Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádióamatőrök topikja
Lapozás: OK   157 / 249
(#) Bell válasza Hetope hozzászólására (») Jún 26, 2017 /
 
Ugrásszerűen megjavul a készülék szelektivitása, érdemes vele kísérletezni.
(#) sdrlab válasza Bell hozzászólására (») Jún 26, 2017 /
 
Attól, hogy lerontasz egy rezgőkört, ami a szelektivitásért fele ?
(#) Bell válasza Bell hozzászólására (») Jún 26, 2017 /
 
Nem figyelmesen olvastam a hozzászólást. A szűrő beépítésre gondoltam egy jól működő rádióba, amit kár lenne elrontani.
(#) pucuka válasza Bell hozzászólására (») Jún 26, 2017 /
 
Azért nem működik olyan jól, ahogy kalaci írta. Egy kb 50 éves szovjet rádióról van szó, amiben a Ge tranzisztorokat lecserélte Si tranzisztorokra, és a KF szűrője mindössze egy négy csatolt hangolt körből álló sávszűrő. Ebbe szeretne beilleszteni egy Murata sávszűrőt, és a lezárásán elmélkedtünk.
Úgyhogy szerintem is kitűnő alap tanulmányozáshoz, és a kerámia szűrő beépítése is igen nagy valószínűséggel jobb szelektivitást biztosít, mint az eredeti sávszűrő, még nem túl korrekt lezárásokkal is, bár ez majd kiderül.
(#) Bell válasza pucuka hozzászólására (») Jún 26, 2017 /
 
Nagyon olcsón valamikor vettem egy zacskóra való 455Kc-s szűrőt és nagy részét be is építettem saját, család és ismerősök, munkatársak rádióiba.
Legtöbbhöz nem volt rajz sem, így aztán szó sem volt illesztésről. Szemrevételezés és egy-két mérés után csak elvágtam egy vélhetően a megfelelő helyen lévő fóliát, be a szűrőt és szükség szerit valamilyen alkatrészt.
Ami gond adódott, az inkább a KF-ek odébb hangolása, vagy az oszci és a bemenő kör együttfutásának beállíthatósága volt.
De ha van doksi, műszerezettség, idő, anyag, akkor azért nagyobb esély van a jó eredményre
(#) Chipmunk1960 hozzászólása Aug 7, 2017 /
 
Sziasztok! Kaptam 2db TAIT TM 8100-as rádiót, a 60-80 Mhz közötti amatőr sávos. Régen CB-ztem, de ehhez nagyon kuka vagyok. Tudna valaki segíteni a felprogramozás módjában?
(#) pucuka válasza Chipmunk1960 hozzászólására (») Aug 7, 2017 /
 
Ez egy nagyon jó kis készülék, de nem amatőr rádió, megkockáztatnám nem is igazán alkalmas rá
A 70 MHz -es sávban 70.000 - 70.500 MHz között összesen 200 kHz áll rendelkezésre FM üzemmódban, 12,5 kHz csatorna osztással, 10 W adóteljesítménnyel.
Ehhez képest a TM8100 PLL -je 30 kHz -es lépéseket tud, tehát nem fogsz tudni minden csatornát beállítani. Az csak hab a tortán, hogy a 25W teljesítményt hogyan fogod 10 W alá csökkenteni.
Nem olvastam végig, de remélhetően itt minden infót megtalálhatsz.
Nem tudom biztosan, de úgy emlékszem, nem mindegyik típusú amatőr engedéllyel használhatod ezt a sávot, ennek ís járj utána, mielőtt nyomkodni kezdesz.
A hozzászólás módosítva: Aug 7, 2017
(#) Kera_Will válasza Chipmunk1960 hozzászólására (») Aug 7, 2017 /
 
Rádióamatőr adó engedély nélkül nem hasznáhatod, 4méteres (70MHz) amatőrsáv nem minden EU országban van engedélyezve, ahol engedélyezett ott is ide oda csúszva vannak a sávhatárok.Kimenő teljesítmény 5-10 W között változik.Üzemmódok "bármi" rádióamatőr célú modulációs forma megengedett CW SSB FM .
Ezen sávon keletre még az OIRT müsorszórók dolgoznak, nyugatabbra többféle infrastruktúrát üzemeltető cégnek a hírhálójának részei ez a frekvenciasáv.(valószínűleg egy ilyen helyről származó eszközöd lehet) . A használható rádióamatőr vizsga fokozat CEPT - HAREC engedélyt kell hozzá szerezni ,a Novice kevés hozzá.
A 4 méteres rádióamatőr sáv használatának rövid összefoglalója
A hozzászólás módosítva: Aug 7, 2017
(#) Chipmunk1960 hozzászólása Aug 7, 2017 /
 
Írországban vagyok, itt nem érdekelnek a magyar törvények. Azt hiszem bontóba vitt taxikból szedték ki őket, mert áttértek a 136-174 Mhz közé. Írország: 70,125-70,450 Mhz van kiosztva, műterhelést rárakva a szkóp mellette 68.799-et mutat. "Pucuka" igen ott keresgéltem, de az oldal nem küldte a visszaigazoló emailt.
(#) Kera_Will válasza Chipmunk1960 hozzászólására (») Aug 7, 2017 /
 
Ha figyelmesen olvastad volna legalább 1szer az oldalt akkor nem írtál volnál ilyen választ! Rád valóban nem a magyar , hanem a IARU ajánlásai és az írországi rádióamatőr törvények vonatkoznak .
A hozzászólás módosítva: Aug 7, 2017
(#) pucuka válasza Chipmunk1960 hozzászólására (») Aug 7, 2017 /
 
Idézet:
„Írországban vagyok, itt nem érdekelnek a magyar törvények”

Azt nem írtad, hogy nem Magyarországon vagy, de Írországban is vannak törvények, sőt tudtommal sokkal szigorúbban is ellenőrzik, mint nálunk. Ráadásul ott érvényes amatőr engedélyre lesz szükséged. Ezért mondtam, hogy járj utána a lehetőségeknek.
A rádió amatőrök a sávokon bellül is felosztják a használatot üzemmódok szerint, és nem csak nálunk.
Így ez a rádió, mivel nem passzol a csatornaköz a 12,5 kHz -es felosztott csatornákkal, a használattal problémáid lehetnek, mert nem veszed észre, ha zavart okozol egy meglévő kapcsolatban.
Abban pedig ne nagyon reménykedj, hogy "csak" a két készüléked fog egymással kapcsolódni, rádió engedély nélkül elég veszélyes a dolog.
A Kera_Will által csatolt dokumentum csak a rádióamatőr szempontjából írta le a helyzetet, de tudnod kell, hogy a legtöbb országban csak másodlagos (nálunk is) de van ahol harmadlagos szolgálatként engedélyezték az amatőrök számára. Ezek egyike sem okozhat zavarást az elsődleges szolgálatnak. Úgyhogy elég nagy a lebukás veszélye.
(#) Chipmunk1960 hozzászólása Aug 7, 2017 /
 
Koszonom a felvilagositast mindkettotoknek!
Udv!
(#) Firefighter1 hozzászólása Aug 7, 2017 /
 
Sziasztok!
Basel vagy környéken nincs valaki aki szeretne rádiozni? Akár átutazó?
(#) Chipmunk1960 válasza Kera_Will hozzászólására (») Aug 7, 2017 /
 
Lehet nem olvastad figyelmesen a kérdésemet, nem jogi, hanem műszaki tanácsot kértem!
(#) Kera_Will válasza Chipmunk1960 hozzászólására (») Aug 7, 2017 /
 
Ez együtt jár ... "csak úgy" nem használunk semmiféle rádiót engedély nélkül ...
Idézet:
„" Régen CB-ztem,"”
... CB-s és a rádióamatőr tevékenység kicsit más világ,
(fizikailag közös mert rádiófrekvenciás jelek kibocsátásával kommunikálnak).
(#) Bell válasza Firefighter1 hozzászólására (») Aug 8, 2017 /
 
Törvénybe ütköző tevékenységet segítő tanácsért szerencsés esetben bírság is kiszabható, de akár ülni is lehet érte.
Szerintem.
(#) Doky586 válasza Firefighter1 hozzászólására (») Aug 8, 2017 /
 
Biztos van olyan amatőr aki örülne ha fizetnéd neki a szállás és utazás költségeit..
(#) Firefighter1 válasza Doky586 hozzászólására (») Aug 8, 2017 /
 
Abba biztos vagyok!

Bell Ebbe mi volt a törvénybe ütköző tevékenység? Nem értelek..
A PMR Svájcba is engedélyezett
A hozzászólás módosítva: Aug 8, 2017
(#) pucuka válasza Firefighter1 hozzászólására (») Aug 8, 2017 /
 
Kéretik pontosabban fogalmazni. A PMR nem amatőr sáv, a topik címe Rádióamatórök topikja, logikus a feltételezés (ellenkező infó hiányában), hogy rádióamatőrrel való kapcsolatra vágyol, természetesen valamelyik amatőr sávon. Leginkább 144 MHz -en, ezt szinte minden amatőr használ mobilban. (minő véletlen, ott is van hívó csatorna a kapcsolat felvétel megkönnyítésére)
(#) Bell válasza Firefighter1 hozzászólására (») Aug 8, 2017 /
 
Elnézést, nem Neked címeztem...
(#) Chipmunk1960 válasza Kera_Will hozzászólására (») Aug 8, 2017 /
 
Nem mondtam, hogy a rádió az enyém, vagy használni akarom, csupán a programozásához kértem volna segítséget, mert a környéken nincsen senki aki valamit is értene az elektronikához.
Nem tudtam, hogy már ez is a büntetendő cselekedetek közé tartozik, főleg a tanácsadás. Elnézést tudatlanságomért!
(#) Kera_Will hozzászólása Aug 10, 2017 /
 
Újra augusztus és hullanak a Perseidák.

GW online rádiometeor állomás
Némi QRM is van időnként a vevőnk környezetében

Másik rtl-sdr vevő alapú weboldal:

MCSE oldalon futó animáció
(#) szsrobert válasza Bell hozzászólására (») Aug 10, 2017 /
 
Igen. Ez a szep jelen. Ahol be lehet jarni dolgozni 3-4 orat utazva, majd haza ismet 4 ora.
Ahol a 90es utat telepakoljak 50es tablaval elojelzo tabla nelkul es a trafi felvetele utan kuldik a birsagot. Ahol 45 re kijon 69.
Nem tetszik ez a polgar az allam rabszolgaja hozzaallas.
Az allam van az emberert es nem az ember az allamert. Ha ez nem megfelelo huzok el mashova es a maradek tegye pokolla ugy egymas eletet ahogy akarja.
Mellekesen megjegyzem, elet elleni buncselekmenyekert adnak sorozatban felfuggesztettet.
Valoszinu kivonul az SAS kommando es fekete cuccban helikopterrol ereszkedve lonek konnygazgranatot a szobajaba mert 70MHzen nyomott 1 masodpercig PTTt.
Mindekozben a hatarokon ozonlenek befele a fejlevagok, agresszivek, nemi eroszakolok.
Kivanom hogy a jovoben soha ne legyen komolyabb problemank mint egy muteherrel uzemeltetett 70MHz radio.
(#) szsrobert válasza Kera_Will hozzászólására (») Aug 10, 2017 /
 
12-13ra irtak erosebb meteorhullamot. Remelem latni fogom ejszaka.
(#) pucuka válasza szsrobert hozzászólására (») Aug 10, 2017 / 1
 
Erősen kevered az össze nem illő dolgokat. Maradjunk csak a rádiózásnál. Ebben a témában is jelentős könnyítések történtek az elmúlt néhány tíz évben.
A rádiózás mindíg is erősen szabályzott terület volt, különböző okok miatt, mára azért már jelentősen csökkentek a különböző okok.
Megmaradtak viszont a műszaki okok, mégpedig az, hogy a frekvenciákhoz való hozzáférés aránylag demokratikusan történjék, és ezért vannak nemzetközileg megállapított, és megállapodott szabályok. Hasonlóan, mint az utakon a KRESZ. Ezek nélkül csak egy nagy káosz lenne, és senki sem tudná tisztességesen használni a frekvenciákat.
Nem is értem, hogy miért kell ezért hőbörögni.
Persze nem arról van szó, ha valaki műterhelésre kapcsolt készüléket adásra kapcsol, sőt ma már a birtoklása sem bűncselekmény, és az engedély nélküli használat is "csak" szabálysértés.
Nem mindíg volt ez így, volt idő, mikor még a szabadeurópa hallgatásáért is börtön járt. Szerencsére ez az idő már elmúlt.
Azért tisztességes ember (ma már egyre kevesebb van) nem lép a másik sarkára, akkor sem, ha megtehetné.
(#) Kera_Will válasza szsrobert hozzászólására (») Aug 10, 2017 /
 
Borult idő esetére itt az alternatíva
(#) Firefighter1 hozzászólása Aug 10, 2017 /
 
Apropooo ha már itt tartunk hogy kommandó meg engedélyek!
10 éven keresztűl rádioztam a munkámba! Mostmar rendszert is váltottunk, én meg munkát... ugyhogy mostmár nem tudok rádiozni!
Igy elhatároztam hogy megycsinalok egy rádioamatőr vizsgát, de vagy én vagyok nagyon sülthal, vagy valoban sehol nem lehet fellelni "AKTUÁLIS" követelményrendszert a különböző kategoriákhoz.... és ami mégkevesebb az a (politikai) rendszerváltás után kiadott követelményrendszerhez tartozó oktatási anyag!

Tehát jo hogy van követelmény meg vizsga meg használati jogositvány de miből tanuljon az ember??????
(#) elektroncso válasza Firefighter1 hozzászólására (») Aug 10, 2017 /
 
Nincs két hete, hogy leadtam a NMHH-hoz a vizsgakérvényt. Remélem a szeptemberi vizsga időpontra bekerülök.
Oktatási anyag a NET-en van, pl. a MRASZ oldalán a rádióamatőr fül alatt. Most valamiért nem tudom elérni a MRASZ.hu-t, lehet karbantartás van ezért nem linkelem. Ha az ott lévő tananyagot megtanulod biztos lehetsz benne, hogy sikerülni fog a vizsga.Az aktuális jogszabályokat meg megtalálod a NMHH oldalán a rádióamatőr fül alatt. Itt találod a pontos vizsgakövetelményeket is. Nem tudom merrefelé laksz, de pl. Budapesten vannak rendezve (a fővárosi rádióklub rendezi ha jól tudom (HA5KDR)) vizsgafelkészítő tanfolyamok is.
U.i.: Az NMHH oldalát sikerült elérnem: mindig a legfrissebb információk és jogszabályok.
A hozzászólás módosítva: Aug 10, 2017
(#) szsrobert válasza pucuka hozzászólására (») Aug 11, 2017 /
 
Ertelemszeruen ne mindenki minden frekvencian radiozzon. De talaljuk meg az arany kozeputat. Ha valaki idejon es kerdez, majd radorrentek elmegy a kedve az egesztol...amugy is keves a radioamator. Legalabb akinek kedve van azet ne vegyuk el.
Vilag proletarjai egyesuljetek!
Az uttoro segit ahol tud
(#) elektroncso válasza Firefighter1 hozzászólására (») Aug 11, 2017 /
 
Közben eszembe jutott, hogy nem csak a MRASZ oldalán van fent a tananyag, hanem itt is: Rádióamatőr vizsgára felkészítő tananyag.
Amúgy a gengszterváltás előtti szakkönyvekből is nyugodtan tanulhatod a műszaki részeket, azok nem változtak. Hogy pontosan mit kell tanulni azt a linkelt NMHH oldalon megtalálod. Viszont a hívójel prefixek-et és a jogszabályokat mindenképp a neten elérhető legfrissebbeket tanuld, mert azokban lesznek a helyes válaszok. A belinkelt "Rádióamatőr vizsgára felkészítő tananyag"-ból a jogszabályokkal foglalkozó részt is kár tanulni, 2006 óta már történt pár módosítás. A frekvencia kiosztás is változott, azt is megtalálod az NMHH oldalán. Mellesleg ha valami konkrét kérdésed van, amiben segítséget szeretnél kérni (pl. nem értesz valamit a vizsgáztatással kapcsolatban) akkor nyugodtan írj e-mailt a MRASZ-nak, segíteni fognak! Én is így tettem amikor nem tudtam, hogy magyar nemzetiségű szlovák állampolgárként (hivatalos) tehetek-e vizsgát Magyarországon.
Következő: »»   157 / 249
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem