibácsi59 hozzászólására (») Nov 10, 2020 /
 
Ha sok pénzed van, akkor azért lehet találni.
De szerintem nagyjából mindegy, hogy mi van ott.
(#) Józsibácsi59 hozzászólása Nov 10, 2020 /
 
Köszönöm!
(#) em hozzászólása Jún 19, 2023 /
 
Ha valaki rákeres akkor friss infó: MC1466- ot innen vettem, rendben vannak: https://www.ebay.com/itm/273462936152
szállítással a 2db 5500Ft volt.
Következő: »»   7 / 7
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem