Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Digitális óra
 
Témaindító: magellan4, idő: Nov 13, 2005
Lapozás: OK   11 / 18
(#) llaczo válasza janikukac hozzászólására (») Máj 23, 2016 /
 
ExpressPCB. Kicsi egyszerű program és olyat is tud amit a layout-on nem találtam.Nem jelenti azt hogy nincs is
Le lehet tölteni innen.
(#) trickentrack válasza Ferkógyerek hozzászólására (») Máj 24, 2016 /
 
Hát, kicserélem a kvarcot és ha úgy se jó akkor bontás. Ez elég durva lenne, ha nem lenne szigorúan 50Hz mivel minden arra van gyártva, de elvileg a generátorok fordulata úgy van beállítva, hogy pont annyit forduljon, hogy 50Hz-es színuszt adjon. Aztán kitudja!
(#) Csupasz válasza trickentrack hozzászólására (») Máj 24, 2016 /
 
Egy 50Hz-es kvarcoszcit nem nagy kaland összehozni, ha meg akarod csinálni.
(#) Hp41C válasza trickentrack hozzászólására (») Máj 24, 2016 /
 
A vezérlő IC lábszámának csökkentésére a kijelzést multiplexelni szokták. A multiplexelést a hálózati transzformátorról levet egyutasan egyenirányított jelekkel végzik. Ha az órát quartz oszcillátorral egészítjük ki, meg kell oldani a kijelzés vezérlőjelenek előállítását is.
Ha még ez az óra egy rádiós ára, akkor a meredeken fel- / lefutó vezérlő jelek zavarni fogják a rádióvételt.
A hozzászólás módosítva: Máj 24, 2016
(#) Ferkógyerek válasza trickentrack hozzászólására (») Máj 24, 2016 /
 
Idézet:
„de elvileg a generátorok fordulata úgy van beállítva, hogy pont annyit forduljon, hogy 50Hz-es színuszt adjon”
Ez azért ennél egy picit összetettebb dolog.


Hp41C jól írja az igazi probléma forrását.
Nem elegendő egy 50Hz-es kvarcoszcillátort készíteni, hanem egy kvarc pontos 50Hz-es váltakozó feszültségű tápot kell csinálni. Nálam is ez lett a megoldás, a kihívást viszont az jelentette, hogy mindez beférjen az eredeti dobozba a többi cucc mellé.

Trickentrack: írd be ide az órában lévő vezérlő IC tipusát, abból kiderül mivel állunk szemben.
A hozzászólás módosítva: Máj 24, 2016
(#) Tomi111 válasza Ferkógyerek hozzászólására (») Máj 24, 2016 /
 
Üdv! Ilyen áramkört én is építettem még régen, de ma nem szükséges. Pontos a hálózati freki. Az áramkör működik, a trimmerrel pontosan be lehet lőni frekimérővel. És kis helyen elfér!! Megtaláltam, csatolom. Egy '92-es Hobby Elektronikában volt.
A hozzászólás módosítva: Máj 24, 2016
(#) sancy0814 hozzászólása Nov 3, 2016 /
 
Üdv mindenkinek!
Fiók söprés közben találtam négy db PTS-2306E jelzésű 7 digites kijelzőt ,amik egész nagyok(70mm)magasak.
Ezekből szeretnék órát épiteni,csak van egy kis gond ,méregettem és közben rájöttem hogy forditva van mint az átlagok,mert itt a (+) hoz képest változnak a digitek, (a (-)al tudom vátani)ehhez kellene kapcsolás.
Ha esetleg valaki ismeri ,segitséget előre is köszönöm.
(#) rockersrac hozzászólása Dec 2, 2016 /
 
Sziasztok! Olyan kérdésem lenne, hogy adott egy javításra hozzámkerült coca cola-s rádiós óra, aminek a hibajelensége a következő: ha bedugom azon kívül hogy működik rajta a világítás, és valami ,,halandzsa" jelenik meg a kijelzőn, semmit nem csinál. Az óra részt nem lehet beállítani a rádió rész nem tudom működik-e, vagy sem, de nem is az a fontos, hanem, hogy a hibajelenség megszűnik, ha teszek bele egy 9V elemet(aminek ott a helye gyárilag). Viszont a ,,turpisság" az, hogy egy márkás elemet is simán 4-5 nap alatt lemerít, ellenére annak, hogy hálózatról üzemel alapból a szerkezet. Tud valaki segíteni, merre keresgéljem a hiba okát? Az az opció nem játszik, hogy dobjam ki, hagyjam a fenébe, stb, mert nem az enyém a készülék, plusz jól !egfontolt(nem feltétlen anyagi értelemben) érdekem, hogylehetőleg javítsam meg ezt a szerkezetet!
(#) Hp41C válasza rockersrac hozzászólására (») Dec 2, 2016 /
 
Egy 9V DC táp a saját belső tápjárol működtetve talán segíthet.
(#) Tomi111 válasza rockersrac hozzászólására (») Dec 2, 2016 /
 
Üdv! Valószínű ki van száradva a táp kondija. Nézd meg, egy 220-470uf szokott lenni, de tehetsz bele 1000µF-et is. 16-de inkább 25V-ost.
(#) rockersrac válasza Tomi111 hozzászólására (») Dec 5, 2016 /
 
Haladtam picit az óra ügyében. Eredmény: fejem fogása. Mint kiderült LM8560 ic az alapja az órának, a rádiónak meg valami KA sorozatú ic az alapja. A lényeg, hogy arra rájöttem, hogy FOLYAMATOS 3mA áramfelvétel van az elem felől, és vélhetően ezért merül le 4 nap alatt az elem. Arra rájöttem, hogy az elem + tápja a trafó középleágazására van kötve. Sajnos mint kiderült, KÖZVETLENÜL a középleágazásra van kötve, holott elvileg kellene lennie egy diódának sorban az elemmel. Létezhet, hogy emiatt van az elem merülése?
(#) proba válasza rockersrac hozzászólására (») Dec 5, 2016 /
 
Akkor a negatív oldalban van a dióda, vagy alapból akkura van tervezve, vagy mint írták is nulla a pufferkondenzátor, esetleg a trafó utáni diódák egyike forrasztási hibás...
(#) rockersrac válasza proba hozzászólására (») Dec 5, 2016 /
 
Elem van benne, sima közönséges 9v elem. A negatív oldalban semmi keresni valója diódának, mivel a gyári rajz szerint úgy van, hogy a pozitív ágban van egy dióda, ami előtte kellene legyen rajta mindennél, de dióda nincs. Ha a dióda forrasztási hibás lenne, akkor nem működne a rádió rész, meg nem 0:00-t mutatna az óra. Ha berakom a 9v elemet, akkor elindul az óra, elkezd villogni, és be lehet állítani. Ha kiveszem az elemet, akkor megáll az óra, ismét 0:00-t mutat folyamatosan.
(#) madzagos válasza rockersrac hozzászólására (») Dec 5, 2016 /
 
A hálózati trafóját nézd meg hogy a szekunder oldalon meg van e mind a két oldalon a tápfeszültség.
Ha az egyik oldal hiányzik akkor érdekessé válik a kijelzés.
A hozzászólás módosítva: Dec 5, 2016
(#) Hp41C válasza rockersrac hozzászólására (») Dec 5, 2016 /
 
Ha olyan a kapcsolása, mint az adatlap 7. oldalán látható, akkor nem csodálkozom, hogy csak elemmel jár az óra.
(#) rockersrac válasza Hp41C hozzászólására (») Dec 5, 2016 /
 
Erősen gyanús, hogy ez, vagy valami roppant hasonló kapcsolás van az órában...
(#) Zsombi13 hozzászólása Dec 6, 2016 /
 
Sziasztok!

Abban szeretném segítségeteket kérni, hogy szeretnék egy ébresztős digitális órát készíteni. Az oldalon találtam sok kapcsolást, de nem tudom, hogy ezeket át lehet-e valahogy alakítani ébresztőssé.

Az ébresztő hangja az már megvan, egy játékcsirkéből szedtem ki. Ha a nyákon levő vezetősávokat összekötöm pl. egy csavarhúzóval, akkor kukorékol hármat, és elhallgat. Ezt valahogyan meg lehetne oldani, hogy elektronikusan műkődjön?

Az óra részének pedig egy órákat és perceket mutató elég lenne. Ha megoldható, akkor szeretném az ébresztést egy billenőkapcsolóval ki-be kapcsolni.

A képen középen vannak azok a kanyargós vezetősávok, amiket össze kell kötni a kukorékoláshoz.

Előre is köszönöm a segítségeteket: Zsombi
A hozzászólás módosítva: Dec 6, 2016
(#) Tomi111 válasza rockersrac hozzászólására (») Dec 6, 2016 /
 
Üdv! Cseréld ki azt a szerencsétlen kondit a diódák után az IC 15 és 20-as lába között.
(#) rockersrac válasza Tomi111 hozzászólására (») Dec 6, 2016 /
 
Nem cserélem már, ugyanis tegnap valami okból megnémult a szerkezet. Én innentől nem igen szándékozom foglalkozni vele a továbbiakban. Kb 98% hogy a hangerő poti nyikkant meg, mivel nagyon halkan, de hallani hogy szól valami a rádióban...
(#) Zsombi13 válasza Zsombi13 hozzászólására (») Dec 11, 2016 /
 
http://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_post_2009699.html#2009699

Ez is jó lenne, de a csirkehangot nem tudom, hogy hogyan tudnám beleapplikálni.
(#) Bakman válasza Zsombi13 hozzászólására (») Dec 11, 2016 /
 
Egy pici relével rövidrezárod a két megfelelő pontot. Vagy. Veszel egy MP3-as modult és arra olyan hangot raksz, amilyet akarsz.
(#) Zsombi13 válasza Bakman hozzászólására (») Dec 11, 2016 /
 
Bistabil vagy monostabil relé kell?
Pl. ilyen jó lenne?
A hozzászólás módosítva: Dec 11, 2016
(#) Bakman válasza Zsombi13 hozzászólására (») Dec 11, 2016 /
 
Monostabil. Igen, ilyen jó.

Ugyanakkor megjegyezném, hogy nem biztos, hogy rendesen működni fog a dolog, nem tudom, mennyire érzékeny egy ilyen modul. Lehet, hogy a kivezetéssel összeszed annyi zavart, amitől megbolondul. Nem feltétlen kell bekövetkeznie, de ne lepődj meg nagyon, ha mégis megesik.
(#) madzagos válasza Zsombi13 hozzászólására (») Dec 12, 2016 /
 
Esetleg ez?Bővebben: LinkHa hozzávaló kijelző kell? Tudok adni.
A hozzászólás módosítva: Dec 12, 2016
(#) Zsombi13 válasza madzagos hozzászólására (») Dec 15, 2016 /
 
Ez jó lenne, de az ébresztés részét nem látom át. A nyáktervet meg tudom csinálni. ExpressPCB-t használok. A HEStore-ban nem találom az ic-t.
A hozzászólás módosítva: Dec 15, 2016
(#) Csupasz válasza Zsombi13 hozzászólására (») Dec 15, 2016 /
 
Az ébresztésben semmi extra nincs, a Q1 tranyával meghajt egy relét. Habár már pontos az 50Hz, azért javasolnék hozzá egy külön 50-es oszcillátort. Ha jól emlékszem, az Ic 1,27mm lábkiosztású.
Valószínüleg tudok adni valami hasonló IC-t, és kijelzőt is. (régebbi órásrádiókba ezt tették)
(#) Zsombi13 válasza Csupasz hozzászólására (») Dec 15, 2016 /
 
Köszi! Az alkatrészek értékét azt hol tudom megnézni? A relé bekötését szeretném még megkérdezni, mert azt nem tudom.
(#) Csupasz válasza Zsombi13 hozzászólására (») Dec 15, 2016 /
 
Holnapra megnézem, hogy milyen pontosan az óra IC-m. Ahhoz megkeresem a kapcsolást, amely már alapból oszcillátort használ hálózati freki helyett.Ha jól emlékszem, az nem relés, közvetlenül hangszórót hajt meg.
Sajnos csak holnap tudom megnézni.
(#) Zsombi13 válasza Csupasz hozzászólására (») Dec 15, 2016 /
 
Nem baj, köszönöm! Ha lehet, nem hálózatról üzemelne. Nem tudom, hogy ez így megoldható valahogy.
(#) Csupasz válasza Zsombi13 hozzászólására (») Dec 15, 2016 /
 
Meg! Holnap a többin végigmegyünk!
Következő: »»   11 / 18
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem