Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Relé kérdés
 
Témaindító: M.Béla, idő: Szept 15, 2009
Témakörök:
Lapozás: OK   29 / 41
(#) Doky586 válasza Bakman hozzászólására (») Márc 25, 2017 /
 
Pedig a mutatott adatlap részlet szerint az elengedés dupla olyan gyors mint a meghúzás. Ha te diódával pont fordítva mérted, akkor a dióda triplájára lassítja az elengedést..
(#) Doky586 válasza Bakman hozzászólására (») Márc 25, 2017 /
 
Idézet:
„ma estig lemérem”

Lemérnéd a tekercs visszacsapó feszültségét is ?
hogy dióda nélkül kell-e oda 1kV -os tranzisztor, vagy elég kisebb is?
egy ilyen kis olcsó relé esetén: Link
A hozzászólás módosítva: Márc 25, 2017
(#) Bakman válasza Doky586 hozzászólására (») Márc 25, 2017 /
 
Mindegy, mennyi a visszajövő feszültség, a tranzisztorhoz semmi köze. A relével kell párhuzamosan kötni egy diódát, pl. 1N400x vagy ha jobb zavarvédelem kell, akkor Schottky dióda dukál, pl. SB160.
(#) Doky586 válasza Bakman hozzászólására (») Márc 25, 2017 /
 
Ha azzal a diódával háromszorosára növelem az elengedési időt, akkor inkább nem..
(#) Bakman válasza Doky586 hozzászólására (») Márc 25, 2017 /
 
Úgy tűnik, összekevertem pár dolgot. Az időkülönbségek az NO és NC érintkezőknél adódnak, nem a meghúzási és elengedési időknél.

Az elengedési időt befolyásolja a dióda, viszonylag nagy mértékben, lásd mellékletek. Viszont, dióda nélkül igen csak nagyot rúg a rendszerbe a tekercs, egy ilyen egy mikrokontrollert lazán újraindít (jó esetben). Ha gyors reagálás kell, félvezető használata javasolt.

Dióda nélkül kb. 2,5 ms, diódával kb. 17 ms.
(#) Doky586 válasza Bakman hozzászólására (») Márc 25, 2017 /
 
Idézet:
„félvezető használata javasolt”

Igen, félvezetővel (tranzisztorral) gondoltam meghúzni a relét, ezért kérdeztem rá hogy a soros tranzisztorra mekkora feszültséget "rúg"...

A relé is csak azért kell hogy a 'kapcsoló'-n kevés feszültség essen (fél voltnál nem több). Egy sima bipoláris tranzisztor nem tudja ezt ~3A terheléskor. Tudsz esetleg valami fet alapú kapcsolót relé helyett? (ami tudja ezen low-drop működést?)
A hozzászólás módosítva: Márc 25, 2017
(#) Bakman válasza Doky586 hozzászólására (») Márc 25, 2017 /
 
A FET-ek egyik alapadata a megengedett maximális DS feszültség. Az alacsonyabb feszültségű példányok meglepően alacsony DS átmenettel bírnak.

Pl.: IRLZ 24 N: max. 55V, max. 18 A, 5 V-os Gate feszültség mellett a DS ellenállás 0,075 Ohm. Ez 3 A esetén 0,225 V veszteség.
A hozzászólás módosítva: Márc 25, 2017
(#) Doky586 válasza Bakman hozzászólására (») Márc 25, 2017 /
 
OK, kösz a tippet, majd gondolkodok rajta.

Mert: ha a 12V aksit ki akarom engedni a fogyasztók felé, akkor a 12V-on levő D és S hez képest a G-re kerítenem kell valahonnan 17V-ot... ( 12+5=17 ha jól értem)
A hozzászólás módosítva: Márc 25, 2017
(#) Doky586 válasza Doky586 hozzászólására (») Márc 25, 2017 /
 
Valószínű egy P-MOSFET -el (IRF-9) ki tudom helyettesíteni a relét..
(#) zolee1209 válasza Bakman hozzászólására (») Márc 25, 2017 / 1
 
Üdv!

Az elvégzett mérés miatt címzem neked, de egy lehetséges megoldás akárkinek: Bővebben: Link
(#) Bakman válasza zolee1209 hozzászólására (») Márc 25, 2017 /
 
A problémát sokkal egyszerűbben is ki lehet küszöbölni nevezett használat esetén. Digitális potit kell beépíteni.
(#) Barnei hozzászólása Máj 1, 2017 /
 
Sziasztok! Szeretnék egy kapcsolást csinálni egy relével. Mielőtt kipróbálnám szeretném kikérni a véleményeteket. Szóval arról lenne szó, hogy egy 12v led szalagot szeretnék kapcsolni egy relével de a kapcsolási feszültség csak 5v. Csináltam egy rajzot én így gondolnám.
(#) pont válasza Barnei hozzászólására (») Máj 1, 2017 /
 
Azt nem írtad miről/mitől kapná az 5v-ot? A középső és a szélső kivezetésre kellene a kapcsolandókat, ha NO legyen.
(#) Barnei válasza pont hozzászólására (») Máj 1, 2017 /
 
Az 5v egy tv-től kapná usb keresztül. Bekapcsol a tv akkor kapcsolja a led szalagot.
(#) pont válasza Barnei hozzászólására (») Máj 1, 2017 / 1
 
Ha van lehetőséged, akkor az ilyesmi izoláció, nem árt ebben az esetben. Bővebben: Link
(#) proli007 válasza Barnei hozzászólására (») Máj 1, 2017 /
 
Hello! A 47µF szükségtelen. De még káros is lehet, ha az USB feszültsége alatt dugod be a panelt.
(#) Barnei válasza proli007 hozzászólására (») Máj 1, 2017 /
 
Akkor ne próbálkozzak ezzel a kapcsolással.
(#) nedudgi válasza Barnei hozzászólására (») Máj 1, 2017 /
 
Nem egyértelmű, hogy mit szeretnél. A 12V mindig rendelkezésre áll, és ha a TV kiadja az 5V jelet, akkor húzzon meg a relé?
Ebben az esetben jobban jársz, ha 12V relét használsz, és egy tranzisztorral kapcsolgatod.
(#) Barnei válasza nedudgi hozzászólására (») Máj 1, 2017 /
 
Igen ezt szeretném!
(#) Barnei válasza nedudgi hozzászólására (») Máj 1, 2017 /
 
valahogy így? vagy még a tranzisztor elé tegyek ellenállást?

kapcs.JPG
    
(#) nedudgi válasza Barnei hozzászólására (») Máj 1, 2017 / 1
 
Az 5V kapcsolójelet egy ellenálláson keresztül kösd a tranzisztor bázisára.
Az emitter közvetlenül a földre kerüljön. A jelfogó tekercsének egyik fele a 12V-ra, a másik pedig a tranzisztor kollektorára. Egy diódát köss záróirányban a jelfogó tekercsére.
A hozzászólás módosítva: Máj 1, 2017
(#) Barnei válasza nedudgi hozzászólására (») Máj 2, 2017 /
 
Helló! Megrajzoltam, így jó lesz? Köszönöm a segítséged!
(#) nedudgi válasza Barnei hozzászólására (») Máj 2, 2017 / 1
 
Majdnem. NPN tranzisztor kell, BC547 például. Az ellenállás lehet nagyobb is, ez a konkrét jelfogótól és tranzisztorpéldánytól függ. A dióda katódja a +12V-ra, anódja a kollektor és a relé közös pontjára. Záróirányba kell bekötni, hogy elvezesse a kikapcsoláskor keletkező indukált feszültséget.
A hozzászólás módosítva: Máj 2, 2017
(#) Barnei válasza nedudgi hozzászólására (») Máj 2, 2017 /
 
Értem! Köszönöm szépen!
(#) exabit válasza Barnei hozzászólására (») Máj 2, 2017 /
 
Vagy használhatsz BC879-et amiben van dióda és kifejezetten relék meghajtására ajánlják.
(#) nedudgi válasza exabit hozzászólására (») Máj 2, 2017 / 1
 
Megnézted az árát is?
(#) Sipiur hozzászólása Jún 20, 2017 /
 
Sziasztok,

Szeretnék egy két vezérlőtekercses bistabil relét működtetni egy 12voltos impulzussal ami 1 másodperc hosszú.

Az a problémám,hogy az impulzus hol az egyik behúzótekercsre (SET) ,hol a másikra (RESET) kellene kerüljön,mivel igy valósul meg egymás után a relé két stabil állása.

Mi lenne erre a legegyszerübb kapcsolás ami a 12v impulzust elsőre az egyik tekercsre majd a következő impulzusnál a másik tekercsre kapcsolja?
(#) Johnycorp válasza Sipiur hozzászólására (») Jún 20, 2017 /
 
Szia.
1: relé saját, másra nem használt érintkezője. Ha van ilyen.
2: működtetsz a kéttekercses relével egy másikat, ami átkapcsolja a vezérlőjelet
3: elektronika
(#) Sipiur válasza Johnycorp hozzászólására (») Jún 20, 2017 /
 
2 áramkörös relé és csak az egyiket akarom használni,tehát van szabad érintkező.
Esetleg leirnád,hogy tudom megoldani?
(#) Johnycorp válasza Sipiur hozzászólására (») Jún 20, 2017 /
 
Amennyiben a szabad érintkező váltóérintkező (morzés), tehát 3 kivezetése van:
COM: ide jön a vezérlőjel
NC: 1. kimenet a relé bebillentéséhez (SET)
NO: 2. kimenet a relé kikapcsolásához (Reset)

Esetleg tudsz egy típust mondani, vagy képet felrakni róla?
Következő: »»   29 / 41
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem