Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   515 / 959
(#) slimtomi válasza hegman hozzászólására (») Márc 22, 2017 /
 
Így van. Valójában az elméleti háttérre voltam kíváncsi és választ is kaptam rá. Nem tudhat mindent az ember így hát kérdez vagy utánaolvas.
(#) bencikusz hozzászólása Márc 29, 2017 /
 
Sziasztok!

A gyakorlatban jártas kollégák véleményét szeretném kérni, a linkeln látható "Wire-nut" nálunk mennyire használatos és elfogadott? Bővebben: Link
Nálunk ez milyen néven fut, és hol lehet itthon beszerezni?
Pro és kontra véleményekre is kíváncsi vagyok
(#) granpa válasza bencikusz hozzászólására (») Márc 29, 2017 /
 
Csavart kötésekre volt használatos, kisebb helyet foglal, mint a Wago, és biztonságos. Még tán szabályos a mai napig.
(#) ötfelezős válasza bencikusz hozzászólására (») Márc 29, 2017 / 1
 
Egy mai név: http://elektro-light.hu/termek/kf1-vezetekosszekoto
Régen Hupolfix volt az egyik márkaneve.
Ma nem tudom, milyenek ezek, de régen a szocializmus nemtörődöm ipari háttere miatt nagyon pocsékok (is) voltak. Egyszer óvatlanságom miatt megcsípett, mert benyúltam az álmenyezeti panel fölé, és a szigetelő takarókupak (az azon éppen olyan gumiszerű, puha izé volt) az üzembehelyezés óta eltelt 6 év alatt mind leesett (ott volt a kötés helye alatt azon a menyezetelemen). Ha jól emlékszem, ez a puha is olyan volt, hogy erősen kellett szorítani, úgy tekerni, különben elforgott benne a kúpos rugó, és az álmoskönyv szerint egy ócska gyártmány szigetelését erősen szorongatni jót nem jelent.

(A vezetékcsatorna dobozának fedele is leesett, pontosan ugyanazon okok miatt, helyére pattintva kb 5 percig bírta, majd katt. )
A hozzászólás módosítva: Márc 29, 2017
(#) Dafni hozzászólása Márc 29, 2017 1 /
 
Tiszteletem az eredeti ami barna színű volt azt hiszem acidax néven futott az nagyon is jó volt mint az elosztódoboza
(#) bencikusz hozzászólása Márc 29, 2017 /
 
Köszönöm a válaszokat.
Furcsállom hogy nálunk ez nem nagyon elterjedt. Amerikában mindent ezzel a kötéssel hoznak össze. Náluk elég sok féle fajta van. A linkben szereplő videó kicsit szájbarágósan, de nagyon jól mutatja hogy mennyire nagy divatja van ezeknek a kötőelemeknek. Bővebben: Link
Számomra nagyon szimpatikus az egyszerűsége és a kis helyigénye miatt.
(#) granpa válasza bencikusz hozzászólására (») Márc 29, 2017 /
 
Nálunk is eléggé elterjedt volt egy adott időszakban, akkori szerelésekben mindenhol ez van/volt. Aztán jöttek az új, "jobbnál-jobb" (drágább) kötőelemek, és kiszorították, mert tényleg egyre silányabbakat gyártottak.
A hozzászólás módosítva: Márc 29, 2017
(#) elektroncso válasza bencikusz hozzászólására (») Márc 29, 2017 /
 
Szerintem az az egyszerű ok, hogy ez a kötőelem csak sodrott drótra jó (legalább is amiket én láttam), nálunk meg előszeretettel húznak tömöret a falakba.
(#) granpa válasza elektroncso hozzászólására (») Márc 29, 2017 /
 
Sodrottra nem annyira jó, én még csak tömörön láttam.
(#) bencikusz válasza granpa hozzászólására (») Márc 29, 2017 /
 
Én meg úgy tudom hogy mindkettőre lehet használni Bár én célszerűnek tartom előtte mindent mindennel összesodorni, és utána rá tekerni a kupakot. Lehet olyat olvasni hogy nem szükséges, mert össze csavarja magát, de én jobbnak tartom ha előtte megcsinálom.
(#) granpa válasza bencikusz hozzászólására (») Márc 29, 2017 /
 
Persze, de ritkán (sem) láttam. Előre összecsavarva persze.
(#) Gafly hozzászólása Ápr 1, 2017 /
 
(#) ötfelezős válasza bencikusz hozzászólására (») Ápr 7, 2017 /
 
Granpa birtokolja az igazságot, sodrottra ezt magában nem lehet rásodorni, hát képzeld el, azt akarod elérni, hogy egy kúpos csavarrugó rászoruljon a vezetékekre, ezt sokeresnél legfeljebb úgy lehetne leérni, hogy átdugod a vezetékeket a feltágított rugóelemen, majd a tágítást megszünteted.
Nomeg vannak a szabálytisztelő nemzetek, náluk elég, ha elolvassák azt, amit a forgalmazó ír, hogy: tömör vezetékre.
(#) Dafni hozzászólása Ápr 7, 2017 /
 
sziasztok(!) létezik vavgó típusú szorító amelyikkel lehet sodrott vezetéket kötni(?)
A hozzászólás módosítva: Ápr 7, 2017
(#) gyuszo válasza Dafni hozzászólására (») Ápr 7, 2017 /
 
Wago néven ismertebb .
Bővebben: Link
(#) Dafni hozzászólása Ápr 7, 2017 1 / 1
 
bocsi kötözködni akarsz
(#) Moderátor hozzászólása Dafni hozzászólására (») Ápr 7, 2017
 
Mikor beléptél, aláírtad, hogy betartod!
Pirossal ki is van emelve. Az oldalon senki nem ír igénytelen módon, ezt ránézésből is igencsak észrevehetted volna.
(#) exabit hozzászólása Ápr 7, 2017 /
 
Valaki meg tudná mondani hogy Wago 221-be lehet-e érvéghüvelyezett vezetéket kötni? Úgy tapasztaltam megfogja, de nem tudom mennyire szabályos.
(#) gyuszo válasza exabit hozzászólására (») Ápr 7, 2017 /
 
Nem szabályos. A Wago rögzítő elemének közvetlenül a vezetékre kell csatlakoznia, így biztosít jó kötést.
A hozzászólás módosítva: Ápr 7, 2017
(#) Dafni hozzászólása Ápr 7, 2017 1 /
 
Bocs csak elírásvolt ugy látszik csak engem figyelmeztetnek hibázni nem szabad szigorú elő írás
(#) Hp41C válasza Dafni hozzászólására (») Ápr 7, 2017 / 6
 
Idézet:
„Bocs csak elírásvolt ugy látszik csak engem figyelmeztetnek hibázni nem szabad szigorú elő írás”

Bocsánat, csak elírás volt. Úgy látszik, csak engem figyelmeztetnek. Hibázni nem szabad, szigorú az előírás.

Telepítsd.
A hozzászólás módosítva: Ápr 7, 2017
(#) jdani hozzászólása Ápr 10, 2017 /
 
Üdv. Megoldható a,, folyosókapcsoló,, 3 kapcsolóval?
(#) yulo5310 válasza jdani hozzászólására (») Ápr 10, 2017 /
 
Persze,középre 1 keresztváltóval!
(#) jdani válasza yulo5310 hozzászólására (») Ápr 10, 2017 /
 
Próbálgatom rajzolni, de nem jön össze. Le tudnád rajzolni?
(#) gyuszo válasza jdani hozzászólására (») Ápr 10, 2017 /
 
Itt a bekötés :
(#) kendre256 válasza jdani hozzászólására (») Ápr 10, 2017 /
 
Keresztváltó kapcsoló bekötése (utolsó rajz).
Szerk: Egyszerre találtuk meg ugyanazt gyuszóval
A hozzászólás módosítva: Ápr 10, 2017
(#) gyuszo válasza kendre256 hozzászólására (») Ápr 10, 2017 /
 
Ugyanaz a rajz, szinte egy időben.
(#) jdani válasza kendre256 hozzászólására (») Ápr 10, 2017 /
 
Köszi. Lényegeben a keresztváló kapcsoló, egy dupla, egyszerre kapcsoló alternatív kapcsolo nem?
(#) kendre256 válasza jdani hozzászólására (») Ápr 10, 2017 /
 
Lényegében igen, csak egy dupla, egyszerre kapcsoló alternatív kapcsolónak 6 csatlakozási pontja lenne, a keresztváltó kapcsolónak (a belső átkötések miatt) 4 csatlakozási pont elég. (Mondom ezt úgy, hogy nem láttam közelebbről egyet sem, de a neten talált rajzokból nekem ez jön le.)
Itt is vannak kapcsolási rajzok mindenféle lehetőségekre.
(#) yulo5310 válasza jdani hozzászólására (») Ápr 10, 2017 /
 
De,és az a jó benne,hogy bármennyit betehetsz egy hosszú folyosóra,a lényeg h. a 2 alternatív közé kell tenni őket!
Következő: »»   515 / 959
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem