Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Fluoreszcens kijelzők (VFD) használata
 
Témaindító: eSDi, idő: Márc 23, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   44 / 51
(#) gernerakos hozzászólása Ápr 8, 2017 /
 
Üdv
Van egy ilyen kijelzőm, hátulján ott a meghajtó Ic, melynek típusa D16312gb, és itt az adatlapja. Próbálkozott már valaki az életre keltésével ennek az Icnek?
A válaszokat előre is köszönöm!
A hozzászólás módosítva: Ápr 8, 2017
(#) eSDi válasza gernerakos hozzászólására (») Ápr 8, 2017 /
 
Üdv!

Nem volt dolgom még ezzel a vezérlővel, de az adatlapja szerint nem egy nagy feladat. Sima SPI-t használva szerintem pikk-pakk életre kelthető, csak be kell tartani az adatlapban szereplő bekapcsolási folyamatot és utána már csak a DisplayRAM-ba kell pakolgatni neki az adatokat.
(#) gernerakos válasza eSDi hozzászólására (») Ápr 8, 2017 /
 
Akkor az lesz a gond, hogy nem tudok programozni... Egyenlőre Rasperry-n tanulom a pythont, Azzal szerinted menni fog?
(#) sooty válasza gernerakos hozzászólására (») Ápr 8, 2017 /
 
Ezzel nem, de a nagyon hasonló pt6311-el igen. Ha nem tudsz programozni, akkor tedd félre, hacsak nincs belőle sok db-od
(#) eSDi válasza gernerakos hozzászólására (») Ápr 8, 2017 /
 
RPi-n van hardverből SPI, legalábbis a 3-on ami nekem van. De szoftveresen is megoldható. Biztos, hogy van az SPI-hoz is példa valahol a neten. Szóval a két mód közül egyikkel biztos összehozható a dolog.
(#) gernerakos válasza eSDi hozzászólására (») Ápr 8, 2017 /
 
Nekem Raspberry 1B-m van, de elvileg azon is van. Ha lesz időm megpróbálom, aztán beszámolok róla. Rasperry SPI
(#) sooty válasza gernerakos hozzászólására (») Ápr 8, 2017 /
 
A pt6311 igy ment, hátha segit ehhez is: pt6311
(#) ktibor69 hozzászólása Júl 28, 2017 /
 
Vagy egy Amiko Alien2 műholdvevőm. A VFD kijelzője valószínű cserés. A műszerész ismerősöm megméret és a fűtőfeszültség rendben van.
A kijelző első fele már alig látható (bekapcsolt állapotban is) a vége egész jól látható. Fokozatosan jobban látható a vége felé. A fotón alig látszik, egyébként zöld színű a kijelzés.


Valóban cserés a kijelző? Ha igen hol lehet vásárolni ilyet?
A hozzászólás módosítva: Júl 28, 2017
(#) Bakman válasza ktibor69 hozzászólására (») Júl 28, 2017 /
 
Honnan tudja, hogy mekkora fűtőfeszültség kell a kijelzőnek? Amit te is meg tudsz tenni: teljes sötétségben nézd meg nagyon közelről a kijelzőt. Izzanak halványan a fűtőszálak? Ha nem, kevés a fűtőfeszültség. Ha igen, akkor a vezérlőfeszültség is lehet kevés.

Ha valóban elöregedett a kijelző, nagy valószínűséggel nem fogsz bele kapni másikat, ezeket általában megrendelésre készítik, piaci forgalomba soha nem kerültek.
A hozzászólás módosítva: Júl 28, 2017
(#) ktibor69 válasza Bakman hozzászólására (») Júl 28, 2017 /
 
A fűtőszálakat megnézem este. A készülék 4 éves, szerintem egy VFD kijelző élettartamához képest nem öreg. Vannak valóban öreg hifi egységeim otthon, azoknak a kijelzői viszont hibátlanok.

Nagyon keveset volt bekapcsolva, a bal szélén van az óra az világított állandóan. Az mitől lehet, hogy a kijelző bal oldala nagyon halvány jobbra fokozatosan erősödik a végén egész jó?
A hozzászólás módosítva: Júl 28, 2017
(#) goreny válasza ktibor69 hozzászólására (») Júl 28, 2017 /
 
Mivel a kijelző katódja a fütőszál, ezért a fütőszál két vége közti potenciál különbség hatással van a kijelzésre is. Hosszú fütőszál esetén ez számottevő lehet.
A vezérlésre kéne ránézni.
(#) kalmi.kalmi válasza ktibor69 hozzászólására (») Júl 29, 2017 /
 
Esetleg a mínusz feszültség hiánya is okozhat ilyet. Egy kondi kiszáradt.
(#) ktibor69 hozzászólása Júl 31, 2017 /
 
A vízszintes fűtőszálak nagyon szépen, erősen látszanak.
(#) Bakman válasza ktibor69 hozzászólására (») Júl 31, 2017 /
 
Akkor már csak a rács és szegmensfeszültségeket kell ellenőzizni. Nagy valószínűséggel multiplex hajtást kap a kjelző, célszerű oszcilloszkóppal vizsgálni a feszültségeket.
(#) nemgyuri válasza ktibor69 hozzászólására (») Júl 31, 2017 /
 
Szia! A hosszú fűtőszálakat nem egyenfeszültséggel kell hajtani! Nézz utána. Ha egyenfeszültséget kap a fűtőszál máris megvan a féloldalas kijelzés oka.
(#) Bakman válasza nemgyuri hozzászólására (») Júl 31, 2017 /
 
Eddig jó volt. Rövidebb fűtőszálaknál jó az egyenfeszültség is, lásd 1 x 7 szegmens VFD csövek.
(#) tompower válasza Bakman hozzászólására (») Júl 31, 2017 /
 
Ha jót akarsz, akkor DC-vel fűtesz, ha szépet is, akkor AC-val.
HiFi-nél található olyan megoldás, hogy a fűtő AC táp mindkét oldalát lekötik a digitális DC táp Gnd-jére 1-1 (ellenállással) vagy diódával és kondival, hasonlóan mint itt, csak ez közép leágazós trafós, 7.ábra hogy ehhez képest is meglegyen a negatív táp a vezérlőnek. Én ezeket is megnézném, hogy jól érzik-e magukat.
A hozzászólás módosítva: Júl 31, 2017
(#) ktibor69 válasza nemgyuri hozzászólására (») Aug 14, 2017 /
 
Topicromboló vagyok:
Szerencsémre az Amiko forgalmazója gratis kicserélte a kijelzőt garanciaidőn túl.
Nagy köszönet érte Nekik.
(#) b10up hozzászólása Aug 24, 2017 /
 
Időközben sikerült fejlődni a VFD vezérlővel.

A végcél egy olyan eszköz, ami egyrészt webrádió, másrészt készenléti állapotában időjárás-állomás, buszindulás-visszaszámláló vagy sima óra.

A gombok, led és kijelző vezérlését egy pic fogja össze SPI-n és IO portokon, majd ezt továbbítja egy Raspberry Pi3-nak UART-on. A szöveg scrollozását és a lemez ikon forgatását a pic kezeli, minden mást az RPI.

Még csak erősen teszt változat, de alakul. Akit érdekel esetleg, videó itt:
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Aug 24, 2017
(#) eSDi válasza b10up hozzászólására (») Aug 25, 2017 /
 
Üdv!

Jó lett! Azt viszont nem értem, hogy ha PI3 van benne, azon pedig van SPI és jó pár GPIO, akkor miért kell egy PIC-el az SPI-t UART-ra átalakítani.
(#) b10up válasza eSDi hozzászólására (») Aug 25, 2017 /
 
Üdv!

Még mikor elkezdtem PIC-re írni a vezérlőt, akkor csak egy routert tudtam befogni az idő és időjárás adatok frissítésére, azon csak UART volt. RPI utólag lett. Igazából most már talán célszerű is lenne elhagyni, mert enyhe késést visz be a rendszerbe.
(#) davexx válasza sooty hozzászólására (») Szept 8, 2017 /
 
Szia! Milyen compilerrel fordítható a basic file? Üdv
(#) ktamas66 hozzászólása Nov 18, 2017 /
 
Sziasztok!
Kaptam a VFD kijelzőt (20 digites), aminek a fűtését 6,3VAC-val kellene megoldani. Szeretném, ha az egész egyenfeszültségről menne (pl. 12V). Nem tudom hogyan kellene megoldani. Először arra gondoltam egy DC/DC-vel előállítom a 6V-ot, majd egy FET meghajtóból csinálok egy H-hidat és az kapcsolgatom. Rámértem a fűtőszálra kapacitás mérésben 700nF körül mutatott, ha ez így valós, lehet sok lenne FET meghajtónak?
(#) pbalazs válasza ktamas66 hozzászólására (») Nov 18, 2017 /
 
Én először megnézném DC-vel, hogy biztosan kell-e neki 6V (sötétben DC-vel fűteni, amíg még éppen nem látszik a katód).
Aztán azt is kipróbálnám, hogy okoz-e látható (zavaró) kontraszt-eltérést a cső végeinél, ha DC-vel fűtöm. Ha nem, akkor felesleges AC-vel fűteni.
Az én tapasztalatom az, hogy még ilyen 20 digites csőnél sem zavaró a DC fűtés.
Tény, hogy elegánsabb AC-vel.
(#) ktamas66 válasza pbalazs hozzászólására (») Nov 18, 2017 /
 
Kb. 6V 100mA kell neki, a többit majd kipróbálom. Köszi.
(#) pbalazs válasza ktamas66 hozzászólására (») Nov 18, 2017 /
 
Okés.
Egy fotót mutass majd a cuccról
(#) ktamas66 hozzászólása Nov 26, 2017 /
 
Csak egy próba erejéig, de úgy néz ki kelleni fog a váltó.

DSC04985.JPG
    
(#) pbalazs válasza ktamas66 hozzászólására (») Nov 26, 2017 /
 
Igen, én is így látom.
(#) ktamas66 hozzászólása Dec 1, 2017 /
 
Körülnéztem a fiókban, találtam néhány MAX797H-t, amivel előállítanám a tápfeszültségeket. Arra gondoltam a 6V-ra tennék egy MIC4467-es FET meghajtót, mint egy H hidat, és ez csinálná a váltó fűtést. Ezt két ellenállással közepelném ki, és ez lenne az anód/rács földpotenciálja. Működhet ez így? Mekkora ellenállások kellenének az osztóba?
(#) ktamas66 válasza ktamas66 hozzászólására (») Dec 2, 2017 /
 
Meg is rajzoltam a kapcsolást, így talán érthetőbb.
Következő: »»   44 / 51
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem