Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PLC kérdések
 
Témaindító: Thomas10100, idő: Nov 12, 2005
Témakörök:
Lapozás: OK   90 / 127
(#) naptukor válasza szikorapéter hozzászólására (») Márc 16, 2017 / 1
 
Szia!

Leírhattad volna a pontos típust, ott van rajta úgy kezdődik hogy 6ES7...
A BF LED nem battery fault, hanem bus fault. Azért villog, mert van benne program és a CPU nem találja a terepi buszon konfigurált eszközöket (profibus).
Az SF LED is a benne lévő program miatt világít (nyilván I/O access error van az előbbi okokból).

A RUN LED villogása a startup állapotot jelent (ezért nem világít közben a STOP, addig futtatja a benne lévő programot.

Egy szó mint száz: töröld a benne lévő programot és a hardver konfigurációt és meg fog szűnni a hiba.

Gondolom ez egy MMC kártyás típus. Abban valóban nincs elem.
(#) szikorapéter válasza naptukor hozzászólására (») Márc 16, 2017 /
 
6ES7 314-6CF01-0AB0

Ez van a gép oldalán. Akkor a lényeg hogy töröljem az MMC kártya tartalmát és akkor tudom használni a PLC-t? Géphez esetleg van valami program ami kezeli a kártyáját a PLC-nel?
(#) naptukor válasza szikorapéter hozzászólására (») Márc 16, 2017 /
 
Memóriatörlést kellene végrehajtani!
Az MMC kártyát PC-be ne dugd be, mert ha azzal mondjuk formázod, akkor soha többé nem fogja kezelni a PLC.

Idézet:
„Géphez esetleg van valami program ami kezeli a kártyáját a PLC-nel?”


A Step7 fejlesztői környezet, de ha az van akkor a memóriatörlés a PLC-ben hagyott kártyával javasolt inkább csinálni.

Vagy készítesz egy saját projectet és azt rátöltöd.
A hozzászólás módosítva: Márc 16, 2017
(#) szikorapéter válasza naptukor hozzászólására (») Márc 16, 2017 /
 
Ha írok rá saját programot gondolom azt memória kártyára kell másolnom. Ha beledugom gépbe ,de nem formáztatom le ,hanem a fejlesztő környezettel írok rá az nem gond?
(#) naptukor válasza szikorapéter hozzászólására (») Márc 16, 2017 /
 
Elvileg lehet olyat is csinálni, de jellemzően a PLC-re a programot kábelen keresztül töltik.
Ehhez kell egy programozó adapter/kábel. Pl. PC adapter USB.

Az MMC kártyán nem szabványos file rendszer van (hagyományos módon kártyaolvasóval file szinten nem kezelhető).
(#) szikorapéter válasza naptukor hozzászólására (») Márc 16, 2017 /
 
Az a gond hogy ilyen kábelem sajnos nincsen.
(#) naptukor válasza szikorapéter hozzászólására (») Márc 16, 2017 /
 
Ebay-en rendelj kínából. 5-7 ezerért már kapsz.
(#) szikorapéter válasza naptukor hozzászólására (») Márc 16, 2017 /
 
Akkor már csak azt nem értem hogy miért kivehető a memória kártya (SD kártya) a PLC-ből,ha nem lehet rajta programot felvinni a PLC-re ,amit persze pc-n írok meg és valahogy átvinném a PLC-re.
(#) Norberto válasza szikorapéter hozzászólására (») Márc 17, 2017 /
 
Mert a PLC és a vele felépített környezet nagyon összetett tud lenni, s a programírás közben rengetegszer jön jól, ha letöltés után azonnal tesztelni lehet az utolsó bit szintig a PLC belső memória változásait. Ez a hardveres debug. Emiatt nem az a lassú szopakodós megoldás van alkalmazva, hogy SD-kártya programoz PC-n, aztán berak PLC-be, onnan elindít, és várakozás, lesz ami lesz.

Helyette a bekapcsolt PLC operatív tárjába kerül azonnal a szoftver, amit rátöltesz és fél mp-en belül debug-olhatod is. Nem kell a módosítások miatt tízezerszer kopottra dugdosni az SD-kártya foglalatot. Plusz opció szokott lenni a letöltésnél, hogy az adott konfigot az SD/MMC kártyára is lemented-e. Fejlesztés közben nem fontos, míg 500-szor változhat a szoftver, de a véglegesnek kikiáltott változatnál kötelező a kártyára is menteni, ha olyan a típus és van is benne kártya.

A PLC-fejlesztés többségében ilyen elvű. Mert így hatékonyabb.

Az SD/MMC-kártya tudtommal tehát backup célokat szolgál, menet közben onnan nem olvas semmit a PLC. Cold reset esetén erről töltődik be az operatív tárba a felhasználói program.
A hozzászólás módosítva: Márc 17, 2017
(#) naptukor válasza szikorapéter hozzászólására (») Márc 17, 2017 /
 
Szia!

Én nem írtam hogy nem lehet rá PC-vel programot tenni. Épp ellenkezőleg. Azt írtam hogy lehet.

"Elvileg lehet olyat is csinálni, de jellemzően a PLC-re a pro..."

Ilyet MMC kártyás CPU-val még nem próbáltam kivitelezni (MC kártyással igen), mert a kábeles online töltés ahogy azt Norberto is kifejtette sokkal, de sokkal hatékonyabb, kézenfekvőbb és gyorsabb módszer.
Ha lesz időm kipróbálom az MMC-s megoldást és értesítelek az eredményről.
A kártya ki/be rakosgatása valóban nem szerencsés, főleg mivel minden egyes kivétel/berakás alkalmával a PLC-t áramtalanítani kell. Működés közben az MMC kártyát tilos kivenni!

Kábeles online megoldásnál amellett hogy élőben láthatod mit csinál a program, a módosításhoz nem hogy kikapcsolni nem kell a PLC-t, de a programot leállítani sem. A futó programot tudod módosítani.

A te esetedben persze érthető az igény a kártyára töltögetős megoldáshoz, hiszen nincs kábeled, de ha komolyabban érdekel a PLC téma és bele akarsz mélyedni kicsit, akkor mindenképp kelleni fog egy megfelelő interfész.
A hozzászólás módosítva: Márc 17, 2017
(#) naptukor válasza Norberto hozzászólására (») Márc 17, 2017 / 1
 
Szia!
Idézet:

Plusz opció szokott lenni a letöltésnél, hogy az adott konfigot az SD/MMC kártyára is lemented-e. Fejlesztés közben nem fontos, míg 500-szor változhat a szoftver, de a véglegesnek kikiáltott változatnál kötelező a kártyára is menteni, ha olyan a típus és van is benne kártya”
.

Annyit pontosítanék, hogy amit leírtál, az a régebbi MC kártyás CPU-kra igaz, az MMC kártyás változatokra nem!

Az MC kártyás CPU-ban a program RAM-ban van, abból futtatja. Az ilyen CPU a kártya nélkül is működőképes. Ezekben a CPU-kban ezért van háttértelep.
Szemben az MMC kártyás változattal, ahol az MMC kártyán van a Load memory. Ki és bekapcsoláskor az MMC kártyára/ról másolja az ideiglenes belső memóriába a szükséges területeket. Ezekben a CPU-kban nincs elem. Az ilyen CPU NEM működőképes kártya nélkül!

Storage Concepts for SIMATIC S7-300 CPUs and for C7 Devices
A hozzászólás módosítva: Márc 17, 2017
(#) naptukor válasza szikorapéter hozzászólására (») Márc 17, 2017 /
 
Idézet:
„miért kivehető a memória kártya (SD kártya) a PLC-ből”


Nos a másik ok az hogy így lehetőség van a cserére és a megfelelő tárolókapacitás kiválasztására és alkalmazására. Fixen beépített memória esetén erre nem lenne mód.
(#) naptukor válasza szikorapéter hozzászólására (») Márc 17, 2017 /
 
Szóval a hivatalos állásfoglalás szerint ahhoz amit szeretnél, Siemens USB prommer nevű készülék kell, vagy Siemens field PG vagy power PG.
A megfelelő interfész lesz a járható út.

Which devices can you use to read from, write to or delete from an ...e CPU?
(#) Koleus válasza naptukor hozzászólására (») Márc 17, 2017 / 1
 
Szia.
Az előttem szólók majdnem mindent leírtak a programozással és MMC kártyával kapcsolatban. A program (FC-k, FB-k, DB-k) mindig az MMC kártyán van és restart alkalmával olvassa be a PLC a RAM-ba. Az MMC kártya csak megfelelő software segítségével írható, copy/paste a win-ben nem segít. Csak még két praktikus felhasználást említenék:
- behal az eredeti CPU, lecseréled egy ugyanolyanra (jelzés, FW, stb), beleteszed a "régi" MMC kártyát, és kis szerencsével minden megyen tovább, laptop, programozói kábel nélkül (kivéve ha szükség van külön DB-re)
- a gépgyártó módosítja a programot és elküldi az új MMC kártyát, a többi meg ugyanaz mint az előző pontban

Üdv,
(#) Mate78 válasza Koleus hozzászólására (») Márc 17, 2017 /
 
Illetve még egy előny, hogy mivel nincs elem, nincs ami lemerüljön, és áramkimaradás esetén elvesszen a program.Jártam már így, azóta figyelek (jobban) az elem cserékre.
(#) szikorapéter hozzászólása Márc 17, 2017 /
 
Most kivettem a memó kártyát a PLC-ből (persze kikapcsolt állapotnál ,mivel a gyártó is felhívja erre a figyelmet) így semmi hibát nem dob fel,világít a +5V ledje,és a run led villog 0,5hz-n ahogy kell. Ez gondolom még nem jelenti azt hogy funkcionálisan is jó a PLC igaz?
(#) kowi hozzászólása Márc 17, 2017 /
 
Sziasztok! Egy gépet alakítanánk át. A kérdésem az lenne a kétkezes indítás kizárólag relézéssel mehet (pilz) Vagy mehet plc-ről pl. időtaggal? Van ide vonatkozó szabvány?
(#) mazso1988 válasza kowi hozzászólására (») Márc 18, 2017 /
 
Én úgy tudom mehet, de az ilyen jellegű kivitelezéshez (E-STOP, Kétkezes indítás) szigorúan biztonsági ( Fail Safe) CPU-t kell alkalmazni!
(#) naptukor válasza Mate78 hozzászólására (») Márc 18, 2017 /
 
Igen. Sajnos az elem hiánya itt abban a hátrányban nyilvánul meg, hogy a rendszer óra leáll benne néhány napos áramszünet után, amikor az azt tápláló szuperkapacitás kisül benne.
(#) naptukor válasza szikorapéter hozzászólására (») Márc 18, 2017 /
 
Nem jelenti 100%-osan azt, de az eddig általad leírt összes jel arra utal, hogy a CPU működőképes).
Teljesebb próba kell a működőképesség széles körű ellenőrzéséhez.
(#) naptukor válasza kowi hozzászólására (») Márc 18, 2017 /
 
Normál PLC bemenettel csak annyira oldható meg szabályosan amennyire normál PLC bemenetre kötött vészleállító gomb (kb semennyire).
Ahogy mazso1988 írta ez alól csak a Fail Safe CPU-val és Fail Safe I/O modulokkal történő megoldás kivétel.
De az meg már annyira drága, hogy egy ilyen indítás esetén gazdaságosabb a kétkezes biztonsági relé alkalmazása.
(#) kowi válasza naptukor hozzászólására (») Márc 18, 2017 /
 
Igen. Ettől féltem... Köszönöm.
(#) naptukor válasza kowi hozzászólására (») Márc 18, 2017 /
 
No és persze a kétkezes indító relé alkalmazásának is megvannak a szabályai.
Tehát nem elég a relét egyszerűen csak bemenetre vinni az indításhoz, mert akkor ugyanott vagy mint ha programból csinálnád az egészet standard bemenetekre kötött gombokkal.

Olyan hardveres megszakításokat kell alkalmazni mint a vészleállító biztonsági relénél.
(#) kowi válasza naptukor hozzászólására (») Márc 19, 2017 /
 
A kétkezes indítás relézéssel tisztában vagyok (Meg eleve benne van a gépben) Csak gondoltam ha már korszerűsítünk ez lett volna egyszerűbb
(#) Magorh hozzászólása Márc 21, 2017 /
 
Sziasztok! Hogyan tudnék szabályozni egy egyfázisú motor (350-500W) fordulatszámát?
A tranzisztoros kimenet tud PWM-et. Jelenleg Triac-al van megoldva. Ezt szeretném helyettesíteni PLC-vel. (TM221CE16T) Köszönöm!
(#) Koleus válasza Magorh hozzászólására (») Márc 21, 2017 /
 
Szia. PLC-vel ilyesmit megvalósítani elég macerás és főleg drága megoldás. Nem írtad, aszinhron vagy kefés motor?
A triakos kapcsolás figyeli a nullátmenetet és fázishasítással csökkenti a feszültség effektiv értékét. Főleg kefés motoroknál használt megoldás (kézi kisgépek). Aszinhron motornál ritkán alkalmazzák, mert a motor elveszti a nyomatékot. Ventilátorokon láttam ilyen megoldást.
PLC-vel is ugyanezt kellene megvalósítani:
a) építesz egy galvanikusan leválasztott nullátmenet figyelőt, amit a PLC egyik interrupt bemenetére kötsz, a PWM kimenetre pedig egy solid state relével szaggatod a fázist, a megírt program alapján
b) megépítesz egy komplet triakos motorvezérlést, aminek van analóg/PWM bemenete ahova a PLC kimenetet kötöd. Csak ekkor már kérdéses, minek ide a PLC...
Aszinhron motornál, ha szükség van a motor nyomatékára is, csak frekvenciaváltó jöhet szóba.
(#) Magorh válasza Koleus hozzászólására (») Márc 21, 2017 /
 
Köszönöm! Igen, kefés motorról (ventilátorról) van szó. A PLC azért kell, mert a levegő mennyiség szabályzása csak a feladat kis része. A Triacos megoldás azért nem jó (bár eddig így működött), mert az külső potit használ. Szeretném ezt automatizálni, a kívánt légmennyiséghez alkalmazva.
Természetesen aszinkron motornál invertert használok. (Ott modbus, vagy 0-10V-al egyszerűbb a szabályzás.)
A hozzászólás módosítva: Márc 21, 2017
(#) Koleus válasza Magorh hozzászólására (») Márc 21, 2017 / 1
 
Meg kéne nézni, milyen feszültségen van a mostani poti.
A PWM-mel meghajtasz egy optocsatolót, a "másik" oldalát meg a poti tápjával táplálod. A kimenetre teszel egy RC szűrőt, és kész is van a D/A konvertered, bekötheted a poti csuszka helyett. Ez az egyik legolcsóbb megoldás PWM-ből analóg jelet csinálni, több kínai PLC-nél kinálják mint alapmegoldás. Igaz, nem halálpontos. Ilyen módszerrel küldtünk már referens értéket (0-10V) frekiváltóra.
A gyári tirisztoros teljesítményszabályozók általában vezérelhetők külső analóg jellel, de ha jól emlékszem 25-30A a legkisebb.
(#) Magorh válasza Koleus hozzászólására (») Márc 21, 2017 /
 
Tudsz ajánlani kész D/A konvertert, amit tudnék használni? Nem vagyok az a házibarkácsolós típus. Jobb szeretem készen, tesztelve megvenni, mint visszajárni a megrendelőhöz.
(#) manuelc hozzászólása Márc 21, 2017 /
 
Sziasztok!

Motoros reléket vezérlő PLC-t szeretnék fejleszteni és programoztatni napelemes termelő rendszerhez ami kis és középfeszültségű hálózati kapcsolóelemeket és (A/D) adat inputokat kezel majd. Van itt olyan akinek van tapasztalata ezen az alkalmazási területen illetve érdekli a projekt? PM!

Manu
Következő: »»   90 / 127
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem