Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kompenzációs áramkör termisztorhoz.
Lapozás: OK   1 / 1
(#) entroz hozzászólása Márc 5, 2014 /
 
Sziasztok!

Feladatom lenne motorolajban felhalmozódott bizonyos szennyező anyagok kimutatása. Ehhez infra Led-et használok ami 5.7um hullámhosszon sugároz. Ennek detektálására thermopile-t használnék, ami ez lenne. Ez lényegében 116 thermoelem sorba kapcsolásából áll, illetve a rendelkezésemre álló eszközbe be van építve a kompenzációhoz szükséges termisztor is.

Találtam egy kapcoslást itt. Ez alapján szeretném megépíteni az áramköröm. A mérés szempontjából nagyon kicsi kb <100 uV nagyságrendű változást kellene detektálnom. Ehhez lenne szükséges a termisztor körének megfelelő értékű megválasztása, hogy a külső hőmérséklet ne szóljon közre, ami ~1-5°C -nál nem lenne nagyobb.

Elég nehéz kimondottan termopile-ra áramkört találni, viszont 1-2 adatlapban még előkerült ehhez hasonló kapcsolás, még kevesebb paraméter értékkel. A kérdés pedig az, hogyan tudnám az ellenállásokat beparametrizálni? Persze pontos beállítási feladat az én dolgom, de egy felvázolt kiindulási pont, hogyan szokás az ilyen termisztorral történő kompenzációs áramkör beállítását megvalósítana előre lendíthetné a munkám. Köszönöm előre is.
A hozzászólás módosítva: Márc 5, 2014
(#) nagper hozzászólása Okt 20, 2016 /
 
Sziasztok!

Egy NTC termisztor hőmérsékletét szeretném kiszámolni az ellenállása alapján.
A számolást az alábbi PDF alapján csinálom(6. oldal):
http://www.arwill.hu/forras/termek/passziv-alkatreszek/ntc-ptc/ntc-...25.pdf

Az NTC paraméterei:
R25(Rref) = 10KOhm
B25/85 value = 3977K

A 6. oldalon felső képletet használva az ellenállást sikerül kiszámolni a hőmérséklet alapján, viszont az alsó képlettel nem tudom helyesen kiszámolni a hőmérsékletet az ellenállás alapján.

Pl. az alsó képletben az R helyére 3606-ot helyettesítve 323.15 kelvint kellene hogy kapjak.
Ha valakinek sikerült megoldania elárulná hogyan?

Köszönöm szépen!
(#) srac321 válasza nagper hozzászólására (») Okt 20, 2016 /
 
Ahogy olvastam a hozzászólásod, eszembejutott, hogy régebben készítettem egy excel táblázatot, ami egy NTC feszültségosztón, a mikrokontroller által beolvasott ADC értékből kiszámolja a NTC által mért hőmérsékletet. Leegyszerüsítettem és csatolva mellékelem a .xls fájlt.
A zöld mezőket módosítsd a neked kívánt értékekre.

A képletet már nem tudom pontosan, hogy hol találtam, de nekem bevált.

Ha segíthetek még valamiben akkor szólj.
(#) nagper hozzászólása Okt 21, 2016 /
 
Köszönöm! Ez tényleg működőnek néz ki! Bár a gyártó képlete lehet hogy még pontosabb lenne.
(#) srac321 válasza nagper hozzászólására (») Okt 21, 2016 /
 
Nekem úgy tűnik hogy az adatlapban szereplő képlet, csak a deviáció (hibafaktor) kiszámolására alkalmas. A 22-23as oldalon is ezt mutatják a grafikonok.
Ez annak a következménye is lehet, hogy a legtöbb NTC karakterisztikájában nem lineáris a Beta érték (ezért is irják oda hogy B25/85).
Ha az általam hasnzált képlethez hozzáadod a gyártó által meghatározott deviáció értékét, akkor megkapod a pontos eredményt.
Kezdetnek összehasonlíthatod a 22-23 oldalon található grafikonok alapján az eredményeket.
(#) nagper hozzászólása Okt 24, 2016 /
 
Szerintem a deviációt a jobb oldalon található képlettel lehet meghatározni.
"Determination of the resistance/temperature deviation nominal value"
A bal oldalon található képlet viszont:
"Formulae to determine nominal resistance values"
Ráadásul a fölső képlet - ami egy kissé módosított "Steinhart and Hart" - nekem működik.
Az alsó képlet szerintem a felsőből van kifejezve, a kommentben alul írják is, hogy a 2 képlet felcserélhető.
Következő: »»   1 / 1
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem