Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hangszóró átkapcsoló
 
Témaindító: Brake, idő: Szept 13, 2012
Lapozás: OK   1 / 1
(#) Brake hozzászólása Szept 13, 2012 /
 
Sziasztok!

Előre is szeretnék elnézést kérni, hogyha ilyen témában már volt kérdés, de akárhogy is kerestem, nem találtam ilyen kérdésre választ.
Van 2 hangszóróm, amely egy HiFi-ből van kivezetve, ezek szólnak, de mellette van két ugyanilyen hangszóróm is. Szeretnék egy olyan sima kapcsolót készíteni, amellyel tudnám ezt a két hangszóró párt "váltani", vagyis átkapcsolni. Nem szeretnék semmi komoly áramkörös megoldást, én úgy gondoltam, hogy csak egyszerűen egy sima kapcsolóval szeretném megoldani az egészet (netán relés megoldással), de már mindenhogy kerestem, nem találtam erre megfelelő kapcsolót. Nekem egy olyan kapcsolóra lenne szükségem, amely egyszerre 4 "vezetéket, sávot" kapcsol (nem tudom erre sajnos a megfelelő kifejezést). Azért négyet, mert nyilván 2 kell egy hangszóró működéséhez, és én egyszerre 2 hangszóró PÁRT szeretnék átkapcsolni (és én úgy gondolom [lehet, hogy nem így van], hogy nem lehet közös negatívra húzni a hangszórókat, majd utána megint szét, hogy a HiFi-be dugjam). Az se lenne gond, hogyha külön-külön tudnám kapcsolgatni a hangszórókat (vagyis 2 külön kapcsoló lenne, mindegyik ki, és be kapcsolna egy hangszóró párt, egyszerre NEM használnám az összes hangszórót, mindig CSAK egy párt).
Interneten találtam egy ilyen pultot: Bővebben: Link. Én is pont egy ilyet szeretnék, de megismétlem, nem gond, hogyha olyan megoldást kapnék, hogy 2 külön kapcsoló, mellyel ki-, és be tudnám kapcsolni külön a hangszóró párokat.
A kérdésem az lenne, hogy mi az ilyen kapcsolónak a neve, netán hol lehetne ilyet beszerezni (pl. HEStore)?

Remélem érthetően írtam le a kérdésemet, remélem nem írtam nagy hülyeséget, és előre is köszönöm a segítséget!
(#) zolika60 válasza Brake hozzászólására (») Szept 13, 2012 / 1
 
Ha jól értem ez kell neked. Bővebben: Link Ebből kettő kell.
A hozzászólás módosítva: Szept 13, 2012
(#) Gabó válasza zolika60 hozzászólására (») Szept 13, 2012 /
 
Szerintem ez tökéletes neki. Én is ezt találtam a leg olcsóbban és gyorsabban megcsinálhatónak. Gondolom nem több száz wattos hangszórókat akar kapcsolgatni.
(#) Brake hozzászólása Szept 13, 2012 /
 
Nagyon szépen köszönöm mindenkinek a válaszát! A HEStore-ban található kapcsoló jó is lesz, olcsó is, abból veszek kettőt, és meg van oldva ami eddig kellett. Köszönöm mindenkinek!
(#) Ghoost válasza Brake hozzászólására (») Szept 13, 2012 / 1
 
Ahogy Zolika60 is ajanlotta.
Csak nem 2db, hanem csak egy kell neked, a ket allasubol.
KNX 2 (=ST304) ON-ON
Kapcsoló (nyelves, 2P, 3A/250V, M6)


Egy lehetseges megoldast lathatsz a legprimitivebb megoldassal.

szerk.
Termeszertesen csak akkor jo a megoldas ha a ket oldalnak kozos a negativja. /jobb - bal oldal /
Ha nem akkor kozositsd elol - hatul rendszerben.
A hozzászólás módosítva: Szept 13, 2012
(#) Gabó válasza Ghoost hozzászólására (») Szept 13, 2012 /
 
Ez csak akkor jó ha a test a végfoknál közös. Ha pl hidalt akkor már nem jó!
(#) Ghoost válasza Gabó hozzászólására (») Szept 13, 2012 / 1
 
szia Gabo!
Ezert egeszitettem ki a hsz-em

Termeszertesen csak akkor jo a megoldas ha a ket oldalnak kozos a negativja. /jobb - bal oldal /
Ha nem akkor kozositsd elol - hatul rendszerben.
A hozzászólás módosítva: Szept 13, 2012
(#) Gabó válasza Ghoost hozzászólására (») Szept 13, 2012 /
 
Amikor írtam akkor még nem láttam a kiegészítést!
(#) Brake válasza Ghoost hozzászólására (») Szept 13, 2012 /
 
Fúú, köszönöm szépen ezt a rajzot is, meg mindent! Honnan tudom meg, hogy közös-e a negatív? Mert multiméterrel megnéztem a HiFi kivezetésénél, és a két negatív kivezetés nem esik egybe. Akkor az hidalt?
(#) Bigpeterson válasza Brake hozzászólására (») Szept 14, 2012 / 1
 
Kösd be úgy, mintha hidalt lenne, és nem kell aggódni
(#) Brake hozzászólása Szept 14, 2012 /
 
Köszönöm szépen mindenkinek a válaszát!
(#) emtec hozzászólása Máj 1, 2013 /
 
Helló!Kérdezném,hogy sikerült-e megoldanod a dolgot,mert nekem is ez a problémám,és hangtechnikai üzletben azt mondták egy kütyüre,hogy 10 000 forint. Gondoltam na ne!
(#) Brake hozzászólása Máj 30, 2013 /
 
Szia!
Bocsánat, hogy ennyire megkésve válaszolok, csak nem vettem észre sajnos, hogy írtál. :/
Válaszul pedig igen, nagyon jól működik, az egész műszerdobozzal együtt nagyjából 1500 forint körül lehetett. A képen jelenleg átmenetileg csak egy pár hangszóró van bekötve, de rendeltetésszerűen működik két hangfal párral, átlehet kapcsolni a hangszórókat.
A hozzászólás módosítva: Máj 30, 2013

DSC_10851.jpg
    
(#) tetsugeri hozzászólása Szept 12, 2013 /
 
Sziasztok!
Szükségem lenne *

*Az aprónnkben megteheted, itt a felületen nem!
A hozzászólás módosítva: Szept 12, 2013
(#) jan007 hozzászólása Dec 12, 2016 /
 
Sziasztok!

Létezik egyéb alternatíva ugyanezen probléma fordítottjára?
Gondolok itt a következőre: van két erősítő, az egyik pl. phono bemenettel, a másik 5.1 (mondjuk), de phono nélkül, továbbá csak egy hangfalpárt (front) szeretnék megszólalásra bírni, egyszer pl. lemezjátszó, máskor 5.1. Az egy hangfalpárral szeretném mind a két erősítőt, nem egyidejűleg használni, egyéb átdugdosgatás nélkül.
Egy "varázsdobozba" bemegy mindkét erősítő kimenő jelei / hangfalkábelei, majd a varázsdobozom segítségével váltok az erősítő ezen kimenetei között - a dobozkámból kijövő jel már természetesen "közös"...
Milyen lehetőségeket tudnátok nekem ajánlani?
Köszönöm előre is!
(#) Ge Lee válasza jan007 hozzászólására (») Dec 12, 2016 /
 
A "varázsdobozba" egy (vagy kettő) relét kell tenni és ennyi. A nyugvó érintkezőjéről megy az amelyik többet van használva, a másikról pedig meghúzott állapotában az amelyik ritkábban van használva. Meg kell ugye neki 12V, már ha 12V-os a relé.
(#) jan007 válasza Ge Lee hozzászólására (») Dec 12, 2016 /
 
Köszönöm a gyors reakciót! Egy egyszerű pl. billenő kapcsolóval ez nem megoldható?
(#) Inhouse válasza jan007 hozzászólására (») Dec 12, 2016 /
 
Ha kapsz olyat, ami minimum 4 váltóérintkezős, akkor igen...nem fogsz. Hacsak nem egy ilyen érintkezőkkel bíró relét (reléket) kapcsolsz a billenőkapcsolóval. Az érintkezőknek bírniuk kell az igényelt teljesítményt.
A két front hangdoboz 2 vezetéke, az 4 vezeték. Mindkét szálát érdemes kapcsolni. A házimozi erősítőn szokott lenni kapcsolt 230V kimenet. Arról hajtasz egy 12V adaptert, be egy dobozba. Abban van a relé(k) és belemegy a 2 front hangdoboz 4 vezetéke és az erősítők ezen kimenetei, szintén 4-4 vezeték. Ha megy az 5.1, behúz a relé, ilyenkor megy arról a 2 front (meg persze a plusz hangszórók fixen), amikor kikapcsol, elejt, és a sztereóról megy a 2 front. Ne kavard össze a vezetékeket, mert kiszállhat az éltető füst az erősítőkből!
A hozzászólás módosítva: Dec 12, 2016
(#) jan007 válasza Inhouse hozzászólására (») Dec 13, 2016 /
 
Köszönöm az értékes információt!
Tudnál esetleg egy kisebb kapcsolási rajzot mellékelni, nem vagyok egy haladó felhasználó az oldalon sajnos
Még egyszer köszönöm!
(#) Inhouse válasza jan007 hozzászólására (») Dec 13, 2016 /
 
Valami ilyesmi. A piros vezetékek a +, a feketék a - ágakat jelölik.
Ez most alapból a sztereó erősítőre kapcsolja a frontokat, amikor a házimozi bekapcsol és aktív lesz a kapcsolt 230V kimenete (megnézted, a tieden van ilyen?), akkor az oda csatlakoztatott dugasztáp adja a pl. 12VDC-t a relének, (vagy reléknek, attól függ, milyet kapsz) és behúz(nak), így átkapcsolódik a 2 front a házimozira.
(#) jan007 válasza Inhouse hozzászólására (») Dec 13, 2016 /
 
A dugasztáp megoldható, kapcsolt kimenettel rendelkezik az erősítő.
Milyen egyéb elektronikai méretezést igényelne a "gépezet" még?
Nagyon köszönöm a segítséged!
(#) Inhouse válasza jan007 hozzászólására (») Dec 13, 2016 /
 
Relék bírják kapcsolni azt a teljesítményt, ami a hangdobozokra jut.
A vezetékek bírják el jelentős veszteség nélkül azt a teljesítményt, ami a hangdobozokra jut.
A dugasztáp bírja el a relé(ke)t és megfelelő legyen a feszültsége.
Dobozba vele, a vezetékeket fogadhatják szorítós csatlakozók, ha van rá anyagi keret. Ne kösd el, mert baj lehet belőle!
(#) jan007 válasza Inhouse hozzászólására (») Dec 13, 2016 /
 
Értem. Relé ajánlást szabad/lehet kérni?
Köszönöm!
(#) Inhouse válasza jan007 hozzászólására (») Dec 13, 2016 /
 
Honnan veszed? Nincs alkatrészbolt a környékeden? Netről, innen a HEStore-ból akarod?
(#) jan007 válasza Inhouse hozzászólására (») Dec 14, 2016 /
 
HEStore, környékemen nincs más opció...
(#) Inhouse válasza jan007 hozzászólására (») Dec 14, 2016 /
 
Hány V-os adaptered van? Mekkora a kapcsolandó teljesítmény?
SPDT, vagy DPDT legyen. Az előbbi egy, az utóbbi két váltóérintkezőt tartalmaz, így 4, ill. 2db kell belőlük.
Ez pl. LQ-12S jó lehetne valószínűleg és igen olcsó (12V-os és 20A-t tud), bár 4db kell belőle.
A hozzászólás módosítva: Dec 14, 2016
Következő: »»   1 / 1
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem