Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Quad 405-ös erősítő tapasztalatok és hibák
Lapozás: OK   339 / 398
(#) Johnny0004 válasza reloop hozzászólására (») Máj 14, 2017 /
 
Ez jó ötlet én is gondolkodtam bordán. Ettől azonban gondolom egy idő után forró a teteje neked is, és ha fölé raksz valamit az is meleg lesz.
A hozzászólás módosítva: Máj 14, 2017
(#) reloop válasza Johnny0004 hozzászólására (») Máj 15, 2017 /
 
Egyáltalán nincs melegedés, előre fújja.
(#) Cinema válasza Alkotó hozzászólására (») Máj 15, 2017 /
 
Azon a két 560Ohm-os ellenálláson közel a fél tápfeszültség, azaz kb. 50V esik! - tessék ezt a méretezéskor figyelembe venni.
Ide legalább 3W-os, de inkább 5W-os ellenállás kell és a lábaikat csőtoldóval emeljük el a paneltól legalább 1cm-re, hogy ne égesse szét a panelt idővel. Csőszegecs sem ártana az ellenállások furataiba, azok stabilan tartják az ellenállásokat.
A 47µF-os kondenzátor is jó, ha 63V-os és alulról szereljük, hogy kevésbé melegedjen.
Sok Quad végfokot építettünk annakidején, igyekezve hosszú életűnek megépíteni, sok még ma is megfelelően működik változatos félvezetőkkel, de mindben LM301AN IC-vel és 6,8µF-os bemeneti csatolókondenzátorral.

Üdv!
(#) Cinema válasza djhans hozzászólására (») Máj 15, 2017 / 1
 
A kimeneten mérd az átvitelt, mert téves végeredményt kaphatsz, ha közbenső fokozatban mérsz.
A kimeneten legyen lineáris az átvitel 20Hz-20kHz között, legfeljebb 0,5dB esés elfogadható, ha minden rendben van. Persze a bemenetre is azonos nagyságú jel kerüljön minden mért frekvencián, ezt is illik ellenőrizni.

Üdv!
(#) Johnny0004 válasza reloop hozzászólására (») Máj 15, 2017 /
 
Nem figyeltem, hogy ventilátorok is vannak.
(#) djhans válasza Cinema hozzászólására (») Máj 15, 2017 /
 
A kimenet követi 3,3k/1nF tagon mért jelszint arányát. 20KHz-en már 2dB hiányzik. Nem tudom mi lehet, mindenhol az előírt alkatrészek vannak. Bemeneten nem változik a jelszint a frekvencia függvényében.
(#) Johnny0004 válasza reloop hozzászólására (») Máj 27, 2017 /
 
Szia! A tápba mekkora áramú egyenirányító diódák kellenek minimum hűtés nélkül? Elég 6A-es darabonként minden esetre (nem egybe öntött greatz)? Vagyis mekkora áramot vesz fel két végfok panel ha feltételezzük a maximumon járatjuk?
(#) Cinema válasza Johnny0004 hozzászólására (») Máj 27, 2017 /
 
Biztonsági okokból ajánlható a 35A-es Graetz-híd, vagy egyenkénti 15A-es, lehetőleg gyors diódák, amik legalább 200, de inkább 400V-osak.
Ezeken nem érdemes spórolni.

Üdv!
(#) Johnny0004 válasza Cinema hozzászólására (») Máj 27, 2017 /
 
35A?? Az nagyon soknak tűnik. Az 100Vx35A=3500W. Eddig 3,5A-es diódákkal ment fél hangerőn nem melegedett.
(#) reloop válasza Johnny0004 hozzászólására (») Máj 27, 2017 / 1
 
Szia! A Quad405 áramkorlátja 7A körüli, annak 1,4-szeresét kéne tudni minimálisan az egyenirányítónak.
(#) Johnny0004 válasza reloop hozzászólására (») Máj 27, 2017 /
 
Ez két panelra érvényes adat (sztereo)?
(#) Massawa válasza reloop hozzászólására (») Máj 27, 2017 /
 
Mekkora kimeneti teljesitményre van igy beállitva???
P=R*I^2 szerint ez 4 Ohmon közel 200W-t jelent.
(#) Johnny0004 válasza Massawa hozzászólására (») Máj 27, 2017 /
 
Nem értem ezek az adatok hogyan jönnek ki. Pl. 35A hogy jönne már ki a trafóból, vagy pl. akár 15A is?? Az 100V-os feszültségnél 1500W!!!! Közben meg azt írják elég 300W-os trafó, valami nagyon nem stimmel.
Amint írtam nekem 3,5A-es diódák kb. 50W-nál nem melegednek, és A mérővel mérve a 2A-t sem éri el a táp. Ja és 4A-esek a biztosítékok, akkor miért kéne 35A-es greatz?
A hozzászólás módosítva: Máj 27, 2017
(#) Massawa válasza Johnny0004 hozzászólására (») Máj 27, 2017 /
 
Ne tölem kérdezd....
(#) reloop válasza Massawa hozzászólására (») Máj 27, 2017 /
 
Szia! Az áramkorlát a csúcsértéket limitálja, a 7A-hez tartozó effektív érték 5A. Ezért van az, hogy ±50V tápfeszültségnél is csak 100W a 4Ω-ra leadott teljesítmény a Quad405-nél.
(#) Massawa válasza reloop hozzászólására (») Máj 27, 2017 /
 
Csucsban szinte valamennyi dioda a nominális érték többszörösét birja. ( egy 6 A dioda csucsban 20 A-t tud).
(#) reloop válasza Johnny0004 hozzászólására (») Máj 27, 2017 /
 
A transzformátorból zárlat alkalmával miért ne jöhetne ki a névleges áram többszöröse?
Ha van amin egy erősítő építésén nem érdemes spórolni, azaz egyenirányító. Zárlatba károsodó egyenirányító a puffereket és trafót teheti tönkre, egyik sem olcsó mulatság, míg a Graetz túlméretezése alig jár többletköltséggel. Bővebben: Link és Bővebben: Link.
(#) reloop válasza Massawa hozzászólására (») Máj 27, 2017 /
 
A dióda ezen adottságára szükség is van a pufferek töltése során.
Az áramkorlátból eredő 100W-os teljesítmény érthető?
(#) Johnny0004 válasza reloop hozzászólására (») Máj 27, 2017 /
 
Akkor sem értem, ha zárlat lesz akkor hiába bírja a greatz leég a trafó, mivel egy pl. 300W-os trafó 100V-on csak 3A-t tud leadni, utána esik a feszültség. Ezt a részét nem értem, hogy azt írják elég 300W-os trafó, abból hogyan tudnánk kivenni például 700W-ot?
A hozzászólás módosítva: Máj 27, 2017
(#) Johnny0004 válasza Johnny0004 hozzászólására (») Máj 27, 2017 /
 
Valamint zárlat esetén 4A-es a gyári biztosíték is, tehát kiolvad. Így 4A-nál nagyobb áramot hogyan tudna felvenni a végfok?
A hozzászólás módosítva: Máj 27, 2017
(#) Massawa válasza reloop hozzászólására (») Máj 27, 2017 /
 
Azzal nincs semmi baj, csak te azt még megszoroztad 1,4-l, ami teljesen felesleges ( ráadásul a védelem sokkal gyorsabb, mint a diodák haláltusája lenne (amire még a trafo is rásegit ).
Megint olyasmiröl megy a vita, ami csak sima idöveszeség, mert egy nagyobb teljesitményü graetz semmivel nem drágább, igy semmi gond az egyenirányitást tuldimenzionálni.
Amugy még soha sem találkoztam semilyen erösitövel, ahol az egyenirányito ment volna tönkre..( pedig nem 100W-s cuccokkal foglalkoztam évekig.).
A hozzászólás módosítva: Máj 27, 2017
(#) reloop válasza Johnny0004 hozzászólására (») Máj 27, 2017 /
 
A transzformátor védelme a primer körében bonyolódik le. Ahhoz, hogy a 300W-os trafóra kötött pufferek töltése ne olvassza ki a hálózati biztosítékot, 3,15A-est ajánlott használni. Ebből következik, hogy több mint 700W teljesítményt kell tudni kezelnünk.
Ettől a terheléstől nem olyan hirtelen károsodik a transzformátor mint például egy félvezető, hanem elkezd melegedni, eladdig, míg a huzal szigetelése tönkre nem megy. Onnan már lavinaszerű a megsemmisülése.
A folyamat alatt kialakuló áramnak a primer és szekunder tekercsek ohm-os ellenállása, valamint a vasmag telítődése szab határt. Nem tudok konkrét értéket mondani, de igen komoly vezetősávokat láttam már felégve miatta.
Abban igazad van, hogy az erősítő tápágában lévő biztosíték elvi védelmet nyújt, de a gyakorlatban (a szó szoros értelmében ) bármi megtörténhet.
(#) reloop válasza Massawa hozzászólására (») Máj 27, 2017 / 1
 
Tényleg nem akarnám szaporítani a szót, csak a szorzóról dióhéjban: a pufferből kivett és a pufferbe bevitt teljesítménynek egyeznie illik, eltérő effektív feszültség - eltérő effektív árammal párosul.
Nálam gyakori vendég az egyenirányító zárlatos (kommersz kategória, tipikusan 1N4001 dióda-híd) készülék, talán ezért is helyezek rá ekkora hangsúlyt.
(#) Massawa válasza reloop hozzászólására (») Máj 27, 2017 /
 
Ki rak már 1N4001-s diodát erösitöbe? Az meg egy TDA kacatba is kevés. De ez egy egészen más téma, nem az áram, hanem a feszültség miatt.
(#) levaitamas válasza Johnny0004 hozzászólására (») Máj 27, 2017 /
 
A 35A-es az enyémben langyos. Két darab Urbán féle panel 8Ohm-on max kimenő teljesítmény mellett.
(#) Cinema válasza Johnny0004 hozzászólására (») Máj 28, 2017 /
 
A bekapcsolási áramlökést el kell viselnie a diódáknak, vagy a Graetz-hídnak, ami a 10.000µF-os pufferkondikat tölti bekapcsoláskor és már a végfokoknak is jelentkezik áramfelvétele. A bekapcsolási áramlökés kritikus esetben elérheti a 10-15A-es áramcsúcsot, de sztereóban akár a duplája is lehet az áramlökés a bekapcsoláskor.
Ez független attól, hogy van a hangszórók késleltetett bekapcsolásához relé, mert az késleltetve kapcsolja a hangszórókat a végfokra, de a táp és a végfokok már fogyasztanak, a tápfeszültség megjelenésekor is.
Nem baj, ha van tartalék az alkatrészekben, egy egyenirányítón meg igen sok múlhat, azon tényleg nem érdemes spórolni.

Üdv!
(#) Cinema válasza Johnny0004 hozzászólására (») Máj 28, 2017 /
 
A QUAD végfokhoz 2x100W-ra, nem elég a 300W-os hálózati transzformátor.
Legalább 400W-os de méginkább 500VA-es toroid a,z amiről biztonságosan leadja a 2x100W-ot, függetlenül attól, hogy 4, vagy 8Ohm-os hangsugárzókhoz használjuk. Egyéb fogyasztók is lehetnek a végfokban, védőáramkör, késleltető, kivezérlésjelző, amik mind fogyasztanak, ha nem is sokat, de figyelembe kell minden fogyasztást és veszteséget (egyenirányítók, vezetékezés, alapfogyasztás) venni.

Üdv!
(#) reloop válasza Cinema hozzászólására (») Máj 28, 2017 / 1
 
Szia! Ezek tapasztalati értékek, vagy alátámaszthatók valamilyen kalkulációval?
(#) Cinema válasza reloop hozzászólására (») Máj 28, 2017 1 /
 
Több tucatnyi utánépítés tapasztalata, meg a józan gondolkodásé.
Nem mérnöki minimumra tervezés, se nem költségkímélő minimálkoncepció szülte gondolkodás.
-
A QUAD végfoknak kb.55-60%-os a hatásfoka, tehát 100W bemenőteljesítményből, kijön kb.55-60W kimenő, vagyis 400W bemenőteljesítményből a kimeneteken kapunk kb. 2x100-120W kimeneti teljesítményt a terhelőimpedancia függvényében.

Üdv!
(#) Massawa válasza Cinema hozzászólására (») Máj 28, 2017 /
 
Erre hogyan jöttél rá. Hova veszik el a maradék 40-45%?
Következő: »»   339 / 398
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem