Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PC táp átalakítás
 
Témaindító: kand, idő: Nov 13, 2005
Lapozás: OK   186 / 200
(#) kadarist válasza phr3ak hozzászólására (») Máj 20, 2017 /
 
Szia!
Lehet, hogy figyeli egy áramkör a ventilátor áramfelvételét. Ha sok, akkor is tilt, ha kevés, akkor is.
(#) Pioneer94 válasza Ge Lee hozzászólására (») Máj 20, 2017 /
 
Ezekkel a rajzokkal meg a linkekkel nagyon sokat segítettetek. Keresgéltem vagy 1 napig, de nem találtam semmit.
Igen, aztán gondoltam, hogy a FET jobb választás lesz. Már próbálgattam IRF620-al meg a trafó gyári primerjével, mert szerencsére alapból volt középen csapolása. Beindul, csak fele akkorák a kimenő feszültségek. Majd át kell tekercselnem. Viszont még az lenne a kérdésem, hogy közvetlen az IC kimenetével meg lehet-e hajtani a FET-ket, ill. hogy a gyári "E E" vasmagos trafó alkalmas-e erre, ha áttekercselem a primert?
Most 100 ohmos ellenállásokat tettem az IC meg a gate közé.
(#) Ge Lee válasza Pioneer94 hozzászólására (») Máj 20, 2017 /
 
A második képen amit csatoltam ott van hogy miként kell meghajtani a feteket, még az is ott van hogy a 494 melyik lábaira kell kötni a meghajtást, és a trafó is ott van a menetszámokkal. Az IC közvetlenül nem tudja meghajtani a feteket.
Feteknek ilyesmiket lehet használni hogy: IRF2805, IRF3205, IRFZ44, IRFZ48, P75NF75. A gyűrűmag jobb lenne, de az EE is megfelel, a lényeg a két félprimer közti minél kisebb szórási induktivitás, ellenkező esetben tönkre fognak menni a fetek.
(#) Pioneer94 válasza Ge Lee hozzászólására (») Máj 21, 2017 /
 
Áttekercseltem a trafót, 2 db párhuzamos 0.75mm (nem négyzet mm) átmérőjű huzalból, középponti csapolással, teljesen egyformára tekerve. Igaz, elegendő huzal és vasmag keresztmetszet kiszámítása híján csak 6-6 menet jött ki. Így meg vannak a kellő feszültségek, de üresjáratban, csak 1 ventilátorral terhelve kicsit mintha langyosodott volna a vas. Az áramfelvétel 15V-on 500mA körül volt így. Kipróbáltam 1 ócska vinyóval, de nem tudta felpörgetni, kicsit gyenge, de szerintem azért mert az IC direktbe hajtja a FET-ket. Majd megcsinálom a tranzisztoros meghajtást neki, a trafót meg majd kiszámolom pontosan.
Az IRFZ44 jónak tűnik a 25A-es áramával.
Majd próbálkozok még vele. Így tanul az ember, ha kísérletezik
Köszönöm a segítséget!
(#) Pioneer94 válasza Pioneer94 hozzászólására (») Máj 23, 2017 /
 
Elkészült a "remekmű", de még csak tesztelgetem. A NYÁK-ot ne nézzétek, bontott lomból nem lehet szebbet kihozni, de gyakorlásra megteszi. Viszont van még mit javítani rajta. Az egyik probléma az az, hogy ami a trafó lábain van a FET-eknél soros R-C tag (100nF+56ohm), ott eléggé melegszik az ellenállás, ill. üresen, csak a venti meg a 2 ellenállás terhelésénél kicsit melegszik a vasmag. 15V-ról 680mA-t vesz fel így. Lehetséges, hogy kevés neki a 6+6 menet?
A másik kérdésem meg az lenne, hogy hogyan lehet kiszámolni egy ilyen vasmag keresztmetszetét pontosan?
ER vasmag, vagyis a közepe kör keresztmetszetű.
(#) granpa válasza Pioneer94 hozzászólására (») Máj 23, 2017 /
 
Az utolsó kérdés gondolom teszt, hogy figyelünk-e: mert, ha komoly, akkor nagy gáz van! IV. ált.
A hozzászólás módosítva: Máj 23, 2017
(#) proli007 válasza granpa hozzászólására (») Máj 23, 2017 /
 
Nyilván nem a keresztmetszet kiszámítására gondolt, hanem a szükséges vaskeresztmetszetre. Csak slamposan fogalmazott..
(#) Pioneer94 válasza proli007 hozzászólására (») Máj 24, 2017 /
 
Akkor kicsit pontosítom a kérdést. Tehát, a vasmag 3 oszlopából mindet le kell mérni, vagy csak a középsőt, amin a tekercs van?
(#) proli007 válasza Pioneer94 hozzászólására (») Máj 24, 2017 /
 
Csak a középsőt. Mert az azon áthaladó erővonalak záródnak a két szélső összegén is.
Mint itt látható.
A hozzászólás módosítva: Máj 24, 2017
(#) Ge Lee válasza Pioneer94 hozzászólására (») Máj 24, 2017 /
 
Minden lehetséges, meg annak az ellenkezője is. Nem tudni hogy üresen mekkora áramfelvétel van, mert ugye a 680mA-ba belemérted a ventilátort is, de az üresen kb. a duplája az elvárhatónak egy ilyen összeállításban. Az IRF640 pedig kicsit sem ide való, de erről is írtam már.
(#) Pioneer94 válasza proli007 hozzászólására (») Máj 24, 2017 /
 
Rendben, így már értem.
Így legalább már meg tudom csinálni pontosabban, nem csak találomra.
Úgy is új primer kell, mert a 2db 0.7mm átmérőjű huzal karcsú lesz 10-15A-re...
FET-eknek meg majd IRFZ44N-t akarok használni, de még nem bírtam beszerezni. Az itteni szentesi boltban 600 pénzt kérnek /db-ért, szal. marad a net.
Venti nélkül 580mA, az ellenállásokat meg az 5 és 3.3V-ról nem akarom kiszedni, mert tudtommal ezeket a tápokat minimálisan terhelni kell, hogy elinduljanak. Egyébként számolva kb. 3W megy el rajtuk összesen. Ellenállások nélkül számítva 400mA körül jött ki.
(#) Mircsof válasza Ge Lee hozzászólására (») Máj 24, 2017 /
 
Szia!
Végül is amellett döntöttem, hogy gtaetz hidat használok, és lekötöm a szekunder közepét a földről.
Tudnál segíteni egy kicsit a visszacsatolás megváltoztatásában? Sajnos ezt a részt nem nem biztos, hogy komolyabb füst eregetés nélkül megtudnám oldani.
Összeollóztam az általad csatolt képet, és az eddigi kapcsolást, ami alapján dolgoztam. Ezen kellene módosítani a visszacsatolást.
Remélem a 0,05R 10W marad a régi az áram mérésénél, mert itt nehézkes más érték beszerzése...

táp11.jpg
    
(#) Ge Lee válasza Mircsof hozzászólására (») Máj 24, 2017 /
 
Semmi mást nem kell csinálni, mint kb. a duplájára venni az osztó arányát. A legegyszerűbb ha a 10k potit egy 20k-ra cseréled, vagy a 330 ohmot feleakkorára.
(#) Pioneer94 válasza Pioneer94 hozzászólására (») Máj 25, 2017 /
 
Megmértem most már pontosan a vasmagot. 11.2 mm az átmérője, és 0.98 mm2 vaskeresztmetszet jött ki.
Ezt az oldalt használtam a menetszám kiszámítására és így 6+6 menetet tekertem fel primernek, 2db 1mm átmérőjű huzalból. Ezután kipróbáltam a tápot üresen, csak az ellenállások és a venti terhelte. Így volt az áram 860mA. Kiszedtem a FET-ektől a 100nF+56ohm R-C-t és lement az áram 450mA-re. Ez eddig nagyon is jó. Mondom akkor terheljük. Rátettem a 12V-os ágra egy 12V 10W-os izzót és átment a táp zárlatba. 5V-os ágon ugyanezzel az izzóval szintúgy. 3A-es trafós tápról próbálom, így nem füstölt el az egész cucc. Ha vissza rakom az R-C-t, akkor is ugyanez a helyzet.
Kevés lehet a primeren a menetszám, vagy így túl nagy a keresztmetszet, hogy 2db 1mm-es huzalt fogtam össze?
(#) vargaf válasza Pioneer94 hozzászólására (») Máj 25, 2017 /
 
Idézet:
„11.2 mm az átmérője, és 0.98 mm2 vaskeresztmetszet jött ki”

11,2 mm átmérő, 0,98 mm2 keresztmetszet? Ez hogyan jött ki?
A hozzászólás módosítva: Máj 25, 2017
(#) granpa válasza Pioneer94 hozzászólására (») Máj 25, 2017 /
 
Mekkora frekin megy; nem bírja az 1mm-est, csináld 8×0.5mm-esből.
(#) granpa válasza vargaf hozzászólására (») Máj 25, 2017 /
 
Elírta a mértékegységet (szorzót).
(#) Pioneer94 válasza granpa hozzászólására (») Máj 25, 2017 /
 
Hát a figyelmetlenség és a kapkodás...
0.98 cm2-t akartam írni.
Egyébként 35kHz-en megy. Ennyin működött gyárilag is a táp.
A 8 párhuzamos szállal lehet hogy kicsit gondba leszek, mert szűkös a csévetest.
Ezelőtt 2 db 0.65mm-es huzallal próbáltam, 6+6 menettel. Azzal ment ilyen gond nélkül, csak az a huzalkeresztmetszet kevés 10A-hez.
Esetleg ha megpróbálnám ugyanúgy 2db 1mm-essel, csak több menettel?
Még 2-3 menettel több talán ráfér.
(#) granpa válasza Pioneer94 hozzászólására (») Máj 25, 2017 /
 
Ha a 2×1 befért, akkor a 8×0.5 is el fog férni. Lehet 7×, vagy 6× is (ha nagyon muszáj). Elbírja a 10 A-t. A sekély behatolási mélység (vastag huzal) okozhat kellemetlenséget. Az áttételt meghatároztad a (számoló) táblázat alapján, itt 1-2 menet is sokat számít.
(#) Pioneer94 válasza granpa hozzászólására (») Máj 25, 2017 /
 
0.6mm-es huzalom van. A táblázat meg 12V cs-cs feszültséghez 5.1 menetet írt. A csévére ebből a huzalból kb. 4-5 szál férne rá.
Megpróbálom utolsó próbálkozásnak így.
Egyébként gyárilag úgy volt tekercselve a trafó, hogy a csévetest széleitől 4-5 mm ki volt hagyva a tekercselésből. Most a szekunderek is így vannak tekerve. Van ennek valami jelentősége?
Mert a vason légrés nem volt. Én meg máshogy nem tudom feltekerni, csak a szélétől széléig.
(#) Kovidivi válasza Pioneer94 hozzászólására (») Máj 25, 2017 /
 
Kúszóút, ne üssön át a primer a szekunderre a vasmagon/ferriten keresztül...
(#) phr3ak válasza kadarist hozzászólására (») Máj 25, 2017 /
 
Olyan nincs ezeknél a régi AT tápoknál, hogy ha csak a 12V van terhelve az nem tetszik neki?
(#) Pioneer94 válasza Kovidivi hozzászólására (») Máj 25, 2017 /
 
Értem. Akkor csak védelmi szerepe van.
Akkor tekerem nyugodtan végig az egész csévén.
(#) Tomi20 hozzászólása Máj 25, 2017 /
 
Sziasztok

Átépítettem egy ATX PC tápot ez a hozzászólás alapján. Elsőre indult, a gondom csak annyi lenne, hogy a max kivehető áram 6A. Akkutöltőnek szeretném használni, 8-9A-t jó lenne ha tudna 14,4V-on. Eredetileg 250W volt a tápra írva, 12V-on 9A. Ami megoldásra gondoltam, a shunt ellenállás kisebbre vétele, de azt nem szeretném bántani. Poti elé kötött soros ellenállás is megoldás, de ugye akkor meg nem lehet letekerni kis áramra. Melyik ellenálláson kellene növelnem/csökkentenem, hogy egy picivel nagyobb áramot tudjak kivenni?
A másik kérdésem az lenne, hogy van egy erős dióda hidam, SBL3040PT, csúcsban 40V-ot, RMS-ben 28V-ot visel el, 30A mellett, a Forward Voltage Drop 0,55V, így kevésbé is melegedne nagy áramnál. Ezt betehetem, vagy lehetséges, hogy a keletkező tüskék tönkretehetik a diódákat?
(#) Ge Lee válasza Tomi20 hozzászólására (») Máj 25, 2017 /
 
Roppant egyszerű a dolog, csökkented a 150k értékét, persze óvatosan. A 9A esetén a söntön pont 4W körüli disszipáció lesz, vagy bírja vagy nem, nagyobbra kell cserélni. Azt sem árt megnézni hogy hány A-es a szekunder dióda. A tápra ráírt áramadatok általában reklámadatok, ez rögtön szembetűnik ha megnézed hogy milyen keresztmetszetű a huzal a trafóban, tehát vagy melege lesz a 9A-től vagy nem.
Az SBL3040-et nem tudod betenni ebbe az ágba, mert 54V körüli feszültség lesz rajta, aminek nem fog örülni.
(#) Tomi20 válasza Ge Lee hozzászólására (») Máj 25, 2017 /
 
Köszönöm a válaszod, csak érdekesnek gondolom az 54V-ot, eredetileg is ott van a 12V egyenirányítója. Nálam nincs kiszedve a trafó testelése. Ha így is annyi, akkor elhiszem.
A hozzászólás módosítva: Máj 25, 2017
(#) Fész hozzászólása Máj 27, 2017 /
 
Sziasztok!
Kimenő feszültség növelése lenne a kérdésem.
Ha csak trafó 12V-os tekercsébe sorosítottam az 5V-ét,nem nőtt a max. kimenő fesz.
Ezek után akasztottam rá egy RHRP860-okból álló graetz-hidat,és átkötöttem a trafót középmegcsapolás nélkülire,nincs változás a max. kivehető feszt. illetően.
Ellenben az átkötött trafó (ami egy másik nagyobb tápból való)eléggé ciripel ha nagyobb feszültség van beállítva a potival.
Ha az alsó tagot ami 330R csökkentettem 220R-a akkor már közel 40V-ot kapok.
Tehát ha nem nyúlok a trafóhoz és nem hidazok,akkor nem lehetne "játszani" a feszosztó ellenállásával?
(#) Pioneer94 válasza granpa hozzászólására (») Máj 27, 2017 /
 
Megtekercseltem a trafót 8-8 menettel, 5db párhuzamos 0.6mm átmérőjű huzallal. Ennyi fért el rajta. Ha jól számoltam, akkor az össz huzalkeresztmetszet így kb. ~1.5 mm2, aminek a 10A-t bírnia kéne. Így már megy rendesen a táp, ellenállásokkal és a ventivel 15V-on 430mA-el. Igaz, a soros R-C-t kikötöttem. Terhelést is bírja, de csak 2db vinyóval meg 1 CD meghajtóval próbáltam. De annyi problémám lenne még vele, hogy a kellő feszültségek csak 15V betápnál vannak meg. Ezalatt esnek lefelé, és nem csak a 12V, hanem a többi is. Ez a FET-ek miatt lehet, vagy az IC-nek kell min. ennyi tápfesz? FET-eknek most IRF640-et használok, mert csak ez volt, az IC meg AZ7500B, elv. ugyanaz mint a TL494. Az adatlapján tipikus tápfesznek 15V-ot ír. Még annyit megpróbálok, hogy a meghajtó tranyók és a gate-ek közti 10 ohmos ellenállásokat kicserélem 4.7 ohmra. Esetleg a meghajtó tranyókat cseréljem ki a BF422+BF423 helyett BC548+BC558 párosra?
(#) mugab válasza Fész hozzászólására (») Máj 27, 2017 /
 
Nem tudom mennyire vagy tisztában a dolgokkal, de itt egy kapcsolóüzemű trafóról van szó, ezért a menetszám változás nem fogja közvetlenül változtatni a kimenőfeszt. Az csak a lehetőségét adja meg a nagyobb fesznek.
(Ugyebár itt arról van szó hogy pl. 12voltnál 30-70KHz 50-70volt feszültségimpulzusokkal töltögetünk egy kondenzátort, hogy 12 volt maradjon rajta.)
(#) granpa válasza Pioneer94 hozzászólására (») Máj 27, 2017 /
 
Ha 15 V-ot kér, annyit adj neki. A BC-k jobbak.
Következő: »»   186 / 200
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem