Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Aquabot classic medenceporszívó javítás
Lapozás: OK   1 / 1
(#) kly hozzászólása Máj 9, 2017 /
 
Sziasztok

Hozzám került egy hibás Aquabot classic medenceporszívó. Mechanikailag rendben van.
AC 36V kell neki a működéshez. A Szivattyúja szépen működik de a mozgásért felelős motor nem úgy működik ahogy kéne.

Ez a motor egy vízhatlan házban van ami olajjal van feltöltve. Egyszerű kétfázisú léptetőmotor van benne egy fogaskerék áttétellel. A fogaskerekek rendben vannak, nem szorul vagy nincs hiányzó fog. A motor tekercsei 7ohm körül vannak. Ha tápot adok rá kb 10mp múlva (ahogy a mikrokontroller elindítja) szépen el is indul kb 1-2mp re majd mintha beakadna hangosan elkezd búgni és rezegni. Mintha nagyon gyorsan irányt akarna váltani. Így búg pár másodporcig majd ismét tekeri tovább szépen ahogy kell. Ezt ismételgeti.

Az a baj hogy nem tudom hogy kéne ennek működni. Mivel van amikor rendesen teker a motor vezérlés hibára gondolok. A vezérlő két panelből áll. Egyiken van két L298 és egy L297.
Ez már alapból fura nekem. Minek 2db L298 ?
Az L297 egy STEP/DIR es vezérlő. Ez hajtja a két L298 at gondolom.
A L297 et pedig egy másik panelen lévő mikrokontroller hajtja.
Erről a másik panelról is vannak képek. A két panel között tüskesor kapcsolat van. Megtaláltam az L297 bemeneteit a tüskesoron így majd le fogom tudni próbálni sima nyomógombokkal a STEP/DIR vezérlést. Ki fog derülni melyik panellel van a baj.
Valószínű a mikrokontrolleressel lesz. Ha igen azt javítani nem lesz könnyű. Főleg hogy nem tudom mennyire "eszes" szerkezet ez. Van e benn pl. iránytű vagy valami hasonló szenzor? Ránézésre őstechnika de akkor honnan tudja milyen szögben áll a robot? Ugyanis ez a porszívó a falra is felmászik.

Lehet új vezérlést kell csinálnom neki.
Ha így lesz szerintetek érdemes giroszkóppal bajlódni vagy csak random időnként váltsak irányt azt jónapot, a többit intézi a graviávió?

Bármilyen javításával kapcsolatos tanácsot nagyon szépen megköszönnék.

Csatoltam pár képet a szétszedett motorról.
Bővebben: Link

és egy videó hogy kéne működnie:

Bővebben: Link
(#) Inhouse válasza kly hozzászólására (») Máj 9, 2017 /
 
Anélkül, hogy értenék hozzá szerintem nem kell túlbonyolítani. Nem túl okos, de nem is kell. Valamiért van egy pulzálás a meghajtásban, olyan 3s-enként egy pillanatra megáll, meg gondolom van egy túlterhelés elleni védelem.
Amúgy meg olyan 1p20s-enként irányt vált a motor, így ha arra nincs tovább, legkésőbb ennyi idő múlva irány vissza. Azt sem tudja szerintem, hogy függőelegesen, vagy vízszintesen megy, a vízsugár ott tartja, neki aztán mindegy.
A hozzászólás módosítva: Máj 9, 2017
(#) Ivan93 válasza kly hozzászólására (») Máj 9, 2017 /
 
Szia! Szerintem nincs benne semmilyen érzékelő, legalábbis a képeken nem látszik. A dip8 ic egy dc-dc konverter. Azért kell kettő L298, mert a bipoláris léptetőmotor tekercsét H-híddal kell meghajtani. Egy tokban két híd van, egy motorban 2 tekercs, így két L298 szükséges a két motorhoz.
(#) kiborg válasza kly hozzászólására (») Máj 9, 2017 /
 
Szia!

Nekem mintha úgy tűnne, hogy a vezérlő panelen a kék kondi lábát elengedte a forrasztás.
Jól látom? Ez megbolondíthatja az elektronikát. Illetve biztosra menvén kicserélném azt a kék kondit,mert gyanúsan ki van türemkedve a gumi az oldalánál.
(#) kly válasza Ivan93 hozzászólására (») Máj 9, 2017 /
 
Szia

Van a képen valami germánium fémtokos tranzisztorra hasonlító valami. De csak két lába van.
Fura szögben is állnak. Esetleg dőlésérzékelő higanyos? Nem tudom.....

Valamelyik H híd lehet hibás? Akkor produkálhat ilyen hibát?
(#) kly válasza kiborg hozzászólására (») Máj 9, 2017 /
 
Már kicseréltem tegnap fel volt púposodva. Nem változtatott semmit a hibán.
(#) Ivan93 válasza kly hozzászólására (») Máj 9, 2017 /
 
Azt nem is figyeltem. Lehet hogy dőléskapcsolók, a fura szög pedig nem tudom, hogy direkt vagy csak elgörbültek, de közel derékszög, ami szenzorra utal. Esetleg ütközés-érzékelő.
Ha tud rendesen is menni, akkor szerintem a hídnak nincs gondja, inkább vezérléssel lehet valami.
De csak ötletelek.
(#) Hp41C válasza kly hozzászólására (») Máj 9, 2017 /
 
Idézet:
„Van a képen valami germánium fémtokos tranzisztorra hasonlító valami.”

Az nem egy hőfokkapcsoló? Nem melegíti túlságosan a két L298?
(#) kly válasza Hp41C hozzászólására (») Máj 9, 2017 /
 
Miért lenne kettő? Ráadásul ez az egész cucc benne van egy olajjal teli dobozban a fém része (amire fel vannak csavarozva) meg a medence vizével érintkezik. Nem hinném hogy túl tudna melegedni.
(#) Inhouse válasza kly hozzászólására (») Máj 9, 2017 /
 
Ez lenne a kettő
Idézet:
„germánium fémtokos tranzisztorra hasonlító valami.”
..másik nagy az IC-n a hőkioldó...
(#) kly válasza Inhouse hozzászólására (») Máj 9, 2017 /
 
Nem tudlak követni , tudom hogy erről van szó, Én mondtam....
(#) Inhouse válasza kly hozzászólására (») Máj 9, 2017 /
 
Akkor bocs, úgy értettem, hogy egyikőtök a hőkioldóra, másikótok, meg ezekre mondja...de itt már a két L298-ről volt szó...
(#) Hp41C válasza kly hozzászólására (») Máj 9, 2017 /
 
Ezen a képen látható nagyobbacska kerek tokra gondoltam, hogy hőkapcsoló.
Egy L298 meg tudja hajtani egy bipoláris léptető motor két tekercsét. Ld. L297 A, B, C, D kimenete megy az L298 bemeneteire. L297 + L298 Lehet, hogy az áramigény miatt párhuzamosan vannak kötve. Adatlap fig.7
(#) kly válasza Hp41C hozzászólására (») Máj 9, 2017 /
 
Igen a nagy gomba az hőkioldó. Ennek semmi baja, átvezet folyamatosan. A borda nem is lett langyos a tesztek alatt.
Párhuzamos kötés , lehet ilyent? Ez durva nem? Lehet hogy nincs "szinkron" a kettő között és ez okozza a hibát? Talán rossz az egyik? Hogy derítem ki hogy melyik?


mod:

ja hogy fig.7 most néztem.
Szóval így párhuzamosan. Igen szinte biztos hogy így van. Vezérlés hiba lesz. Meg kell nézni a DIR en milyen jelek mennek mert a hiba arra utal hogy az kezd el billegni néha.
És akkor biztos mindkét 298 jó mert néha forgat rendesen.
A hozzászólás módosítva: Máj 9, 2017
(#) kly hozzászólása Máj 9, 2017 /
 
Még egy kérdés.
Amikor szétszedtem azt hittem víz lesz benne és ez a hiba forrása (éreztem hogy lötyög benne),így az udvaron vettem ketté. Persze kifolyt az összes olaj a földre .
Kérdés milyen olaj kellhet ebbe? Sima olcsó Tesco-s motorolaj 10w40? Vagy ez valami speciális csuda olaj?
A hozzászólás módosítva: Máj 9, 2017
(#) patexati válasza kly hozzászólására (») Máj 15, 2017 /
 
Valami finom olaj kell szerintem bele és ez egyben a balansz beállításban is szerepet játszik a menyisége..
(#) uniman válasza kly hozzászólására (») Máj 15, 2017 /
 
Hello! Az biztos nem odavaló!
Mélykúti búvárszivattyúk motorjai is hasonló olajjal lehetnek feltöltve...
"finomított fehér ásványi olajba merítve, melyet a gyógyszer-, élelmiszeres, kozmetikai iparban is használnak (FDA bevizsgált)" Bővebben: Link
Következő: »»   1 / 1
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem