Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Fantomtáp
 
Témaindító: Oneill, idő: Dec 19, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   3 / 4
(#) tyborg válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Feb 27, 2010 /
 
Szóval azt mondod oldjam meg egy sima stereo jackkal, kábellel...
Gondoltam rá, bár ebben az esetben csak ezt kábelt lehet ehhez a gitárhoz használni, mert a gitárosok mindig mono kábelt használnak.
Tehát nincs senkinél tartalék stereo jack-jack....

Monóból is válogatósak....a profik megveszik a drága Elixir kébelt az átvitele miatt...(15 feet 20 ezer)
(#) vastagricsi válasza tyborg hozzászólására (») Feb 28, 2010 /
 
Nos, volt már szerencsém egy pár gitárhoz, meg buheráltam ezeket a kapszulás témákat is. Volt szerencsém egy olyan 12 húros elektroakusztikushoz, amelyen volt XLR csatolófelület is; innen hajlandó volt fantomról is működni.
Ha nem találsz választ a kérdésedre, meglesem abban hogy oldották meg és közzéteszem.
Már ha engedi a tulaj hogy belekukkantsak

Addigis próbáld meg ezt a linket, mert itt nagyon sok hasznos dolgot találtam magamnak.

R.
(#) tyborg válasza vastagricsi hozzászólására (») Márc 1, 2010 /
 
rossz hírem van.

Szétkaptam, és a speciális (hevedert is tartó) stereo jackaljzat mindegyik csatlakozója be van kötve, vagyis használja a cucc valamire. Hogy mire, azt még nem tudom, de valószínű, hogy balanced/unbalanced mono a kimenet. Tehát a javasolt stereo jackos megoldás nem kivitelezhető.
Ez egy nagyon komoly Takamine gitár, úgyhogy nagyon kell vigyázzak rá, hoyg nehogy megváltozzon a hanzás....
Amúgy köszi az eddigieket.
(#) dbase válasza tyborg hozzászólására (») Márc 1, 2010 /
 
Kondis leválasztással. Vezesd vissza a gitárba az elektronikáig a kimenetét, és ott egy kondi amin keresztül csatolodik ki a jel a gitáron belül remélhetőleg. Ha van küldhetsz be egyenáramot, mert a kondin nem folyik át. De a tápláló vezeték elé is kell egy ilyen kondi csatolás, hogy a erősítő bemenetére se küld be az egyenáramot. Egy kis dobozkába építeni érdemes. Ez olyan lenne mint a hirschmann tető antenna távtáplálás. Azonos vezetéken jön le a jel, de azon megy fel a táp.
(#) tyborg válasza dbase hozzászólására (») Márc 1, 2010 /
 
Kezd a megoldás szimpatikussá válni...köszi

Azt hiszem nem bízom a véletlenre, leválasztom már a Jack aljzatnál. Mekkora kondikat használjak, hogy ne egyék meg a felharmonikusokat?
(#) tyborg válasza tyborg hozzászólására (») Márc 6, 2010 /
 
Ricsi!

Kellene a fantomtápos megoldás, ugyanis átvert a beépített aljzat.
Nem stereo, hanem kapcsolós a cucc, figyeli, hogy van-e bedugva jacdugó, és lekapcsolja az elektronikát, ha nincs. Spórol az elemmel...csak nem eléggé.

Szóval hálás lenék, ha megnéznéd azt a gitárt...

Előre is köszi
(#) kemenygolya hozzászólása Dec 14, 2010 /
 
Sziasztok
dbase Felrakott egy kapcsi rajzot. Lenne egy olyan kérdésem, hogy annak az IC-nek mi a típusa?
(#) dbase válasza kemenygolya hozzászólására (») Dec 14, 2010 /
 
IC4, IC5 valamelyik müveleti erősítő, azok közül aminél 1 tokba 2 müv erősítő van, lm324 kilőve, és 741 is. 747 kilőve mer nem paszolnak a lábkiosztások, és ha jobban megnézve a számozásokat 8lábú. Szerintem helyettesíthető bámien ICvel, csak figyelni kell a +-bemenetre meg a tápra. Meg lehet zajosabb lesz.
Meg is lett mie leírtam: TL062 vagy ahhoz hasonlók.
IC3 meg valami olyan cmos amibe minimum 6db invertáló tag van egy tokba, 16 lábú.
(#) kemenygolya válasza dbase hozzászólására (») Dec 15, 2010 /
 
köszi a választ
(#) gyurák válasza Dave87 hozzászólására (») Dec 27, 2010 /
 
hali

olyan kérdésem lenne hogy annak a kapcsolásnka amivel kiegésziteted a fantom tápot meg van e maga a kapcsolási rajza meg a nyákterve mert én is azt a fantom tápot akarom meg épiteni amit te
(#) yohnsee hozzászólása Márc 24, 2011 /
 
Ha jár valaki erre, megköszönném, ha tudna segíteni. A következő a problémám: van egy kondenzátor mikrofonom, aminek fantomtáp kell. Találtam itthon egy 12vac szekunderű trafót, rádobtam egy feszültség háromszorozó kapcsolást, így 46.5 voltot kaptam (DC). Világít a fránya mikrofonon a led, de hang nem jön belőle....leválasztókondival kötöttem egy dinamikus mikrofont fogadó keverő mikrofon bemenetére.
Kérem, ha valaki tud, segítsen.
Köszönöm
(#) pucuka válasza yohnsee hozzászólására (») Márc 24, 2011 /
 
A fantomtáphoz trafó is kell. Egy olyan 1:1:1 áttételű trafó, aminek a két primer tekercsének közepe közé bekötöd a tápot, a és a szekunderről leveszed a mikrofon jelet. Ha csak tápot adsz neki, az rövidre zárja a hangutat is.
(#) lapose válasza yohnsee hozzászólására (») Márc 24, 2011 /
 
Itt egy egyszerű rajz, hogy kell bekötni: Bővebben: Link
(#) pucuka válasza lapose hozzászólására (») Márc 24, 2011 /
 
Én nem tudom, régebben úgy volt, ahogy a rajzon.

Fantom.JPG
    
(#) lapose válasza pucuka hozzászólására (») Márc 24, 2011 /
 
Mostanában már nincs a keverők bemenetén illesztőtrafó, ezért van ez a kialakítás. Szinre mindegyik gyári keverőnek hasonló a bemenete, általában egy speciális műveleti erősítővel kiegészítve(instrumentation amplifier): Bővebben: Link
(#) yohnsee válasza lapose hozzászólására (») Márc 25, 2011 /
 
Köszi a segítséget! Megpróbálom akkor egy műv. erősítővel kiegészíteni, csak megijedtem, hogy nem-e elrontottam a mikrofont (mindig 6.8k-n keresztül kapta a 48V-ot)
pucuka: neked is köszönöm a segítséget!
(#) steelbird válasza yohnsee hozzászólására (») Márc 25, 2011 /
 
lapose rajza a jó, úgy kösd be. A mikrofon mindkét kivezetésére ugyanazt a +48 V-ot kell kötnöd,egy-egy 6,8 kOhm -on keresztül, a GND -hez képest.
A keverő bemeneten szimmetrikusan kell fogadni a jelet.
Ha szimmetrikus a keverőd mikrofon bemenete (GND plusz 2 melegpont) , akkor nem kell a szimmetrikus bemenetű műveleti erősítős fokozat.
Ha aszimmetrikus a keverőd bemenete (GND plusz 1db jel), akkor viszont kell a szimmetrikus fokozat.
Nagyon fontos, hogy jól szűrt legyen a 48 V -od, mert az közvetlenül a mikrofon előerősítő bemenetére van kötve.
Minden tápból eredő zajt, brummot erősíteni fog ugyanúgy az előerősítő.
A szimmetrikus bemenetű előerősítőnek nagyon jó a közös módusú zavarelnyomása, és mivel mindkét bemenetre ugyanaz a zaj kerül a fantom tápból, így elég jól csillapítja, de azért nem árt jól megszűrni a fantom tápot.
(#) yohnsee hozzászólása Márc 27, 2011 /
 
Sziasztok! Megint egy probléma, amivel hozzátok fordulok:
hogyan tudom kimérni, bekötni, bármilyen módon tesztelni egy kondenzátor mikrofon kapszuláját, hogy jó-e? Illetve műveleti erősítővel tudok-e neki elektronikát csinálni? Mármint a mikrofonban benne van a kapszula (2 vezetéke van) és egy elektronika, ami ha jól hiszem, szimmetrizálja a jelet.
Bármilyen segítséget szívesen fogadok
Köszi
(#) mrtnhrch hozzászólása Aug 19, 2011 /
 
Üdv! Fantomtápról Ledet működtetni őrültség? Az elképzelés az, hogy van egy kis keverőm és az jutott az eszembe, hogy milyen jó lenne mikrofon bemenetre csatlakoztatni valami kis fényforrást és bekapcsolni a fantomtápot. Valkinek ötlet? A válaszokat előre is köszönöm!
(#) pintad hozzászólása Nov 19, 2011 /
 
Hello,
nem őrültség Példa 1, Példa 2, fórum

Nekem más kérdésem lenne: ki tud olyan egyszerű áramkört, amivel egyszerűen le lehet csatolni a fantomtápot (akár mint egy kis átalakító)? Úgy értem, h bedugom az átalakítót a fantomtáppal ellátó keverőbe, és az átalakító másik végén már nincs jelen a fantomáram, ellenben ugyanúgy működik? Meg lehet oldani két kondenzátorral, esetleg leválasztótrafóval, vagy ennél bonyolultabb?
(A fent linkelt fórumon pont ezt a két megoldást említették, de nem győzött meg az ott adott válasz...)
(#) MaPaCaL hozzászólása Máj 25, 2014 /
 
Jó reggelt!

Hogyan tudok egyszerű elektret kapszulát illeszteni XLR csatlakozóhoz?
48V fantomtápom van (elektretnek típusfüggően 1,5-5V kellene ugye) előerősitő a keverőben (Gain poti).
Köszi
A hozzászólás módosítva: Máj 25, 2014
(#) pucuka válasza MaPaCaL hozzászólására (») Máj 25, 2014 /
 
Idézet:
„Hogyan tudok egyszerű elektret kapszulát illeszteni XLR csatlakozóhoz?”

Úgy hogy beleforrasztod a vezetékét.
Viccet félretéve, az XLR az csak egy csatlakozó, az lesz benne, amit belekötsz.
Kérdés még, hogy a keverő bemenete milyen érzékenységű, van-e rajta nagyérzékenységű bemenet. A fantom táplálású kimenetek nem szoktak nagyérzékenységűek lenni, épp a mikrofon erősítés miatt.
Az elektret mikrofonban van egy erősítő, aminek 1,5 - 10 V közötti táp kell, és nagyjából 5 - 10 mV jelet szolgáltat. A fogyasztása 0,5 mA körül van.
Tehát kell építeni egy kiszajú mikrofon erősítőt, aminek a táplálását egy zénerrel oldhatod meg. A legjobb megoldás egy 1:1:1 trafó használata, A primert meghajtja az erősítő, a szekunder közepei közé beteszed a zéneres stabilizátort, a zénerről leveheted az erősítő táplálásához szükséges feszültséget.
Az XLR csati 2 - 3 pontjára bekötöd a trafó szekunderének két végét. A 1 pontra az árnyékolást, a mikrofon fém házát, ha van, ha nincs szabadon hagyod.
Megoldhatod trafó nélkül is de akkor kicsit bonyolultabb. A táplálás szintén egy zéneres stabilizátorral lehetséges a 2 - 3 pontok között (a 3 pont legyen a test), a mikrofon erősítő kimenetét pedig egy nagyértékű, 10 - 47 µF kondenzátorral rákötöd közvetlen az XLR 2 pontjára.
A hozzászólás módosítva: Máj 25, 2014
(#) V.Cs. válasza MaPaCaL hozzászólására (») Máj 25, 2014 /
 
Íme, kettő is!
A GIF-es rajz különösen trükkös, ott a kondimiki kapszula kicsit alakítva van, abból is szimmetrikus jelet hozunk ki. Ezzel kiiktatjuk a belső erősítőjét, és így nagy hangnyomásokig lineáris marad.
(#) MaPaCaL válasza pucuka hozzászólására (») Máj 26, 2014 /
 
Idézet:
„Úgy hogy beleforrasztod a vezetékét.”
Köszi ez tulajdonképpen nekem is eszembe jutott...
Idézet:
„Az elektret mikrofonban van egy erősítő, aminek 1,5 - 10 V közötti táp kell, és nagyjából 5 - 10 mV jelet szolgáltat. A fogyasztása 0,5 mA körül van.
Tehát kell építeni egy kiszajú mikrofon erősítőt, aminek a táplálását egy zénerrel oldhatod meg.”

Kissé ellentmondásnak tűnik, nem? A kapszulát etetni kell, ok belövöm a fantomot zenerrel.
De mint írtam a keverő előerősítőjét (xenyx) használnám többokból -
1 készvan
2 bennevan EQ-stól kompresszorostól mélyvágóstól
3 nem tartom valószínűnek, hogy jobbat tudnék építeni.

De köszönöm az iránymutatást el tudtam indulni!
A hozzászólás módosítva: Máj 26, 2014
(#) MaPaCaL válasza V.Cs. hozzászólására (») Máj 26, 2014 /
 
Köszi!

A passzív lesz az én kapcsolásom.
Hogyan változtassam R4 - R5 értékét, hogy a kapszulára pont a gyári specifikációban megadott érték kerüljön??
(bár most találtam egyet 1,5-12V -70db 20Hz-18kHz szinte hihetetlen )

Mellékeltem egy még egyszerűbb kapcsolást, mi az érdemi különbség?
(#) pucuka válasza MaPaCaL hozzászólására (») Máj 26, 2014 / 1
 
Ha működik, és elég érzékeny, akkor jó. Bár nem lesz földszimmetrikus, ami hosszú kábel esetén zavarérzékeny lehet. Tehát nem egy korrekt megoldás. Nem a fantomot lövöd be (mibe is?) hanem a fantom tápból zéneres stabilizátorral készítesz tápot az erősítődnek, és a kapszulának is. A zéner 5 - 6 V körüli lehet, ehhez kell kiszámolni az előtét ellenállását. A rajzon speciel 10 V -os van, nem kritikus a feszültség, csak a kapszula ne kapjon 10 V -nál többet (mert abban is egy előerősítő, impedancia illesztő van)
V.Cs. kolléga kisegített korrekt rajzzal, kb. ezt magyaráztam, de úgy tűnik, nem értetted.
Nem a csatlakozóhoz illesztjük a mikrofon kapszulát, hanem az erősítőhöz, keverőhöz. Az, hogy ezesetben XLR csatlakozó van, az egy dolog, lehetne éppenséggel JACK, vagy DIN is.
(#) MaPaCaL válasza pucuka hozzászólására (») Máj 27, 2014 /
 
Belőni szinteket is szoktak. (jelen esetben feszültséget)
Idézet:
„lehetne éppenséggel JACK, vagy DIN is”

Szerinted.
Szerintem szimmetrikus audio vonalhoz fantomtáppal kell 3 kivezetés = XLR
(#) pucuka válasza MaPaCaL hozzászólására (») Máj 27, 2014 /
 
Azt a műveletet amire gondolsz nem lövésnek, (az más tevékenység) hanem szintezésnek hívják. Én még dolgoztam olyan keverővel, amelyiken 3p Siemens csatlakozók voltak. Szóval nem a csatlakozó típusa a lényeg, hanem a jel, ami átmegy rajta. Szimmetrikus audio vonalhoz nem feltétlen kell fantomtáp, de jó ha van. Volt a kezemben olyan profi keverő, (a királyi rádióban) amiben nem volt fantomtáp.
Lényeges még a szimmetrikus átvitel, aminek a kapcsolásoddal adtál egy nagy sallert.
A hozzászólás módosítva: Máj 27, 2014
(#) pucuka válasza pucuka hozzászólására (») Máj 27, 2014 /
 
Egyébként nézd, mi mindenre használják az XLR csatlakozókat, és hányféle van belőlük.
Bővebben: Link
(#) dckiller hozzászólása Okt 23, 2016 /
 
Sziasztok!

Azt szeretném kérdezni hogy a dinamikus mikrofonnak lesz baja a fantomtáptól?
Sok helyen olvasni azt hogy lehet használni ,de valahol azt írják hogy inkább ne.
Mi lenne az igazság?
Hogyan lehet akkor együtt használni a dinamikus és kondenzátor mikrofonokat?A keverőn sajnos vagy bekapcsolom a fantomtápot minden csatornára vagy kikapcsalom.

Köszönöm a választ
Következő: »»   3 / 4
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem