Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Általános antennás kérdések, válaszok
Lapozás: OK   48 / 87
(#) teglascs hozzászólása Ápr 24, 2017 /
 
Sziasztok,
ha FM adások vételére tennék föl tetőantennát Budapesten, akkor az antennának merrefelé kell néznie?
A padláson is lehet az antenna, vagy muszáj a cseréphéjazaton kívülre tenni?
Újra használni kezdtem régi Videoton tuneremet (RT 7300S) és úgy tapasztalom, hogy eléggé harmatosan jönnek az adók, ha csak egy szál drótot használok antennaként.
Köszönöm a válaszokat előre is.
(#) kadarist válasza teglascs hozzászólására (») Ápr 24, 2017 / 1
 
A héjazaton belül is lehet és ha Yagi-antennát használsz, akkor a direktoroknak kell az adó irányába néznie.
(#) zolika60 válasza teglascs hozzászólására (») Ápr 24, 2017 / 1
 
Az irány attól függ milyen adást szeretnél venni. Lehet cserép alatt is, bár ott kicsivel gyengébb a vétel. Fordítsd a leggyengébb venni kívánt adó irányába.
A hozzászólás módosítva: Ápr 24, 2017
(#) teglascs válasza kadarist hozzászólására (») Ápr 24, 2017 /
 
Oké, köszi.
Találtam az előbb ezt a listát.
Itt látom, hogy a Széchenyi hegy és a Sas hegy az, amerre néznem kell az antennával. Kerítek valami antennát, és kísérletezek kicsit, egyelőre a padláson.
Aztán a végső megoldáshoz veszek majd diplexereket, mert újabb koaxot nincs lehetőségem lehozni a tunerhez, viszont a műholdvevő antennája kapóra jön.
(#) teglascs válasza zolika60 hozzászólására (») Ápr 24, 2017 /
 
Jól gondolom, ha úgy logikázok, hogy ami mindenre jó, az lehet, hogy gyengébben teljesít, ha inkább irányítottan lenne célszerű venni valamelyik adó sugárzását?
(#) Gafly válasza teglascs hozzászólására (») Ápr 24, 2017 / 1
 
Egy szál drót helyett használj inkább szalagkábel antennát. Nem muszáj venni, készíteni is lehet. Csak akad darab szalagkábel régről (vagy ha nincs, akkor szerintem nekem van valamennyi).

Az mondjuk gyanús, hogy nem sikerült tökéletesen a "vissza" hangolás, és kicsit érzéketlen a tuner...
(#) teglascs válasza Gafly hozzászólására (») Ápr 24, 2017 /
 
Ez nem az a tuner.... Ahhoz még nem nyúltam hozzá.
Nekem is elsőre ez ugrott be (hogy érzéketlen(ebb) lett a készülék): régebben(=15 éve), amikor még ezen rádióztam, egy méteres dróttal bejött "minden".
Azt persze sejtem, hogy az eltelt másfél évtizedben az adók számának növekedése nem jelenti azt, az egyre több adó ugyanolyan tökéletesen fogható, mint régebben a kevesebb (gondolom zavarják egymást, ill. az adók is esetenként kisebb teljesítményűek, kedvezőtlenebb elhelyezkedésűek).
(#) teglascs válasza Gafly hozzászólására (») Ápr 24, 2017 /
 
Szalagkábel antenna: igazából mindenképpen a meglévő koaxban gondolkodnék, mert most fejez(t)em be a nappali felújítását, és nem szeretnék újabb kábeleket.
Próbaként persze jó ötlet!
(#) Doky586 válasza teglascs hozzászólására (») Ápr 24, 2017 / 1
 
- padlás esetén figyelj rá hogy ha alufóliával bevont hőszigetelés van a cserép alatt akkor a padlás a legrosszabb hely ahova antennát tehetsz. Inkább ablakba tedd ekkor.
- minden elosztó (slitter) legalább felére csökkenti a vett jelszintet.
- a kis regionális adók függőleges polarizációval (V) sugároznak.
- komoly antenna csak távolsági vételhez kell (50-100km)
(#) levaitamas válasza teglascs hozzászólására (») Ápr 24, 2017 / 1
 
Amit irányított antennát linkeltél, azzal kiválóan fogom Gyöngyösön a Sláger FM-et. Csak viszonyítás miatt írom.
(#) zolika60 válasza teglascs hozzászólására (») Ápr 25, 2017 / 1
 
Az irányított antenna jó választás. Akár a padláson ha nem csillapít sokat a tetőszerkezet akár kint a tetőn. A leggyengébb venni kívánt adó felé fordítod és jó lesz az. Az erősebbeket meg veszi oldalról is.
(#) teglascs hozzászólása Ápr 25, 2017 /
 
Köszi mindenkinek!
(#) doktor válasza teglascs hozzászólására (») Ápr 25, 2017 /
 
Szia!
Mindenképpen irányított antenna, tetőn kívül elhelyezve, és ha van rá mód egyedileg csatlakoztasd a készülékhez.
Amennyiben, valahol Budapest magasabb pontjain vagy, egy minőségi, antenna fejerősítővel, és a forgatás megoldásával távolabbi adókat is tudsz időszakosan venni.
(#) pucuka válasza doktor hozzászólására (») Ápr 25, 2017 / 1
 
Én Budapesten ahol túl sok nagy térerejű adó van, nem tennék szélessávú erősítőt külső antennára. Biztos az intermoduláció. A 100 MHz -es sávban a DX -nek befellegzett, ahhoz túl sok adó működik. Talán vidéken, tanyavilágban még csak csak, de Bp -n, és környékén, biztos nem. Hegytetőn, meg pláne nem, ahonnan fél ország adóit "látni", hármat, négyet is ugyanazon a frekvencián.
A hozzászólás módosítva: Ápr 25, 2017
(#) doktor hozzászólása Ápr 27, 2017 /
 
Idézet:
„nem tennék szélessávú erősítőt”


Fejerősítőről volt szó, ami jellemzően maximum, az adott sávot fogja át.

Idézet:
„Biztos az intermoduláció. A 100 MHz -es sávban a DX -nek befellegzett, ahhoz túl sok adó működik. Talán vidéken, tanyavilágban még csak csak, de Bp -n, és környékén, biztos nem. Hegytetőn, meg pláne nem, ahonnan fél ország adóit "látni", hármat, négyet is ugyanazon a frekvencián.”


Ezért szükséges a jó minőségű irányított antenna, és ezután már a tunernak is könnyebb a dolga.
(#) Doky586 válasza doktor hozzászólására (») Ápr 27, 2017 /
 
Teljesen jogos: lehet építeni 20-30 elemes Yagi antennát a 100 MHz-es FM sávra is.
Csak hely kérdése az egész..
A hozzászólás módosítva: Ápr 27, 2017
(#) pucuka válasza doktor hozzászólására (») Ápr 27, 2017 /
 
Szerinted Bp -en hány nagyteljesítményű URH műsorszóró adó működik, és nem csak a Széchényi hegyen abban a 20,5 MHz sávban? Ha a fejerősítőben megtörténik az intermoduláció, azzal már a világ legjobb tunere sem tud mit kezdeni.
(#) pucuka válasza Doky586 hozzászólására (») Ápr 27, 2017 /
 
Ötletnek jobb ha szerzel egy 150 MHz -es radar antennáját, átfabrikálod 100 MHz re, és a kertedben épített dombtetőre komplett felállítod. Yagi antennánál úgy a 15 -ik direktor után a többi nem sokat ér, sem nyereségben, sem irányítottságban. Persze lehet építeni antenna falat is 4×4 db 10 - 12 elemes Yagiból, azzal meg a forgatás lesz probléma. Bár a radar antennája sem könnyű súlycsoportos.
(#) doktor válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 27, 2017 /
 
http://www.fmdx.hu/transmitters-hng-szechenyihegy.htm

Tessék a konkrét válasz a jelenlegi állapotra.
(#) doktor válasza Doky586 hozzászólására (») Ápr 27, 2017 /
 
Emeletes, pl Stole antenna, kb 2,7 m gerinctávval, tökéletes a célra, és stabilan megépithető, még a korábban leirtak szerint megoldható a forgatása is.
Sokáig, látható volt, Budapest BAH csomopontnál, az M7-M1 irányában lévő emeletes házon.
(#) pucuka válasza doktor hozzászólására (») Ápr 27, 2017 / 2
 
És? Csak ezen az egy telephelyen van 6 db nagyteljesítményű adó. Már csak ezek bőven elegendők ahhoz, hogy Budapesten használhatatlanná tegyen egy "fej erősítőt". És akkor nem beszéltünk a többi telephelyekről történő sugárzásokról. Hármashatárhegy, Száva u, stb, bár ezek kisebb teljesítményűek, de be tudnak segíteni a zavarok készítésében.
A hozzászólás módosítva: Ápr 27, 2017
(#) doktor válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 27, 2017 /
 
Idézet:
„És?”


A kiinduló hozzáoszlástól elszakadtunk.
Természetesen, van lehetőség felsorolni, sok lehetséges zavarforrást.
Tekintettel a fórumtárs, konkrét lakhelyére, lehet, hogy a Ferihegyi légiirányítási rendszer is beleszól
/ lásd radar példa/.

Minden esetben a telepítés helyszínén tapasztalható viszonyok alapján lehet eldönteni, a szükséges kiépitést és azért tegyük hozzá, hogy az állandó zavarmentes vétel, ritkán valósul meg .
A hozzászólás módosítva: Ápr 27, 2017
(#) Doky586 válasza doktor hozzászólására (») Ápr 27, 2017 /
 
a "Stole" az Szőrmesál-at jelent, a Stolen pedig lopott-at.. értem én hogy a lopott antenna tökéletes a célra, de mégis hogy érted ezt?
(#) teglascs válasza doktor hozzászólására (») Ápr 28, 2017 /
 
Idézet:
„A kiinduló hozzáoszlástól elszakadtunk.”

Amikor láttam, hogy már messze nem a kérdésemről van szó, nem is vettem magamra a hozzászólásokat. Semmi extrém dologban nem gondolkodom.
Azt hiszem, hogy ha időm engedi, meg fogom próbálni a dolgot egy észszerű méretű antennával, mert szeretném használni ezt a régi tunert (az egyik első fizetésemből vettem jó 25 éve).
Köszönöm mindenkinek az együttgondolkodást!
(#) Gafly válasza teglascs hozzászólására (») Ápr 28, 2017 / 1
 
Megnézem van-e otthon szalagkábel és balun, legfeljebb elsétálok vele
(#) teglascs válasza Gafly hozzászólására (») Ápr 28, 2017 /
 
(#) pucuka válasza teglascs hozzászólására (») Ápr 28, 2017 / 1
 
Remélem nem Vidi gyártmány. Egyébként a Gafly antennája bőven elegendő, ha mégsem, akkor szükséged lehet némi utánhangolásra.
(#) pucuka válasza doktor hozzászólására (») Ápr 28, 2017 /
 
Lehet elszakadtunk, de azért amiről eddig beszéltünk, eléggé a témához tartozik. Én csak a 100 MHz -es sáv vételére utaltam, hogy már a sávon belül is van jónéhány nagytérerejű adó, amely még egy csak műsorszóró sáv vételére készült fejerősítőt is használhatatlanná tesz. A gond akkor van, ha pl. budapesti, kisteljesítményű helyi rádiót szeretné hallgatni, (ebből a kategóriából is jó pár van) amit az ellátottsági körzetén kívül szeretne hallgatni.
Egyébként a Ferihegy közelségétől nem tartanék, ott nem működnek a műsorszóró sávhoz közel eső nagyteljesítményű adók, úgyhogy ezek zavarásától nem félnék. A VOR adóállomásai 108 - 118 MHz között lehetnek zavarforrások, de teljesítményük, felfelé sugárzó karakterisztikájuk, és egy kb 5 km -es körzetű szabad területen (mezőn) való elhelyezkedésük miatt nem valószínű, hogy zavart okoznak.
(#) teglascs válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 28, 2017 /
 
Videoton RT 7300S. Nem tudom, hogy régebben tényleg érzékenyebb volt-e, de nekem gyanús...
(#) pucuka válasza teglascs hozzászólására (») Ápr 28, 2017 / 1
 
Sajnos a vidi tunerei nem a stabilitásukról híresek. Meglehet ráférne egy kis hangászás. De először próbáld ki a szalagkábel antennát.
Következő: »»   48 / 87
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem