Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Általános antennás kérdések, válaszok
Lapozás: OK   51 / 87
(#) Joe_001 válasza pucuka hozzászólására (») Jún 15, 2017 /
 
Öregszem...
(#) Inhouse válasza Ge Lee hozzászólására (») Jún 19, 2017 /
 
Meg volt a dugasztápos (12V) próba, jobb lett, de nem lett jó vele. Bejött a kép, de ugyanazzal a ritmussal akadt meg, mint előtte változott a jelerősség. Felmentem elfordítottam pár fokot az antennán. 97% jelerősség fixen és tökéletes. Kivettem a dugasztápot, vissza a tuner 5V-ja és így is jó, pár %-al kevesebb, de tökéletes. Reflexió volt tényleg, nem a tápfesz. Az érdekes, hogy előtte is forgattuk és sehol nem volt jó...mondjuk akkor én voltam lenn és a néni fia fenn...lehet, hogy pörgette, mint a ringlispírt...
Köszönöm a segítségetek!
A hozzászólás módosítva: Jún 19, 2017
(#) Gafly válasza Inhouse hozzászólására (») Jún 19, 2017 /
 
Idézet:
„Az érdekes, hogy előtte is forgattuk és sehol nem volt jó...mondjuk akkor én voltam lenn és a néni fia fenn...lehet, hogy pörgette, mint a ringlispírt...”

Ez egy klasszikus
(#) Joe_001 válasza Gafly hozzászólására (») Jún 19, 2017 /
 
Amikkor elkezdtem a szakmát hamar lett egy műszerem, vettem egy Bézárd tájolót. Mikor megkérdezték műszerrel lett az antenna beállítva? Természetesen! volt a válasz! Jelszint mérőt csak évek múlva sikerült intézni. Mondjuk ez inkább képre lehet megoldani. (Most ilyet használok. (lavórra is jó, és nem kell kiabálni))
(#) Kardos074 hozzászólása Jún 24, 2017 /
 
Sziasztok! Szerintetek érdemes-e átalakítani egy silver dagger 144-170MHz URH antennát úgy, hogy használható legyen egy Baofeng uv5r rádióval? Adásra nem használnám, csak a vétel javítása lenne a cél. Jelenleg a gyári antenna sokkal jobb, mert a gaggerrel semmit nem fogok. Ha érdemes, akkor hogyan?
(#) Gafly válasza Joe_001 hozzászólására (») Jún 24, 2017 /
 
Valaki most nagyon "turkál" HE adatbázisban, hogy ilyenek felbuggyannak.
Remélem jó lészen a végén
(#) valve hozzászólása Júl 11, 2017 /
 
Sziasztok,

Egy LoRa modulhoz illesztett kerámia antennával kapcsolatban kérném a segítségeteket.

A modulhoz kellene terveznem a kerámia antennát illesztő áramkört, viszont a leírás szerint ki kell képeznem egy 50 Ohm impedanciájú vezetősávot a modul és az antenna közt. Hogyan tudnám ezt kiszámolni, illetve EAGLE-ben úgy megrajzolni, hogy eljussak a várt eredményhez. Az antenna adatlapjában a Layout Recommendation #1/2. Az áramkört fotózom, vagy CNC-zem.

Az áramkör:
A lemez anyaga: FR4, üvegszállal megerősített epoxigyanta
A lemez típusa: laminát
A lemez verzió: egyoldalú
A laminát vastagsága: 1.5 mm, 2.4 mm
A lemezburkolat fajtája: réz
A rézbevonat vastagsága: 35 µm, 70 µm, 105 µm

A laminát és a rézbevonat vastagságát szabadon választhatom.
(#) Kera_Will válasza valve hozzászólására (») Júl 11, 2017 / 1
 
Serenad nevű RF tápvonal szimulátor / méretező programot keressél.
Nagy Gyula Írt róla cikket a Rádiótechika valamelyik 200x év eleji évkönyvben.
A hozzászólás módosítva: Júl 11, 2017
(#) pucuka válasza valve hozzászólására (») Júl 12, 2017 / 1
 
Egy kis bemutató
Bővebben: Link
(#) mineral hozzászólása Okt 14, 2017 /
 
Sziasztok!

Pusztaszabolcs közelében ezek az antennák mire szolgálnak vajon?

Antennák
(#) gg630504 válasza mineral hozzászólására (») Okt 14, 2017 /
 
DVOR és DME rádiós navigációs rendszer repüléshez.
A hozzászólás módosítva: Okt 14, 2017
(#) mineral válasza gg630504 hozzászólására (») Okt 14, 2017 /
 
Sejtettem, hogy a repüléssel van/lehet összefüggésben. Csak nem akartam hülyeséget beszélni. Tehét akkor erről van szó. Köszönöm szépen.
A hozzászólás módosítva: Okt 14, 2017
(#) mineral válasza gg630504 hozzászólására (») Okt 14, 2017 /
 
Nagyon érdekes a téma.
Akit érdekel itt egy pár magyar link.
1 2 3 4
(#) Tomchy hozzászólása Nov 7, 2017 /
 
Sziasztok!

Vettünk egy házat nemrég, és a tetőn van két parabola tükör, rajta (ha jól néztem) összesen vagy három antennafejjel. Én panelból jövök, mindíg kábeltv-ztünk, egyáltalán nincs semmi tapasztalatom ezekkel az antennákkal. Mit tudok ezekkel egyáltalán kezdeni? Lehet még használni bármire? Kell hozzá valamilyen beltéri egységet venni? Milyen irányba állítsam őket? Milyen műholdakat érdemes megcélozni, ahol nézhető tv adókat foghatok?
Vagy bontsam le, mert most úgyis csak a szelet fogják?
Merre induljak?

Köszönet
Tomchy
(#) Gafly válasza Tomchy hozzászólására (») Nov 7, 2017 /
 
Szia!
Szerintem sétálj végig párszor az utcában.
Nézd meg hogy hová milyen kábel megy be (ki szolgáltat netet/és egyben TV-t)?
Melyik házon milyen hasonló (irányba mutató) antenna van?
Szomszédoknál úgyis be illik jelentkezni...
Ha már úgyis ott van az antenna, és fej, akkor szerintem érdemes beszerezni egy beltérit, mert pár dolog ingyen jön, magyarul is.
Úgy egyébként meg sok más is.
Sok sikert,
G.
(#) pont válasza Tomchy hozzászólására (») Nov 7, 2017 /
 
Szia! Hacsak nem vagy lelkes amatőr aki egzotikus csatornákat gyűjt, szerintem nem érdemes ezzel foglalkozni, a magyar nyelvűekre ott van jobb minőségben a mindig tv. " Érdekesebb" (már akinek) csatornák kábelen vannak...
(#) Doky586 válasza Tomchy hozzászólására (») Nov 7, 2017 /
 
Vagy megkérded az előző tulajt (ő azért csak tudja), vagy feltételezed hogy valami otthagyott Telekom, UPC stb tányérosTV. Ezen műholdakról vehető szabadon akár 100 csatorna is Orosz, Bolgár stb nyelven zene, hírek stb. HA van DVB-S2 vételére alkalmas TV-d vagy STB-od. Mindenesetre nem egy nagy szám, ha újat rendelsz úgy is adnak ingyé újjat, a meglevők feleslegesek.

Ha le akarod szedni őket arra ügyelj hogy az ember életében csak 1x esik le az ilyen tetőről..
A hozzászólás módosítva: Nov 7, 2017
(#) teglascs válasza Doky586 hozzászólására (») Nov 8, 2017 /
 
Tényleg, a T-Home SAT TV-je melyik holdról jön?
(#) Doky586 válasza teglascs hozzászólására (») Nov 8, 2017 / 1
 
Amos 4°W
A hozzászólás módosítva: Nov 8, 2017
(#) teglascs válasza Doky586 hozzászólására (») Nov 8, 2017 /
 
Köszi. Akkor a keleti 19,2°-on lévő Astrához relatíve sokat kell mozdítani rajta.
A lakás, ahol most dolgozgatok, van egy T-Home-os parabola az erkélykorláton.
(#) csiszy hozzászólása Dec 2, 2017 /
 
Sziasztok,
Az alábbiakra szeretnék tanácsot kérni:

Adott: egy lepkeantenna és egy hozzávaló tápfelado.
A hibajelenség: amint rákötöm az antennabol jövö koax kábelt a tépegység ledje elalszik, természezesen jel nuku.
Merre keressem a hibát?
Olvasgattam a forumon ezzel kapcsolatban, gyakori hibának tünik a tápegység meghibásodása, de az látszolag müködik. Itt mit érdemes még kimérni azon kivül, hogy látszolag leadja a 12v?
Probalkoztam a stb beepitett tápfeladojaval is, de ott sem talalt jelet. Egyáltalán a lepkeantennához elegendö az igy leadott 5v vagy mindenképp 12v kell?

Másra nem tudok gondolni, minthogy az antenna vagy a koax kábel rossz. A koax végén hogyan tudom lemérni, hogy minden "rendben"?

Egyébként ez a rendszer korábban már müködött, csak idönként produkál ilyen anomáliákat, amit szeretnék megfejteni és kiküszöbölni.

Elöre is köszönöm a segitséget.
A hozzászólás módosítva: Dec 2, 2017
(#) pucuka válasza csiszy hozzászólására (») Dec 2, 2017 /
 
Vagy a koaxban, vagy az antenna erősítőben zárlat van. Kösd le az antennát a koaxról, mérj rajta feszültséget, ill próbáld mozgatni a kábelt, a csatlakozókat, és figyeld a táp LED -jét.
A koax csatlakozók, bekötéseknél gyakori hiba, ha az árnyékolás darabjai zárlatot okoznak, de lehet kábel törés, sérülés következménye.
A hozzászólás módosítva: Dec 2, 2017
(#) Kera_Will válasza csiszy hozzászólására (») Dec 2, 2017 /
 
Ez a "tápfeladó" táv táplált erősítő fokozat lényege az hogy van 2 db nagyobb értékű fojtó tekercs és 2db kondenzátor.(többi alkatrész részben most mellékes)
Egyik 2 fent az antenna fej erősítőben, másik 2 lent a tápegységben.Ezeken keresztül történik a DC táp felvitele és a váltakozóáramú jel le hozatala.
A DC-n a tekercs rövidzárnak tekinthető a kondenzátor szakadás.
AC-n a tekercs szakadás a kondenzátor rövidzár.
A fejerősítőben lévő kicsatoló kondenzátor csatlakozik a koax meleg érre ugyan ide csatlakozik a sorba a tekercs is a másik végén a fejerősítő + tápfeszültség bevezető pontja van.
Lent a távtápláló adapterben a tekercs egyik pontja szintén a koax meleg eréhez csatlakozik és másikja pedig a tápegység pozitív pontjához.A koax harisnyája a közös negatív pontokra van kötve , lent is fent is.
A tv antenna bemenetre a koax meleg ere az leválasztó kondenzátoron át csatlakozok ott ahol az RF fojtótekercs is .
Ez az alap állás.(feltéve ha negatív földelésű a fejerősítő mert ha nem akkor a koaxon a pozitív feszültség lesz mérhető mármint a tápegység pozitív ága lesz oda kötve)
Jobb esetben a tápfeszt feladó elektronika inkább áramgenerátoros üzemű, hogy ne zavarja az ha a fej által megkívánt maximális áramfelvétel valóban a antennafejben mint normál üzemi áramigény merül fel vagy a hosszú drót útján mint rövidzár fogyasztja az energiát.
(7/365 módban megy)
A tápegység visszajelző led kapcsolóját értelmesebb esetben úgy gyártották , hogy ha rövidzárlati túl áramot észlel akkor inkább aludjon ki , ha normál üzemi áram folyik akkor világít.

Alsó koax csatlakozási pontnál lévő ellenállás méréssel az antenna fej és koax közti állapotok csak sejthetőek.
Jobb esetben szakadásnak (vagy jó pár 10-100 kiloohmnak) kell lennie mert a meleg ér a tekercsen keresztül be van kötve a fejerősítő áramkörébe. De a tápfesz és a föld közötti munkapont beállító ellenállások értéke mérhető.Szakadás esetén koax hiba lehet inkább , rövidzárnál is .

Ha fellehet jutni az antenna fej mellé akkor jól körbe kell nézni fizikai sérülések hiányosságokat keresni.
Mérni a koaxon tápfeszt amikor nincs becsatlakozva koax az erősítőbe .
Majd utána is ha be lett csatlakoztatva a koax a fej erősítő csatlakozóba.
(#) Ge Lee válasza csiszy hozzászólására (») Dec 3, 2017 /
 
Manapság már sokféle kapcsolással szerelik a lepkét, de hogy tisztább legyen a kép csatolok egy olyan rajzot amivel sok éven keresztül szerelték, ez az SWA3. A képeken látszik hogy hogy néz ki az erősítő, és a kapcsolási rajz is (a balun nincs rárajzolva), illetve a táplálás bekötése.
A táp úgy néz ki hogy trafó, puffer, 78L12 és a LED a stab IC kimenetén.
Amit írsz az alapján zárlat van valahol, vagy a kábelben vagy az antennafej környékén, az erősítőben.
A tápról: a tápban a puffer x év elteltével kiszárad, cserélni kell. Ez abban nyilvánul meg hogy mérve sem nagyon lesz meg a kimeneten a 12V, a jelszint annyira lecsökken hogy nézhetetlen lesz a műsor, akadozik, eltűnik a kép. Ajánlatos még a táp végére a koax dugóba tenni egy kondit, értéke nem kritikus, én 47-100nF-ot szoktam.
Az erősítőről: olyan helyeken ahol nagyon magasra van telepítve az antenna, gyakran csapkod a villám vagy sok elektromos kisülés van a környéken viharok esetén, ott x évente előfordulhat hogy az első tranyó megadja magát, cserélni kell.
A 12V vs 5V kérdése: az erősítő alapvetően a 12V-os működéshez van tervezve, de a legtöbb helyen ahol nincs túl messze az adó, simán működik a box által kiadott 5V-tal is, nyilván a csatalakozó dugóban lévő 1nF-ot ilyenkor át kell kötni, mert azon a DC nem fog átmenni. Felénk az 5V-os táplálás esetén annyi történik, hogy a 100%-os jelszint lecsökken úgy 92-97% környékére. Berajzoltam egyszer szimulátorba az SWA3 rajzát, a 12V-ot 5V-ra csökkentve mindössze annyi történt, hogy néhány dB-lel csökkent az erősítése.
(#) csiszy hozzászólása Dec 3, 2017 /
 
Köszönöm a segítségeteket és a kapcsolási rajzokat, így kicsit tisztábban látok, hogyan működik ez az egész rendszer.

A probléma végül a következőképpen oldódott meg, bár nem vagyok 100%-ig biztos a dologban:

A koaxon táp nélkül 4ohm-ot, tápegységgel 10Mohm-ot mértem.

Ezután a STB beépített 5V tápjával próbálkoztam, ezzel működik az antenna, de csak az C (53-as csatorna) multiplexet tudtam befogni, az A(44-es)-rol szakadozott az adás. Ami azért érdekes, mert az antenna Kékesre néz, kb. 90km lehet a távolság légvonalban és a mindigtv frekvenciatáblázata szerint a kékesi adó egyforma erősséggel sugározza a két frekvenciát. Erre van valamilyen magyarázatotok, hogy mi okozhatja a különbséget?

Ezután újra a tápegységet vettem elő:
ezt fél éve vettem - bár ki tudja mikor gyártották - egy másik "elromlott" táp helyett. Lengyel gyártmány. Elsőként a tápegység IC-t (78L12) cseréltem amivel újra működött az antenna is. Amit nem igazán értek. Kondit nem cseréltem. Ezek szerint ezt sem ártana? Most egy 24V/470µF -os van benne. Érdemesebb nagyon feszültségűt-kapacitásút betenni...?

Az antenna egyébként szabad térben van, egy kb 6m-es pózna végén áll, a viharok után valóban előfordulnak vételi problémák. Erősen gondolkodom egy új antennában, amit a padlástérbe tennék inkább. Bár nem tudom ekkora távolságra az adótól mennyire működne. Esetleg Szentes felé befordítva, mert az közelebb van (kb 60km).
(#) Kera_Will válasza csiszy hozzászólására (») Dec 3, 2017 /
 
A csatornák változó minősége az erősítő frekvencia menetére is utalhat elvileg vízszintes / állandó sâvon belül valóságban olyan amilyen hepehupás a görbe.
Az 5 volt és 12 volt esetén más más munkapont van más lesz a réteg kapacitás viszony más lesz a frekimenet .
Kondi csere lehet jó mert tudod mikor tetted bele az újat .
Onnan számított a csere ideje .
60 km közelebb van habár a kékesi és meg magasabban szentesinél.
Egy próbát megér ... Jönnek az igazi antennázós idők ki ne d hagyjad ! (2 beigli között tornyot is meg mászod)
(#) Joe_001 válasza csiszy hozzászólására (») Dec 4, 2017 / 1
 
Szia!
A viharok utáni probléma szerelési hibára utal. beázik/beázhat a balun doboza, a fej erősítő miatt nem sima korrózióval , hanem elektrolízissel kell számolni. Ennél az antennatípusnál a balun dobozának szerelési helyzete függőleges, ezért nagyobb a beázás veszélye. Fejerősítő nélkül nem elég a jelszint?
A padlás az minimum 6 dB mínusz. Nem viccből van az antenna tetőn kívül.
A Hirshmann síkreflektoros antennája legalábbis így jelent meg az országban, (nem tom mér lepke, de nem láttam még csattogtatni a szárnyait. )- 45 °-os iránykarakterisztikával rendelkezik, ami az esetleges reflexió begyűjtésére hajlamosabb.
Tehát egy 11 elemes, vagy annál nagyobb Yagi antennával szerintem üzembiztosabban lehet jó eredményt elérni, fejerősítő nélkül, pláne széles sávú fejerősítővel, aminek a hátránya, hogy bármilyen közeli adó vételi zavarok erősítésére is hajlamos.
Ez az én véleményem, korábbi tapasztalatim alapján, nem szerettem.
Ja, a koax dugóban kialakított tápfeladó bekötésnél zárlatra hajlamos egy két típusnál.
(#) Ge Lee válasza csiszy hozzászólására (») Dec 4, 2017 /
 
Elég sok lepkét telepítettem az átálláskor, a kabhegyi adótól 75km-es távolságban (légvonal) is, a 90%-át padlásra, mert sem a tulajnak, sem nekem nem volt kedvem tetőt bontani és árbocot szerelni. Tökéletesen működnek, 100% jelszint van.
Ha valami gond van vele, és egyébként van térerő (azaz a közelben működnek rendesen), akkor azzal valami baj van, vagy a táppal vagy az erősítővel, vagy a kábellel, esetleg valamelyik csatlakozással. Az antennával nem lehet, mert az nem más mint a 4db összekötött széles sávú dipól, meg a reflektorfal.
Volt egy erre a célra (dvbt) gyártott yagi amit eleinte hurcoltam, aztán már nem, mert a lepke erősítővel mindenhol ugyanolyan, de inkább jobb eredményt adott. A másik előnye, hogy az mindenhol elfért a padláson, meg fel lehetett tenni akár két szál madzaggal is a gerendákra vagy a tetőlécekre. A harmadik előnye meg az, hogy a yagival semmi más nem jön csak a beállított torony adói, a lepkével meg pl. somogy közepén a magyar adók mellett lehet nézni a horvátokat, a szlovéneket, jó időben még az osztrákokat is, az antenna forgatása nélkül. Az öregeméknél pl. 34 csatornát lehetett bámulni esténként, ebből akkor még 7-8 volt magyar.
(#) gammabuta hozzászólása Dec 19, 2017 /
 
Üdv!
Van egy kis kézi rádióm ami tud FM rádiót is fogadni (67-170Mhz) és PMR környéki tartományban 400-470Mhz adni/venni.

Tudom, hogy hivatalosan nem tehetek antennát rá, ettől most tekintsünk el, ha lehet.

Annyi lenne a kérdésem jó lenne-e a vétel/adás, ha lecserélem a pici rugó antennát egy teleszkóposra, amit becsukva 18cm hosszan használhatnék a 466Mhz-en vételre, adásra.
Amikor viszont rádiót szeretnék hallgatni pl. 95.4Mhz-et akkor kihúzom 63centisre és nem fog recsegni annyira?

Van erről tapasztalatotok? Köszi.
Bővebben: Link (Antenna)
(#) fecameca válasza gammabuta hozzászólására (») Dec 19, 2017 / 1
 
A negyedhullámú pálca hatásfoka jobb, mint a különféle zsugorított tekercs antennáké. Csak azért adnak olyat hozzá, mert azokkal könnyebb mozogni, míg a teleszkóppal beakadsz, letöröd, és vége van. Egy dolog a fontos, hogy az antenna hossza pontosan frekvenciára hangolva legyen. Ezt viszont reflexiómérő műszer nélkül nehezen lehet beállítani. Számolni lehet, meg van valami rövidülési tényező is. Fél Wattnál erősebb adóknál gond, mert az adó végfok leéghet. A PMR teljesítménye ha jól sejtem kicsi, de gerjedést, hatásfok romlást okozhat ott is, ha nem jó az antenna hossz. Gondolom, azért kérdezgetsz itt, mert nem akarsz rá fölöslegesen pénzt költeni, ha nem válna be. Kipróbálhatod úgy is, hogy a BNC (Vagy nam tudom, milyenje van?) csatlakozóba beforrasztasz valami merevebb rézhuzalt méretre vágva. A teleszkópot utána megveszed nyugodtan, ha így jobb, mert azzal is jobb lesz akkor.
Következő: »»   51 / 87
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem