Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű tápegység
 
Témaindító: Rendszer, idő: Feb 18, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   74 / 117
(#) zolika60 válasza bagoly82 hozzászólására (») Ápr 11, 2017 /
 
Először a biztosítékokat ellenőrizd.
(#) sebestyen_ferenc hozzászólása Ápr 11, 2017 /
 
Sziasztok!
Szeretném segítségeteket kérni!
Van egy IBM 130wattos tápegység. Feszültségek a kimentelen megvannak. Probléma az, hogy "ciripel"a
trafó és ha beterhelem az 5 voltos reszt vagy bármelyiket leáll. A primer és a szekunder kondenzátorokat lemertem jók. A 12 voltos részen szkóppal észtre vetem, hogy van egy egy háromszög zaj rajta, nem tudom mi okozhatja képeket is raktam fel.


szkop12Voltszkop2szkop3szkop4
(#) sebestyen_ferenc hozzászólása Ápr 11, 2017 /
 
meg egy-ket kép a tápról
(#) Pafi válasza sebestyen_ferenc hozzászólására (») Ápr 12, 2017 /
 
Hogyan mérted a kondikat? ESR mérővel?

A szkópábra linkek nem működnek. Inkább töltsd fel ide!
(#) sebestyen_ferenc válasza Pafi hozzászólására (») Ápr 12, 2017 /
 
Nem ESR mérővel, csak a kapacitásukat mértem meg. Nincsen ESR mérőm sajnos.
(#) Ge Lee válasza sebestyen_ferenc hozzászólására (») Ápr 13, 2017 /
 
Ha nincs ESR mérőd akkor építs egyet, egy analóg műszer meg egy quad OPA kell hozzá, plusz néhány passzív alkatrész. Kapacitásmérővel hiába méred az elkót, attól még az ESR-je lehet nagyobb, és bizony az esetek zömében ez áll a problémák hátterében.
A vezérlés környékén lévő kisebb puffereket (nx10uF) látatlanban is cserélném, ha nem lenne mivel megmérnem...
(#) Pafi válasza sebestyen_ferenc hozzászólására (») Ápr 13, 2017 / 1
 
Akkor azok a kondik még lehetnek rosszak.

A szkópábráidra egy V/div illetve Time/div értéket ráírhattál volna. Valószínűleg a jobb oldali ábrákon a hálózati egyenirányított fesz 100-es lüktetése látszik, a bal oldal pedig a szokásos kapcsoló üzemű impulzusokat mutatja, de hogy ez mennyire üzemszerű, arról semmit nem tudhatunk kiegészítő infók nélkül.

Én speciel egy jelgenerátort és egy szkópot használok ESR (és C) mérésre. Rákapcsolom a kondira az 50 ohm kimeneti ellenállású generátort 20 Vpp 100 kHz négyszögjellel, és mérem a rajta eső feszt. Ez kb. négyszög, aminek az ugrása az ESR-rel arányos (ESR=Uugrás/Ugen*50 ohm), a keskeny túllövések az ESL-re jellemzők, de ez nem számszerűsíthető ilyen könnyen, az egyenes szakasz meredeksége pedig a kapacitásra jellemző ( C=10V/(50ohm*dV/dt) ).
(#) gcsaba hozzászólása Ápr 17, 2017 /
 
Sziasztok!

Valakinek van ötlete, hogy egy 12V 3A kínai kapcsolóüzemű táp miért csak akkor indul el, ha előtte melegítem hajszárítóval? Melegítés nélkül kivillan a ledje, majd elhalványul.
(#) kadarist válasza gcsaba hozzászólására (») Ápr 17, 2017 /
 
Szia! Ez tipikus elektrolitkondenzátor gyengeség. Alkatrészcserével orvosolható.
(#) gcsaba válasza kadarist hozzászólására (») Ápr 17, 2017 /
 
Köszönöm a választ. Akkor kicserélem őket.
(#) gcsaba válasza kadarist hozzászólására (») Ápr 18, 2017 /
 
Bevált a tipp. Ami érdekes, hogy nem a 12V végén lévő "nagy" kondik voltak a rosszak, hanem a vezérlő ic táp lábán lévő. Köszönöm még egyszer!
(#) Fundy21 hozzászólása Ápr 29, 2017 /
 
Sziasztok!

esetleg meg tudjátok nekem mondani hogy ezeket mivel lehet helyettesíteni?

egy API2pc54-290 powermac g5 tápegységről van szó!

IMG_3591.JPG
    
(#) kadarist válasza Fundy21 hozzászólására (») Ápr 29, 2017 /
 
Szia!
Ellenállást ellenállással lehet helyettesíteni. Meg is szakadtak, vagy csak a leolvadt a bevonat róluk?
(#) Fundy21 válasza kadarist hozzászólására (») Ápr 29, 2017 /
 
Eddig úgy néz ki hogy a panel többi része (külsőre) rendben van,itt az ellenállásoknál van valami gócpont mert még ahogy látszik a nyák is elszíneződött!
(#) kadarist válasza Fundy21 hozzászólására (») Ápr 29, 2017 /
 
Tessék kimérni őket. Úgy látom, hogy mind azonos ellenállású.
(#) Fundy21 válasza kadarist hozzászólására (») Ápr 30, 2017 /
 
75ohm-os mind,úgy néz ki nincsenek megszakadva.így kezd nehezedni a helyzet!
(#) didyman válasza Fundy21 hozzászólására (») Ápr 30, 2017 /
 
Javítottam ilyet, és utáltam nagyon, de nem emlékszem már, mi volt a baja, ez alapján valószínűleg kondenzátorokat szórtam ki belőle. Ahogy fentebb is előkerült, a segédtáp kis méretű kondenzátorait szedd ki, mérd meg, de azért megkérdezem, mert nem írtad-mi a hibajelenség? Az ellenállásokat mindenképpen cseréld, ki tudja, mennyi idejük van még, míg megszakadnak. Ezek azt hiszem, lángbiztos ellenállások, nem biztos, hogy fogsz kapni ilyet, húzd be zsugorcsőbe, de csak az ellenállástestet és egy kicsit hosszabb lábakat hagyj alattuk-azokon keresztül viszonylag jól hűlnek.
(#) Fundy21 válasza didyman hozzászólására (») Ápr 30, 2017 /
 
Az utóbbi időben meg néha néha indult,de nem volt benne annyi erő hogy mindent meghajtson így általában kép már nem volt...
1 hónapja teljesen süket!

Melyik az a rész ahol nekiesek?
(#) didyman válasza Fundy21 hozzászólására (») Ápr 30, 2017 /
 
Balra lent, az optocsatolóktól jobbra van egy Teapo/Yageo talán SEK sorozatú, az lesz a lelke a segédtápnak, azt szó nélkül érdemes cserélni. És azon a kis panelen lévő apró Lelonokat is cseréld le mindenképpen! A szekunder oldalon, ami nem Teapo/Yageo (a túlnyomásszelep formája négyfelé osztja a kalapot), azokat azt hiszem, rögtön érdemes, de ha van ESR mérőd, az majd megmondja.
(#) didyman válasza didyman hozzászólására (») Ápr 30, 2017 /
 
...jobb szélen is van egy kondi, az a PFC segédtápjáé lesz, azt is érdemes.
(#) Fundy21 válasza didyman hozzászólására (») Ápr 30, 2017 /
 
A teapot-t cseréltem,de viszont esr-mérőm az nincs
illetve a jobb szélen lent egy 1uf50v-os kondi van amim szintén nincs ilyen feszültségű !

viszont jelenleg megint elindul a gép,csak képet nem ad!
(#) Primary hozzászólása Máj 25, 2017 /
 
Sziasztok !
Egy nagy teljesítményű RGB LED modult szeretnék meghajtani áramgenerátorral. Szumma 100W, 3A.
A dolgot az bonyolítja, hogy a 3 áramgenerátort külön-külön szeretném szabályozni egy mikrokontrollerrel. Tehát változtatható nagyságú áram kellene. Ha egy feszültség generátort használnék, akkor egyszerű lenne, de nem fűteni szeretnék a szoros ellenállással. Egy áramgenerátor kimenetét a földre húzni megintcsak csúnya megoldás.
LM2596-on kívül még nem építettem kapcsolóüzemű tápot, szóval egyszerű megoldást keresek. Talán az lenne a legbiztonságosabb, ha veszek egy ebayes dobozolt tápot, ami 48V-os, és abból oldom még a max 36V szükségletű generátort. Ide tudnátok ajánlani egy kapcsolást? Vagy az egészre egy komplett megoldást?
(#) Peter65 válasza Primary hozzászólására (») Máj 26, 2017 /
 
Szia!
Egy megoldás a sok közül:
Készítesz 3db kapcsoló üzemű áramgenerátort 3A-re, ami tiltható. A mikrokontroller pedig pwm-mel tiltja/engedélyezi az áramgenerátort, ezzel változtatod a fényerőt.
Kapcsoló üzemű áramgenerátornak legolcsóbb valószínűleg valamelyik Kínából származó modul lesz, de építhetsz akár UC384X alapon, vagy analóg komparátorokkal kétpont szabályzót, stb.
(#) Primary hozzászólása Jún 21, 2017 /
 
Vettem egy kicsi kínai 5V 2A-s tápegységet, de a kimenet kb. 110V körül van a nullához és földhöz képest. Így néz ki.
Most nem vagyok otthon, de este megnézem az IC típusát is.
Mi okozhatja? Terhelve is ez a helyzet. A GND-t le kellene húznia védőföldre?

Peter65, köszönöm a tippet. Végül a disszipatív megoldás mellett döntöttem, mert egyszerű, olcsó, és a névlegestől kisebb árammal is elegendő fényerőt ad számomra.
(#) Ge Lee válasza Primary hozzászólására (») Jún 21, 2017 /
 
Gondolom multiméterrel mérted, és az Y kondi miatt simán lehet ott a kapacitív osztás miatt annyi. A szekunder gnd-t én nem kötném le a védőföldre, ha egyébként az eszköz megfelelően működik róla.
(#) Primary válasza Ge Lee hozzászólására (») Jún 21, 2017 /
 
Multiméterrel mértem. Nem balesetveszélyes így, vagy nem okoz kellemetlenséget?
RS485-ön kommunikálna PC-vel, illetve más ugyanilyen táppal rendelkező eszközzel. Az RS485 nincs sehol galvanikusan leválasztva.

Sejtettem, hogy valami kapacitásról lesz szó. Ellenálláson keresztül sem érdemes lekötni a földre?
A fém ház sincs kapcsolatban a védőfölddel, ezt gondolom jó lenne csatlakoztatni, bár a táp majd egy fadobozban lesz.
(#) nemgyuri hozzászólása Jún 28, 2017 /
 
Sziasztok! Segítséget kérek a mellékelt kapcsolású táppal kapcsolatban. (saját szülemény..)
Amit várok tőle, a következő: bemenet 10-14V, kimenet kapcsolható 500mA áramgenerátoros kimenet (8-18V-os tartományban).
A kapcsolás működik, de a FET(M1)-tekercs vasmagja(L1)-kondi(C10) erősen melegszik. A kondi: REMIX C219-es 2,2µF 63V, a tekercs Al3300-as fazékmagra van elkészítve, a középső oszlop kb 11mm átmérőjü, légrés nincs . Azt nem tudtam kinyomozni, hogy milyen frekvenciáig használható a vas. A FET tipusa TSM10N06CP (VDS=60V; ID=10A; RDS~50mohm. (A rajzon LTSPICE miatt hasonló tipus van)
Kapcsolóüzemű holmikkal kevés tapasztalatom van! Bármilyen tanácsot, kapcsolást, stb szívesen fogadok.
A hozzászólás módosítva: Jún 28, 2017
(#) Pafi válasza nemgyuri hozzászólására (») Jún 28, 2017 /
 
A topológia hibás, a FET bekapcsolásakor óriási áramimpulzus folyik a kondin és diódán keresztül. A tekercsbe légrés kell.

Léteznek buck-boost topológiák, keress rá és válassz közülük!
(#) Pafi válasza nemgyuri hozzászólására (») Jún 29, 2017 /
 
Pl. ez egy jó kiindulási alap, habár a kérdezőnek éppen nem jött össze. Viszont kínaiak gyártják és árulják ugyanerre a kapcsolásra épülő konvertereket. Most, ne kérdezd hogy hol, nem jegyeztem meg!

https://e2e.ti.com/support/power_management/non-isolated_dcdc/f/196/t/426572

Ebben is van egy buck-boost példakapcsolás:
http://www.onsemi.com/pub/Collateral/AN920-D.PDF
A hozzászólás módosítva: Jún 29, 2017
(#) nemgyuri válasza Pafi hozzászólására (») Jún 29, 2017 /
 
Köszönöm a segítségedet. Az "onsemi" gyűjteményben találtam jó ötletet, szimulátoron még játszok vele...
Emlitetted, hogy az induktivitásba légrés kell. Ezt kicsit kifejtenéd? Minden esetben kell, vagy csak akkor, ha egyenáramú összetevő is van és azért telítődik a vas.
Következő: »»   74 / 117
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem